NetBootin

Sekcia: Konfigurácia 12.06.2016 | 19:50
Avatar Joseph   Návštevník

Chcem si nainstalovat Ubuntu. Unetbootinom chcem si vytvorit spustatelny USB kluc. Stiahol som si iso subor Umbuntu. Po Windowsom som pred pol rokom nainstaloval UNetBootin a urobil USB kluc s debianom. Skopiroval som si UnetBootin.bin. Ako ho spojazdnim na Debiane, aby som mohol vytvorit spustatelny USB kluc?

    • RE: NetBootin 12.06.2016 | 20:08
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Podobne, stiahneš si ho, skontroluješ či je spustiteľný ak áno dvákrát naňho klikneš ak nie pravým tlačítkom myši vyvoláš menu a vo vlastnostiach to nastavíš. (presne kde závisí od prostredia čo používaš)

    • RE: NetBootin 12.06.2016 | 20:58
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Najjednoduchší spôsob je použiť píkaz, tvoje.iso je iso ktoré si stiahol a sdc je usbčko, môže byť mountnuté aj s iným umiestnením (sudo fdisk -l):

      sudo dd bs=4M if=tvoje.iso of=/dev/sdc status=progress && sync
    • RE: NetBootin 17.06.2016 | 10:43
      Avatar Joseph   Návštevník

      Na obe rady odpovedam naraz. V prvom pripade mi hlasi invalid status flag progress. V druhom pripade, ked so isiel podla druhej rady, som zadal: dd if=ubuntukylin-16.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sdb1

      nakopirovalo mi to na USB Ubuntu, pri starte nasledne Biose sa neobjavuje USB, ktore by som mohol dat ako prve bootovatelne, nie je tam vyber bootovat z USB kluca.Aale skusam dalej...

      • RE: NetBootin 17.06.2016 | 10:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Keď prebehne dd, nevyťahuj kľúč, ale napíš sync, aby sa keš zapísala.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: NetBootin 17.06.2016 | 11:14
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        BTW - stahni si toto ISO: ubuntu-16.04-desktop-amd64.iso To tvoje je verzia (Ubuntukylin) prispôsobená pre Čínu.

        • RE: NetBootin 17.06.2016 | 13:23
          Avatar Joseph   Návštevník

          Podla tvojej rady si stahujem nove Ubuntu, bude to chvilu trvat 1,4 GB to ma. Ale napadlo ma, kedze je unetbootin vo wheezy. stiahol som ho na starom PC, iba 16b PC, nainstaloval sa aj do Systemu, klikol som nan a, nad pole, kde mam napisat heslo je napisane: /usr/bin/unetbootin rootcheck=no. Hesla som daval vsetky mozne, kore pouzivam v PC, aj nijake, a stale chce nejake heslo. Viem, ze sa ma otvorit v grafickom rezime, nastavim iso, dam kluc do USB a bude to fungovat, ak ho vobec spustim.

          • RE: NetBootin 17.06.2016 | 14:06
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

            Ja unetbootin nepoužívam, mám Mint a tam sú utilitky na prípravu USB priamo v distre. Kukni návod. Ešte poznámka - Ubuntu 16.04 je ešte chrobačne, odporúča sa počkať na 16.04.1 alebo používať 14.04, ktoré je už pekne odladené a stále podporované.

          • RE: NetBootin 17.06.2016 | 14:41
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Nemám teraz pri sebe notebook s Linuxom lebo pracujem, ale ak sa nemýlim stačí pridať balík gnome-disk-utility a aj v prehliadači súborov pridá možnosť pri iso súboroch zápis na usbčko,,,

      • RE: NetBootin 17.06.2016 | 14:14
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Možno nemáš v BIOSe USB povolené, skontroluj to a potom poradie bootovania.

    • RE: NetBootin 17.06.2016 | 14:03
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Vo windows sa mi na tvorbu bootovateľných USB osvedčil Win32 diskImager, ktorý spustíš ako admin pravým tlačidlom myši a vyberieš spustiť ako administrátor alebo tak nejak. V linuxe je podobný program Suse Studio Imager alebo isousb.

