Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná

Sekcia: Komunita 22.10.2020 | 19:43
Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

Ćaute, dejú sa veci, čo ste si asi všimli, že deti sú dnes doma a prebieha online výuka. Zatiaľ všetko čo poznám, prebieha na uzavretej platforme MS teams. Nie je to len na Slovensku, ale dcéra napr. študuje v Česku a tam to prebieha úplne rovnako.

Mali sme tu aj tému od gs_peter ohľadne školstva. Skončilo to tak, že sme si dvakrát volali a chceli by sme ponúknuť školám nejakú alternatívu.

Ako som mu hovoril, že mám dosť času, tak mi nejaké technické problémy z neho ubrali.

Čo by som od vás chcel poprosiť, tak zajtra o 18:00 sa pripojiť na IRC, alebo Mumble, alebo napíšte v diskusií kde to bude pre vás lepšie a môžeme skúšať nejaké alternatívy.

Čo osobne som videl, že funguje je Jitsi a BigBlueButton, čo sa ešte dosť často spomína je OpenMeetings.

Túto tému otváram pre všetkých aby prispeli svojimi názormi, prípadne skúsenosťami.

Bol by som rád, keby sme sa stretli aspoň desiati. Uvítam samozrejme aj samalama a ďalších, ktorí si možno myslia, že ich nemám rád, alebo ja neviem čo.

Máme šancu spraviť niečo pre budúcnosť našich detí, tak poďme do toho. Možno dokážeme z tejto zlej situácie vyťažiť niečo dobré.

Keď to budeme testovať na freehostingoch, tak to zrejme nebude ideálne, ale aspoň získame nejaký obraz. Potom by som skúsil favorita nainštalovať na náš server a môžeme to otestovať znovu.

Čo by bolo fajn, každý kto má dieťa aj väčšie, aký HW používa, prípadne keď je sám mlaďas, aký HW osobne má. Toto nám tiež pomôže. Prípadne koľko ľudí zdieľa jeden komp.

Vopred Ďakujeme.

PS:"Účasť povinná" je samozrejme v rámci srandy

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 20:46
      Avatar debian+_debian+   Návštevník
      pripojiť na IRC

      kanal?

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 21:01
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Všetko sa dozvieš zajtra, teraz skôr chcem info, kto sa chce zapojiť a prípadne či chce primárne IRC, alebo Mumble.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 21:27
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ak ti nevadí, že sa prihlásim z Windowsu tak kľudne, môžem cez Mirandu. Ešte nemám nahodený na ostro Linux, prípadne cez mobil. Som za IRC :-)

          • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 21:36
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Pali teba mám aj na FB, takže komunikačný kanál máme.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 21:41
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Teda FB nie je to zrovna open source, ale stačí aby sme sa na niečom dohodli, čo budeme testovať.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:07
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                irc ani mumble nepouzivam ale rad sa zapojim ak budem v danom case free

                dovtedy si pozriem ako sa pouzivaju tie irc a mumble

                horsie je ze nemam linuxove pc s kamerou alebo mikrofonom, len w10 tablet ale mozno nan bootnem nejake livko

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:19
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Na IRC som bol roky online kvôli vývojárom, teraz to trochu flákam, ale dá sa ma tam zastihnúť.

                  Mumble je super, že si môžete skupinovo pokecať a inštaláciu, podľa mňa zvládne priemerný užívateľ hocijakého systému.

                  Na ten test nepotrebujem aby ste boli všetci na Linuxe, skôr aby sme odskúšali nejaké slobodné "team" softvéry. Možno bude pre test aj lepšie, že to budú heterogénne systémy.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:23
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    ok dak vediet kde a ako sa pripojit a ja uz si snad najdem cestu

                    btw my v kancelarii pouzivame jitsi beziace na nasom serveri a zatiaľ sa nikto extra nestazoval a mne to pri oboch pouzitiach fungovalo fajn (v ramci moznosti internetu pripojených členov)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:33
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      To berem ako užitočné info, koľko vás na Jitsi býva tak maximálne?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 09:20
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        ja som mal tú česť len pri počte 4-6 ľudí, opýtam sa kolegýň na skúsenosti a dám vedieť, ale pochybujem že oni skúšali viac ľudí (pre naše potreby sú aj 4 veľa)

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:20
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Môžem aj cez Jabber kdyby něco :-)

              • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 22.10.2020 | 22:34
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Jabber som nezapol od čias ruského spamu roky, ale nie je to problém :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 09:35
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vo vlakne Linux v Trafacke 2020 navrhol Livan 13.10. adresu, na ktoru som sa prave pripojil, vidim sa a pise, ze mikrofon mi funguje spravne. V minulosti sme to aj skusali /Livan, mirec, tylnesh/, az na moje slabsie pripojenie cez Telekom a tym suvisiacu nizsiu kvalitu to fungovalo. Preto navrhujem jitsi.

