Spiaci disk

Sekcia: Konfigurácia 31.05.2017 | 03:05
Avatar ppppp   Návštevník

Ahojte, nedávno som si všimol v aplikácii KSysGuard občas prebiehajúce procesy, ktoré majú namiesto údaju o využívaní procesora uvedené "Spiaci disk". Deje sa to pri kopírovaní súborov z interného na externý disk a naopak. Používam Lubuntu 14.04.5 LTS 32-bit (odmietam prejsť na ešte nedoladenú a pre mňa nevyhovujúcu distribúciu Lubuntu 16.04) - tam mi to robí približne každých 6 sekúnd zhruba na 1/4 až 1/2 sekundy a Xubuntu 16.04 LTS 64-bit - tam to robí častejšie - každé 3 sekundy na 2 sekundy.

Prikladám printscreen

...

Vie mi niekto vysvetliť čo to znamená a prípadne či sa dá s tým niečo urobiť?

    • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 07:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Aj ty si rád pospíš keď nieje zrovna čo robiť a počítam že ťa nikto nesleduje a vypisuje o tom na fóra :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 09:35
        Avatar ppppp   Návštevník

        ... bolo by to v poriadku, keby k tomu dochádzalo počas nečinnosti, lenže, v prípade 64-bitového Xubuntu to znamená, že mi namiesto 3 hodín kopíruje dáta 5 hodín - disk sa nezastaví, jediné čo stojí to je priebeh kopírovania na progressbare.

        Mám si to vysvetliť tak, že keď sa naplní vyrovnávacia pamäť HDD tak disk "za pochodu odpočíva" a čaká kým sa vyprázdni aby sa mohla znovu zaplniť?

        Ináč - ten interný disk má 7200 otáčok za minútu a cache 64 MB, externý 7200 otáčok za minútu a cache 32 MB (od istého času nekupujem na ukladanie dát hotové externé disky ale vkladám kvalitné SATA3 disky, väčšinou WD BLACK, do externých boxov). Takže vlastne nevidím dôvod, prečo sa to takto zbytočne zdržiava.

        • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 09:48
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tie údaje o diskoch sú fajn, ale najskôr to kape na USB. Hlavne na notebookoch býva na USB zavesených aj viac zariadení (Wifi, Bluetooth), takže prenosová rýchlosť ide dole.

          Dá sa povedať pred nedávnom sa riešili problémy s USB v jadre, tak by si mohol vyskúšať novšie jadro. Staré ti ostane, takže keby si mal problémy, tak nabootuješ zas do starého a odinštaluješ 4.11.3.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 10:54
            Avatar ppppp   Návštevník

            V mojom laptope mám na USB pripojenú len myš. Aj v desktope - toho sa týka ten problém s pauzami pri kopírovaní dát.

            ...

            ... no - najhoršie sa to tvári práve s najnovším jadrom na tom 64-bitovom Xubuntu. Po včerajšej aktualizácii je tam pre LTS distribúciu to najnovšie jadro 4.4.0-78.

            V starom Lubuntu mám jadro 3.13.0-88 a tam je to zdržanie len zlomok sekundy a v dvojnásobne dlhom intervale ako v tom Xubuntu. Mám dôvody nechať tú verziu jadra - pri akomkoľvek update dochádza ku zmenám v grafike a integrovanú grafickú kartu v laptope nie je možné nahradiť. Jedine sa dá pozháňať nový stroj ...

            • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 11:07
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
              odmietam prejsť na ešte nedoladenú a pre mňa nevyhovujúcu distribúciu Lubuntu 16.04

              Skúšal si MX16 32bit? Je to nedávno vydané distro s kernelom 3.16. To by mohlo šlapať ok.

              • RE: Spiaci disk 02.06.2017 | 14:50
                Avatar ppppp   Návštevník

                vxmery:

                Vyskúšal som MX-16 32-bit a aj 64-bit - pripadá mi to ako kombinácia Xubuntu, AntiX a trochu Lubuntu - lenže so systemd. Ja mám vlastne všetko len "staré šunky" (desktop má vyše 12 rokov, laptop a netbook majú takmer 8 rokov) - grafika na laptope pri jadre 3.16 robí v niektorých hrách "artefakty", niekde je požadovaná vyššia verzia OpenGL - toto sa dá poriešiť jedine kompletne novým železom - nemienim tu rozoberať prečo to teraz nepôjde realizovať ...

