Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces

Sekcia: Konfigurácia 08.01.2019 | 17:05
Avatar Bibibo   Návštevník

Ahojte,

prosim o radu. Mam Usuntu server a ma dve sietove karty. Eth0 ma adresu 192.168.1.55 a je to lokalna siet s pripojenim do internetu. Eth1 ma adresu 192.168.1.60. Do Eth1 je pripojena tlaciaren s adresou 192.168.1.30. Potrebujem to nastavit tak, aby som v sieti tu tlaciaren videl. Bohuzial mi to nefunguje. Dik za radu.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 17:36
      Avatar debian+   Návštevník

      Ktora siet ma vidiet tu tlaciaren?

      Ak pouzivas sietovu masku /24 alebo 255.255.255.0, tak SERVER by ju mal dosiahnut. Zo servera ping 192.168.1.30 zisti, ci je dostupny. Ako cestuju pakety sa dozvies cez traceroute IP.

      Tvoja topologia (Ubuntu server):

      Eth0 ma adresu 192.168.1.55 - Internet
      Eth1 ma adresu 192.168.1.60 - pripojena tlaciaren s 192.168.1.30
      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 20:03
        Avatar samalama.   Návštevník

        DPC KRISTEPANE BOHAJEHO!!!!! UZ PRESTAN PISAT PICOVINY!!!!!

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 22:02
          Avatar debian+   Návštevník

          Bola to blbost ... nabuduce napis decetnejsie ... Nie si najmudrejsi a ani neomylny.

          • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 23:33
            Avatar samalama.   Návštevník

            ALE TY ICH PISES VZDY A VSADE, NA KAZDOM FORE! MAS POTREBU VYJADRIT SA KU VSETKEMU, AJ KED TOMU HOVNO ROZUMIES! PISES TOTALNE BLUDY, CO TA PRAVE NAPADNU! A VOBEC, ALE VOBEC SA NAD TYM ANI NEZAMYSLIS! PROSTE TO TAM TREPNES A IDES K DALSEJ TEME! A K DALSEJ! NORMALNY RETARD...

            • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 00:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ja viem že to asi píšem zbytočne, ale nechcel by sa už usadiť a napríklad pridať k týmu aby si to tu zlepšil? Sú veci na ktoré serem a to je väčšina v mojom živote, takže chápem tvoj postoj byť voľný. Mno nechcel by si napríklad tu zanechať nejaký odkaz budúcim generáciam za to ako sa stať hackrom?

              Teraz myslím aby si zaujal napríklad tých mladých ako sa vzdelávať a ako si zvyšovať skill.

              Nechápem aký máš problém sa o svoje vedomosti podeliť, pretože si ich dlho zbieral, tak niekomu skrátiš cestu a on ti pomôže naspäť.

              Mne sa to podarilo a hoci to bol jeden človek z X, tak som bol rád že tá energia stála za to.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 10:42
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Keď človeka nedokážeš využiť, tak je pre teba bezcenný. A prosiť ho nemá význam, len by si ho utvrdzoval v jeho nadradenosti a výnimočnosti.

                Naňho najlepšie pasuje: Zabudol vôl, že teľaťom bol.

                • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 16:21
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Hlavne prežiť život v nenávisti je blbosť, mám ďaleko lepšie nápady.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 19:44
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Na druhú stranu, ukončiť život plný nenávisti môže byť mierne zavádzajúca fráza. Svet sa netočí okolo jednotlivca, i keď sú na svete indivíduá čo si myslia že svet vznikol aby ich nasral.

                    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 22:51
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Sú aj problémy ktoré sa nedajú vyriešiť len vetou "Napíš ako ti môžem pomôcť a spravím to".

                      Aj keď ma občasne proste niečo vytočí, tak si potom hovorím, kurňa stálo mi to za to? Samalama má problém si pokecať s niekym kto mu nesiaha ani po kotníky. Chápem to, ale neuznávam to. Čí tu alebo v živote uznávam viacej nerdov ako hackrov, "pretože som pochopil zmysel života"

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 08:55
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Samá lama si len myslí že mu nik nesiaha ani po kotníky. Ten chlap je kompletne mimo reality, a nerozumie že svet je aj mimo nejakého IT. A má aj celkom zaujímavo nastavený samonasierací reflex.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 18:31
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      To vyzerá ako veľmi elegantný návrh, dať na dve fyzické sieťové rozhrania podobné IP adresy. Ak máš tú tlačiareň pichnutú napriamo do eth1 na serveri, tak zmeň IPky pre ten eth1 a tlačiareň z 192.168.1.* na niečo separátne a nastav tomu korektný rozsah.

