Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR

Sekcia: Komunita 28.01.2016 | 16:39
Slavomir   Návštevník

Pracovná podskupina pre testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe

Rôznymi prekážkami a ďalšími okolnosťami, ktoré bránia nasadeniu OSS alebo ho ekonomicky znevýhodňujú, a taktiež možnosťami ako ich eliminovať sa zaoberá Štandardizačná komisia MF SR, konkrétne Pracovná podskupina pre testovanie nasadenia OSS vo verejnej správe (PPS4).  Zápisy zo stretnutí tejto pracovnej skupiny budú pribúdať na stránke:

http://informatizacia.sk/pps4---open-source-vo-verejnej-sprave-PPS4/22475s

 

Uvedený text mi napísala istá úradníčka z Ministerstva Financií.

 

Čo hovoríte na jednotlivých členov v pracovnej skupine? Poznáte tam niekoho? Je medzi nimi aspoň jeden informatik, ktorý sa vo väčšej miere špecializuje na Linux? Je tam s pomedzi informatikov aspoň jedna silnejšia osobnosť, ktorá by bola schopná presadiť Open Source vo verejnej správe?

 

Len tak pre zaujímavosť, ak to umožňuje štatút MF SR a ak by bola vôľa so strany vedenia MF, mohli by do pracovnej skupiny ešte nejakí ľudia pribudnúť: konkrétne myslím niekto s vás Linuxákov. Ak by ste sa stali členmi pracovnej skupiny, tak by to nebolo veľa práce navyše. V podstate len ide o odborné konzultácie medzi odborníkmi a politikmi za okrúhlym stolom.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 16:53
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      mahut, fordinal a sramek vedia urcite dost. sami sa snazia iniciovat zmeny a promo open source.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 17:54
      Avatar Slavomir   Návštevník

      Ďakujem za informácie Milan. štát by na tom dosť ušetril, tak by bolo dobré ak by sa to podarilo, samozrejme http://linuxos.sk/blog/mirecove-dristy/detail/je-nase-skolstvo-vazne-v-takom-zlom-stave/

       

      Inak kto z vás tu na portáli má chuť a chce sa v tejto veci aj na politickej úrovni aktivizovať a angažovať, tak mu môžem pomôcť vybaviť sa stať členom pracovnej podskupiny (ak by to bolo možné).  Hlavne tí ktorí bývate v Bratislave to máte blízko a nemusíte cestovať, tak je to pre vás jednoduché.

       

      (V pracovnej skupine je priveľa politikov a primálo odborníkov - aspoň ja si myslím - pokiaľ viem malo by to byť zvyčajne aspoň pol na pol).

       

      Štatút pravdepodobne prikazuje minimálny počet členov v pracovnej podskupine, tak to núdzovo zaplátali ľuďmi s ministerstva životného prostredia, ktorí s tým nič nemajú. Ak by ich nahradil niekto s vás informatikov, nebolo by to na škodu.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 20:14
        Avatar Mike_Stuffel   Návštevník

        @Slavomir Ako budu narocne tieto aktivity? Je to fulltime job alebo sa to da stihat/robit aj popri normalnej robote?

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 22:15
          Avatar Slavomir   Návštevník

          Určite sa to bude dať stíhať popri normálnej robote. Byť členom tzv. pracovnej skupiny/podskupiny, znamená prakticky len robiť politikom (resp. vysokopostaveným úradníkom vo vláde) odborného poradcu. Nie je to často: myslím že častejšie ako 4x do roka to nebude (teda 4x do roka sa stretnete na ministerstve). Doma môžeš povedzme vypracovať nejaký návrh na pár strán (to je tak maximálne robota na doma).

           

          V rámci pracovnej skupiny bude ministerstvo zaujímať hlavne naozaj praktický a reálny a naozaj realizovateľný návrh, ako v praxi realizovať Open Source softvér v praxi vo verejnej správe.

