Nespustí sa Ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 22.02.2021 | 14:39
Avatar tade   Používateľ

Zdravím chcel som sa začať učiť s Linuxom tak som si zrobil inštalačné usb potom som vykonal inštaláciu vybral som usb stlačil enter pc sa reštartoval nabehlo Ubuntu logo potom čierna obrazovka a potomtiba ostal blikať kurzor nič viac celý čas iba to skúšal som to viac krát a nič. Ubuntu server mi nainštalovalo v poriadku. Ke to starší pc je tam dajaké dvoj jadro od AMD 2.8 Ghz 3 Giga pamäte tuším a disk som na inštaláciu použil z ntb lebo 3,5 palcový som nemal. Neviem či som vybral dobrú sekciu dúfam že sa nebudete hnevať. Ďakujem za pomoc.

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 17:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak napadajú ma tri možné problémy.

      Mno na začiatok, keď ti bliká kurzor a stlačíš Ctrl+Alt+F2 nezobrazí sa ti prihlásnie do terminálu?

      Ubuntu inštalácia na niektorých starých HW blbla. Keď sa zobrazí, že máš vybrať USB po inštalácií, nevyberaj ho, ale daj reboot. Proste to čo sa má zapísať ostane v keši a nezapíše sa.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 18:28
      Avatar redhawk75   Používateľ

      cim bolo usb robene?

      vo windows odporucam rufus (etcher obcas blbne)

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 18:51
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      mohla nenabehnut grafika, aku mas graficku kartu ?

      tam by pomohla rada od bednu - ctrl+alt+F2 (alebo F3 ci F4) a podla typu grafiky nainstalovat ovladac

      pripadne by som skusil inu distribuciu (napriklad mint alebo xubuntu ci možno MX linux)

      pripadne aj znovu stiahnuť iso toho Ubuntu (minimalne raz mi to uz pomohlo) a ako pisal red skusit iny soft na zapis na USB (pripadne aj ine usb)

      a este ma napadlo, ci sa to nove buntu nahodou nenainstalovalo v uefi rezime (ale to je malo pravdepodobne) - k bios vs uefi je tu pekny clanok na tomto fore treba pohľadať

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 19:00
      Avatar tade   Používateľ

      Grafika tam nie je žiadna. USB som robil v rufuse. Čo sa týka režimu na výber bolo iba "uefi alebo bios". Idem to teda skúsiť ešte raz.

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 19:01
      Avatar tade   Používateľ

      A ešte jedna vec pozadie je čierne.

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 19:35
      Avatar tade   Používateľ

      Dostal som sa do terminálu. Čiže asi grafika. Ako ju nainštalujem prosím?

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 21:56
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Výborne, takže predpokladám, že kombinácia Ctrl+Alt+F2 zabrala. Toto ti moc nezávidím, asi zblbol grafický ovládač. Ono tá grafická karta tam je vždy, aj keď zabudovaná priamo v procesore. Asi by napovedal viac výstup z príkazu lspci , potom uname -a

        V MX Linuxe je priamo podpora pre všelijaké kuriozity, možno keď ho odskúšaš, bude to bezbolestné. Vyber si MX-19.3_x64.iso

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 22:06
          Avatar tade   Používateľ

          Áno to mi je jasné. Takže nie je šanca že mi na tom pôjde ubuntu?

          • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 23:36
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Mno asi to pôjde, ale nie samo, osobne by som skúsil MX Linux, bolo by to bez práce. Z ovládačmi je vždy o zábavu postarané, keď to nejde samo, to určite poznáš aj z Win.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 19:53
      Avatar radoKE   Používateľ

      skusal si z toho kluca spustit ubuntu a potom pouzil instalator na ploche alebo si instaloval priamo z ponuky po starte ? zaklikol si v instalacii stahovat aktualizacie pocas instalacie ?

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 20:11
      Avatar tade   Používateľ

      No v boot menu som vybral usb. Dal som inštalovať Ubuntu. Dal som že aj aktualizácie.

