problem s podporou init na debiane

Sekcia: Komunita 30.11.2020 | 13:01
Avatar redhawk75   Používateľ

debiani vyvojari sa ukazuju ako pekne k*rvy

http://www.chiark.greenend.org.uk/pipermail/debian-init-diversity/2020-November/003782.html

    • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 14:24
      Avatar debian+_debian+   Návštevník

      Alebo pride cas na: 🆕 network-manager-sysvinit 🆕

      • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 15:25
        Avatar redhawk75   Používateľ

        to nicomu nepomoze. debian bez network manageru nenabehne siet.

        a kompilovat si vlastny, to je lepsie pouzit devuan.

    • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 15:42
      Avatar okl   Návštevník

      alebo si konencne priznat ze je rok 2020 a pouzivat moderne nastroje

      • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 17:17
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Človek by rád použil modernejšie nástroje, mno bez kopy balastu okolo. Ono sa to postupne zlepšuje, že sa jednotlivé nástroje z blobu vytrhávajú aby sa to dalo používať podľa potrieb. Mno mám pocit že skôr kúpi MS -> IBM, než IBM dokáže zo systemd enviroment niečo spraviť, niečo čo bude dávať zmysel.

        Nechce sa mi to teraz hľadať, ale nejaký manager z IBM, systemd (RedHat) celkom dobre naložil, až som sa čudoval, že do toho vôbec vidí.

        Doteraz sa Linux enviroment tvoril efektívne na základe potrieb, vždy z toho vyjde niečo lepšie, ako keď sa rozhoduje z pozície sily.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 17:46
        Avatar redhawk75   Používateľ

        ak je systemd moderny nastroj tak sme spat v obdobi Windows 95

        • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 21:54
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ako hovoril kámoš z RedHat, nápad dobrý, prevedenie mizerné, potom odišiel.

          Tak nejak to s RedHat ide ruku v ruke už roky.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: problem s podporou init na debiane 01.12.2020 | 15:09
            Avatar redhawk75   Používateľ

            jj to je vystizne

          • RE: problem s podporou init na debiane 02.12.2020 | 23:08
            Avatar okl   Návštevník

            Mozes mi dat priklad mizerneho prevedenia z dielne RedHat?

            Nebyt RedHatu tak linux je dnes na urovni bsd...

            Dakujem

            • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 09:20
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              RedHat už dávno nie je to čo býval "systemd, Wayland".

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 11:40
                Avatar okl   Návštevník

                Mozes mi dat konkretny priklad aky mas problem s Wayladnom?

                • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 15:12
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Že to nikto okrem RedHat nepoužíva? Aj tam len vo Fedore na testovanie. Ja nehovorím, že sa to časom neutrasie, ale koľko miliónov ich stál ten vývoj?

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 07:22
                    Avatar huha   Návštevník

                    Jak nikto? ubuntu to pouziva par releasov. Ine distra nesledujem ale ubuntu urcite neni nikto. A co je teda zle na waylande? vies to rozpisat? Xorg je nielen s pohladu security uplna sracka co sa historicky len nabaluje a plata. Ci si chcel Xorg platat dalsich 50rokov?

                    • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 08:02
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      skus to v reale pouzit na Ubuntu :D 

                      Samozrejme by default nie s upravami konfiguracie.

                      • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 09:19
                        Avatar huha   Návštevník

                        Skusil som a neni to extra pouzitelne. Pointa je ale ta, ze niekto sa snazi urobit vec celu nanovo, postavenu na security, kedze je rok 2020 a potrebuje aby to niekto pouzival a reportoval bugy. Ci chces dalsich 50rokov Xorg, co bezi pod rootom, security je uplne mimo celeho konceptu, lebo bol vyvijany v roku pane? Fakt nechapem tomuto bezhlavemu picovaniu bez pointy. Ked je nieco nove, je to zo zaciatku bugove a ladi sa.. inak to nejde.

                        K tej security Xorg, pre predstavu - https://nvd.nist.gov/vuln/search/results?form_type=Basic&results_type=overview&query=xorg&search_type=all

                        • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 09:40
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          nechapem tomuto bezhlavemu picovaniu bez pointy

                          To si písal sám na seba?

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 10:09
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          OK.

                          Tak pre istotu skusim jednoducho.

                          nemylit si xorg alebo wayland s x11. ten je zakladom pre skoro vsetky display servery

                          Cygwin/X
                          KDrive
                          Low Bandwidth X
                          MacX
                          Mir (display server)
                          MKS X/Server
                          Multi-Pointer X
                          Reflection X
                          RISCwindows
                          WeirdX
                          WiredX
                          X Window System
                          X-Win32
                          X.Org Server
                          X386
                          Xapollo
                          XDarwin
                          Xephyr
                          XFree86
                          Xming
                          Xmove
                          Xnest
                          Xnews (X11 server)
                          Xpra
                          XQuartz
                          Xsgi
                          Xsun
                          Xvfb
                          XWinLogon

                          Wayland poriadne nefunguje, preco to nedotiahnut (lebo to nikto nechce?) a netlacit nedorobenu vec, rovnako ako systemd, do funkcnych veci. Napriklad su problemy s padanim Firefoxu a Chrome na waylande. 

                          Xorg funguje, to ze ma chyby sa vie, pravidelne su platane co sa o Waylande neda povedat.
                          Taktiez v xorg su osetrene bugy s vulkanom, na rozdiel od Waylandu. 

                          VSETKY sucastne riesenia maju bugy. ide o to, ze ked nieco funguje, nie je nutne to nahradzat nedorobkom s x dalsimy chybami.

                          Inak Wayland je tu 12 rokov, takze novinka to nie je, je to prasacina. Xorg je tu 16 rokov. ano je tu dlhsie ale ma menej problemov.

                          proste to nie je len o nechuti k niecomu novemu.

                          Od 1998 som presiel x distrami, kazde malo cosi dobre cosi zle (napr Suse 5,2 v tej dobe bolo super odladene ale vyzeral ako Win 3.11, pouzivali sme RedHat 5.1 :-) ktory bol v tej dobe vycackany ale nestabilny). Takze to co sa pouziva nemusi byt to najlepsie. (Ubuntu vs Debian vs Arch) 

                          • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 11:42
                            Avatar okl   Návštevník

                            Povedz mi co poriadne nefunguje a co je nedotiahnute a ake ma problemy oproti Xorg? Ktore chyby nie su platane ?

                            Stale dookola tu pisete ze systemd nefunguje waylanad nefunguje. Napis uz konkretny problem.

                            Pouzivam wayland od kedy bol default vo fedore. Posledna vec ktora nefungovala bol share screen cez video konferencie. Od posledneho update-u funguje.

                            • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 16:54
                              Avatar debian+_debian+   Návštevník

                              Co myslis pod Wayland? Kombinaciu Wayland+XWayland? Lebo, ano na ciste nasadenie Waylandu (s istotou bezproblemov) pre bezneho pouzivatela este (skor povedane) nie je. Problem pre neho je, ked ma pouzivat inu apku ako tu ktoru chce a pod X serverom ide.

                              Tu mas moj blog o tom, ake je nativna podpora pre Wayland.

                              Nativne nie je podpora aplikacii pre web-vyvojarov, ani bezne pouzivatela (office+browser). Ak nechces GNOME a KDE, tak nemas velky vyber.

                              Alebo inac polozena otazka: Skor ziskam alebo stratym tym, prejdem na Wayland. Ja za svoje pouzivanie musim povedat, ze skor stratim. Takze pre mna Wayland je odpoved nie.

                              Aj ked, kombinacia Wayland ma pekne riesenie - weston (nahravanie obrazovky/videa) a Wayfire (vid. blog defaulf prostredie s efektami).

                  • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 09:48
                    Avatar okl   Návštevník

                    RH8 ma defaultne Wayland. Fedora pouziva Wayland od verzie tusim 29 ako default. To je problem RH ze sa to neimplementuje?

                    Neviem preco teba trapi kolko stoji vyvoj, plati sa to snad z tvojich penazi?

                    Skus si prosim ta pozriet architekturu X.org vs Wayland. Popri tom sa zameraj na problemy ktore vyriesil. Samozrejme nejake problemy sa objavuju ale hned sa opravuju.

                    Milujem tvoje prazdne komentare k technologiam o ktorych nevies ani prd.

                    Takze kludne si pouzivaj distro bez systemd alebo wayladnu ale prosim ta zdrz sa komentarov co je aka sracka.

                    • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 10:10
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      zamestnanec IBM/RH?

                    • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 10:24
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      Takze kludne si pouzivaj distro bez systemd alebo wayladnu ale prosim ta zdrz sa komentarov co je aka sracka.

                      toto je to najdôležitejšie, každý máme nejaký názor (poväčšine subjektívny) na jednotlivé SW ale aj samotné OS

                      ale za to že sa mi jeden nepáči nebudem naň kydať hlava nehlava, čo sa tu bohužiaľ opakovane deje (či už na systemd alebo aj na windows atď.) - to je snobizmus (a pretláčanie vlastného názoru ako objektívnej pravdy)

                      ako som už opakovane písal, ja ako bežný užívateľ nevidím napr. na systemd nič zlé (a nikto mi ani zatiaľ nevysvetlil čo zlé by tam malo byť) rovnako považujem windows 10 za OS ktorý má svoje výhody a svoje chyby (rovnako ako linux) aj keď by som uprednostnil svet kde windows nebude mať drvivú prevahu, ale určite nebudem kydať na windows aká to je nepoužiteľná sračka (najmä keď na mnohých zariadeniach funguje oveľa lepšie ako linux)

                      treba podporiť rozumnú argumentáciu prečo je napr. systemd zlým riešením aby si užívateľ vedel vybrať či chce OS so systemd alebo nie ale netvárme sa že OS so systemd sú nepoužiteľné a odpad

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 10:34
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Takze kludne si pouzivaj distro bez systemd alebo wayladnu ale prosim ta zdrz sa komentarov co je aka sracka.

                      Dík že si mi povolil používať distro aké chcem. Sračkoidné nápady, budú furt pre mňa sračkami aj keď ťa rozmrdá, to sa nezmení.

                      Neviem preco teba trapi kolko stoji vyvoj, plati sa to snad z tvojich penazi?

                      Toto je dobrá otázka.

                      Predstav si že by si chcel na "niečom" pár vecí zmeniť, podotýkam funkčnom riešení. Ja by som si spísal tie vylepšenia a po jednom by som ich ľavou zadnou za tých 12rokov prepísal s minimálnymi nákladmi a 12rokov mal stále funkčný systém.

                      Dnešný stav je taký, že podľa RedHat máme nefunkčné Xká a podľa všetkých ostatných čo ešte používajú rozum, nefunkčný Wayland.

                      Takže robí RedHat dobré rozhodnutia, alebo topí prachy v sračkách?

                      Opakujem, raz to fungovať určite bude, ale prečo robiť všetko zle a potom raz ... ?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 10:42
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        pozor, nebyť spoločností ako redhat (alebo trebárs aj apple alebo windows, či intel alebo amd) boli by sme dnes na 486kách a mali by sme terminálový OS (však načo vymýšľať niečo novšie a lepšie keď toto funguje) a mali by sme 2ridkové tlačidlové mobily

                        vývoj musí ísť dopredu a nedá sa dosiahnuť inak ako experimentovaním, a nie všetko musí vyjsť na prvú dobrú - ale kritizovať snahu o vývoj a progres to je smutné

                        nehovorím že redhat je najlepší ani že wayland je cesta vpred ale ak sa ani nepokúsime, nič nové mať nebudeme

                        stavím sa že boli rovnakí frfloši aj keď sa zavádzal x.org, lebo "načo meniť to čo nám funguje"

                        druhá vec je že si redhat neprizná chybu a nevykašle sa na wayland (ak je naozaj tak nepoužiteľný ako píšete - neviem) ako to robí napríklad google a každoročne potopí kopu "neúspešných" projektov

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 15:29
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Braňo ja to všetko chápem. Mne to nemusíš vysvetľovať, ja som vyrastal s pájkovačkou v jednej ruke a knihou v druhej, to sa na teba toho celkom dosť nalepí, myslím kolofónie, cínu a tak :-)

                          RedHat roky zarábal kopec prachov a nevedel čo s nimi a stále zarábal viac a viac. Z toho by každému raz preplo.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 15:32
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          A zabiť Wayland teraz pred dokončením, by bola ešte väčšia chyba ako s ním začať. Wayland je už proste budúcnosť a určite raz bude všetko makať, ja som kritizoval, len zlé rozhodnutia, to sa hádam ešte môže :-)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 16:28
                        Avatar okl   Návštevník

                        Opat sa budem opakovat. Poprosim o realny priklad ze sysemd/wayland je sracka. Nikdy si ich nepouzival a vies o ich architekture prd.

                        Kamarat keby si mal schopnosti napisat nejaky funkcny system tak ta ktorakolvek firma velmi rada zaplati. Pre zauujimavost som si pozrel tvoje github "projekty" a na tuto predstavu rychlo zabudni. Hras sa tu na nejaku autoritu ale prinos tvojich prispevkov je asi tak nic. Takze by bolo dobre sa ukludnit a vazit slova k projektom o ktorych nic nevies.

                        Keby si o teme wayland vs. Xorg aspon trosku zaujimal tak by si vedel ze vyvojari povodneho Xorgu su na Waylande a Xorg uz len v podstate udrziavaju. Je to z dovodu ze Xorg nebol optimalne navrhnuty a jeho problemy prave riese Wayland.

