Akou cestou sa vydat?

Sekcia: Ostatné 17.10.2019 | 10:29
Avatar Tom   Návštevník

Ahojte, urcite ste tu uz taku temu rozoberali a mozno polozim otazku , ktora sa tu uz opakovala.

10+ rokov som pracoval ako nam.dostojnik, v odvetvi, ktore kladlo obrovsku zodpovednost na jednotlivca a vyzadovalo plnit iste zauzivane postupy pri praci. Praca vyzadovala:

  • pouzivanie, testovanie a pripadny troubleshooting sat-navig.prislusensta a s tym spojena improvizacia (nakolko nemas tech.podporu na telefon, nemas net pripojenie, len 1000 stranovy not-user-friendly-papierovy-manual kde aj tak vyrobca nemal priestor vypisat uplne vsetky troubleshooting scenare)
  • Kalkulacia-vypocet-zhotovenie kompletnej namornej trasy lode a byt za nu zodpovedny, kalkulacie spotreby paliva pri roznych aj neocakavanych udalostiach (napr. zhorsenie pocasia dokaze lod spomalit aj o 70%) atd.
  • zodpovedat za bezchybny fully-operational stav zachranneho a protipoziarneho vybavenia + vycvicit si posadku tak aby som sa na nu dokazal ako-tak spolahnut
  • administrativne ulohy, manazovanie a vycvik posadky (tak, aby bol oboznameny a poznali svoje povinnosti, bol zaruceny vzajomny respekt, ucta, pohoda no najma dovera), studovanie novej legislativy a zmien a ich implementacia
  • prakticke skusenosti (lebo odhadovat vyvoj pocasia a stav mora na najblizsie hodiny sa jednoducho neda nabiflovat z knih),
  • zodpovedat za lod.nemocnicu (lieky, pristroje, nastroje), v pripade potreby dokazat osetrit ranu (ci naordinovat spravne lieky): vybrat cudzi predmet z oka, ci (aj ked nesikovne) vediet zasit otvorenu ranu na hlave (hlavne nebat sa)
  • kopec dalsich drobnosti typu robit "policajta" v pripade konfliktov vediet nielen zasiahnut ale aj riesit s cielom zmieru oboch stran, atd., atd.

No a kedze sa mi uz dlhsie nedari najst si v mojom (milovanom) odvetvi pracu, chcel by som si najst nieco doma. Nieco perspektivne no predovsetkym stabilne. A kedze nechcem skoncit niekde ako spediter ci pracovnik v doprave (pretoze ine mi SK zamestnavatelia nedokazu ponuknut), chcel by som sa orientovat na IT sektor - technologie ma vzdy bavili a nemal som problem s nimi pracovat, nerobil mi ani problem rozbehat si vlastny wordpress v casoch kedy som si musel ponastavovat vsetko sam (vratane mysql,...).

Viete mi poradit nejaku personalnu firmu, ktora by mi vedela najst si svoj smer a o ktorej viete, ze ma dobre referencie a dokazala by pomoct aj cloveku ako ja? Dakujem.

    • RE: Akou cestou sa vydat? 17.10.2019 | 13:01
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Firmy ktoré sa zaoberajú mentoringom začiatočníkov síce existujú, ale vyšlo by ťa to pekelne draho a výsledok by si mal neistý. Obvykle ale robia coutching vyhoreným zamestnancom.

      Potom existujú priamo zamestnávatelia ktorí robia tzv. inkubátory nových osobností. Zoberú nového človeka ktorý im preukáže nejaké znalosti, a sami ho nasmerujú cez juniorskú pozíciu kde môže v priebehu rokov prejsť cez seniorské pozície. Obvykle ale berú ohybných mlaďasov ktorých si zaškolia, a na začiatok ponúkajú plat podobný ako napr. v Lídli za kasou (poprípade o 30% viac).

      A na koniec sa znova začal sponzoring škôl kde školy vychovávajú študentov priamo pre potreby podnikov ich sponzorujúcich.

      Nuž, zaujímalo by ma koľko do toho chceš investovať času a financií. A aj prečo nechceš znova cestovať keď si robil námorného dôstojníka. Ako kamionista by si zarobil kľudne cez 2000€ nesačne (teda za dvojtýždňový turnus naprieč Európou), len by si sa poriadne nevyspal pol mesiaca.

      Inak, v IT budú vždy žiadaní programátori. Či už web kóderi, alebo priamo nejaký python, či C/C++. Ďalej, z hľadiska perspektívy sa prechádza z virtualizácie na kontajnerizáciu a s tým spojenú automatizáciu procesov. Tak isto správa systémov bude ešte pár rokov dosť žiadaná na trhu.

      Inak ak si dokázal udržať na mori partiu preťažených robotov trpiacich ponorkovou churobou, tak máš viac možností. Buď môžeš robiť kratšie námorné dovolenkové plavby na jachtách niekde v tropických oblastiach, alebo sa môžeš uchádzať o miesto managera v korporácii ktorý skrotí aj leva.

      PS: firmu na osobný mentoring ti neodporučím, cenu by si ajtak neakceptoval. Personálky vidia v človeku hľavne čo dokázal, a zamestnávatelia hľadajú okrem toho aj či im sadne aj tvoja predstava o kariére či smerovaní tvojho osobnostného vývoja.

    • RE: Akou cestou sa vydat? 17.10.2019 | 17:37
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja si pre inšpiráciu občas púšťam TEDx.

      Keď som túto otázku zbadal, hneď som si spomunel na Z horníka programátorem | Tomáš Hisem | TEDxPragueED

      Odvahu porozprávať svoj príbeh máš, tak to poposielaj do všetkých IT firiem, určite sa niekto ozve. V IT je veľa podružných pozícií pri ktorých sa dá začať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Akou cestou sa vydat? 17.10.2019 | 18:24
      Avatar rada   Návštevník

      Ak nechces cakat, tak posli zivotopis do T-Com Kosice na tester (ak ovladas aspon zaklady pisomnej anglictinu). To byva vhodna startovna pozicia bez IT skusenosti, ak sa zacat realizovat v IT sektore. Nasledne popri prace sa doma mozes zacat ucit IT programovenie.

      Zial, zamestnancov velmi nebude zaujimat Tvoje talenty a skusenosti. Oni skor potrebuju vediet, ze ak ti daju nieco urobit, to co oni chcu, tak to spravis ako treba a dotiahnes do uspesneho konca. Tj. to ukazat bud titulom alebo praxou.

      Ak chces nieco do zivotopisu, tak uprav dizajn alebo sprav novy, lepsi (hoci zadara), stranke http://hospice.sk.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 18.10.2019 | 18:47
        Avatar debian+   Návštevník

        Ak si nezamestnany na urade prace, mozes chodit na IT kurzy a ti to predplatia. Vid: https://www.learn2code.sk/repas

      • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 11:57
        Avatar rada   Návštevník

        Alebo doupravit dizajn pre: http://www.anjeliky.sk/

        • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 12:34
          Avatar jeronym   Návštevník

          Tema na tej web stranke je narocna, osobna, urcite tazka. Toto co napisem, bude mozno zdanlivo necitlive, ale v casti Nebeska zahrada je okrem ineho:

          Zosnulé deti (ich energia) čakajú v tejto záhrade alebo lepšie opísané v medzisvete na možnosť "ísť ďalej...", presnejšie opísané, čakajú kedy dozrie čas na ich ďalšiu možnú nasledovnú transformáciu, premenu. Pod nasledovnou transformáciou je myslené najmä opätovné narodenie sa, tzv. "znovunarodenie" sa do rodiny - väčšinou do tej istej rodiny, ktorú dieťa predtým opustilo.

          To neznie moc krestansky, skorej sa to podoba na ucenie o reinkarnacii.

          Ak ste krestania, tak prestnte sirit bludy.

          • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 18:13
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nesúhlasím s vašim názorom, ale budem sa biť za to, aby ste ho mohli predniesť!

            François-Marie Arouet Voltaire.

          • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 19:45
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Ak ste krestania, tak prestnte sirit bludy.

            Toto je nahrávka na smeč, ale nechám ju padnúť.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 22:09
              Avatar jeronym   Návštevník

              Pardon, nechal som sa uniest. Ak sa da, tato veta sa moze zmazat.

              • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 22:39
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Toto uznávam, spravil si radosť priateľu. Nie pretože by som bol na nejakej strane, ale pretože povyšovanie sa, fakt nikdy nič dobré neprinesie.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 19:58
            Avatar rada   Návštevník

            Zdroj citacie? Lebo google nepozna ten text.

            • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 20:44
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Zdroj citácie je na adrese http://www.anjeliky.sk/posolstvo.htm, teda na stránke kde si chcel pomôcť s dizajnom typu vesmírní lidé ktorí majú zaujímavú koreňovú certifikačnú autoritu... (firma s obratom za posledný rok cez 6M€, a chová sa takto).

