Je MX linux dobra volba?

Sekcia: Ostatné 28.01.2021 | 15:50
Avatar Simulant   Návštevník

Zdravim vsechny, potreboval bych sim radu. Mam nekolik notebooku pro studenty s ryzenem 5. Jejich ucel je priprava dat pro simulace na serveru a jejich vyhodnoceni. Potrebuji linux, tak jsem zvolil MX linux 19.3. ahs. Je to dobra volba? Pozadavkem je stabilita a nejsem fanda castych aktualizaci. Jeste byla "na stole" fedora a openSuse. Ale moc komerci nemusim, ale pro pripad studijnich nb bych slevil z meho pristupu. Muzu znat vas nazor na volbu MX? Diky a mejte super den. Simulant

    • RE: Je MX linux dobra volba? 28.01.2021 | 16:56
      Avatar +debian+   Návštevník

      Za mna debian stable so stable-backports.

    • RE: Je MX linux dobra volba? 28.01.2021 | 17:06
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Za mňa si zvolil OK. Mám s ním výborne skúsenosti u užívateľov čo nie sú moc kamaráti s administráciou systému.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Je MX linux dobra volba? 29.01.2021 | 09:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tak pri volbe medzi fedorou, suse a MXby som voli urcite MX

      fedora je testovacim distrom pre redhat a mne suse vzdy blblo a yast je sice super ale je pomaly moloch

      potom je otazka skusenoti tych uzivatelov s linuxom, ak maju nulove tak ja by som radsej volil *buntu LTS (lebo pomoc a navody sa ovela lahsie hladaju)

      ale ak vedia linux pouzivat tak MX je super volba

      debian (aj testing) je tiez fajn moznost ale tiez skor pre skusenejsich uzivatelov

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Je MX linux dobra volba? 30.01.2021 | 12:08
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Kedze AHS je tam AMD zen?

      AHS verzia je menej stabilna a hlavne pre najnovsie CPU a VGA. rok vyroby 2020 a 2021 

      Inak MX ano ale skor standardnu verziu

    • RE: Je MX linux dobra volba? 30.01.2021 | 15:47
      Avatar Simulant   Návštevník

      Ahoj, diky za rady. Ahs jsem volil diky procesoru ryzen 5 4500U.

    • RE: Je MX linux dobra volba? 31.01.2021 | 20:34
      Avatar 25rado   Používateľ

      neviete nahodou ci mx rozbehne grafiku na notebooku sis mirage 3 , cpu je celeron 1,2 64 bit + 4 gbram

      • RE: Je MX linux dobra volba? 31.01.2021 | 21:08
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Však vytvor livko, nabootuj a uvidíš.

      • RE: Je MX linux dobra volba? 01.02.2021 | 11:03
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        čo som narýchlo pogoogloval budeš na väčšine distier musieť doinštalovať driver

        napríklad takto:

        https://gist.github.com/fevangelou/46a2885233c45011ad5c8752f18eac73

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Je MX linux dobra volba? 04.02.2021 | 20:32
          Avatar redhawk75   Používateľ

          v MX funguje s 18.3 uz by default.

           

          • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 08:58
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Aj v antiXe sú všelijaké kuriózne moduly by default od kedy si pamätám.

            Po úspechu nomainstream MX Linuxu, sa bojím aby nespadli do tej žumpy medzi mainstream. Asi začnem šíriť, že stojí za pikaču :-)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 09:40
              Avatar redhawk75   Používateľ

              zatial to ale u panov vypada, aj vzhladom k anticapitalistovi, ze odolavaju v pridavani a nejak im popularita nepriniesla koniny do systemu.

              pomaly a isto ;)  kedze som sa poucil - RH linux-Knoppix-Mandrake-Ubuntu-Linux mint, si preto upravujem antix xfce. robim si z neho svoje mx.

              • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 10:58
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Pozerám, že ideš ešte sedemnástku. Na fóre je postup ako prejsť na devätnástku.

                Veľa zdaru s novým slovenským distrom :)

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 13:51
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  19. ale s 4.9. jadrom.

                  ten screen je na pos terminali, na desktope (tripleboot antix + mx + winX) je novy antix na debian 10

                  na nom som v poslednom case skoro stale, kedze si chcem tu antix xfce nechat ako primarnu.

                  • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 19:00
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Kernel 4.19 je lepčí :) Jeden z najepčích Kernelov za poslednú dobu, fakt mi na všetkých kompišoch šlape výborne. Niektoré veci sa zlepčili aj na veteráne aj novšom kompe.

