Zaplnený koreňový adresár

Sekcia: Konfigurácia 01.11.2015 | 20:22
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

Pri inštalácii Manjara som vytvoril partíciu 9.5 GB kam som pripojil koreňový adresár. Zvyšok disku som použil na /home.  Všimol som si však, že koreňový adresár sa stále viacej zaplňuje aj keď už nič neinštalujem. Momentálne mám obsadené 98% miesta. Ako sa na ňom dá uvolniť miesto? Čo môžem vymazať? Existuje na to nejaký softvér?

    • RE: Zaplnený koreňový adresár 01.11.2015 | 21:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nepožil si náhodou BTRFS ktorý si robí snapshoty? Pokiaľ nie napíš aký máš súborový systém používaš.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Zaplnený koreňový adresár 01.11.2015 | 22:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Čo si pod pojmom koreňový systém predstavuješ, je to /tnp, /var/tmp, /var/log alebo miesto kam sa ukladajú zdrojové balíky aktualizácií?

    • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 06:38
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Pod koreňovým adresárom rozumiem /. Súborový systém je tam EXT4.

      • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 15:02
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Na identifikáciu vyťaŽenia priečinkov slúži napríklad program baobab, alebo v textovej forme du. Skús pozrieť kde sa to zaplnilo.

    • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 10:44
      Avatar wamba   Návštevník

      pravděpodbně to zaplnilo /var/cache/pacman/pkg/ (pro kontrolu du -h /var/cache/pacman/pkg/) zkusil bych pacman -Sc, popř. pacman -Scc

      • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 16:55
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Super, použitie príkazu sudo pacman -Sc mi odstránilo 2GB dát. Príkaz du -h /var/cache/pacman/pkg/ pred použitím ukazoval obsadenosť 3GB, po jeho použití iba 1013 MB. Rozdiel je teda tie 2GB. Prísnejší príkaz sudo pacman -Scc som radšej nepoužil. Toto je výsledok po vyčistení, zaplnenosť sda5 klesla z 98% na 76%.

        [ivan@manjaro ~]$ inxi -p

        Partition: ID-1: / size: 9.5G used: 6.8G (76%) fs: ext4 dev: /dev/sda5

                   ID-2: /boot size: 504M used: 68M (15%) fs: ext2 dev: /dev/sda3

                   ID-3: /boot/efi size: 511M used: 260K (1%) fs: vfat dev: /dev/sda2

                   ID-4: /home size: 444G used: 36G (9%) fs: ext4 dev: /dev/sda6

                   ID-5: swap-1 size: 4.29GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda4

        • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 19:07
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Keby to niekoho iného zaujímalo, tak sa zvykne preplniť aj /tmp (obsah sa maže pri štarte), /var/log (niektoré desktopy majú vypnuté logovanie, a o rotovanie logov sa stará logrotate) alebo iné časti /var. Preto je pre BFU lepšie pozrieť čo je veľké, a spýtať čo sa môže odmazať a ako sa ako to odmaže. Nehávať to na automatiku nie je moc dobré, občas logy naznačujú chyby HW. Alebo preklep kde si človek zapne logovanie firewallu a to mu zaplní disk pri spustenom torrente.

    • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 19:52
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Nakoniec som sa odhodlal použiť aj príkaz sudo pacman -Scc a uvolnilo mi ešte 1GB, takže celková úspora bola 3GB. Problém bol, že ručne nešlo z toho adresára nič vymazať. Možno keby som to robil ako root, tak by to išlo. Tu je skôr dôležité vedieť, že obsah akého adresára si môžeme dovoliť vymazať. Samotná znalosť, koľko adresár zaberá, mi nič nedá, ak zároveň neviem, či si môžem dovoliť ho vymazať.

      • RE: Zaplnený koreňový adresár 02.11.2015 | 20:50
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Keď som u seba riešil podobný prípad, tak to bolo spôsobené transakčnými logmi databázy. Myslíš že som ich mohol vymazať? Vždy máš možnosť sa opýtať. A vždy dostaneš presnejšiu odpoveď keď dáš presnejší popis.

    • RE: Zaplnený koreňový adresár 03.11.2015 | 16:56
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Aj na druhom počítači s Manjarom sa nachádzalo v adresári /var/cache/pacman/pkg/ až 10 GB nasťahovaných súborov. Vyzerá to tak, že pri každej aktualizácii, ktorá vychádza zhruba každý týždeň, nasťahuje cca 100 až 500 MB a tie po vykonaní aktualizácie ostanú na discu. Takže pri Manjare je potrebné čas od času vykonávať premazanie toho adresára cez sudo pacman -Scc inak pribudne cca 1GB dát každý mesiac. P. S program baobab obsah adresára /var/cache/pacman/pkg/ vôbec nezobrazí, hlási, že nie je prístupný. Asi je to nejak blokované.

      • RE: Zaplnený koreňový adresár 03.11.2015 | 18:35
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak pravdepodobne je /var/cache/pacman/pkg/ prístupné len pre roota a potrebuješ baobab spustiť ako root.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Zaplnený koreňový adresár 03.11.2015 | 18:55
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nevidím dôvod na to, aby ten adresár nebol listovateľný pre bežného užívateľa. Názvy balíkov aj s časovými značkami sú verejne dostupné. A spúšťať kôli niečomu takému niečo ako root, no aj X v Debiane už prichádza o tú výsadu.