Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy?

Sekcia: Ostatné 17.05 | 20:59

Ahojte, je čas sa vrátiť späť k Linuxu, mám rád XFCE a všimol som si že veľa z vás tiež. Takže rád prijmem aj ďalšie tipy na xfce distro. Používal som dlhšie Peppermint os, ale teraz som skúsil MX Linux a tiež je veľmi fajn. Ktorý by ste vybrali vy? Taktiež pri XFCE distre by som poprosil aktívny projekt.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 17.05 | 21:09
      Avatar Livan Manjaro, Arch, Linux Mint, všetko s XFCE  Používateľ

Pokiaľ ti nevadí rolling release distro založené na arch linuxe, vyskúšaj Manjaro s XFCE. Plusy - rýchle, najnovšie verzie programov a celkom pekné, mínusy - potenciálne menej stabilné, aj keď to zasa s tou stabilitou nie je až také zlé. Spolu s MX Linuxom to vidím na hlavných kandidátov.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 01:49

jednoznacne Fedora+xfce => stabilita, rozumny upstream, rychlost a vela vela ineho,,,,, pri MX linux pocitaj s tym, ze budes mat appky zvacsa z debianu stable co znamena ze jaskynne verzie (zabugovane na dva roky a ani to nebude najnovsia dostupna, napr xfce4 panel tam je zabugovany atd atd) ........... pri manjaru pocitaj s tym, ze nemusis nabuduce nabootovat a taky pocitac pouziva iba experimentator co nevie co so sebou, ak chces solidny OS tak nemas co riesit

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 05:41

hmm ... asi si nikdy nemal manjaro. pouzivam ho viac ako 4 roky a predstav si nabootoval kazdy raz, napr oproti ubuntu ktore malo problem s prechodom na vyssiu verziu.

a teraz k otazke xfcelovera. Ak beries linux zatial ako hobby na skusanie, skús viac distier. Uvidíš, ktoré ti sadne. 
        Pamätám si na moje začiatky Slackware, Debian, Ubuntu, Mint, Archlinux až som skončil na Manjare. 

Rovnako to máš aj s grafickým prostredím. KDE, Gnome, XFCE až som zakotvil na i3. A poviem ti, keď prídem z môjho notebooku na pc čo mám doma (KDE a Manjaro) nejdem si zvyknúť že používam myš. :D

Takže, skúšaj a určite nájdeš to čo ti bude vyhovovať. 

PS: Manjaro + i3 a chromium s pár tabmi  mi zožerú cca 1,5Gb. Skús pozrieť (ak si anglicky zdatný) na YT: Luke Smith (týpek je maniak do skriptovania a i3) a Distrotube (skúša rozne distibúcie a DE)

Veľa zdaru

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 10:35

No tu sa trošku musím zastať wlasača. Ja tiež používam Manjaro cca 4 roky a v tých začiatkoch sa mi niekoľkokrát stalo, že po aktualizácii už Manjaro nenabootovalo. Na druhej strane sa mi to už posledné 2 roky nestalo. Takže stabilita Manjara sa jednoznačne zlepšila a už sa iba občas pri aktualizáciách objavujú nevyriešené závislosti, ktoré sa dajú ručne vyriešiť.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 11:35

sorac ale wlasac (pozor nie WlaSaTy!) ma ale pravdu a ty si z radu bojovnikov tych znamych arch linux co si nevedia vynachvalit ten system zakrivajuc oci pred zalostnou stabilitou nikto kto preferuje stabilitu si neda nic postaveneho na arch linuxe tie systemy existuju uz peknych par rokov a iba original ignorant bude zakryvat oci pred skusenostami celeho sveta takze keep calm a vytriezvi z toho osialu nikto ti tu neberie tvoju hracku len o nej nehovor ze je top ked je overene ze nie je a fedoru by som s gnome nepouzival ani ja ale pokial ide o xfce to je ina kava so spolahlivym zakladom tak jediny kto tu nikdy nemal nejaku skusenost s fedorou xfce si ty a to ze si s manjaro za 4 roky nabootoval kazdy raz boha to uz aj ten wlasaty ma lepsie postavenu argumentaciu nez ty s tvojim narekom typu "šak mne sa to ešte nestalo tak preto je to stabilné a ostatnym tisícom keď to padá tak to je ich problém a né mój" ako moze niekto takyto davat rady inym asi si fakt necham narast vlasy

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 18:22

Mohol si si ušetriť dlhy komentár s vložiť sem niečo hmatateľné kde by si mu pomohol s rozhodnutím

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Včera | 10:17

a ty si sa s WlaSaTym koňom zrazil? keď davam za pravdu wlasacovi (pozor nie WlaSaTemu) tak ty to za dostatocne hmatatelne nepovazujes ?

