vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou...

Sekcia: Ostatné 12.10.2020 | 11:59
Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

viem, že tu nie som príliš aktívny, pretože som naozaj len linux užívateľ, skôr sem chodím po rady, keď niečo neviem...

napriek tomu chcem vedieť od vás, môžete písať sem, ale taktiež budem rád, ak si preštudujete priložený materiál ohľadne "digitálny príspevok" a keď si to preštudujete, tak vás poprosím vyplniť anonymnú anketu ktorá reflektuje analýzu zhody s touto myšlienkou, to nájdete tu výzva na podporu systémovej zmeny už teraz ďakujem

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 12:55
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Kde je jediná zmienka o tom, že nebudeme z našich peňazí kŕmiť Microsoft? Ani slovo o slobodnom softvéri. Keby ste v školstve nepchali všade uzavreté šmejďárny, tak už sme mohli byť aj technologicky ďaleko ďalej a neriešili by sme žebračenky.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 13:43
        Avatar redhawk75   Používateľ

        hm no ale z FOSS nie su darceky

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 13:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Jasne a prvá dávka je zdarma.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 14:38
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

        softvér je v kompetencii školy, ja sám preferujem, aby školy používali free softvér a venovali viac času softvérovej logike...

        treba však povedať, že minimálne sa podarilo odkryť zaužívanú praktiku, kedy microsoft si zazmluvnil na licenciu školu, potom zazmluvnil aj zriaďovateľa a následne štát, pri spoločných diskusiách som im vysvetloval, že je neakceptovateľné, aby týmto spôsobom (v podstate podvodom) získavali finančný prospech...

        čo však zmeniť nevieme je všeobecné uvažovanie a teda, že každý chce zariadenie už so softvérom, napriek tomu pri nastavení pravidiel definuje HW nároky škola samotná a v priestore obchodného partnera môže dávať prítlak, že čo na škole používať chce alebo nechce...

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 14:57
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          softvér je v kompetencii školy, ja sám preferujem, aby školy používali free softvér a venovali viac času softvérovej logike...

          +1

          treba však povedať, že minimálne sa podarilo odkryť zaužívanú praktiku, kedy microsoft si zazmluvnil na licenciu školu, potom zazmluvnil aj zriaďovateľa a následne štát, pri spoločných diskusiách som im vysvetloval, že je neakceptovateľné, aby týmto spôsobom (v podstate podvodom) získavali finančný prospech...

          + na škole som sa 17 rokov učil MS Win, chcem MS Win.

          Všetok softvér platený zo spoločných peňazí musí byť slobodný. Proste nestane sa to že školstvo ostane v područí nejakej firmy. Plus dnes väčšina ľudí musí byť počítačovo gramotných a vzdelávať deti, nech si ten program upravia, keď im tam niečo chýba. Aj by pochopili silu slobodného softvéru. Toto sú pre mňa podstatne dôležitejšie problémy, ako podporovať špinavé praktiky jednej firmy.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 16:05
            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

            tak ono treba ísť postupne, ja robím často to, že ľudí, ktorí sú zvyknutí na trebárs excel, tak ich posadím pred spreadsheet v GPL licencii, pretože ma zaujíma, či má softvérovú logiku alebo nie...

            ono, základný problém je ten, že práve bohaté spoločnosti majú v zásade nekonečno času a peňazí na vplývanie a nastavovanie prostredia tak, aby vohovovalo práve im...

            mne sa podarilo počas prvej vlny v marci pozastaviť akciu cisco a microsoftu, že budú dávať pripojenie na polroka zadarmo a potom na licenciu, ja som odporúčal ísť aspoň cez ZOOM, ak teda musia a nemajú nič iné...

            dokonca niektoré školy fungovali v prostredí google...

            žial, je tam veľmi veľká časť ľudí, ktorí nepotrebujú argumentáciu, im stačí, že si môžu spraviť fotku s niekým z microsoftu... na druhej strane som rád, že keď ma vidia, tak dávajú podmienku, že bude diskusia so mnou a bez nich alebo naopak... to, že mi nedvihnú telefón považujem skor za čeť :D

            • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 16:25
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Pekné.