      • RE: NetBootin 17.06.2016 | 14:48
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Súhlas, Win32 Disk Imager som tiež používal vo Windowse, ale nepostrehol som že by som potreboval práva administrátora,,,

        • RE: NetBootin 17.06.2016 | 16:37
          Avatar josep   Návštevník

          Poradie bootovania som nastavil dobre, prve bootovanie z UEFI DATA Disku, ale PC pri restarte si ho ani nevsimne a nabootuje Debian, ktory je nastaveny v Biose ako Druhy. Podla mna USB kluc nie je bootovatelny, treba ho vyrobit pomocou UNetBootin.Cize si znovu nainstalujem Windows, alebo to skusim cez VirtualBox, pomocou UNetBootina urobim spustatelne USBcko.Potom to uz musi fungovat.

          • RE: NetBootin 17.06.2016 | 17:21
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Akurát že cez unetbootin alebo inú hračku neurobíš UEFI DATA disk s GPT a špeciálnou partíciou typu 1 (EFI System). Zapni v UEFI BIOSe možnosť štartu z USB bez ostatných doplnkov. Ak mať len jeden Linux a nechceš dualboot, tak to prepni do Legacy módu (prastarý BIOS s MBR a obmedzením na 2T štartovací disk).

        • RE: NetBootin 18.06.2016 | 11:01
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          To Pavel: to s tým spustením ako admin som sa niekde dočítal, teraz si už nepamätám kde, možno priamo na stránke Win32 Disk Imageru. Je možné, že to závisí aj od typu windowsu a toho ako je nainštalovaný (ak je nainštalovaný iba 1 užívateľ, možno má automaticky práva admina - to je bez záruky).

          • RE: NetBootin 18.06.2016 | 11:22
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Presne tak, môže byť že užívateľ ide v konte s kontrolou práv a potom Windows bude hlásiť každú blbosť,,,

    • RE: NetBootin 17.06.2016 | 17:58
      Avatar Joseph   Návštevník

      Ano, asi mas pravdu, chcel by som to skusit, teda dat iba jednu moznost bootovania...Neviem, ci som aj dal prikaz sync...po dd prikaze, ako sa tu spomina.

      Vsetkych 5 USB klucov sa mi zapratali s Ubuntu, chcem ich vycistit, ale nemozem sa k obsahu dostat, aby som ich vymazal prikazom rm.Zariadenia dev sa daju cistit, cize odstranit subory, nejakym prikazom z bashu.Mozes mi poradit akym?

      • RE: NetBootin 17.06.2016 | 18:32
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        sudo mkfs.vfat -n 'USBDISK' -I /dev/sdb1
        • RE: NetBootin 17.06.2016 | 23:11
          Avatar Joseph   Návštevník

          Nechal som bootovat len z USB disku, ostatne moznosti som zamedzil, USB si nevsimov.Podla mna nie je USB Kluc bootovatelny, treba UNetBootin, pouzit. Dal som do PC USB Kluc s Debianom, ktory som vyrobil pred pol rokom pomocou UNetBootin vo Windows, a ohlasil sa mi Netbootin a moznosti: po riadkoch, Graficky rezim... Cize, podla mna musi byt USB disk bootovatelny, urobeny pomocou UNetBootin, a nie iba ho jednoducho iba prekopirovat.

          • RE: NetBootin 18.06.2016 | 09:44
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            To je nezmysel, musí to ísť, nezmotávaj sa len na UNetBootin, či ako sa to volá. Ešte raz skús vymazať/sformátovať kľúč ako root príkazom:

            mkfs.vfat -n 'USBDISK' -I /dev/sdb1

            A potom vytvor bootovacie usbčko príkazom:

            dd bs=4M if=tvoje.iso of=/dev/sdb1 status=progress && sync

            Ďalšia možnosť ktorú som spomínal je pridať do Debianu balík gnome-disk-utility ak chceš grafiku na prácu s diskami a usbčkami, mrkni prílohy,,,

            • RE: NetBootin 18.06.2016 | 12:50
              Avatar samalama   Návštevník

              si mozes podat ruku s jozskom, ty odbornik...

