Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma

Sekcia: Konfigurácia 05.02.2021 | 21:28
Avatar JanMajlath   Návštevník

Nazdar linuxáci. Neviem nikde na webe nájsť informáciu do ktorého súboru a ako zapíše KDE Plasma infmormáciu o statickej IP adrese, masku podsiete a implicitný gateway. Používam Debian 10 (4.19.160-2)

Príkladov ako nakonfigurovať (cez príkazový riadok) statickú IP adresu (cez súbor /etc/network/interfaces) som našiel veľa. Ale mňa zaujíma kam zapisuje túto informáciu vizuálne prostredie KDE Plasma (Configure Network Connetion ... / IPv4 / Add)

Skúšal som aj prehladať celý file systém (find / | xargs grep "192.168.0.2" 2>/dev/null), ale bez úspechu. Nechápem kam to teda zapíše. Viete mi poradiť, prosím ?

    • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 05.02.2021 | 22:43
      Avatar +debian+   Návštevník
      • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 01:44
        Avatar samalama   Návštevník

        kokot si a v kokota sa vzdy obratis...

        dajte uz tomu debilovi konecne ban...

      • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 12:04
        Avatar JánMajláth   Návštevník

        Ďakujem za navedenie. Po prečítaní, troške skúmania a skúšania som našiel súbor kde je to zapísané: /etc/NetworkManager/system-connections/'Wired connection 1'

    • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 09:55
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja používam jednoduchšie hľadanie v priečinkoch, napr.:

      sudo grep -R 192.168.0.2 /etc/ 2>/dev/null

      Pri NetworkManagery by to malo byť v:

      /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 11:42
        Avatar JánMajláth   Návštevník

        Ďakujem. Áno, aj rekurzívne použitie grep-u je možné. Výsledok je ten istý :-) Ale iné som chcel. V súbore /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf mám len toto:

        [main]
        plugins=ifupdown,keyfile
        
        [ifupdown]
        managed=false
        

        Nerozumiem kam si to teda systém zapíše - keďže to evidentne používa - viem sa cez ssh na ten počitač pripojiť a viem z neho otvoriť webové stránky. Ak som to nakonfiguroval inak (zámerne nesprávnu gateway), tak spojenie so svetom nefungovalo. Čiže to má niekde zapísané, keďže aj po reštarte vidím zadanú statickú IP aj ostatné IP adresy čo som zadal.

        • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 12:11
          Avatar JánMajláth   Návštevník

          Do šlaka! Zase sa po pár minútach ukázalo, že nemám pravdu :-) Ako píšem vyššie, súbor som našiel: /etc/NetworkManager/system-connections/'Wired connection 1'

          ... a naučil som sa niečo nové. Postup 'find / | xargs grep "192.168.0.2" 2>/dev/null' nedáva zjavne rovnaké výsledky ako navrhovaný 'grep -R 192.168.0.2 /etc/ 2>/dev/null'. Zrejme to bude spôsobené medzerami v názve súboru. Ako ošetriť možné medzery v názve súboru, v príkaze: 'find / | xargs grep "192.168.0.2" 2>/dev/null' ... to veru neviem. Ale to už je iná téma.

          Každopádne ďakujem.

          • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 13:05
            Avatar +debian+   Návštevník
            ko ošetriť možné medzery v názve súboru
            find /etc -type f -exec grep -l 192.168.0.2 {} \;
            • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 13:27
              Avatar JánMajláth   Návštevník

              Ďakujem opäť. Ja som medzičasom našiel niekoľko možností tu: https://serverfault.com/questions/268368/how-can-i-handle-spaces-in-file-names-when-using-xargs-on-find-results

          • RE: Súbor kam sa zapíše konfigurácia statickej adresy zadaná cez KDE Plasma 06.02.2021 | 13:29
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Pokiaľ to ide vždy používam jeden príkaz namiesto troch.

            Nie je zač, hlavne že si našiel, čo si hľadal. NetworkManager nejaký čas nepoužívam, ale on používa rôzne pluginy, takže konfigurácia môže ležať aj na inom mieste ako som písal, čo si vlastne aj sám našiel.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org