Prenášanie súborov v dualboote

Sekcia: Ostatné 23.09.2020 | 12:03
Avatar tomas   Návštevník

Dobrý den, som zaciatockák co sa týka Linuxu a chcel by som sa poradit. Na svojom PC mam do dualbootu nainstalovaný Windows a Ubuntnu. Obcas potrebujem preniest subory z jedného systemu do druheho, no USB a stale reštartovnanie ma uz nebaví. Viem ze z Ubuntu sa da dostat k suborom od Windowsu ale ked kopirujem subory tak sa skopíruju aj práva na windowse, čize skopirovaný subor moze kazdy spustat citat aj prepisovat, co mi velmi nevyhovuje. Viete mi poradit nejaku appku alebo sposob ako prenasat subory medzi systemami s upravenými právami, bez toho aby som musel PC stale restartovat? Idealne by bolo ak by sa to dalo robit aj bez pripojenia na internet. Za kazdu radu dakujem.

    • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 12:41
      Avatar redhawk75   Používateľ

      z ubuntu sa da priamo pristupovat k Windows particii, alebo vytvorit particiu (ntfs/fat32) ktora bude zdielana a bude mat pristup z oboch OS

      • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 13:04
        Avatar tomas   Návštevník

        Dá sa nejako zmenšiť systémová particia na Linuxe? Na 256GB disku mám iba root particiu na ktorej je všetko. GParted mi neumožnuje zmenšiť tuto partitu pretože sa používa (bezí na nej system). Na widowse som na to použival program MiniTool Partition Wizard ktorý vypol pc spustil svoj podporgram upravil systemovu particiu a potom znova spustil system. Existuje niečo také aj pre Linux? Z particie kde mam widows velmi nechcem orezavat lebo ma iba 120GB

        • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 13:18
          Avatar redhawk75   Používateľ

          z live sa da zmensit.

           

          • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 13:30
            Avatar tomas   Návštevník

            Vrelá vďaka ... už to mam a všetko beží ako má.

            • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 14:04
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              a ako si vyriešil tie práva ?

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 15:26
                Avatar tomas   Návštevník

                V tejto knižke som sa dočítal že NTFS aj EXT4 ukladá okrem iného aj oprávnenia k súboru. Súborový systém FAT32 tieto "metadata" neukladá. Čiže po presune suboru/priečinka z NTFS do FAT32 sa "metadata" startili a po presune z FAT32 do EXT4 sa nastavili na defaultne hodnoty, teda aspoň si to myslim. No podstatné je to funguje.

                • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 17:20
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Už som myslel, že čítaš Stanov román o Linuxe :-)

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Prenášanie súborov v dualboote 23.09.2020 | 19:50
        Avatar asterisk   Návštevník

        Meniť partície môžež napr. pomocou GParted Live https://gparted.org/livecd.php Práva pre pripájanie partícií môžeš nastaviť v

        /etc/fstab

        Prečítaj si:

        man mount man ntfs-3g

        Voľby ktoré by ťa mohli zaujímať sú:

        umask fmask dmask