programovanie sčím začať

Sekcia: Programovanie 03.01.2017 | 08:46
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte, chcel by som sa naučiť základy nejakého programovania, ktoré by mi mohlo byť užitočné (pri kancelárskej alebo bežnej práci s PC) napriklad na automatizovanie niektorých úkonov

lebo sa chcem niečo nové zaujímavé naučiť čo budem vedieť prakticky využiť

 

chcel by som:

- niečo čo najjednoduchšie a ideálne rýchle na naučenie

- univerzálne použiteľné

- prakticky využiteľné

 

nemám žiadne skúsenosti s programovaním ani ničím podobným, môj vrchol v tomto smere sú jednoduché bash skripty (s dôrazom na jendoduché), dávno zabudnutý pascal na strednej škole a excelovské vzorce

otázka je čím začať ?

 

mne sa páči python lebo

- čítal som že je vhodný na automatizáciu bežných veci

- pomerne jednoduchý - ľahko naučiteľné základy

- dá sa využiť pri práci s BLENDEROM, ktorý používam často

 

je to dobrá voľba ? alebo je niečo vhodnejšie ? ak viete poradte nejaké dobré stránky, návody, eknihy

ďakujem

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 09:46
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Python je aj podľa mňa najlepšia voľba.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 10:27
      Avatar Kyle   Návštevník

      V Pythone je táto stránka (Django framework), takže ti tu budú radiť Python. Ja by som ti ho neradil, lebo pri tvorbe webu nie je v Pythone žiaden dobrý web framework okrem Django. Pri iných jazykoch je široký výber, takže keby sa tvoj framework nejako náhle zhoršil, vyberieš si iný. Mimo tvorby webu neviem čo by som ti poradil aby to bolo dobré na tvoj začiatok a zároveň užitočné. Takže ti radím začať robiť webstránky. Ale statické, čiže jazyk HTML. Hosting statických stránok je zadarmo. Zober si Jekyll a začni. Keď už ťa nebude baviť používať cudzie šablóny, sprav si svoju -zober getskeleton.com CSS framework a napíš niečo v HTML.

      • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 13:42
        Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

        Hmm... Lenze on nepisal o tom, ze chce robit weby. Nehladiac na to, ze aj v pythone existuje velmivelamoc webovych ramcov a otazka preferencie je silne individualna. On pisal, ze chce genericky jazyk vhodny na vsetko mozne. A python je v tomto super. Nenapises v nom len skripty spustajuce sa na strane weboveho prehliadaca, ale to je uz ina pesnicka (aj ked som nejaky plateny projekt videl aj na tuto temu). Takze za mna - python. A nie preto, ze je tento web spraveny v djangu.

        • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 14:39
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          no veru web je asi na poslednom mieste čo ma zaujíma, aj keď ma celkom zaujalo, že ten python sa dá použiť aj v tomto smere

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 15:26
            Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

            Taka osobna otazka - nie si ty nahodou z oravy? ;)

            • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 15:35
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              chvaľabohu aj naneštastie nie som ;-)

              aj keď som tam strávil počas výšky dosť času

              prečo ??

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 17:48
                Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                Mal som na strednej spoluziaka jozefa poldaufa. Tak ze ci reku nahodou... :-)))

          • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 17:49
            Avatar Kyle   Návštevník

            Ono v podstate aj PHP a JavaScript sa dá použiť mimo tvorby webu. Možno nevieš, ale Python je skriptovací jazyk rovnako ako Bash script. V tom nebudeš nikdy programovať firmvér a podobné veci, kde sa používajú iné jazyky. Takže Python ti nedáva žiadnu výhodu oproti Bash scriptu, okrem toho, že sa údajne dá ľahšie naučiť. Ale Bash script je pre teba ako linuxáka oveľa užitočnejší.

            • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 20:37
              Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

              nooo... nahodou viem, ze python je skriptovaci jazyk a povazujem sa za celkom dobreho python striptera :-) a zasa - on nehlada jazyk na pisanie firmveru - hlada jazyk na univerzalne pouzitie. okrem ineho pise, ze skriptovanie v bash-i ovlada.</>

              ale ako vravis - aj tak bude vela veci pisat v bash-i. to je casto aj moja dumka, ze v zavislosti od toho, co potrebujem, si vyberam nastroj na riesenie. a standardny pripad je napriklad prejdenie suborov v nejakom priecinku (ktory samozrejme obsahuje podpriecinky a v nich dalsie podpriecinky) a nad specifickymi subormi vykonat prislusnu operaciu. ak clovek nie je znaly bash-u a nastrojov, ktore v nom su, tak zacne "tvorit" riesenie v niecom mocnom. a skonci s riesenim presahujucim 100 riadkov (a niektori este viac), pricom v bash-i to pomocou find-u spravis na jeden riadok s prstom v nose.

