Linux server

Sekcia: Konfigurácia 21.02.2017 | 21:58
Avatar milan27721   Používateľ

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je tu niekto, kto vie pracovať s linux servermi a vedel by ma to naučiť alebo mi poradil nejaké články alebo videá. Bol by som veľmi rád. S linux servermi nemám žiadne skúsenosti. Dávnejšie som niečo málo robil vo Windows serveri. Ďakujem

    • RE: Linux server 21.02.2017 | 22:16
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nazdar Milan, o aké servery máš záujem, pretože Linux je tak škálovateľný, že dokáže spustiť ftp server na mobile, mail server v routry, webserver na tablete, ssh server v chytrých hodinkách, cloud server, alebo cluster server s miliónom RPI, súborový server na jednočípovej doske. Dokáže LDAP, Samba a ja neviem čo z Win sveta, MacOS a ...

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linux server 21.02.2017 | 22:21
        Avatar milan27721   Používateľ

        Tak to je naozaj slabe aj vsestranne slabe slovo. Mal som na mysli skor domaci server pre subory napriklad ale server ako taky ma naozaj velmi zaujima a ja by som neodmietol naucit sa co sa toho tyka cokolvek nove. Co cloveka bavi rychlo sa uci

        • RE: Linux server 21.02.2017 | 22:46
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Pri Linuxe neexistuje rozdelenie na server a desktop ako pri Win. Linux je škálovateľný a je len na tebe čo si z neho vytvoríš.

          Keď píšeš o súborovom serveri, alias NAS. Teraz je otázka, či chceš stavať na nejakom hotovom riešení, alebo si to postaviť na nejakom staršom výtopnom telese a všetko si od piky nastaviť sám.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux server 21.02.2017 | 22:52
            Avatar milan27721   Používateľ

            Rad by som si nastavoval vsetko sam a tak sa to aj naucil, ale ako vravim s linuxom som neskuseny pouzivatel takze absolutne neviem ako zacat

    • RE: Linux server 22.02.2017 | 04:39
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Moje vedomosti začínali s Provozujeme linuxový server (CZ).

      Hm, na servery je najzložitejšia konfigurácia mailu, takže aj nejaký serial Stavíme poštovní server (CZ) saa môže zísť.

      Osobne mám rád návody na inštaláciu servera z howtoforge.com. Napr. Google debian jessie server.

      Hm, asi možno tiež Linux Dokumentačný projekt.

      Zisti, aké sú služby, najdi návod a inštaluj.

      Odpoveď ber ako amatérsku, maximálne polo-profesionálnu.

      človek z Prešovského kraja
      • RE: Linux server 22.02.2017 | 08:02
        Avatar milan27721   Používateľ

        Fakt ďakujem aspoň viem zhruba kde začať :)

      • RE: Linux server 22.02.2017 | 08:38
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
        na servery je najzložitejšia konfigurácia mailu

        Veeelmi subjektivny pocit.

        • RE: Linux server 22.02.2017 | 19:54
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Na začiatočníckom servri čo si ľudia dajú na internet len pre zoznámenie sa je obvykle najťažšie dobre nakonfigurovať email. Teda, aby nebol open relay. Na to človek potrebuje niečo viac ako "next/next/next/ok". Cena virtuálok je smiešne malá. Na mesiac to stojí cca toľko, čo jeden obed v bufete alebo jedna krabička cigariet. Žiaľ.

      • RE: Linux server 22.02.2017 | 22:22
        Avatar samalama.   Návštevník

        prosim ta, nikde uz nic nepis, nerad a neodpovedaj na otazky, pretoze tie bludy, co tu vsade prezentujes, to je normalne urazka serioznych adminov. tvoje vedomosti pozostavaju maximalne tak z precitanych howto navodov a podobne. takze tisko sed, pocuvaj (citaj) a suchaj nozkami...

    • RE: Linux server 22.02.2017 | 17:38
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      velmi jednoducho

      zober si hocijaky pc/notebook/raspberripi a nainštaluj tam linux podľa tvojej chute - kludne aj s grafickym prostredím

      zoznám sa sním a používaj ho nejaký čas ako hlavný systém (ak nemáš predchádzajúce skúsenosti s linuxom)

      pc na ktorý ho naištaluješ nazvi server a postupne na nom nastavuj všetko čo potrebuješ - hotovo

      ja zacinam nastavenim SSH (aby som mal vzdialeny pristup) - býva bežne aktivované priamo po inštalácii

      nastavením pevnej IP a nastavením dynamickej dns (ak to nemam nastavene na routri)

      potom pre zdielanie dat - SAMBA a jej konfigurácia

      a potom ine služby ktoré využívam - napr. torrent, plexmediaserver (alebo miniDLNA)

      ku každému bodu nájdeš na nete sto návodov a postupov, sem sa vráť ked narazíš na problém

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Linux server 24.02.2017 | 08:31
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Ja som to skúšal s omv (Open media vault), a nakoniec som pri tom aj zostal. Ale treba si vyskúšať, každému sedí niečo iné