              • RE: NetBootin 18.06.2016 | 12:55
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                wtf?

                • RE: NetBootin 18.06.2016 | 18:35
                  Avatar samalama   Návštevník

                  tfw, ze zjavne netusis, co radis druhym...

                  • RE: NetBootin 18.06.2016 | 18:51
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Vždy píšem len o tom čo mám odskúšané, zle si sa vyspal?

                    • RE: NetBootin 18.06.2016 | 22:18
                      Avatar samalama   Návštevník

                      to ale stale neznamena, ze aj vies, co robis, a hlavne, ze je to funkcne...

                      • RE: NetBootin 18.06.2016 | 23:21
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Ešte raz sa ťa opýtam, zle si sa vyspal? Alebo si tu na fóre kompenzuješ komplexy zo svojej osoby? Očividne si všade bol a všetko vieš, tak vystúp z tieňa a prestaň sa skrývať za klávesnicou,,,

                        • RE: NetBootin 20.06.2016 | 16:21
                          Avatar samalama   Návštevník

                          uz chytas taktiku plesateha - odbiehat od temy a blabotat nezmysly.

                          neviem vsetko, a nebol som vsade, ale teraz riesime teba, a tvoje "mudre" rady, takze sa zameraj na to...

                          • RE: NetBootin 20.06.2016 | 18:49
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Toto bolo k téme. Škoda že si tú súvislosť pochopil len ty sám. Ale, možno je to tak lepšie.

                          • RE: NetBootin 20.06.2016 | 22:44
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Ty si iný pacient, očividne si obľúbený v kolektíve,,,

                            • RE: NetBootin 20.06.2016 | 22:59
                              Avatar samalama   Návštevník

                              vratme sa k teme.

                              vobec netusis, co tie prikazy, ktore si mu odporucil, robia. a z toho vsetkeho, co si tam popisal, ani netusis, ako to cele funguje...

    • RE: NetBootin 20.06.2016 | 11:03
      Avatar Joseph   Návštevník

      UnetBootin vyrieseny. Pravdepodobne som nemal bootovatelny disk. V literature je napisane, ze USB kluc bol navrhnuty pre ukladanie dat a nie bootovanie. Niektore USB kluce nemaju na bootovanie ani firmaware a elektroniku. Preto ludia vymysleli UnetBootin, UsbCreator, MkUsb. Klasicky som napalil iso Ubuntu na DVD na starsom PC, dal ho do vonkajsej DVD mechaniky, BIOS mi ju nasiel, myslim si, ze preto ju nasiel, lebo tam bol bootovatelny disk, a Ubuntu som nainstaloval na iny PC. Pomocou APT-GET som stiahol Unetbootin. Dozvedel som sa, ze Unetbootin nie je vhodny pre Debiam, lebo je tam BUG, cize nejaka chyba alebo vlastnost nevhodna pre strukturu Debianu.

      • RE: NetBootin 20.06.2016 | 11:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ myslíš tento bug, tak sa nejedná o chybu programu ale vlastnosť inštalačného ISO pre Debian. Teda, použitie unetbootin je zbytočné na tvorbu LiveUSB, jednoducho stačí to ISO nahrať bez pripájania ako obraz disku, ako radil napr.Pavel. Ale niekedy nefunguje štart z takého disku, ak je to blokované v UEFI BIOSe.

        Ak chceš, tak si ten link prelož cez google translator.

    • RE: NetBootin 25.06.2016 | 11:48
      Avatar Joseph   Návštevník

      Dobre.Vyskusam urobit spustatelny disk s iso suborom, s pomocou dd.

      UnetBootin berte ako VYRIESENY.