Vyber monitora

Sekcia: Hardware a Drivery 05.12.2020 | 19:58
Avatar Lakymotion   Návštevník

Caute, nadsenci linuxu, trosku nelinuxova otazka ale neviete poradit pri vybere monitora? Mam notebook a studium + praca z home office. Displej notebooku je sice 15,6" a full HD ale nestaci mi to. Tak by som si rad zaobstaral aj monitor bud Quad HD alebo uz rovno 4k UHD. V podstate mi ide o to aby ma po celodennej praci s pc neboleli oci, cize nejaka oci setriaca technologia by nebola zla. Druha podmienka nech sa daju vedla seba otvorit aspon 2 aplikacie trebars skype stream + visual studio. Nech je obe vidiet dobre citatelne. Notebook ma hdmi konektor tak nech ma monitor aspon hdmi idealne aj displej port, to do buducna. CO sa tyka znaciek bral by som nieco znamejsie napr. Lenovo, Dell, Samsung, Philips, LG, Asus, BenQ a pod. Cena do 250-300€. Dve otazky na zaver, ma pre neherne pouzivanie zmysel pozerat na odozvu ci je 1ms alebo 6ms a farebnu hlbku 8bit a 10bit?

    • RE: Vyber monitora 05.12.2020 | 21:06
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

      Za tú cenu asi sorry, ale neporadím.

      Sám som kupoval quad HD a jednoducho som podľahol dojmu že keď kúpim monitorovú značku, bude to super. Nie je. Ghosting ako blázon, na jednom (kupoval som dva) odišiel displayport (našťastie mám kombo grafiku HDMI/DP), jeden je viac do zelena, druhý do fialova, light leak na jednom i druhom na podobnom mieste (= je to lacný krám bez QC).

      Bolo to na HO od firmy, takže jedine reklamovať, ale to znamená že by som bol bez PC, takže žijem smutný s blbými monitormi.

      Výsledok? Nekupuj najlacnejší možný šrot v danej kategórii, budeš sklamaný.

      Inak, klasické kolečko (prečo som to neporadil sám sebe, to neviem) - výber 2-3 modelov a šup do duckduckgo, pozrieť sa na recenzie.

    • RE: Vyber monitora 05.12.2020 | 22:46
      Avatar samalama   Návštevník

      ... nejaka oci setriaca technologia...

      myslis jas, kontrast a nieco ako redshift...?

      • RE: Vyber monitora 05.12.2020 | 22:51
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ

        Obvykle je to niečo na základe modrého filtra

        • RE: Vyber monitora 06.12.2020 | 20:11
          Avatar Don_chobot   Návštevník

          Na to by som nespoliehal, obvykle postačí znížiť jas a možno aj kontrast.

          Dá sa to overiť tak, že používateľ obetuje svoj čas a naozaj to prakticky sám odskúša.

          Nechcem sa robiť múdry, ale presne viem ako to samalama myslí.

    • RE: Vyber monitora 05.12.2020 | 22:53
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      neuvádzaš akú velkosť chceš môj názor: do 24 palcov stačí fullHD (ja som OK aj s 27 palcovým 1080p leho ho mam dalej od seba) od 25 do 32 ideálne 1440p a pri viac ko 32 a viac asi 4k

      poriadny 1440p ani 4k monitor za 250€ nekúpiš len tak ľahko (teda kúpiš ale bude to lotéria či bude kvalitný)

      ak sa na tom nebudeš hrať hry, nízka odozva a vysoke frameraty sú ti nanič, 10bit farby využieš ak chceš robiť s fotkami a videami (ale ak nie si profi aj na foto/video stačí 8bit) takže by som hladal niečo s kvalitným panelom a na to ti nezostáva nič iné ako recenzie

      ja osobne zvažujem tento lacny shit lebo má obstojné recenzie, ale odporučiť ho nemôžem lebo som ho nevidel

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Vyber monitora 05.12.2020 | 23:02
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        a toto mám ako 4k alternatívu vyhliadnuté samsung ale tiež neviem či je vôbec obstojný

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Vyber monitora 06.12.2020 | 21:46
      Avatar 3xc   Návštevník

      ja som velmi spokojny s iiyama 27 prolite, TN, ma pivot aby si mohol naladit vysku monitora, ma to hdmi, aj displayport, je to len 2K, filter na modru farbu je popici vec, proste vobec nebolia oci ani ich nemam suche, monitor ide skoro stale, niekolko rokov, ziaden problem. neviem teraz presne cislo, ale isto sa na tie monitory mrkni. moj stal kolo 400 ale typujem ze teraz budu lacnejsie.

      • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 11:27
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        O modrej farbe som toho počul dosť. Tí najlepšejší "oranžoví" tvrdia, že to pomáha na večer, cez deň je to skôr opačne. Samozrejme som počul aj vyjadrenia užívateľov, ako si pochvaľujú zlepšenie spánku... Keď mám pocit, že mi je lepšie, to je určite tá najlepšia metrika.

        Len ono ten problém s modrým svetlom večer platí úplne na všetky zdroje svetla okolo. Čiže potom treba všade kúpiť chytré žiarovky a po vonku asi brýle s filtrom.

        Zatiaľ som to neskúšal, skusím večer na začiatok minimalizovať modrú na monitore a svietidlo prepnúť na červenú :)

        A nejaké výsledky z kačice.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 11:38
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja som mal problém zaspať keď som si dlhšie čítal v posteli, vymenil som žiarovky v spálni na teplé (myslím že 2600K z pôvodných bielych 4000K) a odvtedy nemám problém

          či to bolo tým alebo je to len zhoda náhod neviem, v každom prípade to pomohlo či už ako placebo alebo naozaj

          odvtedy som vymenil za teplé všetky žiarovky okrem kúpeľne a minimálne sa útulnejšie doma cítim

          filter modrého svetla nepoužívam (teda mám ho aktívny v mobile ale ten večer používam tak či tak minimálne) ale ani by som ho na monitore nechcel (doma pri editovaní fotiek a videí som zvyknutý na čo najpresnejšie zobrazenie farieb a v robote má presvetlenú kanceláriu takže žltý monitor by asi nespravil rozdiel)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 12:06
            Avatar samalama   Návštevník

            nie je to ziadna nahoda ani placebo, je to o potlacani tvorby melatoninu (ktory riadi spanok) dennym, resp. modrym svetlom...

            • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 12:13
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja tomu verím (preto som menil aj tie žiarovky) ale to neznamená že to je je jediný dôvod zlepšenia môjho spánku

              na druhaj strane viem že som ako študent do noci sedával pri PC alebo TV úplne potme (čo tiež nie je ideálne) a bez akéhokoľvek filtra a spal som ako bábo

              alebo to bude asi aj vekom, už dávno nemám 20

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 12:07
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ja dnes začnem, tak uvidíme :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 12:49
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja tomu Redshift neviem prísť na chuť a doslova mi prekážajú tie farby. A milujem svetlo neóniek hlavne pri fotení, krásne zblbne automatika pri vyvážení bielej.

    • RE: Vyber monitora 07.12.2020 | 14:41
      Avatar YOnny   Návštevník

      Za mna 25" qHD ... 27" qHD nedava zmysel, nizsia hustota, vacsie pixely, nastupujuci ghosting a ine **** Pracovne som 8 hodin denne za obrazovkou + casty vecerny gaming. v Ubuntu mam zapnuty "night light", ale casto ho vypinam, obcas je to otravne. Podla mna najviac pomahaju appky ako napr. "Safe Eyes", ktora ti pripomenie precvicit ocne svaly, nasledkom coho mám aj nadalej ocne bielka bez lavovych prudov :D

      Nasledujuce 2 monitory maju identicke panely, obidva denne pouzivam. Nepozorujem u nich ziaden problem - na to som dost detailista.

      Doma mám https://www.alza.cz/25-dell-up2516d-ultrasharp-d3852916.htm

      V práci som pozadoval rovnaky panel -> https://www.alza.sk/25-benq-pd2500q-d5100552.htm#popis

      Okrem toho, ze dell je o 100€ drahsi, ma dotykove tlacidla a uz nie je v predaji, BenQ mi pride lepsi so svojim ovladanim s mechanickymi tlacidlami a prehladnejsim menu. Obraz sa porovnat neda, je to naozaj identicky panel so 100% RGB.

    • RE: Vyber monitora 12.12.2020 | 20:47
      Avatar Lakymotion   Návštevník

      Tak som si nakoniec vybral tento: https://www.mall.sk/lcd-27/philips-288e2a-288e2a-00-?tab=reviews co na neho poviete?