HDD aktivita od gnome-nautilus

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.10.2020 | 20:40
Avatar Koli Gentoo  Používateľ

Zdravim, Mam Ubuntu 18.04 a asi pred mesiacom som si vsimol nechcenu HDD aktivitu. Je to desktop, kde mam 3 fyzicke HDD. Je tam jedno 256GB SSD, kde je nainstalovany cely Ubuntu system (/ priecinok). Potom 2TB HD, kde mam data backup naformatovane na ext4 a potom 1TB klasicky HD, kde je nainstalovany Windows 7 tak ze cca 200GB je C: a zvysok je D: oba NTFS, pricom to D: mountujem do linuxu ako dalsi disk do /mnt/data, to C: sa standardne automaticky nemountuje.

A teraz co je ta nechcena aktivita. Ked necham pocitac dlhsie bezat, cca pol dna a viac, tak pocujem kazdu sekundu HDD aktivitu. Blikne diodka a je pocut, ze to hybe hlavou bud toho 2TB alebo 1TB HDD (este som nerozoberal aby som zistil ktory to robi). Po cerstvom reboot/restart to nerobi, vzdy to zacne az po dlhsom case co je zapnuty. Ked som pri vsetkom vypnutom SW patral v htop co je za tym, tak jedine gnome-nautilus vykazuje HDD aktivitu, pricom ziadna appka nie je spustena. Ked ten proces killnem, tak zrazu je klud a HDD prestane vrzgat.

Ked znova spustim nautilus, tak normalne funguje prezeram priecinky/subory, nehlasi nic, ze by bol nekorektne vypnuty. Ani ta aktivita sa hned neobjavi. Az znova po par hodinach a znova kazdu sekundu. Ked zase killnem tak je klud. Netusi niekto co je to za problem?

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 25.10.2020 | 21:01
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Na monitorovanie, aký proces zapisuje dáta na disk tak použi program iotop.

      človek z Prešovského kraja
      • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 04:18
        Avatar Koli Gentoo  Používateľ

        dik za tip, ale ako som pisal, tak som pouzil htop, kde sa da pridat monitorovanie io cinnosti a tak som identifikoval gnome-nautilus. Kazdopadne az to zacne robit znovu, tak vyskusam aj iotop na porovnanie, ci pise nieco ine.

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 25.10.2020 | 22:22
      Avatar easySolution   Návštevník

      asi Tracker sa snazi indexovat subory na disku

      https://www.linuxuprising.com/2019/07/how-to-completely-disable-tracker.html

      • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 04:20
        Avatar Koli Gentoo  Používateľ

        Tento smer hladania problemu vyzera celkom slubne. Precital som. Problem je, ze ja mam Ubuntu 18.04 a tracker vobec nemam nainstalovany. Ale je mozne ze gnome-nautilus tam ma nieco podobne indexovanie fileov zabudovane.

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 04:23
      Avatar Koli Gentoo  Používateľ

      Este mi napadla jedna divna vec, ktora moze/nemusi mat suvis. Ked spustim firefox (mam ho ako default prehliadac), tak sa nieco zacne dlho nacitavat z tych doplnkovych HDD (pocut HDD aktivitu) a strasne dlho to trva, pritom cely system by mal bezat z SSD a teda comp by mal byt ticho.

      • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 15:34
        Avatar xxxx   Návštevník

        lokalne data prehliadaca (vyrovnavacia pamat, historia, cookie, ...)

        • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 15:36
          Avatar xxxx   Návštevník

          kde mas /home? tiez na ssd?

          • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 26.10.2020 | 20:10
            Avatar Koli Gentoo  Používateľ

            Pozeram, ze klasicky problem bol opat medzi klavesnicou a stolickou :-D. Som robil nejake presuny a /home som namapoval rovno na jednu particiu toho 2TB disku. Cize firefox problem je jasny, a tipujem, ze aj ten nautilus si robi poriadok v home. Cize pekne /home dam spat na SSD a az nejaky priecinok vnutri home premapujem na ten velky klasicky HDD.

            • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 27.10.2020 | 20:36
              Avatar xxxx   Návštevník

              indexovanie sa pokus vypnut tak ci tak - ssd-cku zbytocne zapisy pri nom tiez neprospeju...

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 29.10.2020 | 15:09
      Avatar ppppp   Návštevník

      ... to šramotenie disku môže súvisieť aj s tým, že máš jeden alebo viac HDD na ktorých je použitá technológia SMR. Mne to robilo stále, až kým som nevymenil môj doterajší disk za disk, ktorý zaručene nemal použitú technológiu SMR. V dnešných časoch sa to už takmer nedá zohnať ... Po výmene HDD mám laptop úplne tichý, dokonca aj pri náročných operáciách ako je napríklad strihanie videa a s tým spojené vytváranie videa.

      • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 29.10.2020 | 20:17
        Avatar samalama   Návštevník

        skoda slov k tomuto...

        • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 30.10.2020 | 14:12
          Avatar easySolution   Návštevník

          aaaa zasa si aktivny :) a to je dobre, aspon mam zasa dovod chodit na tento portal. Len neviem ci si bol na dovolenke alebo na kratkom prelieceni v Pezinku.

          • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 30.10.2020 | 15:46
            Avatar samalama   Návštevník

            no ved sa vyjadri...

        • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 03.11.2020 | 14:19
          Avatar ppppp   Návštevník

          @samalama

          ... máš pravdu, škoda slov - lenže ja myslím, že škoda slov pre ľudí, ktorí asi nevedia o čom hovorím. Myslel som, že každý, kto sa vyzná v dnešnej dobe v najnovších trendoch ohľadom HDD vie o čom som písal. Trochu to doplním - tým "šramotením" disku som samozrejme myslel neustálu aktivitu disku, ktorá prebiehala napriek tomu, že som nedal žiadne súbory na disku kopírovať, presúvať, mazať alebo vytvárať. Výmenou disku za disk bez technológie SMR tieto nežiadúce aktivity SKONČILI!

          Len tak na doplnenie ku diskom SMR - výrobcovia sa tým nechvália, že disk má použitú túto technológiu.

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 04.11.2020 | 01:53
      Avatar ppppp   Návštevník

      @samalama

      ... hmm ... ako pozerám, tak pozerám, ale ... 500 GB HDD u neho nevidím - má tam 250 GB SSD, 1 TB HDD a 2 TB HDD

      :-)

      • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 04.11.2020 | 08:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        treba citat s porozumenim a z kontextu jasne vyplyva ze poizitim "1/2TB" myslel 1 a 2 TB disky a nie 0.5TB

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 04.11.2020 | 10:22
          Avatar ppppp   Návštevník
          treba citat s porozumenim a z kontextu jasne vyplyva ze poizitim "1/2TB" myslel 1 a 2 TB disky a nie 0.5TB

          ... ani by som nepovedal - spomína skutočnosť, že v takej veľkosti sa SMR disky vlastne takmer nevyskytujú a tento fakt sa týka naozaj diskov 512 GB.

          Pri 1 TB HDD je stav taký, že už sú väčšinou SMR (tie čo majú hrúbku 7 mm a cache 128 až 256 MB sú vždy SMR) a 2 TB HDD sú všetky SMR, nakoľko do 7 mm hrúbky sa dve platne nezmestia (s inými som sa v ponuke 2,5'' 2 TB HDD nestretol).

          • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 04.11.2020 | 11:06
            Avatar samalama   Návštevník

            rili...? seagate ma az JEDEN 1tb a az DVA 2tb 3.5" modely so smr technologiou, wd ma az NULA 1tb a az DVA 2tb 3.5" modely so smr. pri 2.5" hdd to uz je horsie. ale bavime sa o desktope, takze na 99% tam bude mat 3.5" disky...

    • RE: HDD aktivita od gnome-nautilus 19.11.2020 | 09:16
      Avatar Koli Gentoo  Používateľ

      Netusim co je SMR, ale nastudujem si ;-) S HW vecami uz niekolko rokov vobec nerobim, tak som stratil prehlad. Btw jedna sa o desktop, cize je tam jeden 256GB 2,5" SSD a potom dva normalne velke 3,5" HDD jeden ma 1TB a druhy 2TB, tusim WD green, ale nie som si isty. Kupoval som to s parametrami aby to bolo tiche a nie rychle.