                    Tak antiX je super pre ladenie vlastného distra, pre mňa úplne top. V pláne mám zas prekopať LegacyIce ale zakopal som sa momentálne vo svojom vymyslenom projekte, pretože som dostal zaujímavú ponuku, tak cca na dva týždne dávam bokom úplne všetko.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 14:00
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  inxi z hw probe

                   

                • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 18:56
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  kernel 4.19 je jasny uz len kvoli podpore 

                  Zatial som ale pre Antix xfce nevybral defaultne ani ikony ani temu. 

                  Ja nemam rad svetle (ani na windows) takze urcite ostane Adwaita dark tema aj kurzor ale na icony este ma cas :D

                  najprv je nutne dolatit programy kvoli jazyku a nefunguje autologin do vytvoreneho uzivatela (treba doladit script pre viac uzivatelov) 

                  Inak by som povedal ze pomaly sa blizi verejna beta zatial bude na mega a potom sa uvidi, riesim akurat s ludmi z mx / antix co s tym... Ci to bude ofic respin ako zacinal mx KDE alebo len nieco ako mx workbench, samosebou spravena vydlicka :-)

                  Inak nieje to len vizual ako posledny Greenie: 
                  upravene locales cz, sk, eng (andy si mysli ze som mal nechat vsetky antixove)
                  sw doinstalovane:
                  Slimjet (uvaha o zmene na Chromium), Lazpaint, xsane, menulibre, SULDR (ovladace Samsung + HP), gnome-disk-utility, Evince, ristretto, FreetuxTV, LibreOffice 7.1 sk (nedoladene zatial bez skGUI, uvazujem nad CZ gui lebo sk preklad 18%), VLC, Filezilla, cpu-x (namiesto hardinfo)

                  Spraveny skript na cistenie systemu raz za 7 dni (thumbnails, apt autoremove) raz za 14 dni fstrim (ak najde ssd) zatial uplne nedoladene

                  nainstalovana 386 architektura (pre dosbox + wine) 

                  co sa rozhodujem:

                  • Wine vs Lutris (a ci vobec to ma zmysel davat predinstalovane)
                  • LightZone alebo Darktable predinstalovane (namiesto Gimpu je tam lazpaint (vektor + bitmap))
                  • Prehliadac obrazkov je Ristretto, uvazujem ci ponechat alebo zmenit gThumb (povodne je v antixe Mirage + Feh)
                  • instalovane WiCD namiesto ceni (ja som si dam wicd a aj preferujem) 
                  • ci ma zmysel  cerveno cierna tema ako default alebo pouzit nieco uz hotove, predsa len aj ked som home office nemam tolko casu.
                  • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 18:59
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    z neznameho dovodu tam hodilo 2x ten isty obr

                    povodne tam mal byt druhy tento obrazok menu.

                  • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 20:40
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Prehliadač by som volil Chromium, už len kvôli možnosti používať rozšírenia z Chrome, určite Wine prípade Playonlinux namiesto Lutris, Darktable na rawká, ako prehliadač obrázkov by som zvážil aj Nomacs. Čo sa týka vizuálu skús vybrať dve témy, tmavú keď ju preferuješ a svetlú, asi by som riešil už hotové témy. Ikony za mňa určite Papirus, alebo napríklad elementary-xfce. A FreetuxTV by som tiež zvážil, nie každý využíva IPTV a vie to aj VLC. Ale to je len môj názor,,,

                    • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 21:28
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      podla mna pchat do ditribucie tak špecifický sw ako darktable (len pre malu cast fotografov) alebo lutris (pre par ludi co chcu hrat win hry ) je zbytocne a skor kontraproduktívne

                      lebo fotograf si aj tak nainstaluje sw co ma rad (mozno mu viac vyhovuje rawtherapee) a hrac si aj tak nainstaluje aj steam aj heroic aj lutris aj playonlimux aj wine

                      ak to ma byt myslené pre zaciatocnikov bol by vhodnejsi klikaci skript v ktorom si vyberu co všetko inštalovať (niektore distribucie to ponukaju pri instalacii)

                      podla mna uz aj prehravac videii je už na hrane

                      podla mna po instalacii by distribucia mala mat web prehliadac, file manager a prehliadac (nie editor) dokumentov a obrazkov a hlavne jednoduchy sposob doinstalovania zvysku a stym spojene dobre repozitare

                      napriklad MX ma na to zalozku "oblubene" ci ako sa vola v gui pre inštaláciu vybraných najpoužívanejších programov

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 21:44
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        je tam priamo mx instaler (klikatko.

                        Darktable je nielen kvoli upravam ale aj ako katalog (preto ten Lightzone vs Darktable)  lebo shotwell tam ide len stary (bez systemd)

                        MX oblubene je Mx program installer, ten tam je.

                        Bezne je vsade GIMP, ja som to zamenil za lazpaint je jednoduchsi a lahsi.

                        Ako vyber je uzky:

                        Grafika: Lazpaint, Ristretto, xsane

                        Internet: Clawsmail, Firefox ESR, Slimjet, Filezilla, gFTP,  qbittorent

                        Kancel: Evince (na PDF), Libreoffice,  Dictionary (slovnik do LO)

                        Multimedia: Gucview (GTK Universal Video pre kamery), VLC, FreetuxTV, Streamtuner (nepodarilo sa mi to vynat z antixu)

                        Utility: gnome-disk utility (na manazment prav a pripojeni diskov s GUI), Htop, Baobab, inxi, wicd, a par zakladnych veci.

                        Instalacka (z nej mam urobeny na stroji system) ma 1,3GB a prepojenie na repo debian, mx a antix

                        ono uvazoval som prave o "chudobnej" verzii, lenze hned som bol upozorneny ze 90% uzivatelov aj tak chce ako zaklad, dokonca ludia z mx  fora mali protesty k inemu prehliadacu, lebo mozilla je top. a pod.

                        Ide o to 100 ludi 100 chuti

                      • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 22:43
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                        podla mna pchat do ditribucie tak špecifický sw ako darktable (len pre malu cast fotografov) alebo lutris (pre par ludi co chcu hrat win hry ) je zbytocne a skor kontraproduktívne

                        Tak to áno, Darktable a Lutris se špecifické programy a do základu pre iných by som ich asi nedával ani ja. Je dosť ťažké urobiť univerzálny programový výber, každý používa iné programy. Potom sa zase zamerať v max. miere na knižnice podľa desktopu. Ja by som zvolil napr. úplne iný výber ale to neznamená že Redhawkov bude zlý,,

                    • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 21:31
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      no Chromium vs Slimjet  je tazko (slimjet je odlahcene chromium, Firefox-ESR ostava) ale asi bude to chromium lepsie. 

                      No Wine s PoL je trochu problem na antixe (nema systemd ani systemd shim) 

                      Nomacs je prepojeny z Gnome kniznicami, zas by to navysilo velkost. ale bola to varianta kym som uvazoval urobit to z MX

                      v zaklade su 4 temy (svetla, svetla s tmavym oknom  tmava a tmava z sedym okrajom (arc + adwaita) 

                      Ta elementary-xfce nevyzera zle,  gui budem ale riesit posledne ked bude vsetko slapat. a kedze na tom robim sam tak cca 10-14 dni este nez to bude na verejnost.

                      freetux je priamo so zoznamom SK/CZ programov, vela ludi si nevie zoznam dohladat, a ma to byt take vseobecne

                    • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 21:57
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      ta svetla tema je v prilohe

                      • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 22:35
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Máš tam zdvojené programy, Leafpad - Mousepad, ClipIt - Clipman, čo si písal tak gFtp - Filezilla, to by som asi zredukoval. Inak si myslím že to bude OK,,,

                      • RE: Je MX linux dobra volba? 07.02.2021 | 22:45
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        A zvolil by som iný font, zase každému podľa chuti, ja sekám všade Ubuntu fonty,,,

                        • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 11:45
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          s gui som sa este nehral, pisal som ze az ked bude stabilne. Font hm je tam Serif (standard antix) ale uvazujem nad niecim podobnym times new roman (ms fonty su nainstalovane by default) 

                          Vacsi problem je LO sk verzia dost pokulhava za ceskou

                          gFTP vs Filezilla a Mousepad a Leafpad sa rozhodujem co s nimi, zatial to vyzera na FIlezillu a Mousepad (cim gFTP a Leafpad vypadnu)

                          Ide o to ze to konzultujem s domacim BFU aby som zase nespravil nieco len pre seba. 

                          A chvilu feedback trva :D

                          • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 18:23
                            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                            Ak tam nie je default MC, bolo by dobré ho pridať. Výborná vec, keď spadne grafika a treba niečo opraviť v gui. Tiež by tam mohol byť BleachBit. Dúfam, že doriešiš aj Wine.

                            • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 19:56
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                              bleachbit to je ten uplne zbytocny sw co rad maze aj súbory ktore system a uzivatel potrebuje a pouziva ?

                              kto tuzi po takychto zbytocnostiach nech si ich nainstaluje ale nahodou to zbada nejaky zaciatocnik a bude si mysliet ze je to potrebene pouzivat (a zacne hladat sw na defragmentaciu)

                              MC tiez nepridava nic co by sa prostrednictvom beznych nastrojov ako ls, cp, mv, rm nedalo vyriesit,ale preco nie MC je super nastroj

                              a mat wine v zaklade je tiež podla mna odveci, lebo neznaly uzivatel si začne sťahovať všetok sw z netu vo forme warezovych exe namiesto repozitarov (lebo wine mu zabezpeci ze mu to pojde ani nebude vediet preco)

                              kto chce wine, nainstaluje si ho na 3 kliky

                              tot len môj názor

                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:09
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                MC je dobrý aj z iného dôvodu, inštaluje aj mcedit čo je úplne jednoduchý editor,,,

                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:11
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Už si presne nespomínam v ktorom distre, ale v jednom mal Bleachbit predvolene zaškrtnuté všetky voľby na čistenie, to musela byť paráda,,,

                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:30
                                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                BleachBit sa dá nastaviť, čo má mazať, a je celkom užitočný na odstránenie milion logov a dočasných súborov. Nie každý má terajbajtové disky, že mu to nevadí. Wine si každý nevie nainštalovať a keď, tak nainštaluje 64 bitovú verziu, na ktorej 2/3 programov poriadne nefunguje. To, že treba aj 32 bitovú verziu, o tom málokto vie /asi aj včetne teba/ Wine nie je len o hrách, je potrebné na kopu pre ľudí dôležitých programov rôznych zameraní, napríklad https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=en&u=https://nextup.com/talker/&prev=search&pto=aue obrázok redhawk to vie a preto tam už dal 32 bitovú podporu do systému, bez ktorej by dosbox a wine nefungovali korektne.

                                • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:35
                                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                  Oprava linku Program

                                  • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:42
                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                    a kolko ludi z toho 1% co pouiva linux potrebuje sw pre nepocujucih ?

                                    myslim ze mena vsetkych tych ludi by som si dokazal zapamatat

                                    ja wine beriem a pouzivam, ako barlicka je to super ale nie ako zaklad beznej distribucie

                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 21:04
                                      Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                      Vidno, že si právnik, všetko vieš zaonačiť /smajlík s úsmevom/ Ten program je len príklad, no každý, kto prechádza z windows, má svoje obľúbené programy a chce ich používať. Za posledných 15 rokov som vo wine odskúšal viac ako 500 rôznych programov a asi 100 funguje celkom uspokojivo, zo 30 ide rovnako, ak nie lepšie, ako vo windows.

                                      • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 21:41
                                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                        ako som pisal ja povazujem wine za fantasticku vec, sam pouzivam aplikacie beziace cez wine (napriklad pravnicky ASPI) ale novym uzivatelom linuxu je ovela lepsie ukazat ze existujú alternativy, ako ich ucit ze aj sw z windowsu sa da spustit - kedze stabilita a udrzatelnost je vzdy otazna - dnes to funguje zajtra nemusi kedze tvorcovia sw netestuju ci nova verzia bude fungovat pod wine)

                                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 20:48
                                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                  a kolko zaberaju tie logy ? viac ako kilobajty ? viac ako par megabajtov ? neverim

                                  kazdemu kto by chcel poslem mu 500GB disk za 10e

                                  BleachBit sa dá nastaviť

                                  kto si ho vie nastavit nema problem si ho nainstalovat

                                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                  • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 21:01
                                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                    Bleachbit ako taký by som nezatracoval, dajú sa nastaviť ktoré adresáre chce používateľ mazať aj mimo predvolieb a okrem iného maže napr. históriu dokumentov a cache obrázkov ak sa nemýlim, a tá vie narásť na pekných pár mega. Ale do základnej inštalácie asi nie je potrebný a dá sa žiť aj bez neho,,,

                                    • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:17
                                      Avatar redhawk75   Používateľ

                                      bleachbit netreba. 

                                      je tam automaticky spustany script na mazanie kazdych 14 dni. bfu to ani nevie a bude to mazat len thumbnails (rm -rf ~/.cache/thumbnails/*),  a 1x za 60 dni sa spusti cistenie apt (autoremove, autoclean, clean) a kos (rm -rf /home/*/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null, rm -rf /root/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null) a logy starsie ako 30 dni ( find . -name "*.log" -mtime +30 -a ! -exec rm -f {} \; ) ak tam bude ssd zbehne aj silent fstrim / -v

                                      povodne som uvazoval dat tam cely mx cleaner ale toto je jednoduchsie

                                      • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:21
                                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                        Rozumné riešenie,,,

                            • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:01
                              Avatar redhawk75   Používateľ

                              mc ani wine nebudu vo vybere. MC je od zaciatku mimo hry aj ked v antixe je tak ja som to vyradil. je tam sunflower + thunar

                              po premysleni som dosiel k zaveru ze wine alebo lutris pre bezneho uzivatela, rovnako ako darktable nemaju zmysel, su v repo aj v mxpi 

                              bleachbit je nahradeny automatickymi skriptami. skusenejsi uzivatel ich vie zrusit a nahradit cim chce.

