.rpm - co ak to nejde :)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 14.11.2005 | 19:22
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
ako nainstalujem program z balicka .rpm? niekedy to ide no problem a niekedy nie... mam stiahnuty krusader a spustil som rpm-ko dal som alt+f2 a napisal som krusader. a nic... aktivita nulova...
    • Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 15:31
      meno   Návštevník
      no da sa to urobit napr. napisanim v terminali rpm -U package.rpm ; samozrejme pod rootom, inak ti to s velkou pravdepodobnostou nepojde( terminal ta aspon upozorni, neviem ako to je cez spustenie... ), takze to musis urobit ako root... a ked ti to nejde a mas pocit ze si to nainstaloval, tak v terminaly napis krusader a stlac 2x tab, malo by ti to vypisat nejake moznosti, ak taky nejaky prikaz existuje, ale mozno so to spusta crusader, ja neviem, nepouzivam... PS. nezaskodilo by ti trochu samostatnosti, precital si si uz aspon tend mandriva cesky manual co sa tu da stiahnut z linuxos... ?
      • Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:09
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        no... na citanie mam mamicku... ale teraz vazne - ja som kusok cital ale z dlhych textov sa moc nevyznam (pan prstenov je vinimka). teda pozrem si to jedneho pekneho dna... dufam ze nepisem tu na forum trochu... ehm... trochu moc :)
        • Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:22
          limbi   Návštevník
          mne osobne sa otvara nozik vo vrecku, ked vidim nejakeho lenocha, co si nevie precitat zakladne veci o linuxe a svojom distre. ono vobec nejde o to, ako vela sa na fore pytas, skor o to, ci davas rozumne otazky. linux nie je pre ludi, co sa nechcu ucit nove veci a uz vobec nie je pre ludi, ktori kazdy problem riesia v prvom rade otazkou do fora. ak sa vyskytne problem s rpm: 1. man rpm 2. prirucka alebo howto, sekcia instalacia programov 3. prehladavanie stranok, for, ktore poznas 4. google 5. ked vsetko zlyha, tak otazka do fora ako zvyknes postupovat ty?
          • Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:31
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            1. kuknem na stranku linuxos.sk ci to tam nie je... 2. po minute hladanie vo fotrrach urobim novu temu :) 3. prichadzam kazdych 10 minut ak by sa niekto chcel ukazat :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 19:00
              limbi   Návštevník
              toto nepotrebuje komentar
        • Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:29
          meno   Návštevník
          myslim, ak by si namiesto toho pana prstenov precital ten manual tak by ta to ovela viac obohatilo...
          • Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:33
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            lotr je pekna knizka a precital som to 100x... asi skusim teraz zmenit fantasy literaturu na odbronu literaturu ohladom alternatnivneho operacneho systemu... :)
      • Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:22
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        rpm -U je upgrade ak sa nemylim... na instalaciu pouzi prikaz ako root: rpm -Ihv nieco.rpm, alebo pozri man rpm :).
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:24
          meno   Návštevník
          nemylis sa, ale je to uplne jedno, ak dany balicek nie je nainstalovany tak to urobi to iste ako rpm -I...
          • Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:51
            marfo   Návštevník
            mas absolutnu pravdu robi sa to rpm -i xxx.rpm alebo mas poruke nejaky installator ktory to spravi za teba napriklad v suse jast ale mandrake som este nemal tak neviem aky je tam installator
            • Re: Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 16:55
              marfo   Návštevník
              inak pan prstenou je dost dobra knizka ale som az tak lenivy ze na tuto literaturu ja nesiahnem ale taky manualto hej!!!!!!
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 17:29
                marfo   Návštevník
                tak co uz ti to ide ?!!!] ked chces tak mozem ti pomoct ked chces neco lolok@pobox.sk
          • Re: Re: Re: Re: .rpm - co ak to nejde :) 30.10.2005 | 18:38
            peter golis   Návštevník
            ano, to je pravda. ale niekedy je vhodne dat upgrade (ktore funguje aj ako install ak dany balicek nie je zatial nainstalovany) a niekedy install tak aby ostala aj stara verzia. prikladom je napriklad upgrade alebo install novsej verzie jadra (kernelu).
    • Re: .rpm - co ak to nejde :) 14.11.2005 | 19:22
      Jojo   Návštevník
      rpm -Uhv "MENO_BALIKA".rpm >bez "" sluzi na update balika kt. je uz nainstalovany rpm -ihv "MENO_BALIKA".rpm >instalacia noveho balika rpm -Uhv --oldpackage "MENO_BALIKA".rpm >dokaze napr. "downgradovat" urcitu cast rpm balika (lib etc) bez toho aby vznikli vzajomne konflikty Mit freundlichen Grüßen, Ihr SUSE LINUX Support-Team Jozef Slezacek joseph_business@yahoo.com