Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer

Sekcia: Ostatné 07.10.2015 | 11:42

Dobrý deň.

Na spomenutom notebooku je predinštalovaný Win 8.1 - 64bit. Stiahol som Mate OEM ISO (crc je ok), napálil, nastavil boot prioritu a po restarte skutočne ponúklo OS OEM. Odenteroval som, mechanika sa rozbehla, monitor očernel, mala nabehnúť inštalácia, ale ani po 10min. sa nič nedialo (stále čierny monitor). Chcem reštart a zistil som že nb je vlastne zmrznutý (pomohol len tvrdý restart). Cez YUMI som OS pripravil na USB flash. BIOS dá možnosť boot USB FDD, USB HDD a USB CD ROM. Ani jedno nezabralo, nevidí inštalačku. tak ma napadlo cez externú CD mechaniku: Fajn, vidí ho, ale probl. sa opakuje, inštalácia (NB) hneď v začiatku zmrzne. Prosím radu, kde robím chybu, čo som zanedbal, ako postupovať ďalej?
    • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 07.10.2015 | 13:54
      Avatar Branislav Poldauf Ubuntu LTS, Debian stable  Používateľ

nemam ziadny novsi pc/ntb tak nemam prelad ale nemoze to byt problem s UEFI ci secureboot ci co to tam dnes pchaju na uroven BIOSu ?

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 16:39

Presne na toto som myslel i ja, ale viac hláv vie, preto som sa opýtal aj tu, verejne.

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 07.10.2015 | 17:00
      Avatar vxmery Mint 17.3 Cinnamon, MX16 Xfce  Administrátor

Prečo OEM, keď bol notebook predávaný s Win?

Skús prezradiť aj pár technických údajov otvojom Aceri. Procesor, RAM, disk atď.

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 16:33

Ľutujem, bol som na vzdialenej návšteve a tam prišla do reči táto téma, preto neviem povedať čo, prečo a aké parametre.

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 11.10.2015 | 17:05

Odhliadnúc od toho, že Mate je grafické prostredie, OEM znamená pôvodného výrobcu a nepíšeš či už je nainštalovaný 64Bit windows ktorý už mohol zablokovať secure boot, tak skús povedať niečo o tom čo sa tam snažíš nainštalovať a na aký typ notebooku.

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 09:53

Ano, MATE derivát UBUNTU, OEM preto, že stalo sa mi pri inštalácii párkrát, že okrem OEM v. sa install nechcel spustiť alebo (raz) skončil chybovou hláškou - ale OEM inak vždy nabehol/dobehol bez probl., v ntb bol-je predinštalovaný Win 8.1 - 64 bit, notebook Acer (laptop s mechanikou), ale viac o ňom upresniť, žiaľ, neviem.

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 10:03

ešte: Acer je asi 3/4 roka starý, CPU do 2GHz, RAM 4GB a HDD asi 500GB

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:25

Tak+ze to zhrniem. Inštaluješ Ubuntu MATE 17.2 na neznámy NB Acer ktorý je starý približne 9 mesiacov a má už nainštalovaný Win 8.1 - 64 bit.

Akosi tomu nerozumiem. Ubuntu má číslovanie XX.YY kde XX je rok vydania a YY mesiac vydania. Rok 2017 ešte nezačal, vo februári Ubuntu nevydáva distribúcie a najbližšie plánované vydanie je len na pol roka dopredu. Čo keby si stiahol Ubuntu LTS 14.04.03 a dal ho na CD/DVD podľa návodu?

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 10:30

Súhlasím, ale nie celkom: LTS verzie mám najradšej, nie som prívržencom hneď toho najnovšieho, radšej odskúšané, opravené + stabilné veci niekoľko rokov podporované - doplňované. Najnovšiu verziu preto, lebo viem, že staršie distrá mali probl. s rôznym HW a toto je predsa pomerne nový acer.

Nakoniec: http://www.linuxmint.com/download.php

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:10

Našiel som zaujímavé odkazy, ale, žiaľ, nie som v angline tak dobrý aby som všetkému dostatočne porozumel..

http://mjg59.dreamwidth.org/20303.html

https://www.suse.com/communities/conversations/uefi-secure-boot-details/

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 11:37
        Avatar bedňa antiX, Devuan, LegacyIce  Administrátor

Tu to máš.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 11:15

Jéééj, Bednička, supervďaka; pochopil som aj nechápané.......

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 12:46
            Avatar Livan Arch LXQT, Antergos XFCE, Linux Mint   Používateľ

Že Ti to Bedňa naservíroval až pod nos je fajn ale popravde povedané, poďakovať si mal skôr autorovi toho článku, ktorý si s tým dal neskutočnú robotu :). 

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 14:59

Mate 17.2 bude zrejme (určite) linux mint 17.2 s prostredím mate. Včera som inštaloval mint k Windows 8.1 na HP. Tak maximálne ti môžem napísať ako. Defragmentuj Windows. Spustí live z kľúča. Pri boote by si mal vidieť kľúč dva krát. Napríklad ako kľúč 16Gb a uefi kľúč 16Gb. Daj boot z toho s uefi. Po spustení live mintu spusti gparted, zmenši časť ntfs tak aby ti zostalo voľné miesto na linux. Vytvor si tam nejaký ext4, aj tak sa neskôr naformátuje. A pozri si ako sa ta particia pomenuje, sdb alebo tak nejako podobne. Spusti inštaláciu, zvol možnosť lvm a ako miesto inštalácie označ tú particiu ktorú si si vytvoril. Ak ti inštalácia skoro na konci vypíše chybu, postup opakuj ale na boot nevyber tú možnosť s uefi. Potom z mobilu napíš otázku ako ich obnovuje grub. :) 

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 12.10.2015 | 15:17

Sorry za chyby ale automatické dopĺňanie textu v kombinácii s problémami písania sem cez mobil robí divy. ;)

• RE: Inštalácia Mate 17.2 - 64bit na notebook Acer 14.10.2015 | 10:51

Všetko presne ako píšeš: Pre istotu som pripravil aj part. swap - 4GB + ext4 - 40GB. Vtip je v tom, že ntb po restarte nabootoval aj inštalačku videl, ale po označení a odenterovaní zmrzol... Čiže nikam ďalej som sa nedostal ani z mechaniky ani kľúča.

S HP-čkami mám dobré skúsenosti aj ja, ale acer bol 1.krát..

Také pravopisné drobnosti si nevšímaj, hlavne, bol si presne konkrétny k veci ..