Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer

Sekcia: Ostatné 07.10.2015 | 11:42
Avatar oooooo   Používateľ

Dobrý deň.

Na spomenutom notebooku je predinštalovaný Win 8.1 - 64bit. Stiahol som Mate OEM ISO (crc je ok), napálil, nastavil boot prioritu a po restarte skutočne ponúklo OS OEM. Odenteroval som, mechanika sa rozbehla, monitor očernel, mala nabehnúť inštalácia, ale ani po 10min. sa nič nedialo (stále čierny monitor). Chcem reštart a zistil som že nb je vlastne zmrznutý (pomohol len tvrdý restart). Cez YUMI som OS pripravil na USB flash. BIOS dá možnosť boot USB FDD, USB HDD a USB CD ROM. Ani jedno nezabralo, nevidí inštalačku. tak ma napadlo cez externú CD mechaniku: Fajn, vidí ho, ale probl. sa opakuje, inštalácia (NB) hneď v začiatku zmrzne. Prosím radu, kde robím chybu, čo som zanedbal, ako postupovať ďalej?
    • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 07.10.2015 | 13:54
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nemam ziadny novsi pc/ntb tak nemam prelad ale nemoze to byt problem s UEFI ci secureboot ci co to tam dnes pchaju na uroven BIOSu ?

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 16:39
        Avatar oooooo   Používateľ

        Presne na toto som myslel i ja, ale viac hláv vie, preto som sa opýtal aj tu, verejne.

    • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 07.10.2015 | 17:00
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Prečo OEM, keď bol notebook predávaný s Win?

      Skús prezradiť aj pár technických údajov otvojom Aceri. Procesor, RAM, disk atď.

      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 16:33
        Avatar oooooo   Používateľ

        Ľutujem, bol som na vzdialenej návšteve a tam prišla do reči táto téma, preto neviem povedať čo, prečo a aké parametre.

        • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 17:05
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Odhliadnúc od toho, že Mate je grafické prostredie, OEM znamená pôvodného výrobcu a nepíšeš či už je nainštalovaný 64Bit windows ktorý už mohol zablokovať secure boot, tak skús povedať niečo o tom čo sa tam snažíš nainštalovať a na aký typ notebooku.

          • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 09:53
            Avatar oooooo   Používateľ

            Ano, MATE derivát UBUNTU, OEM preto, že stalo sa mi pri inštalácii párkrát, že okrem OEM v. sa install nechcel spustiť alebo (raz) skončil chybovou hláškou - ale OEM inak vždy nabehol/dobehol bez probl., v ntb bol-je predinštalovaný Win 8.1 - 64 bit, notebook Acer (laptop s mechanikou), ale viac o ňom upresniť, žiaľ, neviem.

            • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 10:03
              Avatar oooooo   Používateľ

              ešte: Acer je asi 3/4 roka starý, CPU do 2GHz, RAM 4GB a HDD asi 500GB

              • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:25
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tak+ze to zhrniem. Inštaluješ Ubuntu MATE 17.2 na neznámy NB Acer ktorý je starý približne 9 mesiacov a má už nainštalovaný Win 8.1 - 64 bit.

                Akosi tomu nerozumiem. Ubuntu má číslovanie XX.YY kde XX je rok vydania a YY mesiac vydania. Rok 2017 ešte nezačal, vo februári Ubuntu nevydáva distribúcie a najbližšie plánované vydanie je len na pol roka dopredu. Čo keby si stiahol Ubuntu LTS 14.04.03 a dal ho na CD/DVD podľa návodu?

                • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 10:30
                  Avatar oooooo   Používateľ

                  Súhlasím, ale nie celkom: LTS verzie mám najradšej, nie som prívržencom hneď toho najnovšieho, radšej odskúšané, opravené + stabilné veci niekoľko rokov podporované - doplňované. Najnovšiu verziu preto, lebo viem, že staršie distrá mali probl. s rôznym HW a toto je predsa pomerne nový acer.

                  Nakoniec: http://www.linuxmint.com/download.php

    • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:10
      Avatar oooooo   Používateľ

      Našiel som zaujímavé odkazy, ale, žiaľ, nie som v angline tak dobrý aby som všetkému dostatočne porozumel..

      http://mjg59.dreamwidth.org/20303.html

      https://www.suse.com/communities/conversations/uefi-secure-boot-details/

      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:37
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tu to máš.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 11:15
          Avatar oooooo   Používateľ

          Jéééj, Bednička, supervďaka; pochopil som aj nechápané.......

          • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 12:46
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Že Ti to Bedňa naservíroval až pod nos je fajn ale popravde povedané, poďakovať si mal skôr autorovi toho článku, ktorý si s tým dal neskutočnú robotu :). 

    • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 14:59
      Avatar MARTIN   Návštevník

      Mate 17.2 bude zrejme (určite) linux mint 17.2 s prostredím mate. Včera som inštaloval mint k Windows 8.1 na HP. Tak maximálne ti môžem napísať ako. Defragmentuj Windows. Spustí live z kľúča. Pri boote by si mal vidieť kľúč dva krát. Napríklad ako kľúč 16Gb a uefi kľúč 16Gb. Daj boot z toho s uefi. Po spustení live mintu spusti gparted, zmenši časť ntfs tak aby ti zostalo voľné miesto na linux. Vytvor si tam nejaký ext4, aj tak sa neskôr naformátuje. A pozri si ako sa ta particia pomenuje, sdb alebo tak nejako podobne. Spusti inštaláciu, zvol možnosť lvm a ako miesto inštalácie označ tú particiu ktorú si si vytvoril. Ak ti inštalácia skoro na konci vypíše chybu, postup opakuj ale na boot nevyber tú možnosť s uefi. Potom z mobilu napíš otázku ako ich obnovuje grub. :) 

      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 15:17
        Avatar MARTIN   Návštevník

        Sorry za chyby ale automatické dopĺňanie textu v kombinácii s problémami písania sem cez mobil robí divy. ;)

      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 10:51
        Avatar oooooo   Používateľ

        Všetko presne ako píšeš: Pre istotu som pripravil aj part. swap - 4GB + ext4 - 40GB. Vtip je v tom, že ntb po restarte nabootoval aj inštalačku videl, ale po označení a odenterovaní zmrzol... Čiže nikam ďalej som sa nedostal ani z mechaniky ani kľúča.

        S HP-čkami mám dobré skúsenosti aj ja, ale acer bol 1.krát..

        Také pravopisné drobnosti si nevšímaj, hlavne, bol si presne konkrétny k veci ..