Ako povolit adminovi (nie root) systemu instalovat sw

Sekcia: Konfigurácia 16.12.2016 | 17:12
Avatar ikaros   Návštevník

Ahoj,

mal by som otazku na spravcov systemov. Konkretne sa jedna o Arch. Neviete poradit ako povolit uzivatelovi aby mal pravo instalovat software. Dany uzivatel je clenom skupiny wheel. Mam v nej pridaneho uzivatela ale bohuzial nemam pravo na instalovanie.

1. Napadlo ma zmenit skupinu programu pacman na wheel.
2. Potom viem ze je este moznost definovat cez sudo povolenie na dany program.
3. Pripadne skusit implementovat MAC ??

Chcem aby aplikacie neboli instalovane pod rootom, no zaroven aby sa nedali instalovat z uctov skupiny users. Viem ze sa to da povolit na konkretneho uzivatela ale chcel by som skor riesenie co sa moze aplikovat na pripad viacerych adminov a viacerych uzivatelov.
Ak by niekto vedel poradit pripadne povedat nazor ktora volba je podla neho lepsia budem rad. Viem ze riesenie najdem aj sam ale chcel by som pocut nazory skusenejsich na spravu systemu.

Dakujem

Live long and prosper

    • RE: Ako povolit adminovi (nie root) systemu instalovat sw 16.12.2016 | 18:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Tebe nevyhovuje sudo že si radšej chceš rozbiť systém?

    • RE: Ako povolit adminovi (nie root) systemu instalovat sw 16.12.2016 | 19:04
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pokiaľ ide o nejakú specialitu, neviem presne čo potrebuješ, tak stále sa dá v domovskom adresári vytvoriť priečinok bin a tam si každý užívateľ nainštaluje čo chce, ale ide to mimo správcu balíčkov.

      Práva do celého systému ma len root partia.

      Ak ide o ssh/sftp/ftp účty dá sa použiť aj chroot.

      Ak ti nevyhovuje to čo som napísal vyššie skús problém opísať presnejšie.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org