Ako zistiť verziu v Android ROM súbore?

Sekcia: Hardware a Drivery 12.11.2020 | 13:56
Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

Ahojte,
zvažujem či si kúpiť mobil od tejto firmy. Zaoberám sa aj tým či pracujú aj na aktualizáciách Androidu na vyššie verzie. To je pre mňa dôležité kritérium.
Na väčšine modelov z roku 2019 zdá sa výrobca robil aktualizácie v roku 2020 (viď link). Len nie je aktualizácia ako aktualizácia. Aktualizácia ešte nemusí znamenať update z Androidu 9 na Android 10. Majú tam aj ROMy na stiahnutie. Veľkosť ZIP súborov približne zodpovedá veľkosti ROM Androidu, niečo okolo 1 GB alebo viac.

Máte nejaký typy ako zistiť, či je výrobca skutočne poctivý a pracuje aj na aktualizáciách na vyššie verzie Androidu aby som mohol mať predpoklad, že ak si kúpim mobil dôjde k update na Android 11?
Dá sa to nejako zistiť aj z inštalačného ROM zip súbory?

    • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 12.11.2020 | 16:49
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Komerčné firmy sa správajú komerčne, zahoď starý a kúp si nový. Občas sa vyskytnú výnimky a hodia do telefónu open source verziu Androidu. Napr. ja som si kúpil OnePlus One a ten mal predinštalovaný open source CyanogenMod. Ako všetci vieme CyanogenMod umrel a nahradil ho LineageOS. Mno a aktualizácie stále fungujú.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 16.11.2020 | 22:43
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

        Diki za odpoveď. Zo supportu firmy mi odpísali, že to budú updatovať na Android 11, takže v pohode :)

        • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 16.11.2020 | 22:56
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Na supportoch sa klame :) Tú odpoveď si odlož, keď sa po roku budeš zas dopytovať kde je ten update :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 00:16
            Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

            Trochu sa bojím neoficiálnej ROM (ak by bolo treba), či tam bude rovnaká kvalita foťáka, nakoľko originálna verzia fotáka má umelú inteligenciu. Neviem či vývojari sú schopný do novej verzie Androidu preniesť aj rovnako kvalitný foťak aplikáciu. Ktovie nakoľko je to zložitá práca

            • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 12:06
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Kto sa bojí, nesmie do lesa.

              Vyzerá to byť priateľský HW. A povedzte mi Kefalín, čo si vy predstavujete pod pojmom umelá inteligencia? Dajú sa posťahovať aj apky s umelou inteligenciou, ale tie najskôr triedia len fotky do kategórií poľa toho čo na nich vidia.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 12:52
                Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

                Dnes je to snáď i väčšina výrobcov ktorí uvádzajú v parametroch 'AI camera' a to aj na prednej selfie kamere. Aspoň na tých drahších modeloch. Tak budem zvedavý aké bude mať funkcionality foťák 

                Dá sa stiahnuť aj originálna ROM u väčšiny vyrobcov. Takže ak by sa niečo pokazilo snáď by sa to dalo opraviť. 

                • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 13:05
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Hocičo čo umrie na Androide sa dá preflešovať, či Recovery, alebo ROM. Jediná háklivá záležitosť, je flešovanie bootloadera. Mno ten sa fešne za jednu sekundu, to by bola dosť veľká smola, žeby zrovna vtedy vypadla elekrina. Ostatné súčasti sa dajú vždy obnoviť. Bootloader veľa krát ani flešovať netreba.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 19:56
                    Avatar king_of_pop   Návštevník

                    cez jtag si vies naflashovat bootloader spat.Alebo odletujes flashku a zapises priamo.

                    • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:02
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Ako to funguje?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:21
                        Avatar king_of_pop   Návštevník

                        Najdes si jtag piny, bud podla schemy, ak je, alebo ak ju nemas, tak si pinout brutforcnes cez jtagulator alebo jtagenum.Potom cez openocd, alebo iny soft zapises bootloader a je.

                        • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:34
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Tak mám pocit, že by som sa na to vysral :)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:36
                            Avatar king_of_pop   Návštevník

                            Jasne, vsak to je tvoja volba.Ja som len reagoval na to, ze ked odpalis bootloader nie vzdy je vsetko stratene.Proste mas len hw bez validneho sw..

                            • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:39
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Čo som tak videl, tak dnes sa bootloader ani neflešuje, použije sa pôvodný. Tento problém bol na starších telefónoch.

                              Ale aj tak dík za info.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:09
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      snad cez fastboot nie?

                      fastboot flash bootloader bootloader-nazov_tel.img

                      nasledne

                      fastboot reboot-bootloader

                      taktiez sa da preflashnut radio

                      fastboot flash radio radio-nazov_tel.img
                      • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 20:18
                        Avatar king_of_pop   Návštevník

                        Ked mas mrtvy telefon, lebo mas zly/corrupnuty bootloader tak sa k ziadnemu fastboot-u nedostanes.Mas proste mrtvy telefon.

            • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 14:18
              Avatar redhawk75   Používateľ

              alternativna rm byva casto krat lepsia (u mna od Samsung s2 az po posledne xiaomi 4x len alternativy)

              treba pozriet ci je na to lineageos a pokial ano, nie je dovod sa strachovat o aktualizacie.

              inak vacsina vyrobcov podporuje v telefone aktualne predinstalovany android + 1 generacia.

              samozrejme vynimkou je android One ten je aktualizovany porovnatelne s rolling update.

              inat s tym cubot by som premyslal radsej nad nokia (tiez to je cina ale podpora je lepsia) 

              cubot som mal na test P30 - MediaTek MT6763T (Helio P23) 8C, RAM 4 GB, interná pamäť 64 GB. casto sa stavalo ze zamrzol na par sekund a nasledne sa rozbehol (Brave, net analyzer, speedtest meter a pod.) 

              oproti tomu Nokia 5.3 (s android one) Snapdragon 665 8c, RAM 4 GB, interná pamäť 64 GB behala plynulo.

              pocas tyzdna ta P30 velmi casto bola restartovana kvoli vypadku signalu (karta bola v oboch dodana od Orange)- update OS nebol k dispozicii

              • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 16:28
                Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

                Ďakujem za skúsenosti. Aké máš skúsenosti s kvalitou aplikácie na foťák pri LineageOS? (Napr. hĺbkové fotografie, ktoré rozoznávajú pozadie a popredie alebo stabilizácia videa). Snáď sa dá nejako preniesť originálna foťáková aplikácia aj do novších verzií Androidu, bez toho aby to bolo pre vývojarov nejak extra pracné.

                Nokia 5.3 je super phone, super cena, až na tie parametre foťáka.

                Na uvedenom linku je možné stiahnúť aj nejakú aktualizácie na Cubot P30, ale zdá sa že prišli dosť neskoro

                • RE: Ako zistiť verziu v Android ROM súbore? 29.11.2020 | 18:03
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  tak ja moc telefonom nefotim, maximalne momentky alebo ked nieco potrebujem na PCku.

                  Oproti Xiaomi apke je apka fotaku v lineageos bohatsia (moznosti nastavenia napriklad expozicia nebola v Miui k dispozicii). rovnako si lepsie poradi s prechodmi svetelnosti (vid priloha) ako moje xiaomi 4x nema najlepsi fotak.

                  no P30 dostala aktualizaciu dost neskoro, pri otazke na support nam slubovali hory doly. a to netusili, ze nie som uzivatel ale testujeme ich tel. 

                  Ak ide o fotak, pozrel by som sa po Huawei.

    • RE: updates 29.11.2020 | 22:23
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Ďakujem vám za komentáre.

      Mimochodom jedna zo značiek z najlepšími aktualizáciami bude zrejme Realme https://realmeupdater.com