system nenabootuje

Sekcia: Ostatné 18.12.2020 | 00:39
Avatar mano   Návštevník

Zdravím. Kamarátke zamrzol notebook tak ho vypla a zapla ale už jej zobrazí len možnosti ubuntu, advacet option a system seting. Je to notebook lenovo ideapad a system linux mint. V advancet option vybrala staršie jadro (ukazovala mi to len cez video v telefone). vypisalo tam niečo ako can't efi partition nepamätám cely ten výpis. Dá sa s tým niečo urobiť?

    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 03:38
      Avatar samalama   Návštevník

      vymenit kamara... ehm disk...

    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 08:37
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Druhý disk, alebo reklamácia.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 09:04
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ďalšia možnosť - ak je to starší ntb (píšeš že tam bol Linux Mint) tak ho naštartuj v Live a urob kontrolu disku a uvidíš.

      • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 10:01
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak trochu cítim, že týmto si užívateľa úplne zmiatol :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 10:46
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
      can't efi partition nepamätám cely ten výpis. Dá sa s tým niečo urobiť?

      Toto ukazuje, že nemá efi partíciu na disku, takže problém s diskom. Skúsil by som naštartovať nejaký live linux a pozrieť, ako je na tom disk. Pokiaľ to bude vyzerať dobre, skúsil by som novú inštaláciu ale skôr je to na výmenu disku a novú inštaláciu.

      • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 13:32
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja silno pochybujem že jediné čo sa stalo je že "zamrzol notebook tak ho vypla a zapla" ale to je vedlajšie

        ale ak tam má nejké dôležité dáta pred pokusom o novú inštaláciu nech sa ich pokúsi najprv zálohovať cez nejaké live distribúciu ako už boli viac krát navrhnuté (na externý disk napríklad) - to predpokladá že ten disk nezomrel

        ak teda neodiešiel disk je pravdepodobné že by sa to dalo zachrániť (ja som odporca reinštalácii) ale pre menej skúseného užívateľa je reinštalácia asi najlepšia cesta

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 13:57
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          No myslim, ze aj skuseny uzivatel by sa pri tejto chybe zapotil.

          • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 15:26
            Avatar redhawk75   Používateľ

            to nebude chyba.

            Bud sa odporucal disk, alebo uzivatel sa hral s gparted / dd / alebo cosi podobne.

            Popripade ak tam bol dualboot tak windows si spravil aktualizaciu

            • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 16:49
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              presne sem so to smeroval že skúsený užívateľ by vedel že robil som (......) a tam asi bude chyba

              to môže byť úplná banálnosť (alebo neriešiteľná záležitosť)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 19:28
      Avatar mano   Návštevník

      Vďaka za reakcie. Notebook je asi 4,5 ročný ,je tam mint 19. Ta baba používa na pozeranie tv cez kodi, vlc ,firefox a jeden program cez wine . Vie si ho tak akurát aktualizovať takže z jej strany žiadny zásah. Vyskúšať to cez live systém som myslel,len problém je ,že ona je v uk. a ja it. Ma aj inštalačný usb kľúč ale nevie kam ho dala.Hovoril som jej nech nejaký zoženie.Ešte raz vďaka.

      • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 19:31
        Avatar mano   Návštevník

        Windows tam bol predtým asi pol roka potom už len linux,ten posledný od jula 2018

        • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 19:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ja mám disk s chybou už pár rokov a funguje, mno väčšinou reinštalácia na takýto disk je oddialenie ďalšej smrti na ktorú bude v najbližšom čase čakať. To jej určite povedz.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 20:21
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak by som to tipol na disk.

          Mne tak umrelo SSD v NTB bez chyboveho hlasenia len proste zmizla particia

    • RE: system nenabootuje 18.12.2020 | 21:51
      Avatar mano   Návštevník

      niečo skúšala teraz sa jej zobrazuje toto čo je na obrázku