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 10:43
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Dajte vedieť na čom a kedy? nemám nič takéto nainštalované tak nech neinštalujem zbytočnosti čo nevyužijem.

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 11:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja tiež čakám na túto info, naštastie v google play je na všetky spomenute protokoly nejaka free apka

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 14:27
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Začíname o 18:00 na IRC: Freenode #KERNEL_ULTRAS

      Webrozhranie: https://webchat.freenode.net/#KERNEL_ULTRAS

      Aj na Mumble: www.games.sk port:64738

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 15:59
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Doplnenie:

        Keď budete písať na IRC, vždy na začiatku napíšte môj nick, mne to potom pípne a rozbliká sa ikonka.

        Na písanie nicku funguje autodoplňovanie, čiže keď budem mať sám nick začínajúci na "b", stačí stlačiť "b" a "tabulátor" no a celý nick sa doplní automaticky.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 16:46
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Posledná správa od Distefana:

          ja sa tam prepnem a cakam ta

          Nenapíše kde, nič a zmizne z IRC, takže tento pokus nevyšiel, dúfam, že sa ešte niekedy ukáže :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 16:57
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            precitaj si vyssie dnes o 9.35 pisal som o meet.jit.si/trafacka-linuxos

            • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 16:59
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Som tam?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 18:17
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                skoncili sme nakoniec na jitsi, cez sluchatka sme mali celkom fajn debat s bednom. Skusal sa prihlasit nejaky lojzo, ktoreho sme nevideli, nepoculi a isiel mu len chat. Potom bedna navrhol pouzit BBB, ale tam sa mi stratil definitivne. Obraz a zvuk vsak tam bol kvalitnejsi. Teda, chce to este nejake skusky.

                • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 18:31
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  tak som to zase nestihol, 17.30 som bol na irc ale musel som prec a vidim ze uz je po funuse, nevadi

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 21:04
                  Avatar benson   Návštevník

                  ano, podobna skusenost s kvalitou obrazu a zvuku ako pises, pri porovnani tych dvoch moznosti.

                  mate niekto skusenosti s tymto tu? vyzera zaujimavo...

                  https://jami.net/

                  • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 08:26
                    Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                    Navrhujem, aby sa ozvali aj dalsi, jami.net nepoznam, tak ho vyskusam tiez. Ale kvoli niektorym prostoduchym, ako sa aj vcera jeden predviedol, pojdem len do programu, kde jasne budem vediet s kym hovorim, resp. s kym chatujem. A na zaver, vcera, ked si dal bedna sluchadla s mikrofonom, bolo to fakt o 100% lepsie, ako cez zabudovane mikrofony. Mal som aj ja gomb.sluchadla, ale niekde v krabiciach by som mohol najst aj s mikrofonom.

                    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 08:35
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      ano mam rovnake skusenosti, zabudovany mikrofon mi robi dost velky delay.

                       

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 23.10.2020 | 22:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Najskôr sme dosť kecali s distefanom, ale on sa prihlásil tak hoďku a pol vopred.

      Prišiel aj Debian+ pod mojim nickom, keď som si poteraz myslel, že je len zaostalý, tak dnes sa z neho vyklubal dosť chorý človek, ktorý evidentne potrebuje pomoc.

      Asi načas prišli Richard a Benson, čas som nesledoval, páč s distefanom, sme začali dosť predčasne. Niečo sme odskúšali a s Richardom som vydržal až do 9PM.

      Ďakujem moc všetkým zúčastneným.

      Dohodli sme sa že zajtra o 18:00 ideme na to zas.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 09:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak daj vediet kde a ako sa spojit, aspon vyskusam novonasadenu optiku u rodicov

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 12:51
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takže dnes o 18:00 meet.jit.si/trafacka-linuxos

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 13:32
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            teda : meet.jit.si/trafacka-linuxos

            Odporuca sa prehliadac chromium/chrome

            • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 15:57
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Presne, Pale Moon s blokovaním skriptov vyžaduje laborovanie a skúšanie. Na Firefoxe zase nefungoval mikrofón, hoci bol povolený (a mikrofón išiel, testované pomocou arecord). Ungoogled-Chromium ide OK.

              • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 18:07
                Avatar benson Fedora  Používateľ

                to je dobry hint... hoci mne to islo na Firefox-e v pohode... neskor dokonca aj s ozvenou :-D

            • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 20:46
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Takže za mňa OK, nemám ku kompu kameru tak mi dal Mário tip na DroidCam a funguje, ešte musím rozbehať externý USB mikrofón, mám podozrenie že v Q4OS mi chýbajú nejaké knižnice, pod Mintom funguje. Vyskúšam ho ešte pod KDE neon, ak všetko pôjde ako má uvítam kľudne konferenciu aj nabudúce. Aj keď som sa zdržal len chvíľu,,,

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 11:33
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Som začal čítať ako píšeš o Debianovi tak som si myslel že napíšeš, že prekvapil :-) Takže nesklamal,,,

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 20:31
        Avatar debian+_debian+   Návštevník
        Debian-

        To myslis pouzivatela debian- alebo tym nickom narazas na debian+? Lebo tu sa niekto podpisuje ako debian- (co sa nazvom nicku inspiroval od debian+, ale nie su to 2 rovnake osoby)

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 11:06
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Na linuxexpres.cz je 2 dielny serial prave o jitsi

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 11:31
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Taaak chcel som ma tiež včera na chvíľu pripojiť, ale na miesto toho som nadával po robote na šoférov v BA. Neskutočné čo bolo včera večer na cestách, a v obchodoch ani nehovorím.

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 24.10.2020 | 13:48
        Avatar redhawk75   Používateľ

        no to bolo v BA od rana

        lebo idi0t je vo vedeni statu a este k tomu s bipolarnou poruchou (oba terminy su medicinske)

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 25.10.2020 | 17:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Všetkým zúčastneným ďakujem za pokec a pomoc.

      Konkrétne Abecedne: Benson, Branislav Poldauf, distefano, Pavel, RedHawk, Richard.

      Malé zhrnutie nájdete tu.

      Ak máte nejaké návrhy, vylepšenia, alebo hocičo, napíšte.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 27.10.2020 | 19:58
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Lokálne som už odskúšal aj Moodle. Je to softvér čiste na vytváranie online kurzov.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 31.10.2020 | 19:48
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Keď som písal poďakovanie, tak som si myslel, že určite na niekoho zabudnem a zrovna na človeka s ktorím sa osobne poznám. Ivan alias Livan dík dodatočne.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 01.11.2020 | 07:57
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Pekné od Teba, že si si spomenul. Keby aj nie, nehneval by som sa.

    • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 30.10.2020 | 19:35
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

      ďakujem za akciu, všetko registrujem a vážim si aktivitu, mne sa podarilo na jednom videohovore, kde boli prítomní aj ľudia z MS ich neskutočným spôsobom vytočiť, pretože som povedal, že je nezodpobedné, priam chrapúnstvo poskytovať licencie na ms produkty ako multilicenciu, naučiť a zžiť ľudí len s týmto prostredím a nepobedať im, že keď skomčia školu, tak si musia začať platiť vlastnú licenciu, pričom absolvent nemusí mať alebo chcieť svoje finančné prostriedky míňať týmto smerom... taktiež som povedal, že nechajme rozhodovanie a slobodu na školy samotné...

      v tejto súvislosti som si dovolil spustiť dialóg v prostredí Slovensko.digital a s ním spojená soit.sk v každom prípade, prebieha komplexná diskusia v priestore štátnych škôl cez Zväz školských asociácií a združení Slovenskej republiky...

      ono ta stratégia je nastavená, momentálne pripravujeme alternatívy a oporu tak, aby pedagogický zbor nebol vyplašení...

      taktiež pripravujem ďaľšie informácie, ktoré nájdete na www.digitalnyprispevok.sk

      • RE: Na dňa 23. októbra 2020 vyhlasujem test slobodných komunikátorov, účasť povinná 31.10.2020 | 19:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ako som ti predtým písal, že si práve vyrábaš nepriateľov. Tak už je to tu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org