              Tých vesmírnych ľudí odporučim pozrieť radšej bez

              • RE: Akou cestou sa vydat? 01.11.2019 | 21:56
                Avatar kritika   Návštevník

                Dik za citaciu. Hodnotil som dizaj, tak detailne som obsah nepozeral, dost tam bolo odkazov.

                • RE: Akou cestou sa vydat? 02.11.2019 | 12:24
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Zvláštne. Ja som bez problémov zobral jednu z viet, a dal vyhľadať v kačičke. Našlo mi to hneď. Aspoň som sa uistil, že prečo už vyše päťročnicu nepoužívam Google.

                  Inak, v tom Retro dizajne anjelikov z neskorých 90' mi chýbajú tancujúci škrečkovia, úvodný obrázok v java applete ktorého odraz sa vlní vo vodnej hladine a digitálkové počítadlo prístupov. Ten obláčik čo poletuje pod písmom a robí ho nečitateľným by som dal viac do pastelových farieb, a pridal by som blikajúce hviezdičky. Tak by človek videl brány času, a krásny muzeálny exponát.

    • RE: Akou cestou sa vydat? 18.10.2019 | 08:49
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Len k tej vstupnej pozícii nezabudni povedať koľko dostane na výplatu. I keď na Profesia.sk to zo zákona musia zobrazovať, ak to tam inzerujú. Ja som písal o Bratislave, v Košiciach sa to môže líšit.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 18.10.2019 | 18:48
        Avatar rada   Návštevník

        Co myslis, zakolko asi bude robit, bez IT skusenosti? Ak je sikovny, neskor pride zvysenie platu, resp. postupy na inu poziciu. Furt je to komfortne lepsia robota ako robit za minimalnu mzdu v pizza-erii.

        • RE: Akou cestou sa vydat? 18.10.2019 | 21:17
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Neskôr, to znie veľmi dobre. Priam pozitívne. Čo myslíš, koľko rokov bude trvať kým znovu získa plat aký mal na lodi?

          PS: Pamätám sa keď mal pracovník na ropnej plošine 3x až 4x väčší plat ako správca systému, potom som to prestal sledovať. Ako námorný dôstojník to určite nemal moc iné.

    • RE: Akou cestou sa vydat? 20.10.2019 | 20:21
      Avatar Tom   Návštevník

      Uz nie som dvadsiatnik no stale v produktivnom veku, bez zavazkov a pripraveny obetovat cas / pohodlie a dat do toho maximum.

      Koder, it tester, a milion dalsich veci ktore spadaju pod IT cokolvek, co by splnalo kriteria stability a ziadanosti v danej specializacii i z dlhodobeho hladiska (ak sa vobec da v it do buducna predpovedat).

      Dakujem vsetkym za nazory a rady. ps: som z okolia Bratislavy.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 22.10.2019 | 15:20
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        V Bratislave prijíma napr. Websupport, a je toho viac...

        • RE: Akou cestou sa vydat? 22.10.2019 | 16:32
          Avatar Tom   Návštevník
          je toho viac...

          ak je toho viac, kde to najdem? Maju itckari nejaku vlastnu verziu profesia.sk? vdaka

          • RE: Akou cestou sa vydat? 22.10.2019 | 17:17
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Profesia má sekciu IT, ďalej sa môžeš pozrieť aj na Linked.IN alebo ISTP.SK. Existujú aj iné portály, ale je len na firmách či ich využijú. Takže good luck. Ale priprav sa že bez praxe v obore ti dajú cca toľko čo v Lídli za kasou (+/- nejaké nadčasy) a veľa krát ani neprestrelíš cez Human Resources.

            Takže veľa zdaru. Ja byť tebou, tak radšej idem robiť tlstým turistom výhliadkové plavby. To je menej stresujúce, a dá sa tam viac zarobiť ako v IT ktoré je už preplnené a cena práce pekne klesla.

            • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 06:56
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor
              "ktoré je už preplnené a cena práce pekne klesla"

              Trosku bullshit si znova napisal. Mas to aj nejako podlozene alebo si si to zasa vytiahol z prsta?

              • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 18:52
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Vytiahol som to až z päty, dosť to chrochtilo.

                Trh práce sa ma týka od minulého tisícročia, a občas to aj sledujem. Vysoko fluktuačné smery ma ovšem nezaujímajú, keďže na nich si človek musí dávať dlhšie terapeutické prestávky. Na tie smery si narážal?

    • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 10:36
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      no stale v produktivnom veku

      Podľa našej strany a vlády budeme v produktívnom veku ešte ako 63-roční. Keď pošleš na HR 25-ročnej babe, ktorej naväščia starosť je, či si ostatní všimnú, že si v aute nestihla nalakovať všetky nechty, CV s dátumom narodenia napr. pred rokom 1970, tak si pre ňu zombia vo veku jej otca a CV poputuje rovno do skartačky.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 17:22
        Avatar Tom   Návštevník

        zabudla do inzeratu uviest, ze na miesto sekretarky sa maju hlasit upravene zeny, nie itckari ;)

      • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 18:56
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Keď pošleš na HR 25-ročnej babe ... CV s dátumom narodenia napr. pred rokom 1970, tak si pre ňu zombia vo veku jej otca a CV poputuje rovno do skartačky.

        V tom prípade by ale mala následovať príklad svojich rodičov, a nastúpiť na materskú. Som zvedavý koľko takýchto bábik sa vráti z materskej na takýto DreamJob, keď to už ani Dermacol nezachráni. Karma je zdarma.

        • RE: Akou cestou sa vydat? 23.10.2019 | 19:45
          Avatar kdurechova-   Návštevník

          paci sa mi tento pribeh o pani z HR :) *thumbs_up*

    • RE: Akou cestou sa vydat? 24.10.2019 | 21:58
      Avatar Tom   Návštevník

      moje otazky vysumeli do stratena, tak ich pripominam (a zaroven dakujem za nazory a odpovede)

      1. koder? (ake jazyky?)
      2. tester? (upresnenie?)
      3. ...nieco ine? co?
      • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 12:03
        Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

        Zdar, a vnútro riečna doprava preprava si neskúšal? Sú firmy ktoré hľadajú ľudí ako ty. No ak by si nechcel byť priamo na lodi, ako technik by si bol veľa (strašne veľa) na cestách. Viem, že zárobkom sa to nerovná morskej výplate ak si bol dôstojník.

        • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 20:32
          Avatar Tom   Návštevník

          Je to skvela praca, a uprimne, bol som v nej dobry, no ak ta prestane bavit (rutina), je nacase spravit zmenu. Navyse, pri tomto sposobe zivota prezijes 90% svojho casu v praci - mimo rodinu, priatelov, a ked prides domov, nic nechapes (si uplne mimo obraz a nechapes co sa to okolo teba deje - a nechytas sa na nijake temy - to je dalsia odvratena strana).... Na more a rieku mas rozdielne pravidla/naroky/poziadavky/papiere ale predovsetkym, rieka je zasekana (zacarovany kruh: potrebuju 25 rocnych ludi s 50 rocnymi skusenostami, no ani jeden majitel ti neumozni prax). Uz som spominal, ze zo zaciatku som ochotny ist aj za plat napr. predavacky v lidli - zaciatky su vsade tazke (ak sa nevies narodit) no snad mi to moze pomoct nasat prvotne skusenosti...

          • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 20:55
            Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

            No ak ťa to prestalo baviť tak sa nečudujem, ja mám po 20rokoch tiež niekedy chuť s tým praštiť. Ale pre mňa výhoda 3tyždne služba, 3tyždne voľno. Ja som síce na vnútro riečnej. Ak máš znalosti jazykové tak skús De, Nl, tam by ťa brali tutovo do firiem kde robia s radarmi a navigačnými prístrojmi. A platovo štart niekde na 1700+.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 16:04
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Vo webarine fičí PHP a JavaScript.

        V skriptovaní hocičoho Python.

        Lowlevel C a odrody, to je už pre mladších :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 20:13
          Avatar obcan_chodiaci_na_volby   Návštevník
          Lowlevel C a odrody, to je už pre mladších :)

          Ja rozlisujem medzi:

          • programator koder - toto chceme, takto to sprav (a la cvicena opica)
          • programator developer - toto problem, na vyries to (ako? to je hlavne na tebe

          Na status programator developer je fajn C, nakolko to cloveka uci poznat prostredie, veci okolo toho na com ten kod bezi, ako funguje pocitac, OS atd.

      • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 19:53
        Avatar debian+   Návštevník

        moj nazor/predstava:

        Najnizsii tester: - tak tam vediet zaklad anglictinu. Ty len skusas aplikaciu podla nejakych krokov a zapisel tvoj nazor (z pohladu uzivatela).

