Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru

Sekcia: Konfigurácia 10.12.2016 | 10:36
Avatar ppppp   Návštevník

Na pokusnom externom disku som si vyskúšal Peppermint 7.

Po vytvorení vlastných šablón na vytvorenie nových dokumentov(implicitne nemá žiadne) a vytvorení nového súboru sa dopisuje do názvu súboru za príponu text " bez názvu".

Je to nezmysel, ktorý sťažuje prácu (je veľmi "nešikovné" meniť 2 x názov - raz pre názov súboru a druhýkrát pre príponu), nakoľko pri pokuse o premenovanie sa zvýrazní len názov súboru a nezmyselná prípona ostáva bez zmeny.

Vie niekto ako zmeniť toto nezmyselné nastavenie?

    • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 10.12.2016 | 13:08
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Nejako som vôbec nepochopil, v čom je problém a to som si Tvoj príspevok prečítal niekoľkokrát. Vlastné šablóny je možné vytvárať dvoma spôsobmi:

      1) buď cez menu LO: Súbor – Šablóny – Uložiť ako šablónu = v tedy sa šablóna uloží do /home/užívateľ/.config/libreoffice/4/user/template s príponou .ott (cestu uloženia je možné aj zmeniť). Názov šablóny sa dá pekne dopísať a tak sa aj uloží (napr. nejaký_text.ott)

      2) Uloží sa ako obyčajný dokument .odt do domovského priečinka Šablóny

      Po znovuotvorení a prípadnom doplnení údajov je možné šablónu premenovať alebo jej ponechať pôvodný názov. Ja som sa nestretol s tým, že by sa mi už vytvorené šablóny ukladali ako „Bez názvu“ alebo, že by som musel meniť príponu uloženia.

      • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 10.12.2016 | 14:43
        Avatar ppppp   Návštevník

        ... asi som to fakt nenapísal jasne.

        ...

        Nemám problém s vytvorením šablóny.

        ...

        Popíšem podrobnejšie ten problém o ktorom píšem:

        1. Keď nemám vytvorenú žiadnu šablónu, tak pri kliknutí pravým myšítkom na plochu (alebo kdekoľvek, kde chcem vytvoriť dokument) mi ponúka len vytvoriť prázdny dokument z názvom "Prázdny dokument  bez názvu".

        2. Keď som vo foldri "Šablóny"vytvoril šablóny rôzneho druhu príslušnými aplikáciami, tak mi ihneď ponúka okrem prázdneho dokumentu aj tie dokumenty rôzneho typu, ktoré majú mnou predvolený názov, ktorý som im dal pri vytvorení, až na to, že za ich príponu je pridané "  bez názvu" - čiže napríklad mám šablónu "Dokument Microsoft Word.doc", tak pri kliknutí na tento typ dokumentu mi vznikne "Dokument Microsoft Word.doc  bez názvu", a tak je to aj pri ostatných šablónach. V názve dokumentu je zvýraznená len časť názvu pred príponou.

        ...

        Myslím si, že je to "špecialita" linuxovej distribúcie Peppermint 7, pri iných som sa s tým nestretol.

        • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 10.12.2016 | 18:00
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Tak to je zaujímavé, mne pri pravom kliku na plochu ponúka viacero možností vytvorenia súborov a aj keď som skúsil vytvoriť šablónu cez plochu, nebol problém.

          Skúsil si vytvoriť šablónu aj postupom 1., ktorý som opísal vyššie? Teda nie cez plochu, ale otvoriť LO, naformátovať stranu podľa potreby a dať ju uložiť ako šablónu s určitým názvom. Objaví sa aj v tedy tento problém??

          • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 10.12.2016 | 21:41
            Avatar ppppp   Návštevník

            ... prepáč, ale Ty chceš riešiť problém vytvárania šablón, lenže tu nejde o problém vytvárania šablón ale problém vzniku nezmyselnej prípony pri vytvorení súboru pomocou šablóny.

            Proste ja hľadám konfigurák, ktorý pri vytvorení súboru dopĺňa ten vyššie uvedený reťazec!

            Nezaujíma ma ako vytvárať šablóny - len tak na okraj, mimo tému - netýka sa to len šablón tvorených pomocou OO alebo LO ale šablón súborov všetkých typov (txt, jpeg, tiff, rtf, odf, xls, html, ..., atď).

            ... týka sa to len distra Peppermint, pri iných som sa s tým nestretol.

            • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 11.12.2016 | 00:01
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Ja som to testol na ubuntu mate a robi to to iste. Na ploche vytvori subor bez toho "bez nazvu" a v adresari to doplni za priponu.

              • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 11.12.2016 | 12:47
                Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                Prave som skusil livecd ubuntu v en a tam to funguje spravne. Ak si vytvoris v templates subot txt.txt tak ti cez prave vytvori subor "untitle txt.txt" a oznaci vsetko bez .txt. Cize to bude zrejme chyba v lokalizovanych systemoch.

                • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 06:26
                  Avatar ppppp   Návštevník

                  Prave som skusil livecd ubuntu v en a tam to funguje spravne. Ak si vytvoris v templates subot txt.txt tak ti cez prave vytvori subor "untitle txt.txt" a oznaci vsetko bez .txt. Cize to bude zrejme chyba v lokalizovanych systemoch.

                  ... mám taký dojem, že v názve témy som uviedol o aký problém a o akú distribúciu Linuxu ide a v popise som tiež uviedol, že pri iných distribúciách som sa s tým nestretol - to čo píšeš je o Ubuntu a nie o Linuxe Peppermint 7 ...

                  ...

                  Na mojich PC mám nainštalované Lubuntu 14.04 LTS a Xubuntu 14.04 LTS, tam sa tá popisovaná podivnosť nevyskytuje.

                  • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 10:52
                    Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                    a v popise som tiež uviedol, že pri iných distribúciách som sa s tým nestretol

                    no a na to som reagoval aby si vedel ze to nieje len problem len Peppermint 7. Teraz to mozes porovnat ktore komponenty pouzivaju rovnake a mozno ta to navedie na to kde to nastavenie hladat.

                    • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 11:02
                      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                      Este doplnim ze to tvoje Peppermint 7 je zalozene na ubuntu 16.04 tak ako moje mate. Ty mas na inych este 14.04.

                      • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 11:38
                        Avatar ppppp   Návštevník

                        Ty mas na inych este 14.04.

                        To je síce pravda, ale vzhľadom na skutočnosť, že podpora Lubuntu a Xubuntu 14.04 LTS končí v apríli 2017, skúšam, ktorý linux s dlhodobou podporou by mi najviac vyhovoval namiesto neho - takže na pokusnom externom disku mám aj Lubuntu 16.04 LTS a Xubuntu 16.04 LTS. Ani na jednom z nich sa pri otvorení nového dokumentu pomocou pravého myšítka tá nezmyselná prípona nevytvorí (a je to jedno či na ploche alebo v konkrétnom foldri).

              • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 16:01
                Avatar ppppp   Návštevník

                Ja som to testol na ubuntu mate a robi to to iste. Na ploche vytvori subor bez toho "bez nazvu" a v adresari to doplni za priponu.

                ... nedalo mi to - vyskúšal som Ubuntu MATE 16.04 LTS 64-bit.

                ...

                ... správa sa to rovnako ako som zvyknutý v Lubuntu, Xubuntu, ...

                Je tam na správu súborov použitý program "Caja" - v podstate modifikovaný Thunar (alebo mi to tak pripadá)...

                • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 16:56
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                  Ja mam doinstalovaneho nema, cize sa to taha s nemom.

                  • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 13.12.2016 | 10:27
                    Avatar ppppp   Návštevník

                    Ja mam doinstalovaneho nema, cize sa to taha s nemom.

                    ... pre zmenu som vyskúšal Nema v Lubuntu a Xubuntu - tam to nerobí. Tam pri vytvorení nového dokumentu zo šablóny pred názov pripíše "Untitled", čiže nevytvorí nezmyselnú príponu.

                    ...

                    Z toho sa ponúka záver, že to Nemo robí v prostrediach Mate a Cinnamon. Nevyskúšal som Nema zabudovať do Kde, Gnome a Unity (tieto 3 prostredia mi proste "nesadli").

                  • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 13.12.2016 | 10:35
                    Avatar ppppp   Návštevník

                    Ja mam doinstalovaneho nema, cize sa to taha s nemom.

                    ... pre zmenu som vyskúšal Nema v Lubuntu a Xubuntu - tam to nerobí. Tam pri vytvorení nového dokumentu zo šablóny pred názov pripíše "Untitled", čiže nevytvorí nezmyselnú príponu.

                    ...

                    Z toho sa ponúka záver, že to Nemo robí v prostrediach Mate a Cinnamon. Nevyskúšal som Nema zabudovať do Kde, Gnome a Unity (tieto 3 prostredia mi proste "nesadli").

                  • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 13.12.2016 | 13:19
                    Avatar ppppp   Návštevník

                    Opravujem svoje tvrdenie. Chyba nie naviazaná v súvislosti s nemom na žiadne prostredie!

                    ...

                    Tie nezmyselné prípony majú príčinu v nedokonalom preklade správcu súborov "nemo" do slovenčiny, a to od verzie 2 a vyššej (toto už len tipujem, naisto viem, že to nerobilo do verzie 1.8.4).