          Dôležité je aj to, aby išlo o čo najlacnejšie a (najtransparentnejšie riešenie) - napr. údajne najväčší problém je to, že nie všetci informatici sú v Linuxe úplne doma a treba zaškoliť informatikov, čo bude štát tiež stáť nejaké výdavky ale stále omnoho menej ako Windows. (ale veď to je najmenej - malinký problém)

           

          Ak máš záujem byť v pracovnej skupine, tak ja ti môžem pomôcť toľko, že kontaktujem ministerstvo a opýtam sa, či by boli ochotný prijať ďalších odborníkov do pracovnej skupiny. Ak povedia, že áno, tak potom by si mohol napísať ministerstvu, že chceš byť súčasťou pracovnej skupiny a snáď sa aj staneš.

           

          Inak len pre informáciu, v pracovnej podskupine je hierarchicky najvyššie štátna tajomníčka (je hneď po ministrovi)

          • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 22:26
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

            ja sa mozem tiez ponuknut. zhodou okolnosti sa pohli lady okolo OZ LinuxOS , ja sice kandidujem do parlamentu, ale prave tieto kradeze a moj obdiv voci nezavislym z iniciativy slovensko.digital ma tiez k tomu dohnali . na nedavnej diskusii Dennika N, na tuto temu bolo povedane, ze za vladu je tam stale niekto iny, cize ta myslienka sa tazko naplna, ked kazde 4 - 5 mesiacov treba nasledovnikovi veci vysvetlovat nanovo a este horsie, pokial je to takmer laik.

            • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 23:15
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Pokial je to takmer laik je ešte fajn, pokial je to dosadený takmer hlupák, ťažko vysvetlovať :)

              Inak, samozrejme držím palce v Tvojom úsilí eMDíku!

              • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 23:21
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

                gracias

            • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 01:15
              Avatar Slavomir   Návštevník

              To som rád, že máš záujem angažovať sa v open source.

               

              Takže napísal som na ministerstvo a uvidíme. Ak odpíšu, budem vás informovať.

               

              A čo sa týka odbornosti, tak istá úradníčka z ministerstva financií, ktorá bola z odboru informatizácie, bolo vidieť, že sa tomu žiaľ príliš nerozumie. Človek musí byť trpezlivý a trpezlivosť ruže prináša :D

            • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 08:30
              Avatar Mike Stuffel   Používateľ
              "ja sice kandidujem do parlamentu"

              .

              21 je tvoje cislo? Skoda ze nie si zo SAS by si mal moj kruzok :)

              • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 12:14
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

                ano, to som ja. a zial, SaS je nestabilne (nevies, kedy zas nieco dobre pohnoja). o co horsie, s Risom sa tazko spolupracuje.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 18:21
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pekný blogísek. Nechceš to dať do blogu?

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 21:04
        Avatar Slavomir   Návštevník

        Diki moc. Ďakujem za nápad, ale som nespamoval, keby som to tu zverejnil dva krát :D

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 21:07
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak druhý krát vieš kam, či už tretí.

          • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 21:14
            Avatar Slavomir   Návštevník

            Sorry za preklep, chcel som napísať "ale aby som nespamoval"

            :D

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 21:18
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ak budú takéto krádeže peňazí daňových poplatníkov pokračovať, tak sa vládni zlodeji budú naďalej usmievať a užívať si svoje percentá na jachtách v karibiku a Open Source bez šance uspieť v štátnej pseudospráve.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 21:28
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tak prečo si neponúkol zmluvu aj s podporou? Nejako sa tu len hovorí o tom aký je OSS skvelý, ale zmluvné ponuky nikto nedáva.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 22:44
      Avatar redhawk_   Návštevník

      no Gabo Fedorko je Microsoft, a ma tam dost silne postavenie. v podstate cela ta komisia je na zalepenie oci. V Brusseli sme riesili preco v SR je problem s OSS ale doslo sa len k nazoru, ktory zdiela aj Oetinger a to, ze pokial sa to nebude ucit, nebudu firmy, ktore poskytuju sluzby na/pre OSS tak smola.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 28.01.2016 | 22:56
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        a to treba zmenit ...

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 07:24
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak sa priprav na jednu vec. Zákazník rozumie len cenovej ponuke, a v lepšiom prípade aj napr.bezpečnostnému auditu. Bez toho je to bez šance.

