Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať?

Sekcia: Programovanie 11.09.2017 | 15:26
Avatar Thomas   Návštevník

Ahojte priatelia, som na životnej križovatke a rozhodujem sa ako ďalej nasmerovať svoj život - ako sa špecializovať. S mojou predošlou prácou, ktorá ma postupne úplne pripravila o môj súkromný život a ktorá stála aj za mojim totálnym burnoutom som sa rozhodol skoncovať a začať takpovediac od nuly.

Keď tak pozerám na profesiu, tak sa to tam hemží prac. ponukami, o kt. nemám záujem (bankový úradník, finančný poradca, reštauračný a hotelový personál, sklady a doprava) a potom je tam veľká ponuka jobov v IT, lenže všade chcú školu prípad. prax alebo prinajmenšom ľudí kt. majú zmáknuté aspoň základy, s tým,že niektoré firmy ponúkajú možnosť vybudovať si kariérny postup.

Áno, zaujímam sa o nové technológie (hw, sw). Ako študent som si kodil html webstránky -len tak pre seba. V predošlom zamestnaní som pracoval s najnovším technologickým vybavením vo svoje triede (čo chcelo absolvovať odb. kurzy, školenia a hodiny praxe), zvládol som to a dokázal nielen užívateľsky pracovať ale vykonávať aj pravid. testy či odstraňovať menšie závady. (išlo napr. o S- a X-band radary, rádio-telekomunikačné zariadenia ako MF-HF+radiotelex, VHF, UHF, sat-navig. vybavenie Inmarsat-C, DGPS, distress pozičné bóje, atp.). Tým chcem len povedať, že neexistuje práca či zamestnanie, ktorú by normálny inteligentný človek nezvládol. Všetko je možné a limit je len v nás samých. Preto si myslím, že aj práca v IT sektore sa dá naučiť, nakoľko veľká časť je o získaných zručnostiach a určitých postupoch a ostatné kreativita (?). Opravte ma ak sa mýlim.

Nakoľko som úplný nováčik a nemám ani moc kontaktov, rád by som poznal váš názor na nasledujúce otázky:

  1. Vedel by mi niekto poradiť akým smerom sa mám špecializovať?
  2. V akých prac. pozíciách v IT si môžem okamžite nájsť prácu (aj s minimom skúseností ale s odhodlaním, že na sebe zapracujem a buď profesionál)? Alebo bez VŠ nemám šancu uspieť?
  3. Mám si urobiť nejaké kurzy (napr. Java, Android developer, ...)?
  4. Ktoré spoločnosti majú najlepších IT lektorov na kurzoch?
  5. Existuje nejaké diskusné fórum, kde by mi vedeli ochotne a konkrétnejšie v mojej veci poradiť?
  6. Existuje nejaký špecializovaný prac. portál pre joby v IT ?

Ďakujem za váš čas a odpovede. T.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:05
      Avatar meAndYou   Návštevník

      Dalsi ktory nevie co chce :(

      Nauc sa toto: praca snov pre tych ktory nevedia co chcu!

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:25
        Avatar younme   Návštevník

        neplet sem svoju rodinu a nauc sa gramatiku. Ulohy do skoly mas uz hotove?!

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:06
      Avatar samalama.   Návštevník

      vzhladom na to, ze si si nedokazal sam odpovedat na otazky 5. a .6, a pre nezmyselnu otazku c. 1 (a vlastne skoro vsetky su hlupe a naivne), tak to pre teba nema vyznam. chod radsej robit to, co uz vies...

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:27
        Avatar younme   Návštevník

        chod sa odbavovat na pokec

        • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:42
          Avatar FknProSamouk   Návštevník

          to platí aj pre teba...

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 16:40
      Avatar wizard   Návštevník

      Ahoj,

      mam carovnu gulu a mozem ti poradit, len potrebujem vediet kolko mas rokov? Dakujem za tvoju skoru odpoved.

      W.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 17:35
      Avatar bububebe   Návštevník

      Ahoj, vidim v tebe potencial, naozaj! Mohol by si sa naucit cistit klavesnice a stoly lebo s tym mame vsetci problem. Takychto ludi by potrebovala kazda firma, aj zo 10 na kancelariu. Nenechaj sa odradit neprajnikmi vyssie, chod si za svojim snom a zacni cistit! b.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 19:42
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Na tento typ otázok dokážeš nájsť odpoveď len ty sám, alebo headhunter (agent personálky). Ty vieš, čo by ťa mohlo zaujať. A na základe toho si vieš vybrať z ponuky. Headhunter ti na druhú stranu bude tvrdiť Že jeho aktuálna ponuka je to jediné a pravé pre teba, dostane za teba tučnú províziu a tak sa bude snažiť aj keby to mala byť pravda.

      V IT a ani v inom obore neexistujú zaručené rady kde sa dá najviac zarobiť za najmenej peňazí. Takže ti môžem povedať len jedno. Vyber si z ponuky na trhu práce, a kľudne si aj pobehaj viacero portálov (profesia, linkedin, ...). A využi aj skúšobnú dobu. Ak ťa to nezaujme, tak zdvihneš kotvy a pôjdeš o kus ďalej.

      PS: Existujú, napríklad v nejakej korporácii. Na SK je ich kopec. Ale tam to chce pevné lakte, a silný žalúdok. Tak silný, že dokážeš stráviť aj presolenú čertovu mater.

