Tablet z Windows poraďte ako rozchodit

Sekcia: Ostatné 09.03.2021 | 12:01
Avatar Lukasko   Návštevník

Potreboval by som poradiť, netýka sa to Linuxu ale windows.

Mam umax 8wi plus windows 10 tablet je to fajne zariadenie funkčné aj keď windows 10ny na tom je bieda. Existuje činsky výrobca ktorý vyrába podobný tablet chuwi 8 a ten ma na ňom windows 8.1

podarilo sa mi pred rokom kedy ešte tomu čínskemu výrobcovy fungovali web stiahnuť ovládače pre win8

Taktiež som zohnal image nie ISO Bing verzie 8.1 mam to nahodené a div sa svete ten windows 8 na tom lieta neuveriteľne jeaj vydiet zmnenu vo výkone.

Problém je ze legal v efi biose sú uložené typujem kľúč en windows 10 a 8 chce aktivovať poraďte mi ako ďalej nahodiť win8 a použiť nejaký aktivátor alebo kúpiť z nejakej webky co predáva repasovany windows ale to je blud keďže tablet čisto nový stal 72e bez poštovného. Linux na tom tablete ide teda skôr nejde by to chcelo prekompilovat jadro z bfq planovacom aby bola rýchlejšia resp sa nestojí to za to.

Co sa týka aktivátorov nevyznám sa moc poslednýkrát som aktivoval xp

    • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 09.03.2021 | 13:44
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak skús sa otočiť na Microsoft a potom sa podeľ o skúsenosti :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 09.03.2021 | 15:31
      Avatar redhawk75   Používateľ

      realne nie je moznost downgrade.

      prepisanie klucov v UEFI (bios) taktiez nie je mozne, ale ak tam je aj w8.1 kluc (zistit sa to da z linuxu)

      sudo strings /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

      alebo 

      sudo cat /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

    • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 09.03.2021 | 17:40
      Avatar Lukasko   Návštevník

      Ďakujem za odpovede to som chcel vedieť že na čom som

      Viem že Windows 10 sa dá používať bez aktivácie neobmedzenú dobu s malými obmedzeniami ako nemožnosť zmeniť tapetu čo by nevadilo u Windows 8.1 je tam asi nejaká časový úsek po ktorom to bude chcieť aktivovať ja by som rád dal na ten tablet Linux skúšal som už veľa distier ale je to dosť biedne buď laguje dotyková ešte xfce má fajn featuru že single click.

      Ináč mám 2 tablety druhý je Lenovo yoga 2 win8.1 ktorý je upgradnuty na 10ku nejaký jeden zo starších buildov a je vidieť že 2gb pamäť 10 stačí ale na Tom umaxe je len gigac takže bieda.

      Škoda že sa nejaka spoločnosť nerobí Linux tablety veky boom je okolo pine ale sú drahé a tie vojny z phosh chcelo by to niečo viac dizajnové a hlavne dostupnejsie

      • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 09.03.2021 | 17:56
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ono už dosť konferncií o Linuxovom tablete/telefóne v minulom roku bolo a nejaké ovládače sú pred dokončením, tak možno pred Vianocami sa niečo rozbehne.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 08:56
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        no ono v prvom rade očakávať že tablet za 70€ bude fungovať bez problémov a zádrheľov je dosť odvážne

        teda myslím, že očakávať že na takom hw pobeží plnohodnotný OS nie je na mieste

        aj niekoľko sto eurové tablety s násobne lepším HW (napr. môj lenovo miix 700) plnohodnotné OS zvládajú ledva ledva

        a čo sa nelegálnej aktivácie windowsu týka, tu ti asi nikto neporadí s osobnou skúsenosťou (ja som na torrent stránkach videl najčastejšie KMSpico, ale nikdy som ho neskúšal ani neviem či nie je len pre win10 a MS office)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 09:42
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak na chuwi 8 sa odporuca ubuntu 

          na UMAX VISIONBOOK 8WI (UMM200V8W) Win 8.1 a / alebo cokolvek co vie boot z EFI

          Susedovi som na to daval LM 18.3 bez problemu (teda no pri tom tablete mu idu YT videa do 720p ale na rozdiel od W10 idu)

          Prakticky by mal ist po vypnuti secbootu aj W8 (ak ma legal KMS riesit nemusi)

