root

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.10.2005 | 00:39
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
1.ako zistim ci som root alebo nie? 2. ako sa mozem menit medzi beznym a root uctom? 3. ako suvisi root s openoffice? 4. je potrebne mat aj root ucet na desktope? dopredu dakujem
    • Re: root 27.10.2005 | 09:47
      frufru   Návštevník
      1. v prikazovom riadku zadaj rm -fr / (ak ti na disku nic nezostalo bol si root :-))) ale nie teraz vazne, prikazovy riadok a prikaz who am i ti vypise ako aky uzivatel si prihlaseny 2. ??? predsa odhlasis sa a prihlasis ako iny uzivatel (alebo root), pripadne mozes pouzit prikaz su root zadas heslo roota a po skonceni prace zadas exit a si naspat bezny uzivatel. pripadne prikaz sudo uzivatel prikaz ti umozni vykonat prikaz ako iny uzivatel (napr. root) 3. nie som si isty ale asi nijako (okrem instalacie kedy by si mal byt prihlaseny ako root) 4. root ucet na desktope treba (napr. instalacia programov, niektore nastavenia sa daju robit iba ako root, ...)
      • Re: Re: root 27.10.2005 | 13:20
        Avatar otrek Mandriva, Gentoo  Používateľ
        k tej dvojke by som dodal: nemusis davat # su root ale staci ak das: # su - password: Napises heslo a si in. K jednotke: bud pouzijes prikaz whoami, alebo prikaz id a zistis kto si, do akej/akych skupin patris. otrek
        • Re: Re: Re: root 27.10.2005 | 23:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          som v skupine 501 a neviem co s tym :D a po napisani who am i mi vyplulo ze som stano pts/1
          • Re: Re: Re: Re: root 28.10.2005 | 00:39
            peter golis   Návštevník
            si v skupine 501 a nevies co s tym? nic. jedna sa o uzivatelsky ucet stano. systemove konto root (spravca systemu) sa pouziva na instalaciu programov a nastavenie systemu. ak ho clovek nema k dispozicii, tak si moze nainstalovat programy maximalne do svojho domovskeho priecinku.