debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab

Sekcia: Hardware a Drivery 12.04.2016 | 13:23
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte pouzivam stary notebook s pokazenym displayom ako kvazi datovy server. Na nom bezi debian jessie.

Okrem interneho sata disku mam knemu pripojene 2 USB externe disky, ktore ale vypinam z prudu (lebo bzucia a zahrievaju sa a potrebujem ich iba obcas) avsak ked napriklad vypadne prud a ntb sa restartuje (lebo baterka vydrzi 5 minut) tak sa mi stroj nenabootuje

zistil som systemom pokus omyl ze je zmateny lebo nevie najst disk v fstab (ten co je vypnuty)

zapis v fstab je

UUID=e5258da5-522f-4060-894a-4c9fbcddb427       /media/SATA     ext4    defaults,auto,exec,rw,noatime,nodiratime 0 0
UUID=86f4d048-6bd8-49f3-bac2-e8786da2f4d4      /media/USB500   auto    defaults,auto,exec,rw,noatime,nodiratime 0 0

ked dam pred ten druhy disk # tak sa restartne bezproblemovo, v logoch (/var/log) som nenasiel ziadnu chybu, mam taky pocit ako keby pri boote cakal kedy pripojim ten disk a inak sa nepohne dalej

robim nieco zle alebo je to sandartne spravanie ? da sa to nejako obist ? alebo k tomu principialne zle pristupujem a odpajane disky by som nemal mat v fstab ?

ak to nie je standartne spravanie kde najdem nejdem nejake info z toho neuspesneho bootu (ktory musim natvrdo odpojednim od prudu ukoncit)

dakujem za pomoc

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 12.04.2016 | 15:30
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      defaults,auto,exec,rw,noatime,nodiratime 0 0

      auto vymeň za noauto.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 13.04.2016 | 11:37
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        dakujem, vymenil som, ale otestujem(restartujem) az ked budem fyzicky prinom a dam vediet

        este mam otazku co vsetko ovplyvni to auto/noauto ?

        teraz sa mi automaticky nebude mountovat a budem musiet zadat mount -a ? (to by mi aj celkom vyhovovalo)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 13.04.2016 | 12:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          teraz sa mi automaticky nebude mountovat a budem musiet zadat mount -a ? (to by mi aj celkom vyhovovalo)

          Áno.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 13.04.2016 | 14:43
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak, tak. Akurát že ja mám noauto,user. Ten user je aby to pripojil aj bežný užívateľ. V správcovi súborov sa mi to tým pádom zobrazuje, stačí poklepať. A dá sa to aj odpojiť podobne ako keď sa vysúva CD/DVD/BR podpivník.

    • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 15.04.2016 | 08:37
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ďakujem za rady, všetko vyzerá že funguje ako má

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: debian nenabootuje - nenajdeny disk v fstab 15.04.2016 | 09:36
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nie je zač.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org