Problem s HDD ?

Sekcia: Hardware a Drivery 28.01.2016 | 09:03
Bibibo   Návštevník

Ahojte,

mam notebok Notebook Lenovo IdeaPad Z50-70 Black a ma cca 14 mesiacov.Vobec s nim niesom spokojny, ale co uz. Kupil som ho bez OS a samozrejme pouzivam na nom Linux, konkretne teraz Mint. Obcas sa mi stane pri zapinani a hlavne ak som ho predtym vypol natrvdo, tak vyda zvlastny zvuk a OS sa nespusti a hlasi nejake chyby. Uz som ho aj niekolko krat musel preinstalovat, pretoze nedalo sa s nim nic robit. Nerobi to vzdy. Vcera sa mi vsak stalo, ze som spustil nejaku aplikaciu, znova spravilo zvlastny zvuk a chvilu na to obrazovka bola tmava a nic sa s tym nedalo robit. Tipujem, ze ten zvuk vychadza z HDD. Minule som spustil aj SMART na kotrolu a vsetko bolo ok. Chcel by som ho reklamovat ale mam obavu, ze nic nezistia a bude sa to natahovat a az po zaruke mi nadobro odide.Mate nejaky napad ako ho poriadne otestovat alebo ako pokracovat ?

    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:09
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      So zárukou určite bude problém ak sa chyba neprejavuje stále, alebo nie je o nej záznam v SMART. Ako vyzerá výpis smartctl --all /dev/sda?

    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:27
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Pises ze nie su snim spokojny ale to nieje chyba vyrobcu alebo laptopu. To je chyba tvoja ked si kupis modelovu radu IdeaPad a nie ThinkPad alebo nejake lepsie T-cko.

      Ked si si kupil smejd tak si musel ratat ze sa tam nieco pokasle. Inak ak mas zaruku tak to sa posiela do polska. Tam ideapady opravuju.

      • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:35
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Nemyslím si, že T-čka sú dnes dobré. Ja mám už od víkendu nové T-čko (teda svoj starý 8-ročný thinkpad som vymenil za 5-ročnú T420). Už je na ňom krásne vidieť šetrenie. Napríklad taká LED signalizujúca dochádzajúcu baterku. Ako fajn, že si výrobca dal námahu, že to svieti oranžovo keď dochádza, ale prečo tú LED dali len na vonkajšiu stranu kde na ňu nevidím počas práce? Akože tá led je fakt taká drahá aby nemohli dať z oboch strán? No ok, môžem si so sebou zobrať spolucestujúceho do vlaku, ktorý ma bude upozorňovať, že už je oranžová ;) Fakt pokrok.

        Nové thinkpady už napríklad vôbec nemajú HDD LED. Pri rotačnom disku ešte povedzme, že OK, nie som hluchý, počujem keď náhodou začne swapovať no pri SSD sa môže uswapovať k smrti a ja si to ani nevšimnem. Vlastne niektoré thinkpady ju majú, HDD LED je teraz prémiová funkcia Thinkpadov P50 / P70.

        • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:56
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Nepovedal som ze to je absolutna vyhra ale su to lepsie stroje a o dost. Ja si napr. vobec nepotrpim na ledky. Ked mi dochadza baterka tak mam na to v OS upozornenie. gKrellM sa mi stara aj od grafy napr. z SSD.

          • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 11:04
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Čo som videl nové ... no neviem niektoré Edge odchádzajú tak po pol roku.

            Inak teda s mojou T420 som fakt spokojný, je úžasne rýchla, absenciu pár LED prežijem, viacej ma trápi klvávesnica na ktorej som snáď ešte ani raz netrafil klávesovú skratku pre paste (shift+insert). No na druhej strane T430 už má úplne naprd klávesnicu (nie nenarážam na chicklet), z T440 odstránili tlačidlá trackpointu a neviem v ktorej už zrušili aj thinklight (takže neviem kde som si položil kávu na stole a tak, to aby som si so sebou ťahal USB-čkovu lampu).

            Thinkpad som dostal z firmy, hardvér som si vyberal sám (mohol som mať kľudne nový bez toho aby som pozeral na cenu) ... lenže proste nič nové sa mi už nepáči. Už len kvôli blbému layoutu klávesnice proste nový nechcem, niekedy ho používam ako desktop s externou klávesnicou / monitorm, inokedy ako notebook a fakt nechcem nadávať celý čas na iné rozloženie klávesnice.

            • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 11:10
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Co si nepockal na Retro T? :) Ten by sa ti mozno pacil. Ja ked som hlasoval tak sice niektore veci boli odsuhlasene inak ale som zvedavy nan :)

              • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 11:27
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Pol roka žiadne vyjadrenie k samotnému hardvéru. Neviem kedy bude a robiť ďalší povedzme rok na starom stroji s tak náročnými webmi ako vidím fakt nechcem.