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 09.10.2017 | 11:22
        Avatar marekz   Návštevník

        S týmto názorom len súhlasím. Hlavne to PS je presne o tom.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.09.2017 | 20:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Dnes by som určite povedal, choď do Pythonu, je to svojský jazyk, ale stále je to Like C syntax a má to nejaké klady nad PHP. Ísť Dnes do C/C++ mi príde kontraproduktívne, keď tu už máme Rust.

      Takže podľa mňa Python, PHP, Rust, to sú lukratívne jazyky čo sa firmy dožadujú. Java ma sere tými konfigurakmi, nenašiel som si k nej nikdy cestu.

      Cobol tak to budeš guru, sú proste jazyky v ktorých píše málokto, hoci sú vysoký level je tam iné zmýšľanie, proste výsledok je riešenie. Najlepšie platené pozície a kopec jazykov ktoré sa na tejto filozofií postavené.

      Keby som fakt moc rozmýšľal s čím začať, tak Python, je to klasické programovanie, alebo sa obzrieť po nejakej exotike a tam nebudeš mať konkurenciu, ono už aj LUA je mimo hlavný prúd a čím viac exot, tím viac love.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 12.09.2017 | 10:32
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Nakoľko som úplný nováčik a nemám ani moc kontaktov,

      Tazky problem. Pokial mas nad 35 ani IT neskusaj.

      1. Vedel by mi niekto poradiť akým smerom sa mám špecializovať?

      Tazko len tak z hlavy. na to su personalisti. popripade skus Grafton, Accenture a uvidis (mozno ta nieco z toho bude bavit) ale aj tam minimum su zaklady + nieco navyse.

      V akých prac. pozíciách v IT si môžem okamžite nájsť prácu (aj s minimom skúseností ale s odhodlaním, že na sebe zapracujem a buď profesionál)? Alebo bez VŠ nemám šancu uspieť?

      Predavac (alza hlada aj skladnikov) Osobne, VS mam pravneho smeru, strednu skolu mam sluzby (v tej dobe boli max SOS Elektrotechnicke) nie technickeho zamerania a od 1996 robim v IT, takze VS nepotrebujes. Ale znalosti ano, koder musi zvladat svoj jazyk (programovaci) a admin svoj/-e OS a problematiku ktorej sa venuje.

      Mám si urobiť nejaké kurzy (napr. Java, Android developer, ...)?

      No o java vyvojarov zaujem je a Android ma este par verzii pred sebou. U nas ich sice vyhadzujeme ale dlho bez prace nie su

      Ktoré spoločnosti majú najlepších IT lektorov na kurzoch?

      Kurz? naco? 

      Existuje nejaké diskusné fórum, kde by mi vedeli ochotne a konkrétnejšie v mojej veci poradiť?

      Profesia alebo Linkedin

      Existuje nejaký špecializovaný prac. portál pre joby v IT ?

      A nie jeden, vacsina je v anglictine, daco v nemcine a spanielcine. v SR myslim freelance.sk a inhiro

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 12.09.2017 | 19:10
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        .....

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 16.09.2017 | 18:33
        Avatar Objection   Návštevník

        Sused ma 45 (ma sice VS) ale doteraz pracoval ako autocad navrh. Nedavno sa zamestnal ako programator v HP v BA. Takze vek nehra rolu - tusim ked siel na pohovor dostal naprogramovat urcity ukol, dokazal to tak ho zobrali. Skusim zistit viac, ked pride domov.

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 09.10.2017 | 11:19
        Avatar marekz   Návštevník

        Ja mám 44 a ide mi to v pohode. Je to veľmi individuálne. V mnohých prípadoch na pohovoroch s potencionálnym zamestnávateľom narazím na "Otíkov" (kukne na list a prečíta to, proste z hlavy to nedá). A iné absurdity.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 13.09.2017 | 21:45
      Avatar kdurechova   Používateľ

      vysoka skola - nepotrebujes

      kurzy - to si imo robia uz zamestnanci (= plati ich firma). mozno by som skusila nejake free online kurzy, ale ktore, to neporadim

      z mojho pohladu vidim 3 smery - programovanie, administracia systemov, pentesting. je asi jedno kde zacnes, ked vies viac v jednej oblasti, bude to uzitocne aj pre tie ostatne oblasti.

      na tvojom mieste by som si skusila vyvesit CV na profesia.sk, napisat tam napr tie HTML stranky, co sa teraz ucis, a co by si chcel robit. personalky sa uz potom ozvu same.

      pohovory su dost cenna skusenost (dozvies sa co firmy chcu). nezufaj ak sa najskor nebude darit, to je normalne.

      co sa ucit: - Ucebnice jazyka C od Herouta je skvela. ak sa ti nechce zrovna do C, tak si vyber nejaky random jazyk (Python, Rust, Perl), na Internete je vela navodov/tutorialov

      - nainstaluj si linux, a nauc sa aspon zakladnu pracu so shellom - mv, ls, rmdir, cat

      Drzim palce!

      • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 09.10.2017 | 11:12
        Avatar marekz   Návštevník

        Vysokú školu potrebuješ v prípade, že chceš byť členom úzkej skupiny vyvolených. V preklade: IT mafia. :-)

        Niektoré firmy to praktizujú.

    • RE: Kariéra v IT (začiatočník): Akou cestou sa vybrať? 11.10.2017 | 19:13
      Avatar mark   Používateľ

      Odporúčam nájsť si niečo, čo Ťa baví - trebárs aj skúšaním, keď nemáš žiadne preferencie. Ak sa ti to podarí, je to výhra. Ak sa si to nedáš znechutiť, je to výhra na druhú. Príležitosti nájdeš pod nosom. Major Majsner: "Kto hledá, najde!"