                        Neda sa robit len spravne rozhodnutia. Nie kazdy projekt vyjde ani sa nepodari zrealizovat nacas. Ale jeby

                        • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 17:39
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          Opat sa budem opakovat. Poprosim o realny priklad ze sysemd/wayland je sracka. Nikdy si ich nepouzival a vies o ich architekture prd.

                          Prv som dosť kecával s RedHatákmi, tak mám infošky z prvej ruky. Nie všetci sú z ich rozhodnutí nadšení ako ty. Ak niečomu nechápeš čo som písal, skús ešte raz.

                          Pre zauujimavost som si pozrel tvoje github "projekty" a na tuto predstavu rychlo zabudni. Hras sa tu na nejaku autoritu ale prinos tvojich prispevkov je asi tak nic

                          Nemáš už taký malý tik? Ja sa tu na žiadnu autoritu nehrám. Je pravda, že pár rokov som viedol tím, ale zistil som, že to nechcem robiť.

                          Keby si o teme wayland vs. Xorg aspon trosku zaujimal ... blá, blá ...

                          Ja viem prečo vznikol, kde smeruje, ale aj to som tu trochu spomínal, skús si to tu prečítať znovu.

                          Neda sa robit len spravne rozhodnutia.

                          Ale je správne na chyby upozorňovať.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 15:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Aj samotný NM bol chvíľu only sytemd, potom sa to utriaslo vďaka Gentooistom. Teraz zas Debianisti pridávajú zbytočné závislosti. Je to boj :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: problem s podporou init na debiane 30.11.2020 | 17:48
        Avatar redhawk75   Používateľ

        este je tu devuan, antix atd.

        Nastastie sa daju veci pouzivat pohodlnejsie bez systemd ak sa nasadi, kvoli nutnym zavyslostiam, systemd-shim

        • RE: problem s podporou init na debiane 02.12.2020 | 20:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Anticapitalista povedal, že systemd-shim je zlo, musím s ním súhlasiť. Pretože schovávanie sa za systemd, bez toho aby sa riešili problémy prinesie kurvenie systému.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: problem s podporou init na debiane 02.12.2020 | 20:42
            Avatar redhawk75   Používateľ

            suhlasim.

            problem je ze mnohe programy zacinaju, aj ked nemusia, vyzadovat zavyslost od systemd kniznic alebo procesov s nim zviazanymi.

            pri systemd-shim okrem initu je cely systemd ekosystem funkcny

            • RE: problem s podporou init na debiane 02.12.2020 | 20:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Mne sa páči tá iniciatíva, že sa postupne diely zo systemd vytrhávajú a vznikajú z nich samostatné projekty. Dúfam, že raz init bude zas len init a nebude mi nastavovať sieť atď. Kto by nechcel moderný init bez ptákovín.

              Počítam, že za chvíľu to bude tak ako som si prial. Mno nič vždy treba len vydržať a nepoľaviť v požiadavkách.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: problem s podporou init na debiane 02.12.2020 | 22:51
              Avatar debian+_debian+   Návštevník

              Musia, nemusia. No, jedna hra zavisi na jednom balicku zo systemd. Dovod - zistuje stav baterie, kt. zobrazuje v hre. Napr. existuje nejake simple riesenie v C/C++ na zobrazenie stavu baterie?

              • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 09:50
                Avatar samalama   Návštevník
                acpi
                acpitool
                cat /sys/class/power_supply/BAT0/status

                mam pokracovat, kokotko...?

    • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 18:39
      Avatar 3xc   Návštevník

      Bol raz jeden Lennart...

      • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 19:29
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        On stále existuje, má geniálne nápady, no treba ich dať na spodok trezoru aby ich už nikto nenašiel.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: problem s podporou init na debiane 03.12.2020 | 23:38
          Avatar 3xc   Návštevník

          +1 a trezor zavarit

          ono kazdy velky brat na vokol sa pokusa ist cestou penetracie OS aby tam leakovalo co najviac informacii pripravene spracovanie tretimi stranami...najlepsie vediet o kazdom jednom prdnuti uzivatela a o par sekund naznacit ze si ma kupit tabletku cez zosilnenu reklamu tv najlepsie pred tym vhodny hypnodzing...svet sa obracia v kravsku rit.

          • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 01:27
            Avatar redhawk75   Používateľ

            su vynimky.... zatial.

            *BSD, Void, Antix

            • RE: problem s podporou init na debiane 04.12.2020 | 16:10
              Avatar 3xc   Návštevník

              Vrela vdaka za ich rezistenciu.

              a Devuan nie?