                Okrem toho som čítal všeliake špekulácie ako napr. použitie OLED a podobne. Zatiaľ je to mačka vo vreci, neviem, či by som vôbec ten stroj chcel.

                • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 11:30
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Ja som zvedavy hlavne na cenu a dostupnost.

                  • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 15:04
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    No tento mám akože dočasne kým sa nájde niečo rozumné na trhu. V každom prípade je pekne rýchly a vyzerá dosť retro, takže fakt ma to netrápi.

      • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:36
        Avatar Bibibo   Návštevník

        Samozrejme som vedel, ze to nebude vysoka kvalita ale aby sa mi to zacalo kazit po roku som nepocital. Ked budem doma, tak spustim este ten smartctl a poslem vypis.

        • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:58
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Stava sa hocico. Hod sem potom ten vypis. Do kedy mas zaruku?

    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 09:58
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ono kúpa NTB je vždy trocha lotéria. V každej modelovej rade NTB sa môže objaviť chybný kus a naopak aj lacný NTB môže perfektne šlapať roky. Ak ide o tento NTB tak by som podľa parametrov nepovedal, že je to šmejd. Nie je to teda najlacnejší NTB.

      Ak je NTB v záruke a permanentne niečo zlyháva, na Tvojom mieste by som ho dal pozrieť v najbližšom servise. Nemusíš ho dať opravovať, len nech zdiagnostikujú chybu a potom v prípade reklamácie môžeš presne definovať problém. Cena za takúto diagnostiku je rôzna – od 0,- do 15 €, v závislosti na probléme. Ja som túto možnosť tiež využil pri mojom Compaq-u - ten už síce nie je v záruke, ale chcel som vedieť, v čom je problém a koľko by stála oprava, či sa oplatí alebo nie. V servise som za túto diagnostiku zaplatil 5 €.

      • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 10:03
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Modelova rada IdeaPad je smejd. Ci uz za 700e alebo za 300e. Navyse nevztahuje sa na nu medzinarodna zaruka ako na T.

    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 11:30
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Hľadaj beep error codes (alebo tak nejak to je) k tvojemu notebooku.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 14:55
      Avatar bcee   Návštevník

      Ak je v zaruke, tak jednoznacne treba pouzit zarucny servis. Keby si do toho skusil dat zive CD/USB, nemusi sa spustit. Tiez mam problem s HDD a pokial som ho nevybral, tak sa zivy OS nespustil. Vybral som ho a PC ide dobre, takze viem, ze je zly HDD alebo konektor HDD. Ale vyberat HDD z PC, ktory je v zaruke, to podla mna nie je dobry napad.

      • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 15:06
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Dnes uz nie su ziadne nalepky ktore ked roztrhnes tak ti neuznaju zaruku.

        Mozes uz rozkuchat pc do posledneho srobka a nemaju to ako zistit, teda pokial nic neposkrabes alebo neurves.

        • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 15:13
          Avatar bcee   Návštevník

          V zarucnych podmienkach sa vobec nevyznam. Lebo, napriklad, stretol som sa s takym tvrdenim, ze ak si kupim notebook s Windowsom a nahradim ho Linuxom, tak porusim podmienky a nic mi neuznaju. A co potom notebook bez OS? Ved tam za 2 roky preinstalujes OS aj 20x.

          • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 15:25
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            To sa na zaruku nevztahuje. Tak isto aj baterka v laptope. Neviem ako ty ale ja na mojom hlavnom stroji instalujem raz a mam ho. Testovacky robim na druhych alebo virtualne.

    • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 17:23
      Avatar Bibibo   Návštevník

      tu je ten vypis

      • RE: Problem s HDD ? 28.01.2016 | 21:13
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Jediná zla hodnota je End-to-End_Error. Znamená problém s cache HDD.

        Description

        End-to-End error S.M.A.R.T. parameter is a part of HP's SMART IV technology and it means that after transferring through the cache RAM data buffer, the parity data between the host and the hard drive did not match. For detailed information see SMART IV Documentation from HP.

        Recommendations

        This is a critical parameter. Degradation of this parameter may indicate imminent drive failure. Urgent data backup and hardware replacement is recommended.

        Ešte vysvetlím čísla value a thresh. Value je normalizovaná hodnota (100 najlepšie, 0 najhoršie, niektoré sú od 255). Thresh je hodnota pod ktorú by nemala klesnúť. Worst je najhoršia nameraná hodnota.

    • RE: Problem s HDD ? 29.01.2016 | 06:53
      Avatar Bibibo   Návštevník

      No to je v prdeli. Teraz budem mat s tym len starosti. Skusim teda tu reklamaciu alebo im najskor zavolam.

      • RE: Problem s HDD ? 29.01.2016 | 08:13
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Na druhej strane SMART ukazuje závažnú chybu, takže by s tým nemal byť problém. Horšie by bolo keby v SMART nebolo nič.