Reinštalácia windows namiesto Kubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.02.2021 | 11:52
Avatar Jake   Návštevník

Zdravíčko, Potrebujem pomôcť. Surfujem fóra už niekoľko hodín ale stále sa strácam a nikde som sa nedostal. Včera som sa rozhodol si vymeniť pôvodný windows 8.1 za Kubuntu 20.04 LTS. Po krátkom čase som si ale uvedomil že to bola chyba a teraz by som sa rád vrátil k windowsu. Problém je že neviem ako. Viem sa ako tak orientovať v technológiách ale toto ďaleko presahuje všetky moje znalosti. Absolútne sa nevyznám ani len v návode ktorý je na oficiálnej stránke microsoft. Vedel by prosim niekto step by step opísať proces ako sa kompletne zbavím Kubuntu a nainstalujem windows 8.1?

PS. Už mám stiahnutý ISO subor windowsu z oficiálnej stránky ale ani s ním neviem čo mám robiť.

    • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 12:04
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Neviem ako si zdatný v Linuxe, ale risknem to. Na tvojom mieste by som nahodil do už nainštalovaného Kubuntu WoeUSB, vytvoril zo stiahnutého isa bootovací kľúč s Windowsom, nabootoval z neho a preinštaloval disk. Ale ako to máš s licenciou netuším,,,

      • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 12:32
        Avatar Jake   Návštevník

        Skúšal som vytvoriť bootovacie USB cez Etcher, ale z nejakeho dôvodu keď som ho chcel spustiť cez Bios, nechcelo mi ho zobrať a proste ma to presmerovalo na Kubuntu. Je woeUSB v niecom iny ako Etcher? A podotázka, dá sa spustiť bootovanie aj inak ako cez Bios?

        • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 12:36
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Etcher nevie vytvoriť bootovacie z Windowsu, WoeUSB áno, mám to odskúšané. Ak si inštaloval Kubuntu z kľúča nemusíš nič meniť v Biose,,,

        • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 12:54
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Nahádž postupne v Linuxe každý riadok do konzoly a potvrď enterom, prvý príkaz nahodí balík gdebi, ktorý inštaluje aj závislosti pri stiahnutých balíkoch (ak nie je nainštalovaný), druhý stiahne balík a tretí nainštaluje WoeUSB. Prvý a tretí príkaz bude potrebovať zadať heslo, ktoré si si vytváral pri inštalácii:

          sudo apt install gdebi

          wget http://ppa.launchpad.net/nilarimogard/webupd8/ubuntu/pool/main/w/woeusb/woeusb_3.3.1-1~webupd8~focal0_amd64.deb

          sudo gdebi woeusb_3.3.1-1~webupd8~focal0_amd64.deb

          Hádam som sa nekopol, nemám po ruke Linux lebo som v práci. Noo a potom si vytvor už spomenuté bootovacie USB z Windows isa, ďalej je to už na tebe lebo netuším ako to máš s licenciou. Posledné roky majú disky skrytú partíciu s Windowsom, ale tú si predpokladám prepísal pri inštalácii,,,

          • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 13:27
            Avatar Jake   Návštevník

            No, prve dva riadky prebehli v poriadku. Treti vypisal

            This package is uninstallable.
            Dependency is not satisfiable: libwxgtk3.0-0v5 (>= 3.0.4+dsfg)
            • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 13:32
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Skús pred posledným príkazom hodiť tieto dva príkazy:

              wget http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/universe/w/wxwidgets3.0/libwxgtk3.0-0v5_3.0.4+dfsg-3_amd64.deb

              sudo gdebi libwxgtk3.0-0v5_3.0.4+dfsg-3_amd64.deb
              • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 16:00
                Avatar Jake   Návštevník

                Ok, nakoniec sa mi podarilo dostať sa ku inštalácii Windowsu. Veľmi veľmi ďakujem za pomoc.

                • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 16:24
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  A ešte jedna vec, ak si chceš v budúcnosti vyskúšať nejakú Linuxovú distribúciu, stačí keď ju dáš na kľúč napríklad so spomínaným Etcherom a vyskúšaš live verziu. Nemusíš Linux hneď inštalovať keď nevieš či ti sadne, to je normálna vec :-) Tak nech sa darí,,,

    • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 13:01
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      stroj s windows 8.1 by mohol mať aj DVD mechaniku, ak ti nefunguje boot cez USB skus windows ISO vypalit na DVDcko

      ale princip je prense taky ti už písal Pavel

      1. treba vytvorit bootovateľné USB/DVD s windowsom (ak si nevieš rady v linuxe sprav to na inom pc s windowsom)

      2. v biose/uefi nastav bootovanie z USB/DVD (rovnako ako si to robil ked si inštaloval ten linux)

      3. pokračuj podľa pokynov windows inštalátora

      BTW ak sa môžem opýtať prečo win 8.1 ? (ešte ako tak chápem ked niekto lpie na win7 ale prečo už rovno nepoužiť 10ku ?)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 13:09
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Nechcem tu veľmi rozvádzať Windows verzie na Linux fóre ale tiež mám najradšej 8.1ku na ktorej mám WoT,,,

      • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 01.02.2021 | 13:35
        Avatar Jake   Návštevník

        V podstate len preto, lebo som s 8.1tkou zvyknutý robiť a mal by som na ňu mať platnú licenciu, keďže to bol továrensky nastavený OS.

    • RE: Reinštalácia windows namiesto Kubuntu 02.02.2021 | 11:50
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním že toto PPA je aktívne a je to najjednoduchší spôsob ako WoeUSB nainštalovať v Ubuntu distribúciách, práve som to odskúšal v KDE neon:

      sudo add-apt-repository ppa:tomtomtom/woeusb