                ...

                Takže u mňa to neprešlo - vďaka za návrh, možno v budúcnosti na inej mašine.

            • RE: Spiaci disk 31.05.2017 | 11:38
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Kernel 4.4.0 je viac ako rok starý, takže za ten čas sa veci posunuli úplne inam.

              V mojom laptope mám na USB pripojenú len myš.
              To vidíš zvonku, ale čo všetko beží na USB HUBe uvidíš cez príkaz lsusb.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Spiaci disk 02.06.2017 | 14:59
                Avatar ppppp   Návštevník

                bedňa:

                Máš pravdu, tých zariadení na USB HUBe je dosť ...

                ...

                ... pri jadre 4.11.3. je to ešte horšie ako pri 4.4.0.

                ...

                ... jednoducho na starých mašinách sa nemôžu očakávať zázraky. Nemienim tu zdôvodňovať, prečo je u mňa v podstate v nedohľadne zháňať nové stroje ...

                Vďaka za snahu pomôcť!

    • RE: Spiaci disk 01.06.2017 | 12:45
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak máš tak veľa dát, že to kopíruješ rádovo hodiny, tak používaj USB3 zariadenie v USB3 porte. Ak to teda musí byť USB zariadenie.

      • RE: Spiaci disk 02.06.2017 | 15:09
        Avatar ppppp   Návštevník

        WlaSaTy:

        ... trochu to pripomína výrok Márie Antoinetty, keď sa ľud sťažoval, že nemá chleba ("... keď nemáte chleba tak jedzte koláče!").

        :-)

        • RE: Spiaci disk 03.06.2017 | 11:12
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          USB2 ale nie je vhodné na veľké prenosy. A ani nikdy nebolo. Až USB3 začalo trochu konkurovať FireWire...

    • Spiaci disk - ukončenie témy 02.06.2017 | 15:11
      Avatar ppppp   Návštevník

      Pre adminov:

      Tému berte ako vyriešenú, resp. uzavretú.

    • RE: Spiaci disk 04.06.2017 | 23:54
      Avatar ppppp   Návštevník

      Pre návštevníka z nickom WlaSaTy:

      1. tie hodiny prenosu som uviedol len ako príklad (páčilo sa mi číslo 5 a dramatickejšie to vyznie v hodinách ako v minútach)

      2. keď si pozrieš všetky moje reakcie v tejto téme, určite prídeš na to ako som to myslel s tou Máriou Antoinettou :)

      3. v prípade, že bod 2. je nepochopený - poviem to "polopate": nemám na nový stroj, aby som tam mal USB3, resp. zatiaľ je to v nedohľadne ...

      ...

      Pre adminov:

      Je naozaj načase ukončiť tému - označte ju ako vyriešenú.

      • RE: Spiaci disk 05.06.2017 | 12:43
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno, veľmi dobre viem ako si to myslel. Tvoje prirovnanie k dcére Márie Terézie počas francúzskej revolúcie sa používa aby ukázal oponenta v ako človeka ktorý je úplne mimo reality. Krátko na tie slová Márii Antoinete zoťali hlavu.

        Žiaľ, musím znova podotknúť že USB2 nie je zo svojej podstaty vhodné na stabilné alebo rýchle prenosy. Jednak žerie CPU, a jednak má latenciu keďže musí obslúžiť všetky pripojené zariadenia. Takže to ber ako vlastnosť s ktorou môžeš urobiť len dve veci. Buď sa s tým kompletne zmieriš, alebo aspoň nebudeš pripájať ten disk cez USB HUB v ktorom máš pripojených veľa zbytočností.

    • Ukončiť tému 22.06.2017 | 11:29
      Avatar ppppp   Návštevník

      Pre adminov:

      Už pred takmer tromi týždňami som písal niečo v tomto zmysle:

      TÉMU POVAŽUJEM ZA VYRIEŠENÚ!!!

      ...

      Je zbytočné nechávať túto tému medzi nevyriešenými!

      • RE: Ukončiť tému 22.06.2017 | 12:08
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Done.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org