PSC->obce

Sekcia: Programovanie 05.02.2016 | 00:25
Avatar miiisa   Používateľ

potreboval by som trosku pomoct, zasa vymyslam s PSČ.

povedzme ,ze mam postoveho kuriera. kurier pracuje v dakej oblasti.
-teda povedzme roznasa pre petrzalku+okolie.
ako by som mohol vyriesit to,ze ktori zakaznik bude obsluzeny ktorym kurierom, teda napr. zakaznik chce cislo na
kuriera aby si snim mohol dohodnut cas dodania.


ak mam povedzme taku vec,ze su napr. dedinky vedla seba,ale patria do ineho okresu tak aj smerovacie cislo je uz
uplne diametralne odlisne...
teda, existuje nieco take,kde by som mal napr. vzdialenosti od jednotlivych PSC k inym psc? ako by som takuto vec
mohol co najjedoduchsie spracovat v db.

potreboval by som trosku pomoct aj s brainstormingom.

neberte to ako "cistokrvneho" UCP ci DHL kuriera,ale skorej ako cloveka co roznasa povedzme veci zo zahradky, popripade daku lokalnu pizzerku. ako by bolo co najlepsie a najjedoduchsie toto zapracovat?

    • RE: PSC->obce 05.02.2016 | 00:37
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      mňa napadá skôr pozícia cez GPS či čosi podobné... a skorigovať to s nejakými mapami... > nejaký soft na plánovanie trasy...

      Happy falling
    • RE: PSC->obce 05.02.2016 | 02:50
      Avatar miiisa   Používateľ

      mna este napadlo pouzit dake googlemaps api. https://developers.google.com/maps/pricing-and-plans/#details. otazne je ako to cislo udrzat co najnizsie... bo ak si vezmem teoreticky,ze by som mohol tie hodnoty davat do DB. aby som tam co najmenej vyuzival google. tak potom keby som dosiiahol max. tak podla mna(opravte ma ak sa pletiem.) mal by som pri pocte obci, na svk: 2927.

      (2927!)/(2927-2)!2!= 2927*1463= 4 282 201 moznosti a to neratam,ze z obce A do obce B je to rovnako daleko ako z B do A...co na vlozneie do vlastnej db by asi nebolo moc vhodne. takze urcite stym nemozem "plytvat" takze aka by bola najlepsia moznost, aby clovek moc s tou lokalitou nezatazoval google? bo ak si vezmem,ze napr. uzivatel si zobrazi kurierov vzdialenych max 30km. tak potom ak mam napr 1000 kurierov. tak by som google quotu pre free vycerpal v podstate na 2 uzivateloch... :D

      • RE: PSC->obce 05.02.2016 | 09:22
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Stačia vzdialenosti obcí, ktoré majú medzi sebou priame spojenie a zvyšok vyriešiť djikstrovym algoritmom.

        • RE: PSC->obce 05.02.2016 | 10:03
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ale výsledok uložiť do databázy aby sa to zakaždým zbytočne neprepočítavalo. Potom už bude stačiť jednoduchý SQL dotaz z A do B.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: PSC->obce 05.02.2016 | 11:06
        Avatar jajko   Návštevník

        A čo www.openstreetmap.org. Tam sa tiež dá "čarovať" a ... zadarmo !

    • RE: PSC->obce 08.02.2016 | 03:58
      Avatar miiisa   Používateľ

      este som nasiel zaujimave riesenie,... dalo by sa to spravit cez postove cislo a gps suradnice -> mozno nie tak presne ako hore zmenovany algoritmus, ale tak ci tak to teraz krachuje na chybajucej databaze.

      geonames.org => ak by dakoho zaujimalo, vcelku fajne to maju spracovane... aaaaaaaaaaale, slovensko je nepouzitelne.

      ak by niekto vedel,kde zohnat daco podobne na slovensko, prosim dajte mi sem vediet.

      • RE: PSC->obce 08.02.2016 | 07:55
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Už tu bolo spomenuté OSM.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: PSC->obce 08.02.2016 | 14:35
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Riešenie je pomerne jednoduché, stačí stiahnuť dáta z OSM, naimportovať ich povedzme do postgresu pomocou Osm2pgrouting a v postgrese v module pgrouting je napríklad podpora pre All Pairs Shortest Path, Johnson’s Algorithm (čo je vlastne Dijkstrov algoritmus aplikovaný na graf, z ktorého sa odstránia všetky negatívne hrany Bellman-Fordovym algoritmom). Ako alternatíva by mohlo fungovať napríklad osm4routing.

        • RE: PSC->obce 10.02.2016 | 03:09
          Avatar miiisa   Používateľ

          s posgresql nemam absolutne skusenost,... takze mi to asi trosku dlhsie potrva :). aspon sa nieco nove naucim(teda snad :] ).Dakujem za rady. menovite kazdemu: juraj, Miroslav Bendik, bedňa, jajko :))

          btw, najprv som mylsle,ze sa pohram a transformujem to csv. ale ocividne cesta takto nevedie(prilis vela riadkov), taktiez MYSQL tiez asi nebude cesta.

        • RE: PSC->obce 12.02.2016 | 03:29
          Avatar miiisa   Používateľ

          btw, vies mi dako v skratke povedat,ako vyfilturjem tie data?

          dako sa mi to stale nedari :/

          • RE: PSC->obce 14.02.2016 | 11:41
            Avatar miiisa   Používateľ

            konecne som mal viacej casu,

            mozno sa dakomu bude hodit:
            https://switch2osm.org/loading-osm-data/