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 19:52
        Avatar debian+   Návštevník

        Ano. WlaSaTy ma pravdu. Daj si rozdielne IP.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 20:05
      Avatar samalama.   Návštevník

      ziadne traceroutovanie, ziadne zmeny rozsahov, ziadne ine kokotiny. sietovky do bridgu a na bridge jednu ip...

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 20:36
      Avatar Bibibo   Návštevník

      Len vysvetlim preco to tak mam. Z routera mam natiahnuty jeden patch kabel do pracovne.No a v pracovni mam ten server a tlaciaren. Kedze mam jednu PCI sietovu kartu, tak som tam chcel pripojit tlaciaren, aby som mohol po sieti tlaci. Nechcem tam davat ziadny Hub, router alebo zdielat USB tlacieren na tom servery. Tak ako to teda spravit ?

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 20:50
        Avatar samalama.   Návštevník
        ip addr flush dev eth0
        ip addr flush dev eth1
        ip link add name br0 type bridge
        ip link set dev br0 up
        ip link set dev eth0 up
        ip link set dev eth1 up
        ip link set eth0 master br0
        ip link set eth1 master br0
        ip addr add 192.168.1.55/24 dev br0
      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 21:03
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        pripojena tlaciaren s adresou 192.168.1.30
        Nechcem ... zdielat USB tlacieren na tom servery

        Ty máš tú USB tlačiareň pripojenú cez USB to Ethernet prevodník? To vyzerá ešte zaujímavejšie.

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 21:53
          Avatar debian+   Návštevník

          Ked maju televizory, preco by nemohli mat tlacierne? ;)

          • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 10:20
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ak bola tá tlačiareň koncipovaná ako sieťová, tak obsahovala nielen sieťový SW ale aj sieťové pripoenie (WiFi alebo LAN). A vtedy bola USB sieťovka zbytočná, nikto by ju tam nepchal.

            A ak nebola tak koncipovaná, tak by bolo zbytočné do tej pchať. K SmradTV sa predávali 3x predražené adaptéry ktoré ku jednému typu sieťového pripojenia pridali iný. Typicky keď mal niekto SmradTV v WiFi zarušenom paneléku, tak si tam radšej nacvakol kábel. Alebo ak nechcel v rodinnom dome znova drážkovať na LAN, tak použil WiFi ktoré tam nebolo až tak preťažené jak v 12 poschodovej bytovke s 20 vchodmi. A ak telka nebola SmradTV, tak si jej do toho USB portu mohol pripojiť tak max USB Disk z ktorého vedela prehrať nejaké filmy. Nič iné.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 22:04
      Avatar Bibibo   Návštevník

      Nie, nie. ziaden prevodnik. Docasne som mal tlacieren pripojenu do toho servera USB kablom a zdielal som ju. Toto vsak nechcem. Tlaciaren chcem pripojit rovno do siete. je to teda aj IP tlaciaren.

      Ten bridge som tiez uz skusal a nefungovalo mi to. Ked som pingol tlaciaren z toho servera tak komunikacia fungovala ale ked som ju pingol z ineho PC tak komunikacia nefungovala. Skusim ten bridge nastavit este raz.

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 08.01.2019 | 23:06
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Nastav to tak ako píše samalama.

        Resp. povedz ako si to nastavoval ty.

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 16:29
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

          Este doporucujem si pozriet vo volnom case aj bond interface ;), tiez je to super vec.

          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 10:11
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        A je teda nejaký dôvod prečo sa s tým takto trápiť ak to teraz cez USB na tom serveri funguje? Napadajú ma dva dôvody:

        1. Šetrenie elektrikou ak ten server slúži len ako tlačový server ((žiadne NAS alebo home media) a je to staré železo čo zbytočne hučí a Žerie elektriku. Vtedy by som tú tlačiareň zapojil namiesto servera, a bolo by.
        2. Ak sa chceš niečo naučiť, tak budeš musieť mať rozumný návrh sieťovej topológie. Bez toho je všetko len mútenie vody, mlátenie prázdnej slamy, a aj veštenie z kryštálovej gule.

        Skús sa rozhodnúť.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 11:42
      Avatar Bibibo   Návštevník

      Server ma funkciu NAS, DVB-S2 a aktualne MQTT Broker. Snazim sa tam dostat este Zoneminder ale nejako mi to na tom Ubuntu 18.04 nechce fungovat.

      Nechcem to zdielane lebo vtedy viem len tlacit. Tlaciaren je valstne multifunkcna a ju dam do siete, tak viem skenovat do emailu alebo si viem pustit sken aj pramio z nejakej aplikacie.

