Problém s windows7 - dualboot

Sekcia: Ostatné 23.02.2019 | 14:11
Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

Zdravím, mám poněkud podivnou a možná banální otázku. Dostal jsem starší notebook s nainstalovaným windows 7pro. Nezkoumal jsem ho a nastartoval z DVD MX Linux. Rozdělil jsem si disk. Pak jsem na vytvořený oddíl nainstaloval MX Linux 17.1 Xfce. Vše proběhlo v pořádku a mám teď v notebooku dva OS. Chtěl jsem využít windows na hry. Jenže windows se připoměl o upgrade na S1. A můj dotaz zní, jestli po instalaci rozšíření windows dojde k přepsání GRUB-u? S úpravou GRUBu nemám zkušennosti. Nebo bez obav mohu doinstalovat rozšíření ve windows S1 a nemít strach, že se nedostanu do Linuxu?

Děkuji předem za jakoukoliv radu

HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
    • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 15:39
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Na 90% sa tomu nič nestane, v nejhoršom ten MX nainstaluješ znovu alebo sa pokúsiš opraviť ten grub, sú na to spôsoby. Mimochodom disk, ktorý má iba 40 GB použiť na dualboot je divné.

      • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 16:24
        Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

        Zdravím, Dík za odpověď. No přeinstalovat MX Linux se mi nechce. To bych se asi pokusi o opravu grubu. Nejedná se o notebook v podpisu. Ale dostal jsem další starší notebook TOSHIBA Satellite L450-16N, CPU: 2,2 GHz, RAM: 3 GB, HDD: 500GB, VGA: Intel GMA X4500 MX Linux 17.1 Xfce

        HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
    • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 17:52
      Avatar debian+   Návštevník

      Obnovit grub sa da lahko. Prave to som robil na svojom notebooku.

      Pred install Windows. Na vlastne riziko a nezmyl sa v prepise.

      ########## pred install Windows 7 ############
      
      # zaarchivujeme zavadzac aktualny
      dd if=/dev/sda ob=/root/mbr_boot.bin bs=466 count=1
      
      ########### INSTALL Windows 7 ###############
      ########### system spustim v live ako root ###############
      # sda6 si nahrad za svoj oddiel
      mkdir /mnt/sda6
      mount /dev/sda6 /mnt/sda6
      
      # skopiruje zavadzac
      dd if=/dev/sda ob=/mnt/sda6/root/mbr_boot.bin bs=466 count=1
      
      # tu ak ma nejaky odiel priznak boot, tak ten priznak zrus a zapis zmeny
      cfdisk /dev/sda 
      
      umount /dev/sda6
      

      Spusti si system Linux a pregeneruj conf pre grub (1 prikaz) aby Ti pri starte pribudol Windows.

      • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 20:14
        Avatar debian+   Návštevník

        Tak som robil pri Windows 10 posledne ISO z stranyky Microsoft.

    • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 18:36
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Aktualizácie na Win 7 a 8 Grub určite nerozbijú a ani nepoškodia. Nepamätám sa na prípad, že by k niečomu takémuto niekedy došlo. Iné je to však pri Win 10, tu sa to môže stať.

    • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 20:01
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      MS vyšiel so sériou aktualizácií ktoré bez problému skonvertovali diskové rozdelenie z MBR na GPT, a aktivovali Secure Boot. Nuž, či ti to nastane aj v tom špeciálnom windows S1, ...

      Nuž taký windows S1 nie je v bežnej ponuke, takže k nemu asi máš špeciálnu zmluvu. A podpora MS ti rada zodpovie tvoju otázku o ich produkte.

      • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 22:19
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        On myslel SP1. Service pack 1

      • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 22:21
        Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

        Zdravím, omlouvám se že jsem to špatně napsal. Jedná se rozšíření SP 1 (Windows 7 Service Pack 1).

        HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
        • RE: Problém s windows7 - dualboot 23.02.2019 | 22:29
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To je v poriadku. Ak máš ten Windows legálne nadobudnutý a spraví ti niečo zlé s diskom, tak to kľudne môžeš reklamovať v rámci záručnej doby u podpory MS.

      • RE: Problém s windows7 - dualboot 24.02.2019 | 10:37
        Avatar debian+   Návštevník

        Posledne ISO WIN 10 nekonvertuje automaticky Intel tabulku na GPT. Overene.

        • RE: Problém s windows7 - dualboot 24.02.2019 | 13:25
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ten problém sa prekvapivo týkal starých windows 64bit ktoré boli inštalované cez legacy bios, a použili pri inštalácii mbr. A potom to prepli, a zamkli. Také niečo už na desinách nenastane, hádaj prečo.

          A mimochodom, nejednalo sa o intel tabuľku.

          • RE: Problém s windows7 - dualboot 24.02.2019 | 16:51
            Avatar menom   Používateľ

            Áno, verím že si to dobre pamätáš. Keď vydali Win 8 , tak som to chcel vyskúšať na ntb s legacy bios a disk mal samozrejme msdos tabuľku. Vtedy inštalačka po nabootovaní vyhlásila, že je treba najskôr zmenit tabuľku rozdelenia disku na GPT. Keď som zvolil možnosť, že nesúhlasím, tak nebolo možné pokračovať v inštalácii. TO bolo len dobre, dvd s Win 8 som vyhodil a bol pokoj. :-)

    • RE: Problém s windows7 - dualboot 25.02.2019 | 14:34
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, předně všem chci poděkovat o snahu mi pomoci. Ale došel k následujícímu rozhodnutí: zruším windows. Windows jsem původně chtěl kvůli starým hrám co mám. Ale zjistil jsem, že nejméně 90 % z nich mi pojede ve wine. A programy windows žádný nepotřebuji. Programy, které potřebuji a požívám jsou v Linuxu. Co já se budu trápit s OS, který nemám rád.

      HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
      • RE: Problém s windows7 - dualboot 25.02.2019 | 15:19
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Gratuľujem k dobrému rozhodnutiu. Inak veľa starších hier nájdeš aj online, niekedy bude potrebné povoliť Adobe Flash, ale je to stále lepšie ako používať prehistorický systém. Ak by si chcel prehliadač (hru) uzavrieť tak aby nešahal kde nemá tak môžeš použiť Firejail.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org