Odpojenie diskov

Sekcia: Hardware a Drivery 18.01.2017 | 11:46
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

mám dva problémy jeden ktorý viem alternovať jedeným príkazom a ten je že mi pri naštartovaní notebooku nepripojí zdielané disky (samba) keď som na wifine. Druhý počítač ktorý je cez kábel nemá stým žiadny pronblém.

Druhý je že že pri reštarte alebo pri vypínaní mi to čaká na odpojenie nejakých 95s a potom sa to až vypne toto zase ten počítač na kábli nerobí. Dosť to otravuje pri reštartovaní.

Tu je časť fstabu

//192.168.1.170/mnt/btrfs/Test /media/Test cifs username=irs,password=xxxxx,iocharset=utf8,sec=ntlm,uid=irs,gid=irs,x-systemd.automount 0 0

    • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 14:35
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      k tomu prvemu problemu - nepomohlo by nastavit aby sa system pokusal ten samba oddiel pripajat opakovane ? (myslím že treba zmeniť jednu z tých núl na konci na iné číslo)

      lebo ho nepripoji asi preto že najpr sa pokúsi o pripojenie disku a až potom ale nabehne wifi - teda prvý pokus o pripojenie je neuspesny

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 15:28
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ako prvé by som pozrel logy systemd, tam určite nájdeš prečo to krachne. Keď budeš vedieť prečo stačí si spraviť unit na na pripojenie toho disku.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 15:38
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Odhadom tam bude že nemá nastavený timeout, samotný príznak že sa jedná o systemd automounter nestačí. Mal by tam mať niečo na spôsob:

        _netdev,user,x-systemd.device-timeout=10,x-systemd.idle-timeout=1min

        Ja si podobným spôsobom riešim pripájanie disku z virtuálky ktorá mi na tom stroji beží.

        • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 16:53
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          toto som skúšal bez zmeny, stále to pri reboot čaká 95s na odpojenie a potom to aj tak zhavaruje a nakoniec to rebootne

      • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 16:56
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Keby som vedel ktoré logy mám pozrieť, zatiaľ som pozrel len journalctl -u --full a journalctl -u --system a tu nič k tomu nebolo

    • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 19:00
      Avatar samalama.   Návštevník

      ... mám dva problémy...

      mas jeden problem - systemd...

      • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 19:03
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Viem že na vine je systemd ale toto teraz neriešim, nejako sa to dá vyriešiť len prísť na to v čom sa to drhne.

        • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 19:13
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Dá sa to vyriešiť, a dá sa tá chyba aj jednoducho obísť.

          Vyriešiť sa to dá tak, že zadáš všetky potrebné voľby tak, ako je treba. Ako vyzeralo to, čo si posledne skúšal?

          Jednoducho obísť sa to dá tak, že sa vykašleš na automounter, a necháš tam parametre noauto,user bez tých vecí pre SystemD. Nebudeš to mať síce automaticky pripojené pri štarte, ale budeš to mať v správcovi súborov a pripojíš to kliknutím. Odpojiť by sa to malo pri vypnutí aj samé.

          • RE: Odpojenie diskov 18.01.2017 | 19:29
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            pripojiť nieje problém pekne mi funguje mount -a ale nevedel som prísť ako disky odpojiť klasicky unmount -a alebo unmount -A nefungovalo, a ani nefungovalo unmount priamo prípojný bod ale našiel príkaz čo funguje takže kým neprídem na to kde je chyba s automatickým pripojovaním a odpojovaním tak to zatial budem odpojovať príkazom unmount -a -t cifs

    • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 17:47
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      No asi za problémom s odpájaním je asi jeden z diskov. Neviem ho odpojiť vždy sa pripojí naspäť. Nejedná sa o fyzický disk je to rovnako ako ostatné pripájané disky len priečinok na servery, pripíjam ho rovnako ako ostatné aj práva má rovnaké ako ostatné disky. Netuším v čom je chyba. Odpájal som ho s parametrami -f, -l, -v a stále sa pripojil naspäť.

      • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 18:12
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        O to spätné pripojenie sa ti postaral parameter x-systemd.automount, a proces ktorý na ten prípojný bod z nejakého dôvodu pristúpil. Neodpojenie toho prípojného bodu má na svedomí absencia ďalších parametrov v kombinácii s parametrom x-systemd.automount.

        Čo tam teraz v tom fstab máš, a prečo?

        • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 18:52
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Doplnil som tam aj tie parametre čo si napísal okrem parametru user. Neviem či som to spravil správne.

          //192.168.1.170/mnt/btrfs/Robert /media/Robert cifs _netdev,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,x-systemd.idle-timeout=1min,username=irs,password=xxxxxx,ioch$

          • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 22:03
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            K nezodpovedanej časti otázky "a prečo" pridám aj "čo podľa teba má robiť voľba ioch$" a "prečo nemáš na konci toho záznamu čísla"?

            Ak nevieš na dané otázky odpovedať, tak to radšej pripájaj na požiadanie bez systemd automountera (voľba user). Alebo to nechaj na userspace v správcovi súborov.

            • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 23:08
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              ioch$ je skrátený zvyšok riadka z terminálu. Takto to vyzerá celé

              //192.168.1.170/mnt/btrfs/Robert /media/Robert cifs _netdev,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,x-systemd.idle-timeout=1min,username=irs,password=xxxxx,iocharset=utf8,sec=ntlm,uid=irs,gid=irs 0 0

              • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 09:07
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Takže ostaneme pri čakaní na nezodpovedanú otázku "a prečo". Skus ju zodpovedať.

                Keď som si totižto len tak zo srandy zadefinoval prípojný bod pre cifs tak ako som ti radil, tak sa mi choval podľa očakávaní. Jediné rozdiely boli v tom, že som nemal až tak dlhý UNC (diskutovali sme dávnejšie), a vynechal som ioch$/iocharset a ďalej (voľby ktoré s tým až tak nesúvisia).

                Nebude to čakanie len dôsledkom toho, že ti chýba SystemD friendly správca sieťových pripojení (ktorý povie že idem vypínať sieť a systemd teda ten CIFS prípojný bod prednostne odpojí) keď chceš používať SystemD automounter?

                • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 12:56
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Chceš vedieť prečo tam mám tie ostatné voľby ako iocharset, sec, uid a gid? Lebo napríklad uid a gid my zabezpečilo že mám vlastníka a skupinu irs všetkých vytvorených súborov a priečinkov.

                  No možno asi to bude tým správcom siete v tomto ohľade som nič nenastavoval. Je tam všetko ako sa to nastavilo pri inštalácii.

                  • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 15:56
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Nie. Chcem vedieť prečo sa snažíš na notebooku používať automounter na zdieľaný disk ktorý je viditeľný len v lokálnej sieti pričom notebook sa určite potuluje aj v iných sieťach. To je dosť nelogické.

                    Normálny človek by nepoužil automounter ktorý to pripojí pri vlezení do daného priečinku, ale pripájanie na vyžiadanie. Tým nechcem povedať že sa to nedá urobiť, ale vyžaduje to viac interakcie s SystemD, hlavne ohľadom sieťovej vrstvy. Teda, aby to pri odpojení z príslušnej domácej siete okamžite odpojilo príslušné sieťové disky.

                    Ak uŽ nechceš network manager, tak by ti niestačilo niečo takéto?

                    //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test /media/Test cifs noauto,user,username=irs,password=xxxxx,iocharset=utf8,sec=ntlm,uid=irs,gid=irs 0 0
                    
                    A pripojenie/odpojenie disku kliknutím v správcovi súborov, alebo (u)mount /media/Test.

                    Totižto, preskakovanie medzi sieťami a uspávanie sa bez plnej interakcie s niečím molochoidným neznesie s sieťovými diskami. V grafických prostrediach sa to obchádzalo použitím smbclient-a/libsmb bez pripájania tých diskov.

                    • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 16:15
                      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                      Ten automounter som tam dal z dôvodu že mi to hneď pri boote hádzalo chyby ale asi som tam nemal parameter noauto. Skúsim to takto ako si mi to napísal ty. Ten notebook už necestuje tiež je už len v mojej sieti.

                      • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 16:48
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Mno. Zaujala ma na tom ešte jedna vec. Kvôli čomu vôbec používaš NTLM? To je deravé jak rešeto, a vo východzom stave aj vypnuté odkedy sa prevalil Badlock. Také niečo by som už nepoužíval ani na domácej sieti.

                        • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 17:34
                          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                          Už asi len zo zotrvačnosti. popravde som neriešil úroveň bezpečnosti NTLM. teraz sa to pekne odpája len je nepohodlné to pripájanie cez dolphin, príkaz mount -a je ignorovaný.

                          • RE: Odpojenie diskov 22.01.2017 | 18:16
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Takže si vlastne pridal parameter pre NTLM bez toho aby si ho potreboval. A pokiaľ si zbytočne nezapínal NTLM na CIFS servri, tak by sa ti mala tá autorizácia z klienta kompletne ignorovať. Pravdepodobne sa teda pripájaš nie ako užívateľ, ale ako guest. Nemal si náhodou nejaké problémy s právami? To by mohlo byť ono.

                            A s tým pripájaním na požiadanie:

                            Ak používaš grafického správcu súborov, tak tam ajtak klikneš. A ak nie, tak syntax pre pripojenie (bez sudo) v termináli si dostal.

    • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 19:48
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Toto by si si mal určite pozrieť.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 21:49
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Odporúčaš mi že mám prejsť na ubuntu z debianu?

        • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 22:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          A jéje, toto som dal nejakým záhadným spôsobom do inej diskusie.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Odpojenie diskov 21.01.2017 | 22:22
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nie, dal si to správne. Ubuntu je starobylé slovo v africkom nárečí ktoré znamená "Neviem nakonfigurovať Debian". Tie parametre čo má ževraj v fstab mu to nepripoja, a on hovorí o probléme s odpájaním. Schválne som si to nasimuloval na rovnakej verzii aby som videl kde má preklep.