Vhodna kniha Linux a Python

Sekcia: Ostatné 03.04.2018 | 11:31
Avatar rooterko   Návštevník

Nebavi ma stale hladat navody a tutorialy. Preto by som si rad zakupil nejaku kvalitnu literaturu na studium. Kde by bolo vsetko po kope od zaciatku az po zlozitejsie ulohy. V linuxe nie som uplny zaciatocnik. Rozmyslal som nad knihou:

UNIX and Linux System Administration Handbook (5th Edition)

Co hovorite na tuto knihu? Tiez som cital na forach, ze pre ziskanie kvalitnych vedomosti si staci prestudovat The Debian Administration Handbook? Mam investovat do prvej knihy alebo Debian handbook by mal stacit? Popripade odporucanie inej literatury CZ,SK,EN?

Potreboval by som poradit aj nejaku knihu o Pythone. Nasiel som:

Python Crash Course: A Hands-On, Project-Based Introduction to Programming

Python 3 Mark Summerfield

Skusenosti? Popripade odporucit inu knihu pre zaciatocnika?

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 13:25
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      začiatočník s Linuxom? Čo presne myslíš pod začiatočník? Niekto sa považuje za experta a nevie nič, iný za začiatočníka a ovláda skutočne pokročilé veci. Si používateľom Linuxu? Akú distribúciu používaš alebo si používal? Čo bežne robíš na PC? Podľa toho sa lepšie vyberie kniha. Prípadne, zaujímaš sa o Linux čisto na desktop? Alebo čisto na server? Alebo obidvoje?

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 14:18
      Avatar rooterko   Návštevník

      Na desktope mam Ubuntu. Tam nejake zazraky nerobim obcas test nejakej aplikacie. A skusanie prikazov podla tutorialov na YT. Platim si VPS kde je Debian. Tam sa snazim sledovat a zabespecit si system. Rozbehol som si tam web server. Skusam menit prava, pridavat uzivatelov, skupiny. Zakladnu pracu so systemom mam myslim zvladnutu. Zaujimam sa viac o server.

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 14:39
      Avatar wheel   Návštevník

      Na linux si stiahni "Linux Dokumentacni projekt".. To si prejdi a ziskas slusne zaklady.

      Zvysok je uz len o praxi a skusani atd..Napis si nejake skripty, studuj co Ta napadne a za rok si viac nez schopny linux admin (Ak Ta linux bavi). Ak Ta nebavi tak nebudes dobry ani za 10 rokov.

      • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 21:36
        Avatar samalama.   Návštevník

        a povedzte mi kefaline, co vy si predstavujete pod a za rok si viac nez schopny linux admin?

        • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 08:31
          Avatar wheel   Návštevník

          taky ze ked ta zbadaju pracovat z konkurencnej firmy tak mas hned pracovnu ponuku na stole. ;) poradis si s 95 percentami problemov a budes v klidku pretoze vies ze ked sa cokolvek bude diat tak pracu si najdes.

          • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 09:14
            Avatar samalama.   Návštevník

            :D :D :D :D :D nemam dalsie otazky.

            ps: predpokladam, ze ty uz ovladas 99% problemov...

            • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 12:30
              Avatar wheel   Návštevník

              smiat sa mozes kolko chces co ti mam na to povedat. podstata schopneho admina nie je vediet vsetko, ale v pripade potreby sa vediet ponorit do problemu a vyriesit ho..hlavne ze ho bavi linux, ma slusne zaklady (tie co som pisal o prispevok nizsie) a ma chut ucit sa..nebootujuci server, alebo poriesit nejaku databazu, parsovat logy, vyladit WAF, posudit nejaky sietovy problem, napisat skripty..co ja viem..o tom je v mojom ponimani schopny admin ktory je zamestnatelny.. To ci sa dalej bude specializovat na nejaku rozsiahlejsiu technologiu je vec druha.

              • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 17:34
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Prv než sa Samalama narodil, už učil Chucka Norrisa karate.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 23:10
                Avatar samalama.   Návštevník

                ehe a to vsetko za jeden jediny rok. tak urcite...

                • RE: Vhodna kniha Linux a Python 17.04.2018 | 23:31
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Kámo neviem prečo podceňuješ ľudí ktorí sa chcú vzdeľávať. Ty ako hacker by si o tom mohol napísať knihu, alebo hodiť sem článok, mno nechceš.

                  Tak s tým všetkým umri a smej sa z každého kto tu čo napíše, to bude isto lepšie.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 14:45
      Avatar wheel   Návštevník

      Hlavne zaklad nauc sa pouzivat vi, sed, awk, regulerne vyrazy, tcpdump, iptables (nie len filter ale aj mangle a nat), rozbehaj si sluzby (httpd, ftp), trochu sa pohraj s routingom (ip route, ip rule), napis si bash skripty + kombinacia s expectom, zakladnu znalost protokolov (http, pop/imap ), napis si startovacie skripty pre sluzbu (ci uz init.d alebo systemd), telnet pre testovanie dostupnosti portov, pobehaj po filesysteme a skus sa zamysliet nad tym kde su kniznice, kde binarky, ako to asi tak funguje atd. To ako slusny zaklad staci.

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 15:46
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Problém je s rýchlim zastarávsním informácií v tlačenej forme. Napr. Debian prešiel s sysVinit na systemd, čo je tak zásadná vec, že každá staršia kniha ti je na nič. Debian mä ovšem všetko zdokumentácií online na webe aj s rozdielmi medzi verziami. Vždy treba čítať najnovšie informăcie. V IT je to proste nutnosť.

      Văčšina distier tiež prechádza na default z Pythonu2 na Python3. Tu už by sa dala kúpiť nejaká kniha, mno pozrel by som čo najnovšiu a čo najmenšiu, aby kým ju prečítaš, zas nezastarala ;) Je fajn si s tým zaliesť do postele, ale v reále zas budes musieť hladať informácie na nete. Keď budem pri kompe, tak ti ešte sem hodím zaujímave linky, na mobile sa mi to moc nechce. Prajem ti veľa úspechov a energie do práce.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 16:57
      Avatar wheel   Návštevník

      Ja napisem za seba, ze ucil som sa z tej knihy Linux dokumentacni projekt na systeme , ktory bol sysvinit a nasledne prejst na systemd mi trvalo asi tak pol dna studia navyse. Ziadna drama sa nekona ked vies princip na akom linux funguje.

      • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 19:44
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To ti gratuľujem, mno init je tak peviazaný so systémom, že aj dnes môžeš naraziť na problém a systemd bude tvrdiť, že všetko je OK, len to nebude OK. Na spoznanie initu, určite pol dňa nestačí.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 18:36
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Na takmer akúkoľvek počítačovú knihu hovorím en toľko, že je takmer vždy zastaralá. Čo sa týka príručiek k pythonu, tak existuje zdroj. Pre vyššiu dievčenskú môžem odporučiť napríklad Stack Overlow.

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 03.04.2018 | 18:44
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Volne stiahnuteľná kniha o pythone v češtine je aj tu.

    • RE: Vhodna kniha Linux a Python 16.04.2018 | 15:01
      Avatar Jozefina   Návštevník

      A čo tak školenie? Nájdeš si viac kamarátov. K pythonu by som odporúčala http://www.diveintopython3.net/ a náväzne codecademy. No a Linux to je fakt viacej kníh ako píšu vyššie, to v jednej nenájdeš po lopate :(