Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04

Sekcia: Hardware a Drivery 01.10.2015 | 18:29
Styg   Návštevník

Zdravim,

chcel by som sa opytat mate nejake skusenosti s notebookmi lenovo ( thinkpad ) beziacich na ubuntu 14.04 / 15.04, ktore idu bezproblemovo, rychlo, najlepsie 8GB ram, chcem to na programovanie pouzivam netbeans ktory dost papa a takisto webserver a vsetky veci ohladom toho vedia pekne papat a nechcem riesit to nech mi nieco laguje, seka ide pomaly etc.

Mam teraz Lenovo Thinkpad E555 ale to je proste cisty pruser. Uz som tu vyskusal tolko distribucii a pod ze ma to uz nebavi riesit. Raz nejde to raz to potom to, ide to pomaly etc.

ps: lenovo kvoli trackpointu

Dakujem.

    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 19:29
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Styg a vitaj,

      pár otázok:

      1. ako si tie distrá skúšal? LiveUSB alebo inštalované?

      2. aké distrá to boli?

      3. preferuješ Legacy Bios alebo UEFI ?

      4. daj nejaké príklady čo nechodilo a pod akým distrom

      Over

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:27
        Avatar Styg   Návštevník

        Ahoj,

        slo o notebook Lenovo E555

        1,2 -

        skusal som ubuntu 15.04,14.04,14.10 vsetko install

        skusal som debian 7 tiez install

        skusal som xubuntu, aj kubuntu 14.04

        skusal som aj live backtrack

        3 - neviem v tom rozdiel o_O

        4 -

        - pod vstekymi nesla webkamera, takisto problem s wifi ( pripojilo ma po par min pripojenie padlo pokial som neresetol pc zmena nenastala )

        - libre office sposobil crash Xiek pod ubuntu

        - caste zamrzanie pod ubuntu aj debian

        - problemy s prehliadacom, sekanie pomale nacitavanie v podstate vsade skusal som na viacerych internetoch

        - sekajuce videa ci html5 player alebo flash to bolo jedno

        - vzdy po reinstale siel notas chvilu dobre potom totalka nedalo sa s tym pracovat

        - mam tu aj windows ( nenavidim ho pre test ) pod windowsom vsetko slo ako ma ziadne problemy, vsetko fungovalo nic nesekalo, nic nevypadavalo, nerebootovalo

        co sa tyka tohto lenova mam pocit ze pre ubuntu je problemove a totalne pretoze moje stare, aj to predtym slo v pohode, priatelka ma lenovo tiez v pohode, brat ma lenovo tiez v pohode, znamy dvaja ktorym som daval ubuntu tiez bez problemov ( kazde lenovo malu inu radu )

        preto som sa rozhodol ze notebook darujem rodicom a kupim si nieco ine len by som uz rad siel do niecoho overeneho a s lepsim HW

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:53
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Väčšina popísaných problémov poukazuje na absenciu 3D akcelerácie. Dosť programou ju využíva, vrátane kancelárskeho balíka. Predpokladám že si sa nepozrel na ovládač grafickej karty.

          Zvyšok sú len webka (dúfam že nebola skúšaná len v nepodarku skype), a asi absencia firmware pre WiFi kartu. Ak si programátor pre ktorého je lacnejšie vymeniť notebook, tak si nájdi firmy čo predávajú notebooky aj s plnými verziami linuxových distribúcií. A ak to chceš vyriešiť, tak si povoľ repozitáre closed source ovládačov.

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 06.10.2015 | 00:08
          Avatar Tux   Návštevník

          Opisuješ tu veľa problémov, vyskúšal si rôzne distrá. Napriek tomu rovnaké problémy.

          Ak sú problémy aj vo windows, určite ti v laptope odišiel hardware (pamäť, disk, doska...vyber si). Zálohuj si okamžite cenné dáta.

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:37
        Avatar samalama   Návštevník

        ty vole, tak to su fakt neskutocne relevantne otazky...

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:09
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Postupne sa učím, samozrejme mi to nejde ako tebe. Najprv zabere bfu a potom nastúpi profík.

          • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 11:52
            Avatar samalama   Návštevník

            tak to je este vacsia blbost...

            • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 16:01
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              A ty sa ukľudni zatiaľ si tu nič neporadil

    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:40
      Avatar samalama   Návštevník

      kolko mas ram?

      mas ssd disk?

      a neplet jablka s klobasou. to, ze ti nieco ide pomaly nema nic spolocne s tym, ze ti nieco nefunguje (v niektorych pripadoch to tak nemusi byt, ale tento to ocividne nie je)...

    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:43
      Avatar Styg   Návštevník

      Popravde fakt nechcem riesit, to ze co mam co nemam kde je problem etc. Chcel by som skor recenziu a skusenost kto ma lenovo a kto mi vie odporucit model s ktorym je spokojny a ktory ide ako ma. Ako som pisal mal som ine modely, instaloval som mnoho modelov toto je jediny s ktorym som kedy riesil problem. Instaloval som XY veci XY krat som googlil XY krat reinstal XY krat ine distro. Vzdy ked som mal na starom NB nejake problemy som ich vyriesil no tu si neviem rady a uz s tym nechcem stracat cas a chcem ist rovno do niecoho noveho.

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:56
        Avatar samalama   Návštevník

        Popravde fakt nechcem riesit, to ze co mam co nemam kde je problem etc.

        aha takze zase si kupis nb s 2gb ram a klasickym hdd a zase sa tu budes chodit vyplakavat, ze ti to ide pomaly...

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:58
          Avatar Styg   Návštevník

          Nechapem naco sa tu zapajas ked si nepovedal ani mekke f k teme mal som 8Gb ram ak ta to zaujima a disk HDD a neriesi mto ze to je pomale ale to ze to mrzne, resetuje sa nejde mi wifi net etc.. neviem co sa tu snazis ty riesit jedine co som chcel a to som aj pisal skusenosti s lenovom a odporucit nejake. Takze diky za tvoje odpovede ale uz ich neni treba.

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:58
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Neviem či som Ťa pochopil, ale lenovo má podporu Linuxu na svojich strojoch u seba. https://support.lenovo.com/us/en/documents/pd031426 bol to prvý link v google po zadaní lenovo linux. Ak to chceš na komerčnej úrovni, tak to bude najrýchlejšia cesta. V kľude im zavolaj.

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:00
          Avatar Styg   Návštevník

          Diky za info. Islo mi skor ale o skusenosti realne ludi co to maju. Pretoze lenovo E555 podla ubuntu ma podporu ale nikdy som nemal so ziadnym take problemy ako s tymto.

          • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:39
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Podpora firmy bude mať asi viac informácií. Tou firmou pochopiteľne myslím Lenovo, a nie tebou spomenutý Canonical (ubuntu). Canonybal síce poskytuje aj podporu, ale obvykle v segmente do ktorého nespadáš. Iné to je ovšem v prípade voľných diskusných fór. To však nie je podpora, ale diskusná nástenka.

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:00
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 20:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Základ je pre Linux kúpiť HW čo nemá APU, ale skutočnú grafickú kartu. Takže NVidia, AMD, alebo Intel. Intelácke spravidla menej žerú. APU sú spravidla šmejďárny ku ktorým sa robia only Windejsi ovládače a tie pod Linuxom sú vytvorené reverzným inžinierstvom a ponúkajú prakticky len framebuffer a 2D akceleráciu o nejakom HW dekódovaní si môžeš dať snívať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:05
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ak je to tento notebook tak by mal byť certifikovaný pre ubuntu, s výnimkou hibernácie.

      Je tam aj verzia biosu akú máš ty?

      A ako písla Wlasatý vyzerá to dosť na problémy s AMD grafikou, aké máš ovládače? Slobodné alebo uzavreté?