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Včera | 12:41

Nemusíš sa chváliť že sa ohmatávate.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 07:39

Ďakujem zatiaľ za rady, Manjaro ma zatiaľ až tak neoslovilo ale to neznamená že minimálne netestnem live cd. Linux používam už dlhšie, ale pravda nie som v ňom úplne expert, snažím sa veľa o ňom učiť, ale asi mi dáte za pravdu že záleží na aj na jednotlivom distre. Hádam tu nezačne nejaká hádka ako na niektorích iný témach, ale ja preferujem hlavne to aby bola podpora debian aplikácií a dá sa inštalovať aj novšie verzie predsa, nie?

Q: Používate/li ste niekto aj Xfce alebo Lxde ako distro?

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 07:47

Áno poznám aj že sa dá aj bootovateľné usb spraviť, to som len tak napísal.

A ja som skúšal aj Xubuntu, Lubuntu, Lxde (asi), Mint, Solus, Lxle + Peppermint Os a Mx Linux, asi moji najväčší favoriti zatiaľ (skúšal som aj iné, potom ich doplním)

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 08:21

Skús xfce a Ubuntu, nič nepokaziš. Ono v každej distribúcii môžeš xfce doinstalovat.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 08:26

Toto fungovalo posledne v LTS Ubuntu 14.04, teda pred cca piatimi rokmi. Nechcem zbytočne zabehávať do detailov, ale v prípade Ubuntu by som odporučil rovno Xubuntu.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Dnes | 09:17
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

to akože do klasického ubuntu sa nedá jednoducho doisntalovanim xubuntu-desktop (alebo podobného metabalíka) doplniť jednoducho celé xfce prostredie ?

už dlho som *buntu neskúšal a ma to celkom prekvapilo

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Dnes | 10:10

Nainštalovať sa to dá, ale to je asi tak všetko. Ak si pri prihlásení vyberieš ktoré prostredie (desktop) sa ti má naštartovať, a nebude to to pôvodne nainštalované, tak sa to vysype. Pochybujem že to už opravili.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 10:44

Tak tejto otázke nerozumiem. Xfce a Lxde sú iba desktopové prostredia, ktoré sa skladajú z iba malého počtu balíčkov a neobsahujú ani len linuxové jadro s ovládačmi. To sa takto oklieštené nedá používať. Ako si to myslel? Naopak sa to dá, to znamená iba napríklad Arch linux bez Xfce alebo Lxde či iného DE, iba v CLI.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 11:00

Áno, trochu zle som položil otázku, chcel som či ste skúšali distrá s ich grafickým prostedím okrem tých čo tu odzneli.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 11:17

Tak tejto otázke akosi tiež nerozumiem, ako je to myslené. Však ako ináč sa dá distro odskúšať, než s ich grafickým prostredím? Každé distro má nejaké oficiálne jedno alebo viacej DE, napr. ubuntu - gnome, xubuntu - XFCE, Lubuntu - LXDE, Manjaro - XFCE. KDE, Gnome, Linux Mint - Cinnamon, MATE atď. A potom sú neoficiálne forky, napr. Manjaro s DEEPIN, Cinnamon, i3, Ubuntu - MATE, atď.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 11:59

Áno presne tak som to myslel, napr. aj Mx Linux využíva xfce atď.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 12:44

No pokiaľ je pre teba dôležitá podpora debian alikácií a zároveň tam chceš mať XFCE, tak máš z tých najznámejších a najpoužívanejších na výber - Debian s XFCE, Linux Mint s XFCE, Xubuntu (čo je Ubuntu s XFCE), MX Linux, pričom Xubuntu a Linux Mint treba uvažovať na distrách založených na stabilnej LTS verzii Ubuntu 18.04.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 12:47

Xubuntu sa aj odporúča 18.04, kvôli stabilite, dnes vyšla aj nový Peppermint 10

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 12:47

* vyšiel

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? 18.05 | 21:44

debian s xfce.

• RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Včera | 21:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

Išiel by som do MX Linux, je to easy, ak chytíš level tak potom antiX, ja používam testing občasne unstable verziu takže mám najnovšie verzie programou a funguje to spolahlivo už cez dva roky. Teda mám viac kompov a aj ten unstable antiX fachá výborne.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Ktorý z distribúcií by ste vybrali vy? Dnes | 09:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

http://www.ocsmag.com/2018/12/05/best-xfce-distro-of-2018/

ja osobne používam radšej gnome, ale ten článok vyzerá celkom fajn

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment