Vhodný Linux pre začiatočníka

Sekcia: Ostatné 03.11.2020 | 15:03
Avatar Deaderik   Používateľ

Čaute mám takú otázočku ktorú distribúciu linuxu pre začiatočníka odporúčate mám kamaráta ktorý chce prejsť na Linux. Pýtal sa mňa ja som mu odporučil Linux Mint no neviem či je vhodný pre začiatočníkov. Mne problém nerobil Ďakujem za skorú odpoveď

    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:11
      Avatar linux_kral   Návštevník

      Ak chce klikat tak Mint/Ubuntu ostatne je odpad. A ked chce robit v CLI tak je to jedno, taktiez si na zaciatok vystaci s tym.

    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:24
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Večná to otázka. Áno Linux Mint je vhodný,,,

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:27
        Avatar Deaderik   Používateľ

        Cinnamon mate alebo XFCE

        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:28
          Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

          Osobne odporúčam Xfce.

          ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:41
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Za mňa asi skôr MATE, mám radšej Xfce ale MATE mi príde viac blbuvzdorný desktop pre začiatočníka.

          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 16:15
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            jo MATE je tiez fajn,nan som uplne zabudol

            aj ked je trošku konzervatívnejšie vzhľadovo, ale to je vec vkusu

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:37
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      za mna urcite buntu alebo mint

      a zvolil by som bud gnome ale KDE, su zaciatocnikovy najpriatelsleksie

      xfce je podla mna ťažšie prisposobitelny pre zaciatocnika

      pripadne este deepin alebo cinnamon ale tie som uz dlhsie nepouzil tak sa neviem uplne presne vyjadriť

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 15:58
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Môžeš mu ukázať najznámejšie distribúcie na jútrúbe a potom keď si vyberie mu urob LiveUSB, nech sa pohrá v Livku, páč každému sedí niečo iné.

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 16:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ak ho Linux čo i len trochu chytí, tak distroturistike sa aj tak nevyhne

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 17:31
      Avatar Deaderik   Používateľ

      Práveže on chce čo je asi tak z časti podobné ako Windows no každá distribúcia je úplne odlišná svojská.

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 17:38
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Načo teda chce linux, ak trvá na podobnosti s windows. To je ako keby niekto chcel, aby mercedes vyzeral podobne, ako napr. BMW. Však preto je to linux, že je odlišný od windowsu.

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 17:56
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Koľko má rokov? A prečo chce Linux? Pretože si mu to povedal?

        Keď chce MS Windows, nech používa Windows. Kto sa nechce učiť, tak nech pozerá telku a chrúme čipsy.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 18:01
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          preco by niekto kto chce skusit linux nemohol chcieť vyzor na ktory je zvyknuty

          preco sa ucit vsetko od začiatku ked polka veci moze byt rovnaka ako bol zvyknuty

          hejtujte si windows kolko chcete, univerzalnu egonomiu a dizajn ma pouzitelny, preco nasilu menit nieco co funguje

          potom tu mame kadejake divne panely na vrcho a bokoch, prečo ? len aby sme boli iny ? to je nieco ine neznamena automaticky lepsie

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 18:06
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ja používam ergonómiu z Win akurát to vyzerá inak. Koľko užívateľov MS Windows používa klávesové skratky? Pokiaľ ich používa tak by u mňa bol ako doma, plus by sa nejaké doučil a chrochtal si blahom. Keď ale chce kópiu MS Windows a niekto mu ikonu posune o centimeter doľava a skončil (skutočný príbeh), tak tam by som nestrácal čas.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 08:49
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja sa k téme Windows nejdem vyjadrovať, aby som nepenil týždeň v kuse ako naposledy :-)

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 17:57
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak potom by som urcite volil KDE ako prostredie

        a urcite sa bude dat najst nejaka pekna windows like tema (na to je kopa youtube navodov ako zmenit vyzir na win7 ci winXP alebo 10)

        teda KUBUNTU (ja by som volil LTS verziu) alebo mint s KDE a potom uz nech si len sam skusa a hlada

        tu sa moze hrat online:

        https://distrotest.net/index.php

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 18:49
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Každá distribúcia sa dá doladiť, možno by sa mu páčilatáto

    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:11
      Avatar Deaderik   Používateľ

      Ešte otazočka Linux manjaro nemám Dajako otestovaný, Linux Mint cinnamon alebo manjaro na začiatok no písal mi toto

      """"no dobre veď to nevadí ak aj niečo nové to bude aj iné lišty a podobne mne ide o niečo čo by som si mohol tam upraviť čo ja chcem a ako chcem sa učiť so systémom robiť linuxom lebo po aktualizácii Windows 10 (2004) táto nová aktualizácia nič moc"""

