nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod.

Sekcia: Konfigurácia 14.12.2015 | 18:52
samalama   Návštevník

pre vsetkych: toto nie je zart, ale vazne sa pytam.

potrebujem vediet, ako sa da nastavit, aby pri preklade hostnameov na ip bol najprv pouzity domenovy menovy system (dns) a az potom /etc/hosts. viem si to nastavit system wide bud priamo v /etc/resovl.conf, alebo pomocou dnsmasq. problem ale je, ze oba sposoby vyzaduju root prava pre zapis do danych konfigurakov.
ale ja to potrebujem nastavit v x-kach (teda ako obycajny pouzivatel) v nastaveniach siete.

viete kde a ako to nastavit?

vdaka.

    • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 14.12.2015 | 18:55
      Avatar samalama   Návštevník

      samozrejme, ze /etc/resovl.conf je blbost. je to /etc/nsswitch.conf.

    • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 14.12.2015 | 21:27
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Bezny uzivatel nema co liezt do nastaveni siete, tato logika plati pre kazdy OS, ktory to mysli so spravou pouzivatelskych prav aspon trochu vazne. Hint: aj v X-kach dokazes spustit aplikaciu pod rootom

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 00:09
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        NM má klikátko čo posiela správy sieťovému správcovi ktorý už beží pod právami roota, takže teoreticky by mohlo zasiahnuť aj do systémových nastavení, bude to otázka distribučného nastavenia. Sám NM, ale DNS zatiaľ nerieši (že vraj bude), som lenivý také niečo testovať.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 01:23
          Avatar samalama   Návštevník

          tak user s admin pravami (sudo) ma moznost nastavit/upravit sietove nastavenia, ale mne ide konkretne o tu moznost nastavit poradie pouzitia dns <-> /etc/hosts. nikde som taku moznost nikdy nevidel (ci uz gnome, unity, xfce, lxde...).

          • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 14:24
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            To je normálne, veď si ju nehľadal. Pozri si aká je východzia konfigurácia pre sieťové pripojenia určitých typov v userspace.

            • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 15:17
              Avatar samalama   Návštevník

              ajeeej zase tie tvoje omacky. bud napis konkretne, alebo nepis nic. presnejsie by sa mohol vyjadrit k tomuto:

              Ak má dievčina v nastavení siete aby sa používal DNS a až potom hosts file, tak to týmto spôsobom nezakážeš. Statické pre servere a nepresúvané firemné desktopy to zvykne mať takto (to nie je prípad z otázky), a dynamické pre notebooky a cestujúce alebo domáce desktopy zas v klientských nastaveniach siete.

              a presne toto by som si chcel nastavit. v jednom konte potrebujem uprednostnit /etc/hosts a v druhom dns. pouzivam ubuntu (unity), ale bolo by fajn keby to slo aj v xubuntu.

              • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 16:18
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                A to si myslíš že s tým prístupom ako tu každého posielaš do niekam ti niekto bude ležať u kolien? Ani keby si bol ozbrojený.

                • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 17:48
                  Avatar samalama   Návštevník

                  popravde cakal som, ze na tuto otazku odpovies ty sam, kedze zrejme, sudiac podla tohto:

                  Statické pre servere a nepresúvané firemné desktopy to zvykne mať takto (to nie je prípad z otázky), a dynamické pre notebooky a cestujúce alebo domáce desktopy zas v klientských nastaveniach siete. Tie sa rôznia podľa toho aké klikátko je použité na správu sieťových pripojení.

                  tu odpoved poznas. ja som bohuzial ziadnu taku moznost v nastaveniach siete nenasiel. klikatko pouzivam, ako som uz spominal, ubuntu a xubuntu...

                  • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 15.12.2015 | 20:01
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Mno. A preto si to smeroval na PCLinuxOS a nie (X)Ubuntu.

                    • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 16.12.2015 | 00:09
                      Avatar samalama   Návštevník

                      ze ta bavi stale pisat tie bludy.

                      ano pytal som sa najprv na pclinuxos, pretoze si to vtedy radil dotycnemu, ktory prave tuto distribuciu pouziva. nedal si mi ale ziadnu konkretnu odpoved. potom som ta ziadal, aby si uviedol, kde sa to da nastavit v akejkolvek distribucii/dm. opat ziadna konkretna odpoved.

                      tak teraz neviem, ci sa to fakt da nastavit cez gui, alebo nie. ale vyzera to ze nie, pretoze som nikde danu volbu nenasiel, a ani nikto o takom niecom nevie.

                      takze ak fakt nemas nic konkretne, tak prosim ta, nepis radsej nic...

                      • RE: nastavenie poradia pouzitia zdrojov pri preklade dns, ip apod. 16.12.2015 | 19:19
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Mýliš si dojmy s pojmami. Dotyčnému som objasňoval že ako to má jeho kamarátka nastavené. Ak chceš vedieť kde, tak sem nepíš bludy ako napríklad v prípade QoS. Podobných bludov si sem napchal dosť, a značne neslušne.