              Ja viem, je to beh na dlhú, ale človek nemôže poľaviť, pretože sa nič nezmení. Mno a koľkých nepriateľov si narobíš :)

              Dá sa s tým nejak pomôcť?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 17:16
                Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                je to nadlho, ale boj s hlúposťou je síce zbytočný, ale povinný...

                nemôžeš poľaviť, minimálne preto, že aspoň vytvoríš "podhubie" pre budúcnosť...

                necítim, že by som mal nepriateľov, ale minulý rok o takomto čase som mal telefónny zoznam o cca 600 živých kontaktov, teraz mám zoznam so 150timi živými kontaktami :D takže je to aj vcelku očista... a treba si povedať, ja nie som na to, aby ma mali radi, ľudia, ktorých ľúbim mám doma... mne ide hlavne o priestor, aby ľudia mohli byť šťastný, nech to znie akokoľvek floskulárane :D

                asi najviac vzťahov mi odobral môj príspevok "morálna tuposť ako (ne)želaný štandardný prvok spoločnosti"

              • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 17:18
                Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                a pomôcť, už teraz pomáhate tým, že vypĺňate anonymnú anketu pre analýzu zhody... jediné, čo potrebujem je mať úprimné odpovede :)

                preto som to sem napísal

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 19:39
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        V školách by sa v maximálnej možnej miere mal používať open source softvér. Bežné vzdelávacie programy by mali byť schopné bežať aj na povedzme takom raspberry pi, aby v prípade potreby (napr. teraz) sme mohli narýchlo pre deti, ktoré nemajú počítač nakúpiť lacný a postačujúci hardvér.

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 20:40
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

          pozor na to, pretože školy, ak teda sa pozrieme na priemyslovky, fungujú na náročnejších softvéroch a ak sa bavíme o strojárskych, tak študentská verzia na 3 roky free je trebárst Autodesk Inventor, ktorý poskytuje CAD prostredie...

          ono jednou z vecí je pripraviť deti na prácu a teda sa vychádza z toho, čo používajú spoločnosti, najčastejšie sa používajú systémy ako Solid Works alebo CATIA od Dassault Systemes a tieto na linux a ani os x nefachajú...

          a vzhľadom na fakt, že deti je potrebné sprevádzať aj do takýchto spoločností, tak nie je možné, aby boli úplní pepíci, že vidia takéto prostredie prvýkrát v živote...

          všetko naozaj záleží na škole, ak sa bavíme o jednoduchých úkonoch, ba dokonca viac office, tam odporúčam ísť cestou 10" tabletu s kláveskou, naozaj to je o preferenciách školy a vlastnej úvahe, čo potrebuje k zvádnutiu vlastnej transformácie...

          pretože jedna z najdôležitejších vecí je deti viesť ku kontextovým zručnostiam, ktoré žiaľ z veľkej časti chýbajú aj samotným učiteľom a teda nedokážu tie deti viesť k týmto zručnostiam...

          ono je to v zásade nadlho a nechcem napísať, že to je komplikované alebo náročné... skôr je to o odlišnej miere očakávaní a nárokov k tomu prislúchajúcich...

          dnes som celý den riešil to, že ministerstvo školstva vymyslelo "geniálny" plán nakúpiť elektroodpad (nejaké počítače) a rozdať ich do škôl, pričom im vôbec nedochádza, že to situáciu nerieši, pretože ak učiteľ má zariadenie a dieťa nie, tak rovnica nemá riešenie... takže dnes som celý deň vysvetloval konkrétnym riaditeľom, že ísť do tohoto "kšeftu" znamená, že nedosiahnu požadované výsledky a ako bonus získajú opäť ďaľšiu cenu ko.otov, že to nezvládli, ešte aj so zariadeniami, ktoré dostanú, no nebudú ich vedieť používať a teda nekompetentnosť ministerstva sa automaticky prenesie na nich, pretože nevedomky prebrali ich zodpovednosť...

          • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 23:11
            Avatar redhawk75   Používateľ

            ministerstvo školstva vymyslelo "geniálny" plán nakúpiť elektroodpad (nejaké počítače) a rozdať ich do škôl, pričom im vôbec nedochádza, že to situáciu nerieši, pretože ak učiteľ má zariadenie a dieťa nie, tak rovnica nemá riešenie

            suhlas

            plus k tomu sw ktory to zvlada a ktory ovladaju ucitelia + skusenych ucitelov nie "pani" ucitelku, ktora nevie aky je rozdiel v distancnom vzdelavani a klasickom triednom.

            mysli si ze decko bude sediet za pc a sledovat ako im rozprava...

            Ale zase co chceme ked na istej VS sa vyucuje Manazment ICT a riesia sa len ekonomicke dopady pre firmu. Nik neriesi ze to ICT musi fungovat a byt manazovane celkovo nie len z ekonomickeho hladiska.

