nejde mi update

Sekcia: Ostatné 20.10.2018 | 22:34
Avatar symbio   Používateľ

dost dlho som nebol na notebooku, ked som ho dnes zapol, vyhodilo mi 20 upates avilable. Chcel som to updatnut, ale vyhodilo mi hlasku v prilohe... skusil som spustit to pozadovene gpkg configure, ale to este chce odo mna povolenie superusera... Co robit???

Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: nejde mi update 20.10.2018 | 23:07
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      spusti ten prikaz pod sudo

      • RE: nejde mi update 21.10.2018 | 11:19
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak by som to pre istotu napísal v celom znení.

        sudo dpkg --configure -a

        To vlastne znamená, že sa spustí postinstall z nainštalovaných balíčkov, niekedy to nemusí stačiť. Čudujem sa že Ubuntu aj po rokoch tieto jednoduché a známe chyby neopraví samo, keď už to má byť klikacie ditro.

        Niekedy podobné problémy nastanú keď sa nestiahnu celé balíčky, alebo sa NTB vypne zrovna keď prebieha inštalácia balíčkov, alebo sa poserú veci nejak komplexne v databáze balíčkov. Heh tiež som si viac krát hovoril, že to raz zdokumentujem. Mno nestalo sa mi to tak dlho, že by som to musel simulovať, do čoho sa mi moc nechce :)

        Pre istotu sa hodí po --configure použiť ešte obnovenie databázy balíčkov.

        sudo apt update

        A asi aj spustiť opravu nainštalovaných balíčkov.

        sudo apt -f install

        Keby to stále hlásilo chyby, bude potrebné ručne vymazať balíček z cache aby sa stiahol znovu.

        sudo rm /var/cache/apt/archives/nazov_balicku

        Prípadne ešte zmazať všetko čo sa sťahovalo.

        sudo rm /var/cache/apt/archives/partial/*
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: nejde mi update 21.10.2018 | 13:41
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Trošku poopravím. Ak by sa balíček dostal z /var/cache/apt/archives/partial/ do /var/cache/apt/archives/ po jeho overení a bol by vadný, tak by skôr zlyhával disk. Alebo by sa jednalo o distribúciu ktorá používa aj 18 rokov po zmene milénia balíčky bez kontroly konzistencie, a takú by som s chuti prestal používať.

          • RE: nejde mi update 21.10.2018 | 14:42
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Logicky k tomu nemalo dochádzať, ale zažil som to za staršej doby tuším aj na Debiane. Môže to byť samozrejme aj HW problém.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: nejde mi update 21.10.2018 | 14:59
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Debian používa balíky deb, ktoré sú archív majúci svoj formát zaručujúci konzistenciu. Samozrejme že sú navyše aj podpísané, a to im zaručuje pôvod. Rád by som sa dozvedel kde a kedy si zažil poškodenie takého typu že preliezlo cez dvojitú verifikáciu.

              Teda, pokiaľ to nebol one man show repozitár kde sa nejaký Jožko zo strýkovej garáže uklepol pri prebaľovaní programov s povolenými rozšírenými a neotestovanými voľbami bežného programu.

              • RE: nejde mi update 21.10.2018 | 23:48
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ja som to spomenul len okrajovo, kto si má pamätať či to bolo z one man show projektu, alebo odkiaľ. Za života som zažil veci, ktoré vy vydali na pekný blog, tak možno niekedy...

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: nejde mi update 22.10.2018 | 08:32
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Škoda že si tie veci vtedy nespisoval do článkov. Teraz to žiaľ vyzerá ako povzdych úspešného menežéra: Kedysi, keď som bol mladší mi niečo nefungovalo. Už si síce nepamätám čo to bolo, ale vyriešil som to ľavou zadnou. Taký blog by mal úspech na Linked.IN, medzi kruhmi lajkovačov.

                  V dnešnej dobe sa už kontrolné mechanizmy zlepšili, takže k veľa srandovným chybám nedochádza.

                  Chalan by nemal vypínať počítač počas update.

                  PS: I keď na druhú stranu by mu mal počítač zobraziť varovanie že prebieha update, a s vypnutím by ma počkať. (a pri update kernelu by sa mala zakázať hibernácia do najbližšieho rebootu). Takže furt to nie je idioten-zicher.

    • RE: nejde mi update 22.10.2018 | 22:01
      Avatar symbio   Používateľ

      takze som dal na vase rady, do terminalu som napisal sudo dpkg --configure -a a potom mi uz aktualizacia balickov zbehla... DAKUJEM za dobru radu....

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
      • RE: nejde mi update 23.10.2018 | 08:28
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        A len pre istotu podotknem. Ak sa ti inštalujú záplaty, tak to nevypínaj a ani nereštartuj. V prípade Že by si mal nastavené automatické inštalovanie (bezpečnostných) záplat, tak to nechaj doblikať. K videniu je to napríklad cez program

        software-properties-gtk

        , záložka Updates, a tam sú tri drop down boxy.