                              bleachbit je rovnaka skodna ako ccleaner pre beznych pouzivatelov.

                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:10
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                za mna palec hore

                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:30
                                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                Už máš nejaký predbežný výber programov podľa skupín, čo tam bude? Nech ti do toho môžeme kecať :-) Zatiaľ to vyzerá dobre, čo tak do grafiky zahrnúť aj nejaký jednoduchý editor ako napr. Photoflare? Bežný používateľ chce max zmeniť veľkosť fotky, možno doostriť a pridať kontrast, nič komplikované a tuším som ho nevidel v žiadnom distre v základe,,,

                                • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 01:01
                                  Avatar redhawk75   Používateľ

                                  chlape si ma rozosmial. OK tak zoznam predinštalovanych programov abecedne:

                                  01. Adblock MX - blokovač reklám 
                                  02. Android connect - pripojenie android telefónov (MTP) (MX verzia)
                                  03. Apple connect - pripojenie pre zariadenia Apple (otestovaný iPod nano, iPhone a iPad air) (MXverzia)
                                  04. Baobab - analyzér disku
                                  05. Claws mail - mailový klient
                                  06. Clipman - správca schránky
                                  07. Conky - ľahký system monitor a viac.
                                  08. Dictionary - Slovník sk-eng, cz - eng
                                  09. DOSbox - dosový emulátor (tak ako je v povodnom antixe)
                                  10. Evince - prehliadač dokumentov (PDF, XPS)
                                  11. Filezilla - ftp klient
                                  12. Firefox ESR - webový prehliadač
                                  13. Geany - ľahké IDE 
                                  14. Gnome disk utility - správca diskov na zjednodušenie práce s prístupmi či formátovaním
                                  15. Grsync - grafická nadstavba rsyncu na synchronizáciu / zálohovanie
                                  16. Gucview - GTK+ UVC Viewer - aplikácia pre webové kamery zo širokou podporou modelov
                                  17. Gweled - hra s diamantami (namiesto soliteru)
                                  18. Chromium browser - webový prehliadač
                                  19. Chromium B.S.U. - skrolovacia strieľačka.
                                  20. Libre Office 7.0 - kancelársky balík 
                                  21. MenuLibre - editor whiskermenu
                                  22. MX codecs installer - inštalátor uzavretých kodekov
                                  23. MX program installer - inštalátor vybraných programov z MX (MXPI)
                                  24. qBittorrent - klient pre torrenty
                                  25. Ristretto - prehliadač obrázkov (súčasť xfce 4)
                                  26. Searchmonkey - vyhľadávač súborov
                                  27. SMTube - bezplatný prehliadač a prehrávač Youtube.com
                                  28. Sunflower - dvojpanelový súborový manažér
                                  29. VLC - univerzálny multimediálny prehrávač 

                                  celkovo nainstalovanych 1768 balickov 5.4GB, img obraz na usb ma velkost 890MB

                                  ponechal som podporu starých ovladacov. takze by s tym nemal byt problem na starom HW (cca 2007) co bude dolezite hlavne pre 32bit.

                                  Kernel: 4.19.152-antix.1-amd64-smp x86_64 bits: 64 
                                  Desktop: Xfce 4.12.4  - (po odladeni asi update na 4.16)
                                  Distro: antiX-19.3_x64-full Manolis Glezos 15 October 2020 
                                  X.Org 1.20.4
                                  Python2 – 2.7.16
                                  Python3 – 3.7.3
                                  Perl 5.28.1
                                  Bash 5.0.3(1)
                                  C (GCC) 8.3.0
                                  Make 4.2
                                  inxi 3.0.36

                                  ako fotoeditor som uvazoval LightZone a graf. editor Lazpaint (lahky a nahradza GIMP aj Inkscape) ale prave ako som tu sledoval debatu, nech si kazdy doinstaluje. Popripade mozeme skusit nejaky ten ony - kompromis ale neviem ci sa mi to chce spravovat ako oficialne distro / fork antixu. 

                                  • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 09:16
                                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                    Tak potom je to druhá vec, ak to robíš pre seba :-) Aký programový výber tam hodíš, aké skripty a aj aký vizuál na to ušiješ, je to len tvoja vec. Ale aj tak je to zaujímavé,,,

                                    • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 09:27
                                      Avatar redhawk75   Používateľ

                                      ano, pre seba, ide o to co pisal aj bedna.

                                      mx sa stava mainstreamom. a systemd zacina robit coraz viac problemov a systemd-shim pomaly a isto bude nahradeny plnohodnotnym systemd.

                                      v antixe systemd nie je.

                                      druha vec je ze nie je problem z toho urobit verejne distro. problem je len s udrzovanim.

                                      • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 09:53
                                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                        Jasne chápem, a práve to udržovanie distra dá najviac zabrať.

                                      • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 10:13
                                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                        systemd zacina robit coraz viac problemov

                                        ja sa tu už pár rokov pýtam na konkrétne príklady toho ako systemd ovplyvňuje bežného užívateľa a stále som nedostal jediný príklad, vieš mi pls uviesť čo konkrétne je zlé na systemd a prečo by som sa mu mal vyhýbať ? (nerýpem, ja to myslím vážne, zaujíma ma to - len zatiaľ jedinú odpoveď ktorú som dostal je že "funguje inak ako sme boli zvyknutí")

                                        lebo myslím že aj v tomto vlákne bolo práveže spomenuté že práve absencia systemd spôsobuje problémy (nefunkčnosť niektorých programov)

                                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                        • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 10:44
                                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                          Tak toto zaujíma aj mňa, viem len to že init spúšťa procesy jeden za druhým a systemd paralelne, a to je asi tak všetko čo o tom viem,,,

                                          • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 11:15
                                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                            ja už som sa pokúsil asi 3 krát si k tomu niečo naštudovať ale bolo to vždy nad moje schopnosti a knihu systemd for dummies som nenašiel :-D

                                            ak som našiel článok pre začiatočníkov, zväčša je formulovaný štýlom prečo je systemd lepší a prehľadnejší ako System V init (či ako sa to volá ten druhý)

                                            a väčšina tých kritizujúcich systemd je tak špecificky zameraná na adminov, že nerozumiem polke použitých výrazov

                                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                            • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 11:30
                                              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                              Tento spor medzi zastáncami jednoho či druhého initu mi pripadá, ako spor medzi zastáncami atmosférických motorov voči preplňovaným. Možno má systemd nejaké nedostatky (ja som zatiaľ na žiadne neprišiel) ale treba to brať ako daň za niečo nové, čo sa časom utrasie a vyladí. Je to niečo podobné ako jednotlivé verzie KDE. Na začiatku každej verzie to nebolo OK, časom sa to doladilo. Toto je podobné len to treba nechať dozrieť. Je to prirodzený proces, pokiaľ by sme skostnateno lipli na tom, čo bolo a bránili vývoju (pokroku), mohlo by sa stať, že by sme dodnes poznali iba textový linux bez grafiky. Však tak to celé začalo nie? Niekedy boli výstupy z PC iba vo forme textových výstupov, či už to bolo na tlačiareň alebo černobielu obrazovku.

                                            • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 14:14
                                              Avatar redhawk75   Používateľ

                                              k systemd, jednoduche vysvetlenie asi nie je. systemd nie je init je to akysi kernel nad kernelom.

                                              mam k tomu 2 postoje, na bezne pouzivanie pre bezneho uzivatela nema zmysel riesit ci ano alebo nie, vtedy je to skor filozoficka otazka a tym padom kazdeho osobny postoj (pouzivam aj bunsenlabs, ci na chromebooku som mal gallium) 

                                              pre mna podstatny postoj je aby mi fungovali pracovne veci. a teraz nemyslim moj pracovny uvazok ale moju "bokovku"

                                              potrebujem aby mi pri auditoch vsetko slapalo, aby mi nejaky systemovy proces nedeaktivoval, lebo sa mu zda ze dlho je proces necinny, program ktory 1x za 3s (3000ms) urobi nejaky krok.

                                              aby mi pri analyze cez nejaky framework mi to systemctl nestopol lebo .... atd.

                                              v 95% pripadoch sa problem systemd prejavuje v oblasti serverov, auditu a povedzme si otvorene v sedej az tmavej zone bezpecnosti.

                                              Cize x krat opakovane mne vadi pracovne, na beznom zachodovom chromebooku mi je jedno ci to bezi, ale na serveri z ktoreho spustam frameworky to bezat nesmie s tym ze netusim ci to nepadne po 1-2 hodinach testu.

                                              tam to musi bezat stabilne.

                                              v MX je implementovany systemd shim, co su spustene sluzby systemd bez initu a niektorych systemovych vystrelkov (sietovka je stale ethxx anie enXYerXX a podobne)

                                              takze chapen ze vacsina uzivatelov GNU/Linux sa s problemom nestretne.

                                              to nadavaju iba testeri, admini a hats (white a grey, black to nesiria :-) )

                                          • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 14:48
                                            Avatar redhawk75   Používateľ

                                            Tak toto zaujíma aj mňa, viem len to že init spúšťa procesy jeden za druhým a systemd paralelne, a to je asi tak všetko čo o tom viem,,,

                                            tak init ma spustit system. nasledne nabehnu sluzby a init sa do toho nestara.

                                            systemd sa sprava ako init a nasledne preberie management sysemu sluzieb (demonov) podobne ako windows.

                                            sysV alebo upstart su init.

                                            systemd je init system a spravca sluzieb (init system and service manager)

                                            zjednodusene start systemu:

                                            sysV: BIOS (efi) - mbr (gpt) - grub - kernel - init (sysV) - init tab - mount filesystem - rc sys init -  login   (pri logovani vidi a zapisuje vsetko systemom process to log)

                                            systemd: BIOS (efi) - mbr (gpt) - grub - kernel - init (systemd) - systemd suite (systemd core, systemd utilities, systemd daemons, systemd libraries, systemd targets) - login (pri logovani: process - systemd - journald - log)

                                            takze paralelne nacita vsetko pod systemd suit a odtial to aj manazuje, vratanie kill process ci respawn process na zavolanie initu (nie priamo uzivatela)

                                            • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 14:54
                                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                              Keďže sa venujem Linuxu viac zo strany použiteľnosti, prispôsobeniu desktopu a programového výberu a nejdem až tak do hĺbky mám na toto len dve slová - no Boha,,,

                                              • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 22:21
                                                Avatar redhawk75   Používateľ

                                                ale nie, pre bezneho uzivatela je to v pohode.

                                                bud rad ze nevidis pod kapotu windows. V 2011 som prednasal na TUKE bezpecnost a rozoberali sme v druhej polovici jadra (BSD, linux, MS kernel) tam boli ine veci a to som nemohol vsetko zverejnit ani na prednaske.

                                                 A mimochodom na Windows 7 mam este 3 roky NDA (non-disclosure agreement, dohoda o mlcanlivosti)

                                                • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 22:24
                                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                                  Ja zase tak do hĺbky nevidím, a možno aj dobre :-)

                                            • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 14:54
                                              Avatar redhawk75   Používateľ

                                              graficky rozdiel.

                                              • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 16:11
                                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                                veľmi pekne vysvetlenie, teraz už aspoň tuším, ďakujem

                                                a zostávam pri mojom: kým mi to funguje nebudem do toho rýpať

                                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 22:17
                                                  Avatar redhawk75   Používateľ

                                                  presne, pre bezneho uzivatela je to jedno.

                                                  bohuzial nie som bezny uzivatel

                                                  • RE: Je MX linux dobra volba? 10.02.2021 | 16:19
                                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                                    tak toto je asi prvá normálna reakcia od niekoho kto nemá rád systemd

                                                    palec hore

                                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 22:35
                                Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

                                Ak tam nechceš dať niečo, čo iné distrá nemajú a tak pomôcť s prechodom na linux, tak neviem, načo to robíš. To už Greenie bude lepšia voľba a o štandartnom MX ani nehovorím. Každý, kto vie o linuxe a chce ho skúsiť, má už s počítačmi a s windowsom skúsenosti. Úplný začiatočník linux ani nenainštaluje.

                                • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 00:36
                                  Avatar redhawk75   Používateľ

                                  no nerobim to pre ludi ale pre seba. on moj antix xfce je uz od 17. :-)

                                  hlavne sa chcem vyhnut prave tomu co maju vsetky a co hlavne laka pouzivat.

                                  Ja osobne ked instalujem MX v defaultnom rezime a vzdy instruujem co a ako.

                                  • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 08:54
                                    Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
                                    no nerobim to pre ludi ale pre seba

                                    Keď pre seba, tak je to v poriadku, veď to robí každý, že si zo štandartnej inštalácie vyhodí, čo nepotrebuje a pridá si veci podľa potreby.

                              • RE: Je MX linux dobra volba? 21.02.2021 | 16:08
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Vďaka tebe som po rokoch opäť na Thunare. Dosť mi teraz pomáha pri mojom vorkflow s AI.