            Rovnako ak som dobre pochopil hlavny skolsky Kadernik chce vybavit skoly pocitacmi a ucebnami a tabletmi ktore by si ziaci kupili.

            Fajn napad je aby boli skolske notebooky ( v USA Chromebooky) + ucivo v epodobe. len niekto to musi urobit, spravovat, vzdelat ucitelov a pod.

            akže dnes som celý deň vysvetloval konkrétnym riaditeľom, že ísť do tohoto "kšeftu" znamená, že nedosiahnu požadované výsledky a ako bonus získajú opäť ďaľšiu cenu ko.otov, že to nezvládli, ešte aj so zariadeniami, ktoré dostanú, no nebudú ich vedieť používať a teda nekompetentnosť ministerstva sa automaticky prenesie na nich, pretože nevedomky prebrali ich zodpovednosť.

            bingo, bohuzial je malo ludi v skolstve, co to zvlada

            všetko naozaj záleží na škole, ak sa bavíme o jednoduchých úkonoch, ba dokonca viac office, tam odporúčam ísť cestou 10" tabletu s kláveskou, naozaj to je o preferenciách školy a vlastnej úvahe, čo potrebuje k zvádnutiu vlastnej transformácie...

            to je rozumne. tablet s klavesnicou alebo chromebook.

            Chromebooky su na to este vhodnejsie priamo moznost prepojit  s  pristupom k edu.google a ceny su tiez cca na hranici pouzitelnych tabletov (Acer Chromebook 314, Dell Chromebook 3100 a pod)

            Bohuzial v SR/CR sa s tym nik netrapi tak 90% materialov je cudzojazycnych a dostupnost chrombookov zla

            vyhodou chrbookov je moznost instalacie plnohodnotneho OS (Win 10 alebo Linux)

            • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 02:12
              Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

              ono pre informáciu, riešenie, ktoré som navrhol je ešte z marca, kde som začal riešiť ako rýchlo a efektívne riešiť situáciu...

              v apríli som mal celý koncept životaschopný jednak s analýzou školského priestoru, pravidlami kto má čo spraviť a následne aj analýzu výdavkov...

              minister ju prvýkrát videl 12. mája 2020, potom sa v médiách zmieňoval o digitálnom príspevku ako o riešení, potom sme sa s ním stretli ako Zväz školských asociácií a združení (7.7.2020), kde som bol už aj ja a vypočul som si od Braniho, ako to on skvele vymyslel (je až smiešne, keď oproti vám sedí človek, ktorý sa naučil nejaké slovné hračky z vášho materiálu a používa ich ako vlastné myšlienkové konštrukcie), napriek tomu sme odišli ako pepíci...

              je tu október a rieši sa to tak, ako sa to rieši...

              ono ja v tom vidím dva základné problémy:

              1. nie je to primárne ich myšlienka a teda nedokážu ju jednak duševne objať a ak by, tak nevedia s ňou pokračovať ďalej, pretože technické vybavenie je len nástroj, nie riešenie... (preto má myšlienka 3 fázy, predstavil som len prvú, pretože keď som doma manželke povedal celý koncept, tak mi povedala, že to radšej dajú učitelia výpoveď)

              2. tý, že som predstavil reálnu cenu služby som vlastne prekazil akýkoľvek kšeft s tým spojený, už sa nedá si upraviť cenu podľa ľubovôle... taktiež pravidlá, ktoré som nastavil sú náročné na obchádzku, pretože sú nesmierne jednoduché a absolútne adresné a viazané na konkrétnu službu...

              takže koncept proste nespĺňa jednoduché parametre vytvoriť odbočku tým správnym smerom a je jedno, kto sedí vo vláde...

          • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 09:04
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            pozor na to, pretože školy, ak teda sa pozrieme na priemyslovky, fungujú na náročnejších softvéroch a ak sa bavíme o strojárskych, tak študentská verzia na 3 roky free je trebárst Autodesk Inventor, ktorý poskytuje CAD prostredie...

            Mám priemyslovku za sebou a dosť som sedel pred (vo vtedajšej dobe) autocadom. Naše počítače mali výkon tak 1/50 výkonu raspberry pi 4 a fungovalo to. Neviem, či sa teraz kreslia zložitejšie súčiastky ako v tej dobe.

            všetko naozaj záleží na škole, ak sa bavíme o jednoduchých úkonoch, ba dokonca viac office, tam odporúčam ísť cestou 10" tabletu s kláveskou, naozaj to je o preferenciách školy a vlastnej úvahe, čo potrebuje k zvádnutiu vlastnej transformácie...

            Musieť používať tablet asi si vytrhám vlasy. Tablet mi nepríde ako zariadenie vhodné na tvorbu čohokoľvek. Okrem toho ako je to vlastne s morálnou zastaralosťou takého tabletu? Momentálne síce píšem na 8-ročnom notebooku, ale keď si predstavím 8-ročný tablet, ktorému prestali vydávať aktualizácie pred 7 rokmi ...

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 15:01
      Avatar easySolution   Návštevník

      Nevidim do zmluv ale podla mna klucove slovo je garancia alebo co i len falosny pocit bezpecia. Ked sa niekto rozhodne nepokracovat vo vyvoji FOSS a ziadny iny dobrovolnik sa nenajde, nikto s tym nic neurobi (napr. kancelarsky balik, viem, malo pravdepodobne ale mozne). A stat zaveseny na takomto produkte alebo sluzbe si moze piskat.

      Samotna Win10 EULA hovori ze ti daju aspon smiesnych 50USD po sudnych sporoch vo vyske 50 bambilard USD

      https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Windows/10/UseTerms_Retail_Windows_10_English.htm

      Kdezto super komercna distribucia Red Hat ti rovno povie seriem na teba. https://www.redhat.com/en/about/licenses/advanced-server-eula

      IN NO EVENT WILL RED HAT, INC. BE LIABLE TO YOU FOR ANY INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES, INCLUDING LOST PROFITS, LOST SAVINGS, OR OTHER INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES, ARISING OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE SOFTWARE PROGRAMS, EVEN IF RED HAT, INC. OR A DEALER AUTHORIZED BY RED HAT, INC. HAD BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 16:36
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Načo hľadať dobrovoľníkov, z našich peňazí sa platia všetci študenti aj v IT. Teda nemusia to byť len študenti z IT. Počítačová gramotnosť, dnes už začína byť povinná v každom obore.

        Prečo by mali študenti zabíjať zbytočne čas riešením nepotrebných ptákovín, môžu sa sami podieľať na tom čo používajú v škole.

        Licencie, RedHat atď., o tom sa nemá cenu baviť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 19:19
          Avatar easySolution   Návštevník

          Do velkych projektov by som studentov vobec nebral, juniorov len na malo dolezite casti projektu. Nehrozi tak amatercina typu unik osobnych dat z covid aplikacie. Vsakze.

          • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 23:13
            Avatar redhawk75   Používateľ

            suhlas.

            problem je ze sused to zbucha za 100 a ja zhrabnem 10 000 

            a potom mame sikovne slovensko.sk kde kazdu chvilu daco vypadava a nefunguje

             

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 23:26
          Avatar ra100   Návštevník

          tiez by som sa na studakov vydlabol.

          z vlastnych skusenosti viem, ze svet je "ich", a uz v zivote nechem po nich riesit a opravovat nic, ale ze uz vobec nic.

          ty dobry medzi nimi migruju casto a je tazke ich udrzat.

          to, co zostava, produkuje rychlo a bezhlavo kde co a s cimkolvek a rychlo na chatu.

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 23:16
      Avatar ra100   Návštevník

      uz cele roky dozadu tu bola pomuka vybavit skoly slobodnym softverom.

      s prichodom tejto aktivity boli jej predkladatelia zosmiesnovany a nie nahodou, zrovna v rovnakom case, sa "profesionalne" presadili "poctivo zaplatene" licencie bordelu od mrkwosoftu.

      stale je jasne, ze tvrda lobby, inac povedane aj uplatkarstvo, nepozna brata a cely ten bordel s platenim v skolstve je pracou "zainteresovanych", dnes zbytocne zbohatlickych neschopakov.

      ako cele skolstvo...

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 12.10.2020 | 23:38
        Avatar ra100   Návštevník

        este dodam, ze skoly by mali mat svoj vlastny intranet a nie socialne siete.

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 15:39
          Avatar redhawk75   Používateľ

          suhlas ale kto by sa o to staral? 

          Vacsina skol nema ani vlasneho spravcu.

          casto funguju na ochote znamych, kamaratov, rodicov

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 15:41
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ano uz 2x bol boj o FOSS v statnej sprave ale to neprejde pokial nebude zakon FOSS najprv potom uzavrete veci a az na posled komercne

        98% uradnikov by stacil OOS (neriesim aky) s libreoffice 

        taktiez je podla mna nezmyselne kupovat pocitace s Windows a k tomu mat este statnu multilicenciu

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 09:12
      Avatar easySolution   Návštevník

      Ked sa pozrieme na oblast operacnych systemov a sluzieb ponukanych spolu s operacnym systemom ma svet Windows vyrazny naskok pred svetom Linuxu.

