problem s grafikou

Sekcia: Hardware a Drivery 28.01.2017 | 15:29
Avatar R   Používateľ

Zdravim All, pri experimentoch s ovladacmi som si nejak mierne posulozil instalaciu a hladam radu. Ubuntu TT, grafika nvidia gf6200, Priebeh posulozenia bol nasledovny, sa mi nepozdavala rychlost akou ide grafika tak som urobil prieskum na webe a dospel ku genialnej myslienke prepnut ovladac xorgxserver na nejaky nvidia z ponuky ktora bola k dispozicii v nastaveniach ovladace a software. Do restartu to slo plusminus povodnou rychlostou, od restartu to nejde skoro vobec, tt nabehne, normalne sa da prihlasit ale po prihlaseni sa grafika prepne do rezimu trochu idem ale velmi pomaly a ked sa pokusim ist do nastaveni tak sa system sklati do uplneho zamrznutia. Karta je v poriadku bo po nahodeni systemu z dvd slape.Je nejaka moznost po starte z dvd prepisat natvrdo nieco a prinutit startovat grafiku na ovladac xorg? Skusal som to bootnut cez recovery mod ale bezvysledne. Low grafic mod nenabehne.

    • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 16:10
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Skusal si ist zasa do toho ovladace a software a znovu prepnut do povodneho ovladaca?( Nouveau )

      • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 16:23
        Avatar R   Používateľ

        To ma napadlo ako prve, ist spat k povodnemu ovladacu ale jak som uz pisal, ak bootnem normalne z hdd tak system nabehne v nejakom retardovanom rezime pri ktorom ide vsetko strasne pomaly |po odkliknuti vpravohore cakam 15 sekund kym otvori podokna|, ikonky su rozsumene a pri akomkolvek pokuse dostat sa do nastaveni system zamrzne.

        • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 17:56
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

          Aku verziu ovladaca si povodne instaloval. Mozes este vyskusat pridat PPA a nainstalovat novsie.(ak ich tam este nemas) http://www.howopensource.com/2012/10/install-nvidia-geforce-driver-in-ubuntu-12-10-12-04-using-ppa/

        • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 18:03
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nakopni to do single user mode, vypíš si (ubuntu-drivers devices) ktoré uzavreté ovládače to máš, a odinštaluj ich aj s purge.

          Odhadom by mal stačiť rovno v single sudo apt-get autoremove --purge nvidia-* a doinštalovanie xserver-xorg-video-nouveau ak tam neostal.

          A na budúce si skontroluj ktorý ovládač podporuje tvoju kartu.

          • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 18:19
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            nvidia-detect by mal vypísať ktorý ovládač je vhodný pre danú grafickú kartu.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 19:04
              Avatar R   Používateľ

              v single user mode alebo v terminále ? Lebo v terminále nevypíše.

          • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 19:02
            Avatar R   Používateľ

            WlaSaTy: ďakujem, pomohlo. boli tam tri ovládače, xorg, nvidia 173 a 304. Po purge obidvoch nvidií systém nabehol normálne. Je to divné lebo ak dobre pamätám tak pri výbere ovládača som zvolil 304 ktorá bola odporúčaná. Jedine že som sa uklikol... no uvidím idem skúsiť znova.

            • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 19:26
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Takže dve otázky:

              2) Ktorá je to karta?

              1) Čo ti vypísal ten príkaz nvidia-detector?

              • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 19:38
                Avatar R   Používateľ

                1. nvidia-detectOR vypísal none 2. je to geforce 6200 a môžem definitívne konštatovať že odporúčaný ovládač nvidia-304 (ktorý by mal 6200 podľa ofic. stránok nvidie podporovať) tú kartu neovláda. Po zmene z xserver a reštarte sa vrátil pôvodný problém.

                • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 20:12
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Mno. Jedná sa o cca 10 rokov starú kartu. Ak to tt znamená 14.04 a nedával si tam kernel z novšej distribúcie, tak môžeš skúsiť nainštalovať ovládač zo stránok nvidia. ABI v 14.04 a v tom ovládači z nvidia.com by tam malo byť približne rovnaké.

                  Ale pred tým by som odporučil aby si si svoje dokumenty z toho stroja odzálohoval, čo AFAIK pri tak starej zostave ajtak máš. Používanie tak starej zostavy je rovnaké riziko ako baliť si cigaretu na balkóne bytu na desiatom poschodí. Každú chvíľu Ti to sfúkne, a neostane Ti nič. Keď som to robil posledne, tak to systém rozdýchaval len veľmi ťažko. Ale to bolo v čase keď bola tá tvoja karta na trhu.

                  • RE: problem s grafikou 28.01.2017 | 23:14
                    Avatar R   Používateľ

                    áno, 14.04. Zatiaľ kašlem na ďalšie experimenty, nemám náladu ani čas na preinštalovávanie systéme ak sa totálne zosype. Terajší prúser bol jak sa vraví božím prstom a som rád že to dopadlo dobre. Pobežím na xserv ovládači. Zálohy mám bo mdoska už umrela na teplo pred troma rokmi, vymenil som nafúknuté elyty a zatiaľ šlape. Doteraz rýchlosťou grafiky nebol problém, v stroji bol radeon x1600pro ale skapal, tož som v šrote vyhrabal tu nvidiu a skúšal z nej dostať maximum. Každopádne ešte raz ďakujem, zachránil si mi nedeľu.