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:08
        Avatar Styg   Návštevník

        Ano je to on. Skusal som aj aj. Som fakt prekvapeny z toho co to robi. Nerozumiem tomu nikdy som sa nestretol pri ziadnom modele s tymto. Tie problemy su rozne a vzdy ine. Raz to raz to raz mrzne, raz nejde wifi, raz nejde lan, raz nejde to raz to raz pada jedno raz druhe.

        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 01.10.2015 | 21:26
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Osobne by som dal prednosť notebookom Dell, mám snimi lepšie skúsenosti a tiež majú trackpoint, ale tiež závisí v akej cenovej kategórii hľadáš. 

          Martin ma ukrižuje ale ja by som sa vyhol AḾD, bývajú sním väčšie problémi

          • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 10:24
            Avatar Styg   Návštevník

            Vedel by si mi odporucit nejaky konkretny? Neviem cene sa nejako nebranim do 1000€ ako jak to bude za mensiu sumu a rozumne tak preco nie. Pri najhorsom by som sa uz vykaslal na trackpoint i ked je to moja srdcovka.

            • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 12:54
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Osobne mám skúsenosťami so sériou Latitude, myslím si že od rady Latitude E55xx majú aj trackpoint, poškulujem po rade Precision ale to je pracovná stanica.

              • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 13:03
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Inak Dell už nejaký čas predáva aj notebooky s Ubuntu.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 15:58
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  To ano, ale nie nižšie rady, ale aj urobili krok späť, bios už neaktualizuješ na linuxe buď Win a lebo FreeDos

    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 13:32
      Avatar Bobo   Návštevník

      Ja mam tento  https://www.alza.sk/lenovo-ideapad-z50-70-black-d2192118.htm#alternativy

      a pouzivam Linux Mint. Vsetko mi fungovalo od prvej instalacie. Musel som iba doinstalovat grafiku Nvidia. Obcas som zaregistroval problem s Nvidiou, tak som to prepol na Intel a funguje ok. Problemi s Nvidiou sa postupne odstranuju a uz je to lepsi. Mint funguje perfektne. Jedine co sa mi na tom notebooku nepaci je klavesnica. Je katastrofalna ale da sa zvyknut.

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 02.10.2015 | 16:00
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Nemá trackpoint čo bola podmienka

      • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 03.10.2015 | 23:03
        Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ

        Musim potvrdit, ze Linux Mint je momentalne najodladenejsia distribucia v Linuxovom svete, pouzivam ju na troch notebookoch (HP, Lenovo, MSI) a ani na jednom z nich som nezaznamenal ziadny vaznejsi problem.

        http://www.itkids.sk/
        • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 04.10.2015 | 22:23
          Avatar rené   Návštevník

          track point je aj na žene :)  len škoda že na ňu nenainštaluješ linux ;) aka je vlastne vyhoda toha track pointu oproti touchpadu ? nostalgia či imidž ? ak smiem vedieť ake ponuka vyhody ? Ďakujem ...

    • RE: Aky notebook pre ubuntu 14.04 / 15.04 05.10.2015 | 11:30
      Avatar Vlado   Návštevník

      Ahoj, mám vo februári zakúpený notebook Lenovo ThinkPad E450, je tam intel i3-4005U + 4GB RAM (pridal som 8GB) + 500GB HDD (5400ot.). Doplnenie RAM som plánoval od začiatku, chcem ešte vymeniť HDD za nejaký SSD, pravdepodobne Intel.

      Jediný problém s Ubuntu 14.04 by bol pravdepodobne s wifi Intel 7265ac, pretože táto wifi je podporovaná až od kernelu 3.17. Na tomto kerneli mi ešte robila problémy, od 3.18 ide spoľahlivo. Takže by pravdepodobne fungovalo Ubuntu-14.04.3 LTS s kernelom 3.19.

      Nemám skúsenosti s Ubuntu, mne na ňom chrochtá Gentoo-amd64 a nemám na ňom žiaden problém s výkonom, napriek pomalému disku.