      Active Directory s celym ekosystemom sluzieb a dokonalou previazanostou vytvaraju prostredie ked sikovny admin alebo ucitel dokaze riadit celu siet z jedneho miesta. Dokaze nastavovat prehliadac internetu az po mailove schranky a pristupy do intranetu. Dokaze spravovat cloud, teams, atd...

      Ked si kupis riesenie Windows SBS dostanes do ruk velmi mocne nastroje, ktore su do istej miery blbcotesne a taku pridanu hodnotu ze akakolvek distribucia Linux hoci aj zadarmo je 500 svetelnych rokov pozadu.

      Bohuzial toto vo svete Linuxu velmi chyba. Samozrejme su tu orchestracne nastroje ako Ansible, Puppet, apod. ale tie su vhodne pre serverovske prostredie.

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 15:37
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak active directory je len LDAP databaza. existuje uz niekolko rokov (od 1998) otvorena varianta...

        To co ma AD vsetko zvlada ale nie pod jednou strechou a hlavne AD je klikacka len zakladnych veci, pre plnu funkcnost potrebuje x dalsich veci ako DC, GC, DNS.
         (AD je len databaza profilov cize okolo toho je treba kopec veci) 

        Small business server nie je zrovna vhodny pre skoly, moze obsluzit len 25-40 (50) uzivatelov . chce to skor skor plnohodnotny server s postavenim WSUS, HIS. IIS a RWW . Popripade Sharepoint a MS Team.

        Len tam su tak nehorazne ceny, aj v academickej licencii, za CAL ze to je skor vypalne ako licencia.

        V FOSS svete je mnozstvo lepsich ekosystemov len nie su pre rychlokvasenych adminov. 

        Napr ApacheDS vie manazovat klientov na Windows, Apple a Linux ci BSD platforme. a profily su kompatibilne nie su viazane na OS

         

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 23:33
          Avatar ra100   Návštevník

          suhlas s Apacom.

          rovnako suhlasim s FOSS a lepsimi ekosystemami, co nie su pre rychlokvasenych "odbornikov".

          z mojho pohladu najlepsie riesenie.

          peniaze by sa nasli na ludi (keby sa chcelo) a usetrene peniaze na vypalnom za Win licencie a za zabranenie diskutabilneho pristupu k "miestam" z cudzej korporacie by boli prinosom, okrem prinosu moznosti centralneho serveru a kloudu kdesi na ministerstve skolstva s par ludmi, s presnym zoznamom autorizovanych pristupov zo skol, spravy webov atd atd.

          jednoznacne sa mi nepaci myslienka pouzivania zahranicnych, platenych, komercnych sluzieb, ako google, mrkwosoft atd. v sektore, ako je skolstvo, zdravotnictvo.

          kloudy a podobne sluzby tychto spolocnosti pokladam za datove bane pre dane spolocnosti a nechutny zdroj financii, kedze dnes, ako vieme, uz aj banka moze obchodovat, bez vasho vedomia, s vasimi datami s tretimi stranami a zarabat si.

          s akousi EU smernicou o ochrane dat si netreba robit iluzie.

          a pritom vsetko moze byt pekne doma pod kontrolov, na stabilnom systeme a za primerane ceny.

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 14:37
      Avatar ra100   Návštevník

      Problemom zakupenych rieseni od win je, ze si s nimi kupujes aj blahosklonny pristup mikrosoftu do sfer, kam by zamorska korporacia nemala mat legitimny pristup, kedze "tu" nie je rovnaka legislativa, ako "tam".

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 13.10.2020 | 15:38
        Avatar redhawk75   Používateľ

        bohuzial

        a horsie je ze kazda verzia win serverov je casto prekopanou predoslou s nelogickymi kotrmelcami

         

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 14.10.2020 | 00:06
      Avatar benson   Návštevník