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:19
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        mohol tam upraviť čo ja chcem a ako chcem sa učiť so systémom robiť linuxom

        Takto vyzerá jasne sformulovaná požiadavka

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:26
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Keď sa chce učiť, tak je to skoro jedno. S Linux Mint to bude mať ľahšie na začiatok. Či si vyberie Mate, Cynamon, alebo Xfce, čo sa mu bude viac páčiť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:27
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Manjaro je dobrý linux avšak nevhodný pre úplného začiatočníka. Zvyknú sa občas objaviť problémy pri aktualizáciách s ktorými si začiatočník nebude vedieť poradiť. Je to rolling release distribúcia, čo znamená, že priebežne aktualizuje všetky programy. Akonáhle sa objaví nová verzia nainštalovaného programu, vzápätí je aktualizovaná. Aktualizácie sú veľmi časté, niekedy aj denne. Mesačne sa aktualizuje aj niekoľko GB. Ja sám Manjaro používam, preto viem, o čom hovorím a zo začiatku mi niekoľko krát ročne pripravilo zopár perných chvíľ. Dnes už v tom viem chodiť.

        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:40
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          manjaro urcite nie

          je to perfektna distribucia ale v ziadnom pripade nie pre zaciatocnika ako píše livan, s manjarom treba vedieť riesit problemy

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 20:44
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        zopakujem mint s kde alebo kubuntu budu idealne

        KDE je lahko prisposobitelne a klikatelne, ma prehladne nastavenia, veľa doplnkov

        pripadne este KDE neon distribucia by mohla byt fajn (zalozene na ubuntu od tvorcov KDE)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 21:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          A Mint KDE je ešte aktuálne? Na hlavnej stránke ho nevidím.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 21:24
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Podľa všetkého bola posledná verzia s KDE 18.3, takže aktuálne Cinnamon, MATE a Xfce.

          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 21:28
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            uuuu moja chyba, posledný mint s KDE bola 18.3, aj keď určite sa dá KDE doinstalovat (ale to nie je cesta pre zaciatocinka)

            tak potom uz asi iba kubuntu alebo kde neon

            predpokladam ze mint cinnamon bude tiez fajn ale to nemam odskúšané

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 23:34
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              KDE neon je podľa mojich skúseností stabilný a moderný Linux, a hlavne nemá v základe nainštalovaných plno blbostí. Takže si ho používateľ vie prispôsobiť pekne od základov, myslím tým najmä programový výber. Keď som porovnával s ostatnými distrami s KDE, ktoré sekajú do základu GTK softy čo veľmi nemusím,,,

    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 23:25
      Avatar Deaderik   Používateľ

      Dobré ďakujem chlapci nahral som na USB Linux Mint cinnamon, nech vyskúša najprv v live verzií a ak bude spokojný tak nech si nainštaluje, keďže Linux nepodporuje hry .exe je dajaká aplikácia na to aby mu spustilo hru napr GTA V? AC? Lebo ja používam čisto na hranie konzolu Dajako som sa ani nezamýšľal nad hraním na PC

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 03.11.2020 | 23:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ak chce hry, nech si nechá Windows :-) Alebo môže hrať v Linuxe cez Steam. Exe súbory sa dajú spustiť napr. cez Wine, alebo nadstavbu PlayOnLinux.

        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 01:41
          Avatar kompi snad Debian na ntb :)  Používateľ

          hrat hry cez steam sa sice dnes uz da pomerne dobre ale 100% je lepsie na hry win 10 a na zvysok beznu pracu linux. aj ked ja som asi mesiac dozadu presiel MAFIU II cez steam na linuxe a davnejsie aj GTA IV ale chcelo sa stym trochu pohrat. co rozhodne nieje pre zaciatocnika...

          Môj NTB hp presario CQ60-120EC ICQ 467479512
      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 09:00
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        lutris ma instalacne scripty ma vacsinu GOG hier, vrelo odporúčam (funguje aj s nelegálne stiahnutými GOG hrami - to neodporúčam)

        drviva väčšina steam hier sa do rozbehat, tie co nemaju linux verziu zvacsa maju na protondb navod ako ich rozbehať (samozrejme ide o hranie cez wine/proton takze ak je dolezite kazde FPS tak jedine windows)

        cez lutris sa da nainstalovat aj epic games a potom instalovat hry odtial (tam uz je funkcnost nižšia)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 09:55
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja som skúšal cez Steam WarThunder, Team Fortress a Dota, až na to že mám slabú grafiku s inštaláciou nebol problém. Skúšal som niečo aj cez Proton ale nepodarilo sa mi rozbehať hry. Preto mám radšej na odreagovanie pravé Linux hry ako OpenArena, Frozen Bubble, X-Moto alebo LBreakout.

