ako financne podporit linux

Sekcia: Komunita 19.02.2021 | 12:18
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

už mnoho rokov používam linux a teraz ma napadlo, že celý vývoj asi nebude tak uplne zadarmo. A bolo by dobré to nejako finančne podporiť. Chcem sa spýtať, čo je najvhodnejšia voľba. Mám poslať príspevok na distrá ktoré používam, na linux foundation alebo nejako inak ? Ako to robíte vy ?

Vďaka

    • RE: ako financne podporit linux 19.02.2021 | 13:59
      Avatar easySolution   Návštevník

      napr. Ubuntu to ma pekne vymyslene. Ked kliknes na Download ukaze ti stranku, kde moze prispet lubovolnou ciastkou a mozes podporit rozne oblasti.

      napr. Linux Mint ma svoj store, kde si mozes kupit Hardware and tricko a opat tak podporit svoju oblubenu distribuciu.

      napr. Debian mozes podporit rovno cez Paypal.

      • RE: ako financne podporit linux 19.02.2021 | 15:01
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak Ubuntu sponzoring nepotrebuje.

        podobne ako Debian to ma mnozstvo OS vyvojarov, vacsina PayPal alebo cez store.

    • RE: ako financne podporit linux 19.02.2021 | 15:00
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tazko povedat.

      prednost by mali mat konkretne distra, linux foundation ma peniaze od velkych podporovatelov, kdezto vacsina distier je robena malymi tymami a vacsinou bez navaznosti na nadaciu.

      Riesenie je aj merchant (tricka, pohare nalepky) maju z toho peniaze ale nie tolko ako ked to ide priamo.

    • Jak podpořit GNU/Linux a svobodný software obecně 19.02.2021 | 20:22
      Avatar xkucf03   Používateľ

      Spíš pošli něco distribucím než Linux Foundation. Taky můžeš přispět konkrétním autorům/programům (třeba zasláním nějaké částky v kryptoměně).

      Jako nejlepší způsob – byť vyžaduje i trochu víc úsilí z tvojí strany – mi přijde, vyhlídnout si nějakou chybějící vlastnost (třeba podporu nějakého HW nebo funkci v SW) nebo chybu, která tě trápí, a zaplatit nezávislému vývojáři za implementaci. Kromě toho, že zasponzoruješ konkrétní vylepšení svobodného softwaru, tak tím i podporuješ životní styl, nebo jak to nazvat, způsob podnikání, kdy lidi nemusí být zaměstnaní v nějaké firmě a mohou pracovat nezávisle.

      Kde takové lidi najít? Existují různé seznamy/katalogy, např. Debian – Consultants, FSF: Service Directory, Freie.it: Fachkräfte für Freie Software.

      • RE: Jak podpořit GNU/Linux a svobodný software obecně 19.02.2021 | 20:44
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        +1

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: ako financne podporit linux 25.02.2021 | 09:07
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Takisto je na diskusiu, čo podporovať. Má zmysel podporovať obrov ako Mozilla, Linux Foundation, FSF či TDF (ktorí majú hromadu prispievateľov)? Alebo radšej niečo malé, ako Antix, LazPaint? Alebo stredné ako Alpine mail?

      • RE: ako financne podporit linux 25.02.2021 | 09:38
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Malí malým.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org