      Problem okrem agresivneho sales a marketingu je hlavne v dlhorocnom vytvorenom navyku u sirokych mas. Ked Win a MSOffice je de-facto zlaty standard pre ~85% BFU...(z prsta vycucane cislo) lebo poslednych 25 rokov to muselo byt na kazdom pc, necudo, ze alternativy chcu a poznaju vacsinou len IT-ckari z povolania a par nadsencov. Preto presne suhlas s FOSS na skolach, aby to bolo o principoch, nie o vendoroch. A o standardoch...o tie by malo ist vsetkym vendorom rovnako. Dalej o niecom ako..hmm. internetovej gramotnosti/uvedomeni - co sa moze diat so vsetkymi datami, ktore niekam uploadujem a kto ich ako moze vy-/zne-uzivat. Na druhej strane - kvalita/pohodlie/UX poskytovane velkymi vendormi s velkym kapitalom a dostatkom pracovnej sily byva logicky pre bezneho usera daleko lepsia. Jasne, ze ide hlavne o Win/Mac vs Linux/BSD DESKTOP...a neverim, ze to niekedy bude inak, ani nemusi byt. Ale ci sa da na 100% nahradit zauzivane napr.Linuxom a FOOS co na nom bezi? Samozrejme!

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 15.10.2020 | 15:11
      Avatar dolomity   Návštevník

      pripadate mi ako uvrieskame decka na pieskovisku.

      kedy si uvedomite ze cele je to o: ZAPLATIM-A-HRAJ.

      Bezni ludia potrebuju mat funkcne produkty najlepsie blbcotesne. Nikto nebude riesit v commandline preco nefunguje skype, webkamera, preco nechodia maily, preco mi nefuguje makro v Libre Office. Nikto nechce citat logy.

      Pre mna ako riaditela akejkolvek organizacie je mi suma fuk, co a kde bezi ci linux ci window ci lunex. Proste chcem mat vsetko vzdy funckne a ziadne problemy. Bezbolestna cesta: ZAPLATIM-A-HRAJ.

      Ci chcete alebo nie (a mozete si vrieskat), takyto komfort ponuka len Win a Mac.

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 15.10.2020 | 16:28
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Ty "skupino" comandline-ovske, dufam, ze za riaditela ta nijaky kompletny sef nevymenuje, ak ano, dobre mu tak.

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 15.10.2020 | 21:38
        Avatar redhawk75   Používateľ

        suhlasim s 

        kedy si uvedomite ze cele je to o: ZAPLATIM-A-HRAJ.

        Problem je ked je to Zaplat a postaraj sa, popripade zase zaplat, poradime a potom este zaplat .

        CIze nie ten prispevok je mimo. Pretoze pri Microsofte sa plati za vsetko od licencie pre desktop, cez licencie za server, CAL az po support.

        Ano skolstvo ma o nieco nizsie ceny. asi o 10%

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 16.10.2020 | 09:06
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
        Bezni ludia potrebuju mat funkcne produkty najlepsie blbcotesne. Nikto nebude riesit v commandline preco nefunguje skype, webkamera, preco nechodia maily, preco mi nefuguje makro v Libre Office. Nikto nechce citat logy. Pre mna ako riaditeľa akejkolvek organizácie je mi suma fuk, co a kde bezi ci linux ci window ci lunex. Proste chcem mat vsetko vzdy funckne a ziadne problémy

        Tu si treba uvedomiť, že organizácie na toto majú IT oddelenie alebo alespoň človeka, či externú spoločnosť, ktorá im zabezpečuje funkčnosť výpočtovej techniky z pohľadu hardvérového aj softvérového. Ťažko sa dá predpokladať, že by sa sekretárka sama starala o svoj PC. A profíci zvládnu čítať logy atď. V našej firme o cca 55 zamestnancoch bežíme na Debiane o ktorom zamestnanci nemajú ani páru, pretože sa tam všetko spúšťa cez Citrix a zamestnaci majú pocit, že sú vo windowse. Divné je im iba to, že nepracujú lokálne a niekedy je to cítiť. Takže na záver chcem povedať, že aj Linux, pokiaľ sa im o všetko stará IT oddelenie, je rovnako pohodový, ako windows či Mac. Ako príklad môžem uviesť našu spoločnosť.

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 16.10.2020 | 11:34
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A presne takto funguje aj skola, je tam povereny ucitel ci ucitelka, ktori skolske IT zalezitosti maju pod palcom. Pokial to nie je napr.60-nik, prerobeny z aprobacie rustina - telocvik, ale ako v mojej zakladnej alma mater, svieza baba so znalostami IT z UKF, tak to slape bez problemov a lacnejsie. Ked som im minule gratis ponukol funkcny NB s Linux Mintom na distancne vzdelavanie, tak to pani riaditelka s vdakou prijala a ze vobec nebudu mat problem s jeho efektivnym vyuzitim. Len skoda, ze pocnuc ministerstvom skolstva, cez vsemozne metodicko-pedagogicke instituty je tam prisatych tolko zbytocnych dodavatelov /samozrejme podchytenych MS/, ze cloveku zostane rozum stat.

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 16.10.2020 | 18:23
      Avatar caopyp   Používateľ

      Nechcem poukazovať len na IT mam (ešte chyba jeden rok) vyštudovanú jednu vysokú technického zamerania a musím povedať že školstvo je v no .. a preto píšem "mam" lebo je tom čim ďalej väčšia fraška ešte zo začiatku sa zdalo že su na nás kladené slušné nároky a potom to kleslo .. Čo vam poviem keď štát rozdeľuje financie podľa :

      -počtu žiakov ktorý ukončia štúdium

      -podľa počtu výskumných prác

      učitelia neučia základy ktoré máju ale básnia o hruškách a pritom to ani poriadne nevysvetlia

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 19.10.2020 | 13:24
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Mojich pár postrehov:

      ja som odporúčal ísť aspoň cez ZOOM, ak teda musia a nemajú nič iné...


      Nemusia, sú slobodné alternatívy; mňa tiež chceli priohnúť do Zoom alebo Skype, ale dohodli sme sa na https://meet.jit.si/
      A nakoniec bol každý spokojný. Len v ľudoch chýbalo povedomie o alternatívach

      > dokonca niektoré školy fungovali v prostredí google...
      Tož, žiaľ je to tak. Moju manželku nútia do G konta  a tiež do MS Teams.

      a vzhľadom na fakt, že deti je potrebné sprevádzať aj do takýchto spoločností, tak nie je možné, aby boli úplní pepíci, že vidia takéto prostredie prvýkrát v živote...

      Nemôžem súhlasiť.  Jedine, ak by sme chceli vychovávať robotov, ktorí ovládajú nejaké naučené postupy bez toho, aby im poriadne rozumeli.

      Solid Works alebo CATIA od Dassault Systemes


      Ak nerátame, že je to proprietárny softvér, nechcite ani vedieť, čo stojí nejaká licencia. To si žiaľ žiaden začínajúci strojár, nebodaj freelancer, nemôže dovoliť.

      Chromebooky su na to este vhodnejsie priamo moznost prepojit  s  pristupom k edu.google...


      To je presne to zlo, ktoré nechceme. Teraz MS, neskôr G?

      Vacsina skol nema ani vlasneho spravcu.


      Má - toho, kto vie najviac o počítačoch. :)

      Ked si kupis riesenie Windows SBS dostanes do ruk velmi mocne nastroje, ktore su do istej miery blbcotesne a taku pridanu hodnotu ze akakolvek distribucia Linux hoci aj zadarmo je 500 svetelnych rokov pozadu.


      Svojím neetickým a nemorálnym prístupom nemôže MS konkurovať slobodným riešeniam. Jednoducho sa na to treba pozerať z druhej strany - čím dokáže MS konkurovať slobodným riešeniam? Odpoveď je, že ničím.. Aj keď sa tento pohľad môže zdať pritiahnutý za vlasy, je to len preto, lebo náš pohľad je  od '90 rokov zdeformovaný.

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 19.10.2020 | 14:27
        Avatar dolomity   Návštevník
        Svojím neetickým a nemorálnym prístupom nemôže MS konkurovať slobodným riešeniam. Jednoducho sa na to treba pozerať z druhej strany - čím dokáže MS konkurovať slobodným riešeniam?

        Staval si uz niekedy siet v malom podniku? Administroval siet v malom podniku?

        Zamestnanci musia/chcu bez problemov pracovat. Uctovnicky musia/chcu bez problemov uctovat. Mzdarky musia/chcu bez problemov pocitat mzdy. Sekretarky musia/chcu bez problemov organizovat, tlacit, skenovat, asistovat, pomohat s riadenim. Riaditelovi musi vsetko bez problemov slapat a musi si bezpecne vediet otvorit akykolvek dokument, ktory dostane. A jeho dokumenty si musi vediet bezpecne precitat kazdy komu ich posle.

        Proste nech sa snazis ako chces SBS nema konkurenciu. Krasa je v integracii a v ekosysteme okolo AD, Exchange, WSUS, MSCCM, atd. Za 4 hodiny mas naklikanu novu domenu, za dalsie 4 hodiny GPO a vsetky PC. Za par hodin mas hotovu a FUNKCNU a BEZPROBEMPVU siet, kde vsetko bude fungovat. A za dalsich par dni mas uplne hotovo vratane VOIP, antiviru, mailov, tlace, skenovania.... proste vsetko...

