Problém s USB HUB

Sekcia: Hardware a Drivery 13.12.2019 | 11:37
Avatar Martin   Návštevník

Ahojte, takýto problém : zariadenie s USB HUB vo výstupných portoch zvuková karta a USB/RS232 adaptér. Bootovací USB kľúč s Xubuntu 18.04. Ked ho dám do stolového PC, zapojím USB HUB a dám príkaz dmseg -w objaví sa detailný popis všetkých prvkov pripojeného zariadenia a po príkaze sudo ls /dev/tty* vidím vytvorený fiktívny com port označený ttyUSB0, t.j. všetko je OK. Ked ale toto isté dám do niektorého z notebookov ( Acer travelmate B113 a Lenovo B590 ), ani jeden na pripojené zariadenie nezareaguje ( Všetky PC 64 bit Intel ). Celé to zopakujem s Mint 19.2 s rovnakým výsledkom. Predpokladám teda, že v notebookoch chýba nejaký HW, ale radšej by som chcel vedieť názor odborníkov, resp, ako vyberať notebook, aby vedel rozoznať USB HUB. Inak s Linuxom som len bežný užívateľ a maximálne viem otvoriť terminál a napísať príkaz. Vopred ďakujem za odpovede.

    • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 13:00
      Avatar mlok   Návštevník

      Nebude tam rozdiel či sa zasúva do usb 2.0 alebo 3,0 ? Čo keby si nepísal všeobecne, ale konkrétne dal sem niečo podľa čoho sa dá určiť aké je to presne zariadenie. Napríklad:

      lsusb
    • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 13:37
      Avatar Martin   Návštevník

      Všetko len USB2

      • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 14:07
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

        Ten hub je s napajanim? Nemoze byt ze v ntb nedokaze USB dodat prud pre vsetky zariadenia?

        • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 14:17
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Jj toto ma tiež napadlo, že ten HUB bude potrebovať externý zdroj. Podobný prípad som mal s TV, kde port dával len 0,5W.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 14:31
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Dosť notebookov malo pri starom USB2 limit do 1A. V prípade napájacieho portu (označeného bleskom) sa to dvíhalo na 1.5A až 5A. Stolné počítače s tým nemali problém lebo im výrobca natvrdo nacvakol napájanie na 5V vetvu zdroja (a človeku potom v noci pri vypnutom kompe svietila myš).

            Pri USB3 tento problém už odpadol.

            Pri USB Hube by som ale odporučil aby si dal človek pozor aby to nenapájal zo zásuvky ktorá je "ľudovo povedané" na inej poistke. Zažil som niekoľko smutných očí, ktorým takto vyhoreli dosky. Proste pripojenie cez WiFi, anténa s USB lízatkom na druhom konci bytu a USB hub bol použitý na predĺženie USB kábla. Zaiskrilo a zasmrdelo.

    • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 15:50
      Avatar Martin   Návštevník

      HUB je napájaný len z interného zdroja v danom zariadení. V praxi je to zapojené tak, že napätie z USB kábla cez odporový delič blokuje zvukovku a adaptér.Tieto sú aktivované až signálmi z HUBu a to tak, že signál z HUBu do bázy tranzistora ho otvorí a ten spojí tú časť deliča, ktorá je zapojená na daný vývod zvukovky resp. adaptéra so zemou a tým ho aktivuje. Prúdový odber z USB kábla je menej ako 1 mA.Toto som fyzicky kontroloval ale len zo stolového PC, takže môže byť problém aj v tom, aké je skutočné napätie z notebookov ( diky za podnet, to môže byť ten problém ). Ked to teraz analyzujem, menšie napätie z notebookov nemusí stačiť na dostatočné blokovanie horeuvedených, čo cez rôzne senzory zase nespustí HUB ... v najbližšej dobe to preverím a oznámim.

      • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 16:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Aj kvôli takýmto drobnostiam mám USB merák čo mi zobrazuje elektrické napätie (Volt), elektrický prúd (Ampér) a ráta aj pretečenú energiu (Ampér/Hodina, nie priamo Jouly).

    • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 16:58
      Avatar Martin   Návštevník

      Problém je vyriešený, vďaka Vašim podnetom som všetko znova premeral a zistil som vadný odpor ( SMD typ 0402 t.j. 1 x 0,5 mm ) takže pri výmene mám o zábavu postarané, ale všetko bude opäť OK - diky a keď bude zase problém, tak sa ozvem.

      • RE: Problém s USB HUB 13.12.2019 | 18:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ehm, ty opravuješ USB Hub (kus u Číňana za 2$)? Klobúk dolu za ekoprístup. To sa už len tak nevidí.