touchscreen a gesta

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.02.2018 | 12:57
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ahojte

v poslednej dobe mi prešlo rukami viacero dotykových zariadení (najmä 2v1) s velkou obrazovkou (>11 palcov) s dostatočným výkonom na nenáročné používanie pc ci administrativu (napr. môj lenovo miix - intel m3, 4GB ram a 128GB SSD - a pri MS surface aj i7 a 8GB ram) 

predinstalovany windows 10 podporuje okrem zakladneho ovladanie aj nejake "gestá" (napr potiahnutím od okraja z lavej strany zobrazi vsetky otvorené aplikácie)

k tomu v ms store je aplikácia TouchMe Gesture Studio (plná verzia za 5€), ktorá dovoluje nastavit gesta na 1-5 prstov, tahanim, otacanim ci tukanim - co je super efektivne

na 2 takýchto zariadeniach som si skusil nabootovat z UBCka aj linux, prekvapivo gnome shell (antergos) fungoval out of box a zvaladol aj vysoke HDPi, avsak neskusal som istalaciu pre malo miesta na disku

moja otazka znie: existuje pre linux spôsob ako nastaviť dotykové gestá ? napríklad aby som pohybom 4prstov na obrazovke hore a dole nastavoval hlasitosť a pohybob 4 prstov dolava/doprava nastavoval jas obrazovky ? alebo otocenim 5 prstov v smere hodinových ručičiek povolil/zakázal automatické otáčanie obrazovky a pohybom 5 prstami dolava/doprava prepínal medzi pracovnými plochami 

máte stým niekto skúsenosti ? dá sa to aspoň trochu užívateľsky prívetivo ?

ďakujem

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 14:07
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      vyzera ze som nasiel nieco co by mohlo fungovat a dokonca vyzera ze to ma aj GUI

      TOUCHEGG

      pozná to niekto ? máte skúsenosti ??

      existuje nejaká alternatíva, ak by toto nefungovalo - kedze pisu ze to ma byt pre touchpady

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 14:24
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ ti ide len o používanie patlacích gest, tak by malo byť funkčné už 5 rokov.

        • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 14:36
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mne skôr ide o to ako nastavit moje vlastné gestá, najme tie co som popísal (jas, halsitost, rotacia) a klavesove skratky (respektíve aktivovanie nastavených klávesových skratiek)

          napríklad pouzívam takzvaný tip-tap položenie jedného prsta na obrazovku a hned nato nalavo odneho druhého na ctrl-v a naopak jeden prst a druhý napravo na ctrl-c

          to iste s viacerými prstami na specifické úkony pre specifiké aplikácie ktoré používam (office, pdf anotacie,...)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 14:51
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Niečo tam nefunguje?

            • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 15:02
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              neviem kde nastavit moje vlastné gestá

              out of box mi nefungovalo dotykové pero ani gestá s viac ako 2 prstami (v atergos-e a gnome3 ci gnome-shell ci ako sa to vola)

              ubuntu som neskúšal, vyskúšam

              ale GUI nastavovátko som nenasiel a neviem aky konfigurak musim zmenit aby som si pridal vlastne gestá - je možné že som to len prehliadol (ak ano pls ako sa to vola, kde to nájdem ??)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 17:50
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                A čo ti vypíše príkaz toucheeg ktorý by mal byť TUI, teda Text User Interface?

                • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 19:06
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  k tomu som sa este nedostal, iba dnes som zistil ze existuje touchegg, vyskusam a dam vediet

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 16:26
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Touchegg som skusal aby nastavoval wacom tablet maly a nenastavil ani prd. Samozrejme ze som skusal najskor nastavovat priamo conf a az potom som sa hral s gui ale nic. Na touchpade som dokazal nastavit nejake lahke gesta ale to je tak vsetko.

        Preto pochybujem ze to bude fungovat. Ako pisal mario multitouch je tu uz dlho ale ci funguje, to pochybujem.

        • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 17:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          GUI pre touchégg je zmrznuté dva roky. Na to by som sa nespoliehal. Ale TUI je k dispozícii priamo v základnom balíčku.

          Akurát mi nie je jasné načo to komu je. Dotyková obrazovka je mimo tabletu silný prepich, a v tablete za pár šušňov stačí android. Bežné veci ako zoom, scroll alebo presunutie okna fungujú aj bez umastenej obrazovky.

          • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 19:54
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ako som pisal jedna sa o 2v1 - tablet s odnimatelnou klavesnicou

            preco ? lebo 12 ani 13 palcove android tablety nerobia, ani take s viacerymi usb vstupmi

            ja konkretne mam lenovo miix 700 (android tablet v porovnatelnej hw vybaven k cene som nenasiel) ale mal som v ruke 2 ms surface pro a nejaky acer, je to presne to co mi vyhovuje

            prioritne pouzitie je tablet, nosim to na dovolenku a zalohujecm cez to fotky z pamatovych kariet na disk, triedim fotky, citam a konzumujem obsah

            ale viem si to s klavesnicou zobrat aj na stretnutie ci konferenciu a pouzit plnohodnotny libreoffice, vybavit mail bez tukania do malej obrazovky atd, stym ze nemusim nosit cely ntb

            a pri beznom pouzivani vo forme tabletu je extra efektivne mat nastavene a naucene dotykove gesta (spominane vyssie) alebo napriklad gesto spojenia 5 prstov k sebe = ESC, ktory virtualna win klavesnica standartne nema (respektive niektore fullscreen apky virtualnu klavesnicu ignoruju)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 20:30
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čo som pozeral, tak pri konvertibilnom tablete od MS si priplatíš jedno kilo za dotykovú obrazovku, a druhé za odpájateľnú klávesnicu. Ak ti ten prepych stojí za tie dve stovky, tak pohoda. Nie každý chce mať v lete strechu na aute. Ale tie dve kilá sú obvykle dve tretiny ceny daného zariadenia, a tá vysoká cena je len za nápad.

              • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 20:45
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                surface pro je neskutocne drahy, ten moj miix stal 430e, vratane klavesnice a pera a podobnych zariadeni pribuda, s pomerom 4:3 (2160x1440)  za taky peniaz sa ani android tablet s danym rozlisenim neda kupit, nehovoriac ze vsetky su 16:9, aani podobne prenosný notebook

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: touchscreen a gesta 05.02.2018 | 21:02
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Nepozeral som zrovna ten model, ale pochybujem že má výkon bežného ultrabooku ktorý je lacnejší o zrovna tie dve kilá. Ale ja mám iné preferencie. Mňa neosloví niečo čo je z môjho pohľadu o dve tretiny drahšie ak mi to nezvýši efektivitu alebo komfort o zrovna tie dve tretiny. Rozumiem ťa, tiež som si priplatil. Ale za podporu virtualizácie a enkrypcie, a to k plnej spokojnosti.

                  • RE: touchscreen a gesta 06.02.2018 | 08:36
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    Intel® Core™ m3 (1.10GHz 4MB)

                    Intel® HD Graphics 515

                    4GB LPDDR3 1866 MHz

                    128GB SSD

                    12" FHD+ (2160 x 1440) IPS LED Multitouch 

                    taky ultrabook za 300 € nezozenies ani za 500 (síce zozenies niečo s lepším/výkonnejším procesorom ale horšou obrazovkou - ktora bola pre mna priorita a s kalsickym HDD), co ma prekvapuje zatial (pol roka) aj ten w10 na tom bezi velmi svizne (dokonca zvlada aj starsie hry)

                    ja som si kupoval náhradu za androidovy tablet a ked som sa mal rozhodnut ci dam 350€ za 10´ android tablet s hdpi obrazovkou alebo 430 za "plnohodnotny" pc nemal som co riesit (a ako bonus 2 USB vstupy, z toho jeden USB3)

                    a efektivitu a komfort mi to zvysilo 2 nasobne (oproti tabletu co som mal predtym - samsung galaxy note 10). hlavne vacsia obrazovka (na fotky a videa) a USB vstupy na externy disk a periferie

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: touchscreen a gesta 06.02.2018 | 07:36
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            No napr. ja som chcel co si spominam tak na malom Wacom tablete skusit nastavit prehadzovanie medzi virt. plochami nejakym gestom. Fungovalo to velice cudne iba na niektorych distrach. Nepamatam si presne uz na ktorych ale to cudne mozeme definovat ako raz to slo raz nie.

            Neskumal som to potom uz.

            • RE: touchscreen a gesta 06.02.2018 | 08:38
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              toto ma velmi nepotesilo, ale vyskusam sa stym pohrat a dam vediet

              uz som si vytvoril LIVE USB s perzistenciou a uz len si najst cas na pokusy

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment