Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian

Sekcia: Ostatné 29.12.2016 | 01:56
Avatar Andrej Debian Cinnamon (Jessie Stable)  Používateľ

Potreboval som aby sa NTSF zväzok disku pripájal automaticky pri štarte Debianu a bez zadávania hesla. 

Po naštudovaní stránky

http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku/fstab
som do svojho súboru /etc/fstab dopísal v Gedit riadok:

UUID=0A3AD2E23AD2CA39 /media/administrator/0A3AD2E23AD2CA39 ntfs rw,nouser 0 0



Po reštarte už systém nenabehol.



Po 4 hodinách hľadania chyby, editácie súboru fstab cez príkazový riadok Recovery módu som to vzdal a pomocou Live Ubuntu som skopíroval fstab na USB a otvoril vo Windowse v Hex Workshop. Tu na mňa čakalo prekvapenie v podobe 3 záhadných znakov vložených na začiatok textu:

# /etc/fstab: static file system information.
#
...



Po následnom odstránení záhadných znakov a nadbytočných medzier... Debian opäť nabehol. 

Moje otázky: 

Prečo sa pri úprave súboru cez Gedit vložili záhadné znaky na začiatok súboru? 

Existuje pre Debian alternatíva programu Hex Workshop (ktorý je zatiaľ najlepší editor s akým som sa stretol)? 

Aký program odporúčate/používate pri úprave textových súborov v Debiane?

    • RE: Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian 29.12.2016 | 10:01
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ja používam na takéto veci klasický konzolový editor "nano", alebo v KDE "Kate".

      Ale ak chceš nejakú alternatívu za svoj Hex.... ta si pozri napríklad tieto

    • RE: Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian 29.12.2016 | 10:06
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Žiadny editor pod Linuxom len tak nepridáva znaky, problém býva skôr v zaspatých Windows, ktoré hádam podnes nevedia natívne UTF8 a rozdielne kódovania potom často niečo rozbijú, takže je otázka či si fstab mal predtým otvorený vo Win a zmenil mu kódovanie a podobne.

      Hex editory používam málokedy, ale napríklad Ghex je taká klasika.

      Inak na odhalenie záhady by ti stačil aj príkaz

      cat /etc/fstab
      alebo

      hexdump -C /etc/fstab
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian 29.12.2016 | 15:07
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Musím žiaľ oponovať. Súbor /etc/fstab nebol nikdy v Unicode, a Windows vyžadovalo Unicode hlavičku v textovom súbore len pre verzie z minulého tisícročia. Toto vyzerá na obyčajný preklep, ale to je jedno.

        Skôr je smutné že ten Debian neignoroval vadný záznam. A to je o to smutnejšie, že sa jedná o chybu programu mount. Skúsil som si to nasimulovať. Po zadaní hesla na prístup do údržbového režimu a následnom pokuse o pripojenie s čítaním fstab mi to hodilo rovnakú chybu. Keď som zadal pripojenie bez čítania z fstab, tak to išlo a (v mojom prípade úmyselný) preklep som potom v fstab bez problémov odstránil.

        • RE: Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian 29.12.2016 | 16:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          OK, ja už moc s Win skúseností nemám, ale zmena kódovania, bez upozornenia bola klasika, rovnako ako nemožnosť ho zmeniť.

          Bohužiaľ Debian naozaj z rozbitým fstab nebootne, kedysi dávno som to zažil.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Úprava súboru fstab - AutoMount Volume - Startup Debian 29.12.2016 | 18:50
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Za pár dní je rok 2017, a tebou opisovaný problém bol vo Windows z minulého tisícročia. Neskoršie verzie Windows už mali plnú podporu Unicode. Linuxové distribúcie s plnou podporou Unicode boli oproti Windows pozadu niekoľko rokov, a aplikácie pre obidva spomenuté OS tiež. Buď si tú zabudnutú históriu doštuduj, alebo s tým prestaň argumentovať. Bude to tak lepšie.

            PS: Keby boli OS ľuďmi, tak by sa podľa toho veku verzie Windows s vadnou implementáciou Unicode už vrátili zo zápisu brancov, s modrou knižkou.