Prvé kroky po inštalácii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.08.2020 | 13:52
Avatar jkic   Používateľ

Nainštaloval som si Linux mint 20, nastavil som zálohu, firewall, aktualizácie, ovládače a teraz neviem čo mám ďalej robiť. Našiel som skripty na automatické nastavenie linuxu http://www.nebojtesalinuxu.sk/navody/uvodne-nastavenia-1/ ale neviem či budú fungovať. Poradíte mi nejaké zdroje informácií pre začiatočníkov?

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 14:30
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak ti môžem poradiť, žiadne scripty na automatickú konfiguráciu nepoužívaj, najmä pokiaľ nerozumieš tomu, čo a ako robia. Distribúcie sa časom menia a veci, ktoré pred rokom fungovali zrazu nefungujú. Najmä v poslednom období, kedy prechádzali distribúcie na systemd, kedy sa zrazu veľa vecí robí ináč. Takže, ak si ubuntu nainštaloval, teraz už len spokojene používaj a sžívaj sa s ním. Na nejaké úpravy prejdi neskôr, keď sa v tom linuxe troška viacej zorientuješ.

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 14:37
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Zdroje informácií pre začiatočníkov sú hlavne komunitné stránky daných distribúcií, napr. tu. Mimochodom táto posledná verzia linux mintu trpí troška muškami a niektoré veci tam celkom dobre nefungujú. Možno by bolo dobré začať veriou 19.3, ktorá je viacej otestovaná. Obecne platí, že LMX.0 (napr. LM20.0) sú problémové a je lepšie počkať na verziu alepoň LMX.1 (LM20.1), najlepšie je však používať verzie LMX.3 (LM19.3), ktoré sú najviacej odladené.

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 15:41
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj a vitaj na fóre.

      Našiel som skripty na automatické nastavenie linuxu

      Ako radil Livan, na tie sa kľudne vykašli. LM je distro out-of-box pre bfu, t.j. je chodivé bez nejakých zásahov. Ak ti bude LM 20 nejako blbnúť, prejdi na verziu 19.3, ktorá je dobre odladená a stále podporovaná. Na tejto stránke takisto nájdeš kopu zaujímavých článkov o Linuxe.

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 16:06
      Avatar redhawk75   Používateľ

      automaticke pokakanie instalacie.

      ziadne automaticke scripty.

      Pokial nieco funguje a neviem co robim tak to nepouzivam

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 17:32
      Avatar samalama   Návštevník

      http://www.nebojtesalinuxu.sk/navody/uvodne-nastavenia-1/

      pici to je demencia toto - python skript, v ktorom nie je jediny python prikaz, vsetko vola len systemove prikazy. to bude taky programator asi jak debilian-. ruky odtrhnut takym magorom. a potom sa ludia stazuju, ze im to nefunguje. ziadna kontrola, nic. len tam jebe prikazy...

      tibbbi Moderátor • pred 4 dňami
      tazko povedat, su dost stare. Velmi sa uz o projekt a jeho aktualizaciu nestaram.

      tak nech to kurva zrusi. popise tam chujoviny a potom necha tak...

      • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 19:48
        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

        On je najhorsie, ked ti pomaha clovek, co ma zakladne znalosti a hraje sa na ... vid. tibbbi ten link. Moj nazor

        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 19:32
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak som narýchlo prešiel ten skript a vôbec ho nepotrebuješ, skoro celý je o pridávaní repozitárov a programov plus nejakých rozlíšení, ktoré možno ani nevyužiješ. Napríklad Gwenview pridávať do Linux Mint mi príde kus z cesty, prípadne gnome-games, myslím že aj bez toho sa dá fungovať. Prvý krok si už urobil, nahodil si distribúciu ktorú si si vybral. Postupne zistíš, ktoré programy potrebuješ. Ako prvý krok po inštalácii by som upravil nastavenia správy napájania, aktualizoval systém a následne doinštaloval chýbajúce programy,,,

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 19:44
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      A že nie som sebec, moje poznámky k LM pre inšpiráciu:

      #LINUX MINT
      
      sudo apt purge celluloid drawing pix && sudo apt autoremove
      
      sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
      
      #REPOSITORY
      
      sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 4773BD5E130D1D45
      
      sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 379CE192D401AB61
      
      echo "deb https://deb.etcher.io stable etcher" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/balena-etcher.list
      
      sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
      
      sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/brackets
      
      sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt-get update
      
      #INSTALL
      
      sudo apt-get install audacious balena-etcher-electron bleachbit brackets

      brasero clipit conky-all darktable dosbox doublecmd-gtk easytag filezilla

      geany gimp goldendict gparted gpick htop hugin chromium-browser kazam kodi

      luminance-hdr mc meld nomacs numlockx papirus-icon-theme parole

      pepperflashplugin-nonfree pidgin pinta playonlinux qpdfview qshutdown

      radiotray rar screenfetch snapd spotify-client steam uget virtualbox-qt

      vlc winehq-stable woeusb xfce4-netload-plugin xfce4-notes-plugin yad #SNAP sudo snap install snap-store #PACKAGES cd /datadisk/Linuxsoft/Packages/ && sudo ./conky-manager-v2.4-amd64.run sudo gdebi adapta-gtk-colorpack_3.94.0.149.deb sudo gdebi downloadhelper-1.3.0-1_amd64.deb sudo gdebi messengerfordesktop-2.0.9-amd64.deb #KEYBOARD sudo add-apt-repository ppa:tsbarnes/indicator-keylock sudo apt-get update && sudo apt-get install indicator-keylock amixer set Master 5%+ amixer set Master 5%-
      • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 19:53
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        To je od Teba pekné, že si poskytol svoje poznámky ale je ti jasné, že začiatočníkovi je to platné asi ako mrtvole zimný kabát. Bez bližších vysvetliviek mu to bude na nič.

        • RE: Prvé kroky po inštalácii 11.08.2020 | 19:59
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Naschvál som to kopírol, aby videl že podobne môže vyzerať skript vo vnútri a stiadiaľto aspoň vie zistiť pri gúglení, aký soft by sa inštaloval,,,

      • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 06:57
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        čo z tohto čo si napísal by si určite odporučil do Greenie?

        • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 15:21
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Desktop?

          • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 22:36
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 23:18
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Myslím Kde, Gnome, Xfce, že aký desktop.

      • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 19:38
        Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

        Ahoj, mna by zaujimalo, preco raz pouzivas apt, potom apt-get, potom zase dpkg, potom gdebi? Este ti tu chyba aptitude a mas celu zbierku, mozno si zberatel :))).

        Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
        • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 20:57
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          A vieš že som si to nevšimol lebo obmieňam staré poznámky? Noo v minulosti fungoval pri inštalácii len apt-get, neskôr apt a gdebi používam na inštaláciu balíkov, ktoré nemajú repozitáre lebo rieši závislosti,,,

        • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 21:02
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ide o výsledok, toto sú detaily,,,

    • RE: Prvé kroky po inštalácii 12.08.2020 | 19:47
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Dobrým všeobecným zdrojom informáií o linuxe je Linux dokumentační projekt, dá sa stiahnuť tu. Je tam viacero verzií vydania v pdf.