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 20:21
        Avatar radoKE   Používateľ

        Takze nemas overene ze sa ubuntu nabootuje aj z kluca, skus ho startnut z kluca ci sa rozbehne grafika, ak ano nainstaluj nanovo priamo instalatorom co je na pracovnej ploche, nepovol aktualizacie, ak sa po instale a restarte rozbehne nechaj aktualizovat a ak to po dalsom restarte padne mas asi problem ze novsie aktualizovane jadro nepodporuje tvoju grafiku. Presiel som podobnou kamasutrou, teraz na tom mojom parostroji testujem mx 18.3, zatim dobry aj po aktualizaciach.

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 20:30
      Avatar tade   Používateľ

      Čiže idem ako keby som zase išiel inštalovať cez boot menu alebo ako?

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 20:42
        Avatar radoKE   Používateľ

        Vrazis tam live usb, nechas bootnut do volieb kde vyberies vyskusat bez instalacie a nabehne ti ubuntu, ak nabehne. A na ploche bude ikonka instalovat. Ak nenabehne tak vyskusas starsiu verziu, 14.04, tam je jadro s podporou stareho zeleza.

    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 20:59
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Asi by nebolo na škodu uviesť aspoň základné informácie ako napr. aká verzia Ubuntu bola nainštalovaná, prípadne spustená ako live systém a ak sú naozaj problémy s GK, tak info o karte - v live systéme spustiť terminál a zadať (cez copy&paste)

      lspci -nnk | grep "VGA\|'Kern'\|3D\|Display" -A2 
      
    • RE: Nespustí sa Ubuntu 22.02.2021 | 21:13
      Avatar tade   Používateľ

      Oh no something has gone wrong. A ešte sorry ubuntu 20.04 has experienced an internal error. Dal som try Ubuntu.

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 08:46
        Avatar radoKE   Používateľ

        Obavam sa ze na tom zeleze uz bez vyssich znalosti nerozbehnes nic co ma alebo sa zaktualizuje na novsie jadro, takze ani 18.04. Tiez sa pripajam k odporucaniam na mx, ak rozbehnes z livka mx 19.3 ok, ale pokial nemas dost skusenosti aby si si zamkol aktualizaciu jadra pocitaj ze sa moze po case sklatit. Urobit si to neviem tak paralelne bezim na tt 14.04 a mx 18.3, 18.3 testujem uz par tyzdnov a chcem na nu prejst definitivne a nadlho, zacina sa mi ten system pacit, aj vykon mojho parostroja mu postacuje na take to domace bezne pouzivanie, hry nehrajem.

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 09:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ak si to nespravil ešte by som skusil znovu stiahnuť to iso (a spravil si kontrolný súčet) a prípadne ako som už písal vyskúšaj aj iný USB klúč

        kedže stále nevieme presne aký a ako starý je ten HW môžme len tipovať či problémom je príliš nová distribúcia (ak je to naozaj stary HW tak aj keby si to ubuntu rozchodil môže byť pomalé - lebo prostredie gnome je oveľa náročnejšie ako napríklad xfce ktore je v xubuntu a mx linuxe)

        mx určite stojí za pokus, ale ako začiatočník podľa mňa budeš mať príjemnejší život s xubuntu alebo mintom xfce (ak teda nabútujú)

        prípadne môžeš skúšať zaradom všetky distribúcie na distrowatch.com

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 09:01
      Avatar tade   Používateľ

      No tak skúsim to mx. Aký hardware by som musel mať aby mi to išlo či tam to je iba čisto o driveroch? Chcel by som sa tak naučiť Linux na serverové využitie vyskúšať si ftp webserver mail a aj herne servery napríklad skúsiť na tom rozbehnúť. Čo sa týka týchto veci ktorý je asi najlepší?

      • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 09:06
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        zober to ako subjektívny názor, na serverové použitie je podľa mňa najlepší debian (verzia stable), lebo stabilita je to čo najviac potrebuješ (nechceš riešiť problémy po každej aktualizácii) a staršie verzie balíkov a programov ťa až tak netrápia

        ale ani s ubuntu serverom nič nepokazíš (väčšina návodov a rád na nete je smerované práve na ubuntu)

        na serverové skúšanie ale nepotrebuješ rozchodiť grafiku, na server aj tak zväčša budeš pristupovať cez SSH a terminál, takže si tam môžeš nechať aj to ubuntu čo si tam už nainštaloval

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 11:04
        Avatar samalama   Návštevník

        nechcem ta sklamat, ale pokial si nedokazes rozbehat grafiku, tak na vyskúšať si ftp webserver mail zabudni, pretoze vyskúšať si ftp webserver mail, to nie je, ze si niekde kliknes "tu mi spust toto" a "tu to". prave naopak, vyskúšať si ftp webserver mail znamena na 99,999% prace v cmd a riesenie prave takychto problemov...

        ad1 - ako chces vyskúšať si ftp webserver mail, ked nedokazes podiadne odpovedat ani na jednu otazku, co si tu dostal? a hlavne tu jednu najdolezitejsiu si totalne odignoroval...

        ad2 - kde kurva, chodite stale na ten ftp sever...?!

        • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 18:56
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Čím viac nadávok tým väčší chlap? Bez toho to nejde? Ach jaj samalama...

          • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 20:56
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            FTP je prepálený protokol a cez 10rokov neodporúčaný na prenos súborov. Áno aj v dnešnej dobe (niekde) jediný podporovaný, ale uháčkvaný aby to tak nejak bezpečné bolo.

            Rovnako mám chuť vybuchnúť keď vidím použitie ifconfig, to sú veci čo fungujú naprd a nechápem, že sa ľudstvo nechce zbaviť zlých nápadov. Zato systemd sa ujal hneď, bez nejakých námietok.

            Mali by ste si v tom spraviť pořádek kurwa :-D

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 21:35
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              A ďalší do klanu, ja to *ebem :-D

              • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 22:03
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Bro, jasne že teba mám rád, ale sú veci ma ktoré by sa malo zabudnúť, a tam FTP patrí. Trochu to neladí s tým, že propagujeme moderné technológie a nechceme moderný Init, ale o tom potom.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 22:11
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  a co je idealnou nahradou za FTP ?

                  nerypem naozaj ma to zaujima lebo SFTP pouzivam pravidelne, tak ma zaujima ze za co by som ho mal zmenit na pristup k vzdialenym datam ?

                  vpn+nfs/samba ? to mam a je to dost neprakticke

                  ci sftp je uz povazovane za bezpecne ?

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 23:01
                    Avatar samalama   Návštevník

                    a povedzte mi, kefalin, co vy si predstavujete pod takym pojmom SFTP...?

                    • RE: Nespustí sa Ubuntu 24.02.2021 | 08:03
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      https://en.m.wikipedia.org/wiki/SSH_File_Transfer_Protocol

                      znamená sftp aj niečo iné ?

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Nespustí sa Ubuntu 24.02.2021 | 08:44
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Ono sám si aj odpovedal

                        SFTP is not FTP run over SSH
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Nespustí sa Ubuntu 24.02.2021 | 10:25
                        Avatar samalama   Návštevník

                        SFTP vs FTPS - know the difference - it could save your server...

                        • RE: Nespustí sa Ubuntu 24.02.2021 | 19:16
                          Avatar josef   Návštevník

                          To je dobré, dokážeš byť aj vtipný.

                          Dík pobavilo

                          :-P

          • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 21:36
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            myslim ze zorvna teraz sa vyjadril velmi slusne a nadavka bola celkom trefne pouzita

            ale hlavne má pravdu, najma stym neodpovedanim na zasadne otazky

            zacinam mat pocit ze ide len o trola (zadavatela prispevku, to ze samalama je troll davno vieme)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 22:21
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ale tu nejde o to, či má pravdu alebo nie, ale o spôsob vyjadrovania. Tiež som cholerik a rýchlo buchnem a nadávam potom ako pohan ale nesnažím sa kvôli tomu to pretláčať do písomného prejavu a zhadzovať iných. Ide o to že chlap vie, len tá forma podania informácie je úžas,,,

              • RE: Nespustí sa Ubuntu 23.02.2021 | 23:02
                Avatar samalama   Návštevník

                ako som ho urazil...?

        • RE: Nespustí sa Ubuntu 27.02.2021 | 21:27
          Avatar tade   Používateľ

          nedokazem na co konkretne?