          Ale, to je ako keby som hádzal hroch na stenu.

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 30.01.2016 | 12:38
          Avatar redhawk75   Používateľ

          Milan suhlasim. Skusali sme nasadit na miestnom urade. Behom 2 tyzdnov boli naspat Soitronaci a nasadili hadaj co :-) samozrejme + cena licencii a bez toho aby sa pozreli ze na case maju Windows 7 Pro OEM

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 11:18
        Avatar Slavomir   Návštevník

        Diki za zaujímavú informáciu. Netreba to vidieť až tak pesimisticky. Fedorko tam nie je jediný :)

        Ale je pravda, že Fedorko pravdepodobne v tej pracovnej podskupine sa bude skôr snažiť odhovárať od Open Source.

         

        To je pravda, že aj školstvo by malo byť viac zamerané na OSS. Ale zas na druhej strane existujú aj pozitívne tendencie. Istý známy, ktorý robil niekoľko rokov v linuxovej firme RedHat si momentálne dal výpoveď a zakladá firmu na školenie informatikov. A predpokladám, že to bude teda prevažne zamerané na OSS.

         

        A čo sa týka firiem, ktoré poskytujú služby pre OSS: (neviem, čo presne myslíš pod poskytovaním služieb či ide o programovanie alebo inštalácie do osobných počítačov). Nevidel by som to až tak pesimisticky. Na Slovensku sa myslím nájde viacero linuxových živnostníkov - informatikov, ktorých by mohlo ministerstvo zjednotiť na určitej platforme a mohli by si rozdeliť úlohy. A takýto prístup by bol aj veľmi transparentný.

        Iná možnosť je aj firma RedHat, ktorá má riadnu pobočku v ČR.

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 11:26
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Asi sa pozeras na svet cez dost naruzovatene okuliare ;)

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 11:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      pracovna skupina nejakeho ministerstva, co vyriesi hovno. viac nadeje dava asi slovensko.digital.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 11:54
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        +1

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 01.02.2016 | 18:38
        Avatar redhawk75   Používateľ

        slovensko digital smrdi politikou a mimonom podobne ako "nova mimonova iniciativa http://verejnaobjednavka.sk/

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 16.02.2016 | 22:10
          Avatar hm   Návštevník

          A co presne tam smrdi politikou? Snad nie zase ta rozpravka o tom ako ESET zaklada politicku stranu.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 12:09
      Avatar lko   Návštevník

      kym niekto nespravi aspon trochu pouzitelny office mozes na nasadenie oss vo verejnej sprave zabudnut.

      libre je zatial dobra alfa verzia, snad sa im bude darit.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 29.01.2016 | 14:50
        Avatar Slavomir   Návštevník

        Ďakujem za informácie. Ja tie kancelárske balíčky nejako často nevyužívam a nemôžem sa k tomu veľmi kompetentne vyjadriť. Ale jednoznačne treba uznať, že čo po dizajnérsko estetickej stránke, že omnoho lepšie zvládnutý MS Office. Vonkajší vzhľad ale nie je všetko. Čo sa týka počtu funkcií tak to neviem

         

        Ale stalo sa mi, že som musel v kancelárskych programoch riešiť aj relatívne zložitejšie veci. V Libre Office som ovládanie danej funkcie vždy našiel za pár sekúnd. Kým som rovnakú funkciu našiel v MS Office, trvalo to omnoho dlhšie aj 6 minút - zďaleka to nebolo tak prehľadné. Tiež som bol prekvapený keď som v Libre Office vyriešil jednu vec za pár sekúnd, hoci som si myslel že sa s tým budem baviť aj 10 minút.

         

        MS má viacero funkcií čo sa týka online funkcií, zdieľania a skupinovej práce (Libre Office tieto funkcie nemá). Ale myslím si, že to pre firmy (prípadne štátnu správu) nie je príliš prakticky využiteľná vec. Asi nejaké vhodné CMS systémy by boli viac praktické pre firmu - podľa mňa

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 16.02.2016 | 19:54
          Avatar Robert   Návštevník

          "...MS má viacero funkcií čo sa týka online funkcií, zdieľania a skupinovej práce (Libre Office tieto funkcie nemá)..."

          to preto, ze MS je sietovy klient...

          • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 17:50
            Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

            Posledná myslím dosť veľká aktualizácia Libre Office vyriešila aj túto vec. Libre Office by mal byť kompatibilný so SharePointom</span>

            https://linuxos.sk/spravy/detail/libreoffice-51/

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 01.02.2016 | 18:25
      Avatar Martin_Zatroch   Návštevník
      • Pred prezidentskými voľbami som sa v plnej prednáškárni spýtal Miša Trubana ako presadiť slobodný softvér vo vládnych tendroch a obecne. Odpoveď: správne sa rozhodnúť pri voľbách.
      • Približne v rovnakej dobe som absolvoval aj seminár s pracovníkom pridruženého vedecko-výzkumného centra, kde bola moja ostro smerovaná otázka na projekt financovaný z eurofondov zahŕňajúci jednak rozsiahly GIS systém kt. bol vendor-locked na Silverlight a webový redizajn za overkill sumu v eurách. Odpoveď: chápadlá štátnej chobotnice.
      • A koho to prekvapuje keď minister financií obedúvava s riaditeľom slovenskej pobočky Micro$oft Corp.?! https://www.websupport.sk/blog/2015/05/vopred-vyhrate-tendre-si-strcte/ Nie priatelia, tieto majú hlbšie korene >>> http://techrights.org/?stories
      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 01.02.2016 | 18:36
        Avatar redhawk75   Používateľ

        dik za linku na techrights. BTW bhole podla mna si ide budovat politicku karieru

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 01.02.2016 | 18:50
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          nejde, neznasa politiku. v tej iniciative je vela apolitickych ludi.

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 02.02.2016 | 10:35
        Avatar Slavomir   Návštevník

        Vopred vyhratými tendrami sa to nie len predraží, ale dajú to urobiť nejakej neschopnej IT firme, ktorá to nedokáže. Preto aj za tie veľké peniaze čo boli do toho naliate nič nefunguje.

        Tieto mapy GIS robila nejaká veľmi neschopná "microsoftová" firma. Hlúpe je to už len z dôvodu nekompatibility http://gis.nlcsk.org/lgis/

        • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 17.02.2016 | 11:35
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A ako prosím ťa súvisí neschopnosť vlády s doménou registrovanou u GoDaddy.com, LLC na WEBY GROUP, s.r.o.? Ano nič v zlom, ale skús sa zamyslieť pred tým ako niečo podobné zahlásiš.

          • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 17:56
            Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

            Reagoval som na príspevok Martina Zatrocha kde hovorí o GIS systéme so Silverlight.

            • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 18:20
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              A kde je súvis štátnej sféry s registrátorom GoDaddy? Nemal vy si používať kotlebov štýl vyjadrovania. Aj v tomto prípade zaváňa amatérizmom.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 09:49
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Dnes na zive.sk je clanok aj vyzva k podpore peticie, ktoru organizuje Slovensko.Digital Ja som sa pridal, lebo dnes uz nic nemozes nechat len na statnych uradnikov.

    • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 18:04
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Čo sa týka verejných obstarávaní, najväčší problém je to, že 99% IT firiem sa ani nedozvie, že sa v danom čase vôbec nejaké obstarávanie robí. Potom sa tam prihlási nejaká neschopná klientelistická firma, ktorá nič nevie a ešte to urobia nejako predražene.

       

      Ak by náhodou štát vyhlásil nejaké obstarávanie z oblasti IT, tak sa to objaví tu http://www.uvo.gov.sk/ a mohli by ste sa prihlásiť, ak máte nejakú IT firmu.

      Žiaľ málokto vie, že vôbec nejaký Úrad pre verejné obstarávanie existuje

      • RE: Testovanie nasadenia Open source softvéru vo verejnej správe v SR 18.02.2016 | 18:55
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Sklamem ťa. Vie to dosť právnických a fyzických osôb ktoré sa o danú problematiku zaujímajú. A ak sa o to nezaujímajú, tak je im tá informácia na nič.