                    V angličtine sa ten nezmysel nevyskytuje, ani v češtine.

                    ...

                    Pre adminov:

                    TÉMU POVAŽUJEM ZA VYRIEŠENÚ!

    • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 11.12.2016 | 12:48
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      ... prepáč, ale Ty chceš riešiť problém vytvárania šablón, lenže tu nejde o problém vytvárania šablón ale problém vzniku nezmyselnej prípony pri vytvorení súboru pomocou šablóny.

      Zle si ma pochopil, ja vôbec neriešim problém vytvárania šablón. Bral som do úvahy to, čo si popisoval. Ale tak, ako to popisuješ to neviem pod Kubuntu otestovať. Ja keď kliknem pravým tlačidlom na plochu, tak sa mi zobrazí: Vytvoriť nový → Priečinok, Textový súbor, LO Calc/Impress/Writer /Draw, Súbor html + iné ponuky ale pre tento problém nepodstatné. Vytvorené dokumenty musím otvárať z miesta, kde sú uložené. Možnosť vytvoriť „Prázdny dokument  bez názvu“ tam nemám.

      Ja som chcel iba vedieť, či tento problém nastane, aj keď otvoríš danú šablónu z priečinka, kde je uložený a dajme tomu mu pridelíš nový názov a nie cez plochu.

      V tomto prípade ide pravdepodobne o nastavenie menu pri kliknutí pravým tlačidlom myši na plochu v Peperminte, či sa to dá nejak prenastaviť, tak s tým žiaľ neporadím.

      • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 06:30
        Avatar ppppp   Návštevník

        Ja som chcel iba vedieť, či tento problém nastane, aj keď otvoríš danú šablónu z priečinka, kde je uložený a dajme tomu mu pridelíš nový názov a nie cez plochu.

        ... je to jedno, či to urobím na ploche alebo v priečinku ...

    • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 10:59
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nechcem nijak znižovať Lubuntu (Peppermint OS), ale proste to je plné detských chýb. Pozri čo je tam za správcu súborov, potom sa odhlás. Cez príkazový riadok mu presuň niekam bokom konfiguráky a skús sa znovu prihlásiť, či sa niečo zmení.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 11:43
        Avatar ppppp   Návštevník

        Nechcem nijak znižovať Lubuntu (Peppermint OS), ale proste to je plné detských chýb. Pozri čo je tam za správcu súborov, potom sa odhlás. Cez príkazový riadok mu presuň niekam bokom konfiguráky a skús sa znovu prihlásiť, či sa niečo zmení.

        ... Peppermint 7 nie je Lubuntu. Má to určité znaky Xubuntu, len ako správca súborov je použitý Nemo a taká "finta" ako popisuješ nič nezmenila na vytváraní nezmyselnej prípony ...

        • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 11:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Wikipedia hovorí ...

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru 12.12.2016 | 13:23
            Avatar ppppp   Návštevník

            ... to je síce pekné čo je vo Wikipedii, ale sa to týka Peppermintu zrejme len do verzie 6.8

            ...

            Verzia Peppermint 7 z LXDE prostredia nemá v podstate nič, jediná zmienka ohľadom LXDE pri hľadaní konfiguračných súborov je folder "lxsession".

            Ako správca súborov sa používa Nemo, terminál je Sakura, panely sú XFCE4 (ani som vôbec nenašiel konfiguráky pre lxpanel), hlavný panel je implicitne vytvorený s Whiskermenu ...

            ...

            Keď som sa pokúsil prihlásiť ako ROOT, otvorilo sa mi prostredie v ktorom nie je podporované menu na žiadnom tlačítku myši - proste pri stlačení sa nič nedeje a čo ma prekvapilo, ako správca súborov tam bol Thunar, čiže vo foldroch ku tomu divnému javu s príponami nedochádza (vyskúšal som to). Ináč do ROOTa som prišiel s chybovým hlásením ohľadom profilu (to som si všimol, že sa to deje pri každom mnou používanom Linuxe ale do ROOTa radšej ani nechodím - nemám na to dôvod).

            ...

            Keď som sa vrátil do prednastaveného užívateľa a vyskúšal vytvoriť nového užívateľa s administrátorskými právami, vytvoril sa užívateľ, ktorý mal také isté správanie pri vytvorení nového súboru so šablóny ako prednastavený užívateľ (čiže ja) ...

    • Peppermint 7 - nezmyselná prípona nového súboru - VYRIEŠENÉ 13.12.2016 | 15:36
      Avatar ppppp   Návštevník

      Pre adminov:

      TÉMU POVAŽUJEM ZA VYRIEŠENÚ!