        Ukaz mi to na linuxe.

        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 19.10.2020 | 14:54
          Avatar Richard Antix  Používateľ

          Pracoval som na podobnom poste, tiež v školstve (okolo roku 2006). Súhlasím, že cesta menšieho odporu vedie cez kdejaké MS produkty, zvlášt v tých časoch.

          Nechcel som to akceptovať a tak som odišiel a založil vlastnú spoločnosť (vážiace, baliace a spracovateľské technológie na agropodukty, včítane vývoja HW a SW), kde si veci robíme podľa seba.

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 24.10.2020 | 11:48
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Je zahajena akcia 6 mil.€ pre skoly na digit. veci od min.skolstva. Bude to podla kluca do 100 ziakov 500€, 100-300 ziakov 2000€, nad 300 to bude 4000€. Teda, kupi sa x NB s W10, dufajme, ze nie predrazene a dostanu sa do ucebne a nie k riaditelovi, a az jeho sunt do ucebne. Niekomu by na ministerstve mohlo napadnut a aspon na najvacsiu polozku zorganizovat hromadny a ferovy nakup kvoli cene.

    • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 30.10.2020 | 19:36
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

      ďakujem za akciu, všetko registrujem a vážim si aktivitu, mne sa podarilo na jednom videohovore, kde boli prítomní aj ľudia z MS ich neskutočným spôsobom vytočiť, pretože som povedal, že je nezodpobedné, priam chrapúnstvo poskytovať licencie na ms produkty ako multilicenciu, naučiť a zžiť ľudí len s týmto prostredím a nepobedať im, že keď skomčia školu, tak si musia začať platiť vlastnú licenciu, pričom absolvent nemusí mať alebo chcieť svoje finančné prostriedky míňať týmto smerom... taktiež som povedal, že nechajme rozhodovanie a slobodu na školy samotné...

      v tejto súvislosti som si dovolil spustiť dialóg v prostredí Slovensko.digital a s ním spojená soit.sk v každom prípade, prebieha komplexná diskusia v priestore štátnych škôl cez Zväz školských asociácií a združení Slovenskej republiky...

      ono ta stratégia je nastavená, momentálne pripravujeme alternatívy a oporu tak, aby pedagogický zbor nebol vyplašení...

      taktiež pripravujem ďaľšie informácie, ktoré nájdete na www.digitalnyprispevok.sk

      • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 31.10.2020 | 19:09
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Stále fandím, dosť času som zabil aj distro turistikou, aby som si overil, čo už dávno viem :)

        antiX Linux fakt funguje výborne a na staršom HW som nenašiel konkurenciu, plus sa aj v defaultnom výzore posunul vpred.

        Je tam pár vecí, čo povedzme nie sú úplne ideálne a tu o tom padlo aj pár rozumných názorov. Mno bug s predvolenou klávesnicou neevidujem, aspoň v poslednej 19.3. Prv som si rozloženie klávesnice riešil v startup scripte, ale podľa mňa teraz funguje OK v defaulte.

        Keď to chceš ponúkať ako hotové distro, tak to musím zabaliť ako ISO súbor, v čom bol zas bug a mám prisľúbénú opravu, možno je už opravená v mainstreame. Prv som si kutil svoj SPIN antiXu len cez script, ktorý všetko upravil.

        Práve som dostal z firmy komp na domov, tak sa hrám zrovna s ním.

        Mám rozpísaný blog, plus nejaké ďalšie veci. Mno zas je v blogoch bug, čo mi zverejnenie komplikuje, Mirec sa ozval, tak dúfam že bude mať čas na opravu.

        Odhliadnúc od všetkých mojich komplikácií, ako som ti písal, že si narobíš nepriateľov ak do toho pôjdeš, tak to už asi začalo ako čítam.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 31.10.2020 | 20:07
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

          keď budeš mať cez týždeň čas, rád ti prezrarím, kto stojí proti nám a čo máme na zvládnutie... uvidíme, minimálne sme vytvorili priestor na diskurz... a nejaké povedomie...

          • RE: vzdelávanie prechádza tvrdou skúškou... 31.10.2020 | 20:32
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Nebudem to tajiť, ale teraz mám mať kopec voľného času :-) Preto som menil prácu, aby som si robil čo chem. Je pravda, že dozerám na HW, ktoré sa zrovna teraz môže skurviť, ale normálne sa nekurví :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org