              ale pomocou takeho modulu sh sa da carovat aj v pythone. ja ten modul velmi zeriem, lebo vie z normalneho prikazu v bash-i spravit pythonacky objekt, ktory vies potom spustit aj s parametrami a vytiahnut z neho vsetko, co treba. dokonca, ak si dobre pamatam, tak mu vies nastavit aj timeout, takze ak sa sam neukonci po nejakom case, ten modul to urobi za teba.

              ja napriklad naozaj pouzivam python na automatizaciu rozlicnych veci. zasa je to len otazka dalsich nastrojov, ako fabric, invoke, doit a dalsie. ale to pouzitie je priamociarejsie a cistejsie, ako rozlicne ohybanie vystupu z konzolovych nastrojov. stale je

              a co sa tyka vyhody pythonu oproti bash-u - on tu vyhodu dava - python je v prvom rade programovaci jazyk. bash je zasa v prvom rade interpreter prikazoveho riadku (a teda spustac prikazov).

              nemam chut sa pustat do flame-u, ze ktory jazyk je topspicasupermega. kazdy bude vychadzat hlavne zo svojej skusenosti. pythonu nahrava napr. aj skutocnost, ze asi pred dvoma rokmi vysiel jeden clanok (ak niekto bude chciet linku, tak ju dohladam), v ktorom jeden chalan robil prehlad jazykov, ktore sa pouzivaju ako prve pri vyucbe computer science a programovania na univerzitach v statoch. a vyhral python. ked sme spekulovali nad touto moznostou aj u nas, pozrel som sa na odporucania acm. jedno z nich bolo, ze by to mal byt jazyk, v ktorom si ty ako programator musis strazit pamat. a tym padom python vypadol z ponuky a zostalo nam cecko. je to teda stale o poziadavkach. a vzhladom na tie, ktore napisal brano, mu viem rozhodne odporucit python.

            • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 20:39
              Avatar samalama.   Návštevník
              ...Python ti nedáva žiadnu výhodu oproti Bash ...

              tymto si sa ohladom tejto temy (a myslim, ze aj vseobecne) dostatocne zdiskreditoval...

              • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 22:06
                Avatar Kyle   Návštevník

                Samozrejme, že som mal na mysli len takýto prípad, keď človek nič veľké nezamýšľa. A na takú otázku sa nedá odpovedať exaktne: kedy sa oplatí začať s niečím iným ako s Bash scriptom.

                • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 04:06
                  Avatar hulk   Návštevník

                  samalama je čurák ktorý sa 9 krát posmieva a 1 krát dačo zmysluplné poradí takže tak, takže tak

                  • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 10:43
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    ze ty budes tiez nejaky odbornik, ktory medzi bash a python da =...?

                    • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 11:40
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Prečo porušuješ tvoje novoročné predsavzatie?

    • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 13:31
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tiez sa pripajam s pythonu. lahko sa v nom robi na raspi.

    • RE: programovanie sčím začať 03.01.2017 | 23:54
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      perl

    • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 12:02
      Avatar marekz   Návštevník

      Podľa mňa sa zle pýtaš. Na každú vec je dobré niečo iné. S jazykmi je to podobné ako s náradím. Opýtaš sa čo chceš robiť a následne zvolíš nástroj. Naučíš sa s ním robiť. Potom to už ide samo.

      Čiže správna otázka znie: Čo chceš s tým robiť (trochu konkrétnejšie)? A komunita ti oveľa lepšie poradí.

      • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 17:35
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nič konkrétne nechcem robiť

        chcem sa naučiť základy nejakého jednoducheho programovacieho jazyka (dôraz na základy)

        a keď už tak by som chcel aby som to vedel aj nejako využiť - napriklad na automatizaciu ovladania smart svetiel cez raspberry pi (nemám smart svetla a RPi pouzivam ako server - je to len priklad nezakladajuci sa na skutocnosti)

        python ma zaujal preto ze vnom sa daju automatizovat veci pre Blender - len podla toho co som pozeral to nepatri do zaciatocnickej kategorie

        a zacal som sa zaoberat tym pythonom, zatial vidim neozaj vela podobnosti s bash scriptom (o to lahsie sa mi to chápe) - uvidime ako dlho ma to bude bavit

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: programovanie sčím začať 04.01.2017 | 20:15
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Myslím, že python je veľmi slušná voľba.