RPi + USB HDD - uspavanie

Sekcia: Hardware a Drivery 16.08.2017 | 14:47
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte,

chcem rodičom spraviť zo šuflíkovej RPi2 a usb docku na disky také male NASko, na to aby som im tam mohol ulozit napr. videa z dovolenky a oni si ich pustia priamo v telke, alebo nejaky film ci data

moja otázka je hardwarova a smeruje k tomu disku - ked ten dock pripojim k mojmu pc tak sa nonstop kruti disk ale ja chcem aby sa ten disk prestal krutit napr po 1m neaktivity ? ale ked sa cez siet (nejaky program v telke) pokusim pristupit k suborom na tom disku tak sa automaticky zapne (ten cas co to bude trvat mi nevadi)

je to možne aj pri usb diskoch pripojených cez HDD dock ? respektíve pri externých usb diskoch ?

budem pouzivat raspbian (mozni dietpi) - teda debian

pytam sa skor ako som to zacal riesit, lebo je to zakladna podmienka aby tie disky (budu 2ks) nebezali nonstop (lebo nebudu idealne chladene)

je to lacny dock tohto typu (nie tento konkretny): DOCK a budu vnom 2 starucke HDD (urcene na dozitie) - prípadná strata udajov ma netrapi, ani vykon toho systemu (na stream video po domacej sieti to bude stacit)

staci mi jednoducha odpoved typu, ano staci to nastavi v hdparm, alebo nie usb to sata adaptery nie su podporovane

ďakujem pekne

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 16.08.2017 | 18:29
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Odpoveď na tvoju otázku je: Áno alebo nie.

      Nie všetky USB disky majú implementovaný Power Management, a tie čo to majú implementované zas nemusia mať ten PM nastaviteľný. Niekedy to odfiltruje firmware "disku", alebo USB2Sata prevodník, a niekedy aj vrstva ovládačov. Myslím že sa tieto veci nedali nastaviť ani na USB3 diskoch pichnutých do USB2 portu v Linuxe.

      Univerzálna odpoveď teda neexistuje.

      Jediné čo ti môžem poradiť je, skús to s tými diskami pošťuchať. Ak chceš tie disky dovypoužívať, tak sa s tým pohraj. Ale Raid na USB diskoch nerob.

      PS: Len neviem či by som mal odvahu dať RPi rodičom bez dozoru. Skús odfotiť krabičku do ktorej to dáš. Krabičku, nie klbko drôtov zakryté dvoma kúskami plexiskla. To by mohlo zadymiť.

      • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 08:50
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        krabicku mam obycajnu plastovuKRABICKA len bielu

        a bude to ulozene v pivnici (tam mam switch), tak nech dymí, sú tam len zemiaky víno a dlažba :-)

        aj ked som si myslel že tieto hracky maju nejaky teplotny senzor, ktorý ich spomali/vypne ked sa prehriebaju

        to si este musim kuknut ale myslim ze tato RPi má aj take tie smiešne pasívne chladiče (mali by aspoň pomôcť)

        myslíš že by pomohlo keby som ju vybral z krabicky alebo jej spravil kovovy drziak ??

        a raid urcite robit nebudem, jednak tie disky majú každý inú velkosť, rýchlosť otáčok aj vek a zároveň to nemá zmysel, data sa budu tak ci tak delit na "podkategorie)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 10:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tým zaiskrením som myslel skrat pri napríklad utieraní prachu, alebo natrhnutom či zoxidovanom kábli. A pokiaľ to má byť len nadbytočné NASko ktoré bude servírovať dáta pre SmartTV, tak sa na to rovno vykašli. Ak by to chceli pozerať, tak si ten disk pripoja priamo do SmartTV, hoci aj USB predlžovačkou. Neverím že by si z pivnice chcel ťahať HDMI kábel do obývačky.

          PS: Raid na USB vyhadzuje disky kvôli odozve.

          • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 14:23
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no nadbytocne to nebude, lebo su na to zvyknutí že to maju (doteraz som tam mal QNAP NAS - ten si beriem k sebe - a je zbytocne im kupovat nieco tak drahe)

            RPi bude pripojene k domacej sieti a bezat tam bude PLEX alebo MiniDLNA, pritom nasim v telke staci kliknut na apku plex alebo na siet-upnp-server a pozeraju videa, filmy, ...

            + pravdepodobne tam nalinkujem aj zdielany priecinok z toho QNAPu (ano moj upload bude stacit)

            pristup k usb portom k telke je nahovno (zabudovana v nabytku na stene) a nikto nechce mat pri telke vrciaci disk ked nieco pozera (teda minimalne v nasej rodine)

            usb predlžovačka je trčiaci kábel, ktorý by moja mamina neprežila

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 15:13
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              V tom prípade to zakry štrikovanou dečkou.

              • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 16:35
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                +1 :D

    • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 16.08.2017 | 21:16
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Čo ti vypíše príkaz cat /etc/hdparm.conf

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 17.08.2017 | 08:51
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nemám to funkčné ani pri sebe, takže sa stým skúsim pohrať a zistím čo funguje a ak sa nebudem vediet pohnut vratim sa sem

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: RPi + USB HDD - uspavanie 20.08.2017 | 11:34
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ

      Ahoj

      Na rutri mam pripojený sata disk cez prevodník SATA-USB. Na rutri bezi OpenWRT. Uspavanie disku som nastavil cez utilitu hdparm. Mam tam tusim 5 min a potom sa disk normalne uspi. Predpokladam že na RPI to b ude fungovať totožne.

      tomolc