                                Začínam rozmýšľať, že asi všetko premigrujem na Xfce aplikácie. Samozrejme už dávno nie sú ľahkotonážne, ale páči sa mi použiteľnosť.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: Je MX linux dobra volba? 21.02.2021 | 17:28
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  Mne odišiel disk na ktorý som chcel nahodiť na ostro Linux, tak zatiaľ fungujem z Windowsu z iného disku. Skúšam distrá len z flešky, celkom sa mi pozdáva po novom SparkyLinux s Xfce desktopom. Inak až teraz som si uvedomil, koľko programov je multiplatformových, po novom som objavil že aj digiKam viem nahodiť do Windowsu. Inštalačka zahŕňa aj Showfoto, s ktorým sa dá celkom slušne zabávať.

                                • RE: Je MX linux dobra volba? 21.02.2021 | 17:29
                                  Avatar klokan   Návštevník

                                  Xfce áno, rokmi overené.

                                  Mne sa páči táto hláška:

                                  bleachbit je rovnaka skodna ako ccleaner pre beznych pouzivatelov

                                  :-D

              • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 12:02
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                To ti fakt žerie tak málo pamäte? A len tak ma napadlo, čo si tam nenahodíš kvôli vizuálu Papirus ikony? Momentálne sú najuniverzálnejšia sada ikon aké poznám,,,

                • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 12:31
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tiež používam Papirus, je tam skoro všetko a keď nie je tak skopčím podobnú ikonu a premenujem.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 12:40
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Cez 10 rokov dozadu som sa zabával s jednou sadou ikon, tuším sa volala OsX ale nie som si istý. Vtedy ešte neboli tak kompletné sady a často niečo chýbalo. Väčšinou som linkoval to čo chýbalo na iné ikony. A našiel som aj screen, tuším to bolo Ubuntu a desktop s nižším rozlíšením. Teraz všade hádžem Papirus, či je to KDE alebo Xfce,,,

                    • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 17:58
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      tak dnes doladene scripty, este cosi chyba.

                      hodeny papirus 

                      hm osx je faenza icons

                      kedysi som pouzival klasicke gnome alebo numix.

                      • RE: Je MX linux dobra volba? 08.02.2021 | 19:22
                        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                        Noo nevyzerá to zle, len tak ďalej :-)

                        • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 01:05
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          tak chutovka porovnanie svetlej a tmavej verzie (este poriesim fonty a pod.)

                          ale nutne je bud doladit multi lang. script alebo urobit iba sk verziu

                          • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 09:18
                            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                            Ten font mi riadne reže oči, asi už potrebujem okuliare po pár rokoch,,,

                • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 13:55
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  papirus odinstalovavam, lxde icony :-)

                  hlavne je to 900MHz celeron M + 512 ram a microSD karta. a funguje 30 % ako freedos platforma pre qbasic, potom ako monitorovaci server (pre LAN doma) a mailserver takze nema monitor, len pristupú cez gwservice

                  • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 15:39
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Tak potom vizuál nie je dôležitý, chápem :-)

                    • RE: Je MX linux dobra volba? 05.02.2021 | 18:30
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      tak vies ako, na takej masine to nema zmysel, na antixe na desktope mam kombinaciu papirus (GTK3) + nuovext2 (GTK2)

                      chystam sa antix upgradnut na kernel 5.x (este nemam vybraty) a xfce 4.16. pre finalne iso antix xfce 2021

                      tam papirus + adwaita pojde

            • RE: Je MX linux dobra volba? 09.02.2021 | 01:03
              Avatar redhawk75   Používateľ

              Mario pls asi by bolo to dobre rozdelit.

              Ten moj bastl jednak nie je MX a dvak je toho dost.

               

    • RE: Je MX linux dobra volba? 04.02.2021 | 20:31
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tak musim povedat ze okrem testovacieho PC uz nemam ziadne s inym OS.

      Dnes uz padol za obet aj chromebook GNAWTY (ACER CB3-111) po tretom neuspesnom, vynutenom, update GalliumOS 3.1 (Xubuntu 18.04) ma uz nastvalo a preinstaloval som to na MX.

      Postrehy:

      1. znizila sa teplota (Gallium od 52 do 61 stupnov, MX 49 do 56)

      2. znizilo sa vytazovanie SoC v MX casto bezi na 0-3%, Gallium sa len s conky pohyboval na 5-12%

      3. Zmensilo sa obsadenie pamate (Gallium 400-620MB MX 180-320MB  bez spustenych programov len Conky a system.)

      4. nemrzne pri otvoreni 6-7 tabov v Slimjete (Gallium po 5 tabe sa strasne spomalilo) dokonca bezi v pohode aj Firefox 

      5. nemusel som vyhradit priestor na SWAP (notebook ma 2GB ram)

      6. Plynule fungovanie Stellarium

      Povodna instalacia GalliumOS 3.1, dnesna MX 19.3