          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 11:33
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            tak ja si kupujem len hry ktore maju bud nativnu linux verziu alebo viem ze su kompatibilne so steam play (proton) a len vynimocne si kupim hru ktora je len pre windows (zväčša vtedy ak je v akcii)

            na moje prekvapenie je len malo hier ktore sa vobec nedaju rozchodit, áno je dosť takých kde sa stým treba vyhrať ale často to spočíva len vo vložení startup commandu v nastaveniach hry v steame a funguje 

            netestoval som to na mojom pc ale na kamaratovom vväčšina hier spúšťaných cez steamplay mali cca 10-15% nižšie FPS

            čo pre ľudí ako ja čo majú 1080p 60HZ monitor je úplne šumafuk, kedže 60FPS vytlači moj HW na všetkcýh hrách, ale pre tých čo majú 144Hz monitory je vraj ten rozdiel citeľný

            ALE napriklad DOOM Eternal mal viac FPS spustený v linuxe (ak si dobre pamatám windows dával tesne pod 300, takých 295 a linux bol takmer stále nad 300) takže záleží aj od hry a jej optimalizácie na vulkan

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 04.11.2020 | 19:59
        Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

        Zdravím. Toto sa v podstate stáva pravidlom. Ked sa spýtate každého windowsáka,čo chce ,,vyskúšať,, linux povie,že chce len tak jednoducho chodiť na net a pozerať nejaké to video. Ale každý si hned po inštalácii sťažuje,že sa tam nedajú spustiť jeho obľúbené hry na napálených devedečkach.

    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 05.11.2020 | 13:33
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Za mňa samozrejme Greenie. Slovenské Ubuntu určené pre začiatočníkov. Simple... Jasné že možností je viac, napr Mint či Mageia... Alebo to, čo majú kamoši v okolí

      • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 13.11.2020 | 22:02
        Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ

        Urob greenie na Xfce bez programov po starom na 2 panely

        • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 14.11.2020 | 12:50
          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

          Stano robil aj verziu Galadriel ale len na Lubuntu

          • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 09:48
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            tak tak. a ten projekt sa mi veľmi páčil.

            problém je, že ma neskutočne serú tieto veci:

            1. iso s množstvom programov je o veľmi málo väčšie ako bez programov. Jednoducho je priveľa rôznych PERL knižníc a všetkého možného, čo sa nedá odstrániť. Preto sa kedysi zmestil pekne urobený XFCE systém na 400MB iso a dnes by to bolo tak 1200MB
            2. chyby a zlé rozhodnutia v 20.04
            3. znemožnená jednoduchá inštalácia napríklad pre chrome/chromium, ktorá predtým fungovala

            inak povedané, všetko sa urobiť dá - ale nebude to to pravé orechové a tu bude fungovať špecializovaný systém nezakladajúci na ubuntu lepšie...

            • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 10:13
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              vsak ale ak chce niekto system bez aplikacii moze pouzit ubuntu minimal (ak tuto moznost uz nezrusili)

              nedavno som zistil ze aj suse ponuka moznost instalacie minimalneho desktopu bez aplikacii

              existuje manjaro architekt

              volieb je pomerne dosť

              nehovoriac že odinštalovať aplikácie navyše je jednoduché aj keď ja nechápem načo pri dnešných veľkostiach diskov a ich cenách

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 12:49
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Ja Stana chápem, tiež nemám rád v distre zbytočné programy ktoré nevyužívam, tu nejde o priestorové dôvody. A zase zbytočné apdejty na softy, ktoré len ležia na disku,,,

                • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 13:49
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  tak mne update prebehne tak rychlo ze ani neviem co sa updatovalo (ak si to neprecitam dopredu) takze toto ma tiez netrapi v zmysle hesla co nevidim to ma neuraza

                  ale ja som v tomto lenivy riesit cokolvek co mi vyslovene nevadi

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 14:00
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Zase niekedy nie je na škodu neriešiť to, čo funguje dobre :-)

                    • RE: Vhodný Linux pre začiatočníka 15.11.2020 | 14:57
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      s obidvomi súhlasím. ale zas všetko vyhádzať... napríklad jasné, že vyhodiť napr kalkulačku sa dá. ale je to niečo, čo sa môže hodiť. len sú veci, ktoré sa veľmi hodia, i také, čo sa môžu hodiť - a také, čo sú celkom zbytočné... kedysi som robil webmaster verziu, kde hneď fungoval localhost, bolo tam niekoľko editorov a prehliadačov... a aj tak som nevedel, či tam nechať pár hier, alebo nie... boli argumenty za i proti... podotýkam, bolo to roky dozadu...