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 12:39
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        zoneminder mne bezi na raspicku a instalacia a konfiguracia bola hned. V com ti to robi problem?

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 13:05
          Avatar samalama.   Návštevník

          dane individum akoze robi s linuxom uz niekolko rokov, ale este sa nic nenaucil. pouziva kadejake pofiderne fora a weby, ale zeby sa snazil pochopit problematiku, tak to nie. a potom pride a taha vedomosti od ostatnych. ak nieco chcem a neviem to a hlavne sa mi to nechce studovat, tak si najdem blbca, to mi to spravi, alebo si za to zaplatim...

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 13:21
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Rovnako dobre vieš z USB skenera skenovať aj po sieti. Nuž, v tomto prípade by som odporučil nejaký switch v cene do 10€. Vyjde to lacnejšie ak zaúčať sa základy sieťovej topológie, a bude to aj skôr.

        Alebo, môžeš niekoho ukecať či ti tú sieťovú topológiu navrhne, a pripraví ti aj nastavenie siete na tom serveri pre yaml, network manager alebo /etc/netwok/interfaces. I keď podľa názvu sieťovky to bude asi Ubuntu 14.04 ktorej podpora končí za pár dní. Novšie verzie ktoré sú stále podporované používajú názvoslovie sieťoviek podľa poradia na zbernici (enpXsY).

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 14:54
      Avatar Bibibo   Návštevník

      samalama, neviem ako si zistil, ze pouzivam Linux niekolko rokov. Jedine forum, ktore navstevujem ohladom Linuxu je linuxos.sk. Ano, je toto pofiderne forum, ale len preto lebo ho navstevuje a reaguje taky idiot ako si Ty. Ja som nikde nepisal, aby mi to niekto nastavil. Staci ma nakopnut, aby som vedel ktorym smerom. No co je do pekla potom toto forum ?

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 15:05
        Avatar samalama.   Návštevník

        https://linuxos.sk/forum/21747/

        ale teba nestaci nakopnut, ked tomu vobec nerozumies. to si este stale nepochopil? a nakopnutie som ti poslal vyssie...

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 15:14
      Avatar Bibibo   Návštevník

      Co sem divas take stariny. Davno vyriesene a neaktualne. To co si sem dal som este neskusal. Bribdge som skusal ale podla ineho navodu a neboli tam vsetky tie prikazy, ktore si dal Ty.

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 09.01.2019 | 21:24
        Avatar samalama.   Návštevník

        vidim, ze problem mas uz len udrzat sa vo vlakne, takze dalej s tebou nema zmysel diskutovat.

        co si robil a co ti nefungovali vies len ty...

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 08:21
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Je mi luto Bibibo ale samalama ma tak trochu pravdu. To ze si ty skusal nejakym zahadnym sposobom (nepovedal si ani na dva krat ako) bridge neznamena ze to bolo dobre a kedze ti nejde spustit ani zoneminder (co je na par minut) tak pochybujem aj ja ci si to robil dobre.

        Neviem ci so vobec napisal a aku verziu ubuntu sa jedna.

        Ked nedas informacie co po tebe chceme tak sa ti tazko da pomoct.

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 08:42
      Avatar snuff1987   Návštevník

      Moznosti je viacero. Mozes nastavit iptables na tvojom servery a prenatovat potrebne porty na tlaciaren. Z pohladu klientov budu kontaktovat tlacovy server.Tak by som to robil ja.

      Pisem z hlavy tak si to dolad

      *nat -A PREROUTING -i eth0 -p tcp --dport 80(alebo nejaky tlacovy port) -j DNAT --to-destination tlaciaren_IP:tlacovy_port -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 14:23
        Avatar samalama.   Návštevník

        KRISTEPANE NAT?!?!?

        a povedzte kefaline, co vy si tak predstavujete pod nat-om, ked oba interfaci maju ip z rovnakeho subnetu, ale su v dvoch roznych sietovych segmentoch?

        a to este pozadujes po niekom, kto netusi, co robi...

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 10:03
          Avatar snuff1987   Návštevník

          Je pravda, ze je divne mat 2 interfacy z 1 subnetu v takomto zapojeni ale ok. Na NATe nevidim nic zle, z mojho pohladu je to lepsie riesenie ako davat sietovky do bridgu. Podla chuti kazdehou soudruha..

          A ze chalan nevie ako na to, no dostal hinty, snad si nieco nastuduje a poskusa a vyberie si lepsiu moznost.

          • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 10:40
            Avatar samalama.   Návštevník

            Na NATe nevidim nic zle, z mojho pohladu je to lepsie riesenie ako davat sietovky do bridgu...

            nemam dalsie otazky...

          • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 11:35
            Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

            Mas to aj overene, ci len tak od pasa ako pistolnik pises s tym NATOM ;) ? Podla mna Transparent Bridge je to optimalne riesenie.

            Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
            • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 12:40
              Avatar snuff1987   Návštevník

              Samozrejme ze to nemam overene, nikdy som nenatoval dve sietovky s rovnakou IP v roznych subnetoch. Je mi jasne, ze je to v principe hovadina.. Ale ja si so svojimi problemami viem poradit, a pan co sa pyta, nech tiez zapne mozog a skusi si s tym poradit sam. Ma navrhy uz 2.. Zbridgovat sietovky alebo zmenit adresu siete kde je tlaciaren a preNATovat to.

              A samalama uz sa uvedom fakt nikoho nezaujima zakomplexovany troll ktory si mysli ze vsetko vie, ale chodi sa pytat po rady na root.cz.

              • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 12:48
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tri. V tomto prípade silno odporúčam zbehnúť do elektra a kúpiť ten switch za ani nie 10€. To je najmenej prácne riešenie.

              • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 15:14
                Avatar samalama.   Návštevník

                ... dve sietovky s rovnakou IP v roznych subnetoch...

                koho?!

                troll

                takze mu napisem ako to ma spravit, ako to nema spravit, ale som trol. trol si tu jedine ty, kedze mu navrhujes uplne zvrhle riesenie...

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 17:55
      Avatar Bibibo   Návštevník

      Prave preto som dal co najmenej informacii, pretoze som s tym pocital, ze sa to bude uberat inym smerom. To, ze mi nefunguje zoneminer som napisal ako btw a vobec to tu nechcem rozoberat. Moj problem bol jasne napisany co potrebujem dosiahnut a vobec sa netreba zameriavat na zoneminer.

      Nechajme to radsej tak. Nebavi ma citat komentare toho tupca, ktory si mysli, ze je majster sveta.

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 18:07
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To je v poriadku. A jedná sa o to 14.04 alebo je to niečo ešte staršie alebo aj už dávno nepodporované?

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 10.01.2019 | 22:45
        Avatar samalama.   Návštevník

        Prave preto som dal co najmenej informacii, pretoze som s tym pocital, ze sa to bude uberat inym smerom...

        skvela logika :D :D :D

        Moj problem bol jasne napisany co potrebujem dosiahnut...

        ano, asi ako: "chcem vymenit pneumatiky. poradte ako..."

    • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 15:26
      Avatar samalama.   Návštevník

      mam este jedno riesenie take hodne tvojej urovne :D

      - pri switchi/routri rozdelit kabel na 2x4 zily a nakrimpovat 2 konektory
      - na druhom konci pri serveri urobit to iste
      - jeden pichnut do servera
      - do druheho rj45 spojku a kablom do tlaciarne

      prides sice o 1gb na serveri, ale nebudes tam mat switch a nebude treba nic nastavovat na serveri. riesenie take na chuja, ale pre teba take akurat... :D

      • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 15:43
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        By si sa cudoval ale vies kolko takychto rieseni som ja uz videl :D

        Naposledy ked si kolega kupoval byt a pytal sa ma ake kable a ako ma natahat do bytu ked mu elektrikosi budu robit nove tahania. Samozrejme ze do dvojzasuvky natiahli iba jeden kabel a rozdelili ho :)

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 16:10
          Avatar samalama.   Návštevník

          ano, raz som v krizovej situacii takto vyrabal poe pre switch - u zakaznika sa rozdelil kabel - 4 zily data, zvysne 4 sa rozdelili na 2 a 2 (+ a -). napajaci kabel pre switch (ktory bol na pojde pod strechou) sa rozrezal na polovicu. cast, ktora isla do zasuvky, sa surovo studenym spojom (klasicke zakrutenie drotov a omotanie izolepou) spojila s ether kablom u zakaznika (tim vznikol poe injector). hore pri switchi sa kabel zase rozdelil na data a "poe", a na poe kable sa pripojila druha cast kabla z napajecieho adaptera (poe "outjector"), ktora uz isla do napajania switcha. a ako poznam toho providera, tak to tam je do dnes... :D :D :D

        • RE: Ubuntu server - nastavenie dvoch sietovych interfaces 11.01.2019 | 16:10
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

          niekedy v minulosti to bolo bezne RX,TX 4 kabliky a 2 kabliky telefon ;) a 2 mas ako backup ;)

          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))