Odchádzajúca grafická karta?

Sekcia: Hardware a Drivery 25.11.2015 | 22:10
Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

Dnes po zapnutí môjho 5-ročného NTB sa všetky biele podklady zobrazujú na zelenom podklade. Čiže to, čo má byť biele je svetlozelené. Ostatné farby sa však zobrazujú správne. Je to znak odchádzajúcej GK? Ak áno, oplatí sa to dať opravovať? Viem, že sa tento problém netýka priamo Linuxu, ale chcel by som počuť názor HW odborníkov.

    • RE: Odchádzajúca grafická karta? 25.11.2015 | 23:10
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      OT: nedalo mi, skúsil som to Livko Elementary. Ani mi nenabootovalo v UEFI.

      • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 14:34
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        Ono Elementary vyzerá na obrázkoch dobre, v skutočnosti by ho začiatočníci - pre ktorých vraj je určené - nemali používať. Ale na druhej strane som po vyše dvoch rokoch používania Kubuntu dal šancu Ubuntu a musím svoj kritický názor na toto distro poopraviť. Po určitých nastaveniach sa v Ubuntu robí naozaj dobre. :)

        • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 14:59
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Priznám sa aj ja, mám ho na jednom stroji. Ako som ho zo začiatku neznášal, začína sa mi páčiť :)

    • RE: Odchádzajúca grafická karta? 25.11.2015 | 23:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Najskôr zlý farebný profil čo tam hodila aktualizácia, samozrejme sa to dá ľahko overiť cez nejaké LiveCD.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 04:56
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús to aj pripnúť na iný monitor, či len nie je vypadnutá zložka jedného kusu signálu. Ten potlačený igelit ktorý vedie signál cez pánty je potvora.

    • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 14:30
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Tak zatiaľ sa zdá, že ide o HW chybu. Robí mi to aj v Live CD, jedine, ako sa viem toho zeleného podkladu zbaviť, je v nastavení systému → Farby → Pridať profil → a tu som vybral Blue. Obrazovka však dostala taký jemný zastrený nádych ale aspoň sa na NTB dá pracovať. Dosť ma táto situácia štve, nakoľko som momentálne mimo SK a neviem to teraz riešiť.

      Skús to aj pripnúť na iný monitor, či len nie je vypadnutá zložka jedného kusu signálu.
      Toto samozrejme tiež vyskúšam. Dúfam, že to bude len nejaká maličkosť, ktorá sa bude dať ešte opraviť, lebo na NTB inak ide všetko ako má.

      • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 15:53
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Hoď sem typ NTB.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 16:26
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Je to Compaq Presario CQ56

          • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 19:35
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Že vraj to robí kábel z invertora do LCD, čo sa mi úplne nezdá, páč invertor by mal riešiť len podsvietenie, čo asi nemusí byť pravidlo,

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 20:07
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

              Neostáva mi zatiaľ nič iné, len vyčkať, kým sa vrátim na SK a dám to pozrieť. Dám potom vedieť, čo som sa dozvedel.

            • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 20:28
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Šum z invertora dokáže divy. A tak isto aj zalomený igelit v pánte ktorý má viesť signál z grafiky do lcd dekla.

              • RE: Odchádzajúca grafická karta? 26.11.2015 | 20:57
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Je to možné, až prirodzené pretože kábliky z ivertora idú práve cez pánty notebooku a stáva sa že používaním utrpia.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Odchádzajúca grafická karta? 04.12.2015 | 19:33
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Dnes som vyskúšal NTB zapojiť na externý monitor a všetko za zobrazuje správne. Čiže problém GK sa tým môže vylúčiť. Bude teda na chybe buď monitor na NTB alebo spomínaný invertor. Som teda zvedavý, čo sa dozviem v servise a či sa to vôbec oplatí dať opraviť.