        Vyssi stupen testera: - Uz vytvaras scena pre uzivatela

        Najvyssi stupen testera: - vytvaras scena - uz programovanie, nie nejaky z top programovacich jazykov - (nazor) napr. pre otestovanie pre kazde rozlisenie - (nazor)chyba sa prejavi po 20x spusteni

        hladaj poziciu "IT tester".

        • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 21:30
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A videl si nejakú otvorenú pozíciu pre Testera kde nevyžadujú znalosť testovacích frameworkov?

          • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 21:49
            Avatar kritika   Návštevník

            T-System Kosice.

            Na druhej strane, nediv sa ze nie verejne. Prihlasi tam hockto a potom to triedit. Odskusas a sedit tomu doticnemu to nebude. To stoji cas, kt. ti nik nepreplati. Cize cez nejaku znamost/odporucanie alebo sam poslat ziadost. V TUKE je zname ze 1 z 2 firiem ktore najme (tj. najvecsie) prijimaju studentov su tie firmy. Aj popri skole.

            • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 22:06
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To potom nie je pozícia testera, ale volá sa to inkubátor a také pozície ponúka študentom viacero veľkých či rozrastajúcich sa firiem. Aj v Bratislave. Plat je dosť často menší ako v Lídli za kasou, a človeka decentne dotlačia na fluktuačné oddelenia. Ale dá sa tam po čase aj zarobiť, ak človek obstojí viac ako 5 rokov.

              Mimochodom, ten anonymizér si choď testovať na MojeIP.cz .

              • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 22:43
                Avatar debian+   Návštevník

                Furt je to lepsie vyznie pre buduceho zamastnavatela na vstup do IT bez skusenosti ako pokladnik v obchode.

              • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 22:48
                Avatar kritika   Návštevník

                Voci riadnemu programovanie C++, Java a C# to je menej odborne, urovnove a zlozitostne, zjednodusene medzi recou tester. A zivotopisy na webe IT tester (ta najvyssia pozicia).

                • RE: Akou cestou sa vydat? 25.10.2019 | 22:52
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ty si dobrý generátor random patternov, kľudne pokračuj.

    • RE: Akou cestou sa vydat? 27.10.2019 | 15:26
      Avatar kdurechova-   Návštevník

      z toho co pises to vidim aj na poziciu junior sysadmin/junior devops.

      na tvojom mieste by som si v CV zvyraznila technicke veci co si robil, nasla inzeraty kde hladaju juniorov, a posielala CV rovno firmam, ak sa ti nieco bude pozdavat. pripadne sa registrovat na profesia.sk, a nejaka personalka sa uz ozve. (niektore firmy hladaju _len_ cez personalky).

      je asi jedno na ake pracovne miesto ta zoberu prvykrat. rozkukas sa, osahas si veci, zistis, co by ta bavilo.

      PS: ak si chces osahat skriptovacie jazyky a nevies kde zacat (a mas aspon zaklady programovania), tak v soit scraproch mame nejake issues https://github.com/search?q=org%3Asoit-sk&state=open&type=Issues

      • RE: Akou cestou sa vydat? 27.10.2019 | 15:57
        Avatar kdurechova-   Návštevník

        a toto je moje recommended git workflow (urcite nic nepokazis, ak sa nauzis git):

        https://github.com/mushorg/conpot/blob/master/docs/source/development/guidelines.rst#recommended-git-workflow

        • RE: Akou cestou sa vydat? 28.10.2019 | 15:02
          Avatar debian+   Návštevník

          Dobra kniha je https://www.root.cz/knihy/pro-git/. Nauc sa na localhost. Serverovu sa nauc podla potreby, ked pojdes do roboty. Graficka nadstavba gitu je gitk.

          • RE: Akou cestou sa vydat? 28.10.2019 | 17:29
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Asi si sa uklikol, Katke určite Git vysvetlovať nemusíš :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Akou cestou sa vydat? 28.10.2019 | 20:25
              Avatar debian+   Návštevník

              Koment bol rozsirenim jej odpovede. A kedze to bolo jej komentator, tak som dal odpovedat. Na druhej strane, aj jej sa to moze zist a nabuduce o tom napisat.

              • RE: Akou cestou sa vydat? 28.10.2019 | 20:36
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tak napíš, nenechávaj to všetko na ňu. Ty gavalier jeden!

    • RE: Akou cestou sa vydat? 14.11.2019 | 10:27
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Len tak na okraj:

      Používate stále GitHub, aj po prevzatí MS, alebo ste prešli napr. na GitLab?

      • RE: Akou cestou sa vydat? 14.11.2019 | 11:38
        Avatar debian+   Návštevník

        To daj na anketu skor.