          Ale je to bastl na kolene, cize nie na forum ale par hodin "hrajkania" sa

          • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 15:33
            Avatar Lukasko   Návštevník

            redhawk75: super takze niekto kto sa vzyna sa opztam ako ste riesili v minte dotykovu klavesnicu? asi mne najlepsie co mam skusensoti je squeekboard ktora nema zavislosti na phosh a da sa nahodit aj do gnome shellu a mozno to vyzera ako banalita ale klavesnica je dost potrebna ked nemas pripojenu hardwerovu a tiez u mna bol problem ze responzivita dotykoveho ovladania bola mla zeto lagovalo abo kliknem na nieco a opozdene to slo, inac to su strasne lacne tablety a povecsinou da sa u nich vypnut secure boot klasicky bud del klavesa alebo ESC pri starte a da sa dojst do vnutra firmware, alebo vyvolat boot menu

            • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 17:23
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Vyhrávaš cenu za najdlhšiu neskomolenú vetu,,,

            • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 17:39
              Avatar redhawk75   Používateľ

              BT klavesnica.

              V minte funguje klavesnica na obrazovke 

              S tym lagovanim dotyku to je pravda. Ale da sa na to zvyknut.

              Problem je ze cely tentabletoid je strasne pomaly.

              riesenie bolo LM 18.3 xfce (4.12) s klavesnicou onboard (skusali sme florence ale mala dlhu odozvu) lepsie to slo s MX 17 ale dotycny pozna mint a nechcel menit, takze sme to poriesili takto.

              casto ale pouziva BT klavesnicu s touchpadom ( pre pisanie emailov je predsa len dotyk dost zly)

               

              • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 10.03.2021 | 22:41
                Avatar Lukasko   Návštevník

                no presne skoda ze tie tablety stavili na baytrail atom je to strasne pomaly procesor skor SoC a v tom to je ze je to Intel a preto klasicky bios klasicke boot menu a sup Linux na to, ako viem su aj drahsie napr MS Surface ale kto by si kazil tablet za 600e linuxom.

                ja som zas cital ze treba na to upravene jadro s lepsim I/O planovacom vraj to spravy vela co sa tyka reakcii.

                a ta squeek board je asi najlepsia klavesnica ale nie je dostupna pre ubuntu 20.04 tusim 20.10 a vyssie

                • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 11.03.2021 | 08:04
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  no mam chromebook GNAWTY (Acer CB3 - 111 (11") ) je to baytrail, je na to specialne distro (GalliumOS) podla procesoru.

                  Teraz mi na tom beha MX linux 19.3.

                  Je v standardnej instalacii s kernelom 4.19 (Galium 4.16) bez tych vychytavok pre *trail cpu.

                  Zvysila sa vydrz baterie z 12 na 15 h ( povodne cez 21h ale ma uz daco cez 2 roky ta bateria)

                  Jedine co bolo treba zmenit rozlozenie klavesnice na chromebook (v ponuke klavesnic, namiesto generic 105). Inak MX by som skusil dat na ten tablet, ma podporu a nainstalovanu dotykovu klavesnicu (klavesnica na obrazovke)

                  A ja som si okresal instalaciu o temy, ikony a sw som si dal co pouzivam 

                  Grafika- Lazpaint, nomacs, xsane
                  siet - dropbox, megasync, gftp, Chromium, Zoom, qBittorrent
                  kancel - Foliate LibreOffice 7, Evince
                  Multimedia - Vlc 
                  Ine - Sunflower, Arduino IDE, Fritzing Deskren, Kicad, 
                  inak len systemove nastroje xfce (xfburn, Featherpad, gparted htop)a hry - Torchlight, Grimrock, OpenRA, C&C Tiberian Sun + Firestorm

                  • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 11.03.2021 | 15:48
                    Avatar Lukasko   Návštevník

                    este ma tak napadlo ale viem ze niektory ludia moc nesu fanusikovia google je tu projekt Cloudready - je to v podstate chrome os bez play sluzieb, vyhoda ze to ma plny pritup k google drive co som poslednykrat skusal tak to na tablete slo ok. zaujimave je to ze ten umax ma Z3735 cpu a netreba ziadne patche aby siel zvuk u yoga 2 od lenova zvuk nejde ale je tam insi cpu Z3745G

                    ako uz mam v tom jasno na yoga 2 si necham windows a na tom umaxe to bude na testovanie kym najdem daco funkcne podla svojich predstav este ma napadlo vyskusat ten cloudready a plasma mobile, dufam ze neodide emmc

                    • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 11.03.2021 | 16:04
                      Avatar Lukasko   Návštevník

                      da sa nejako oklamat Calamares instalator v Kde Neon aby nebral v uvahu 1GB limit pameti? a pokracovala instalacia?

                      • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 11.03.2021 | 17:34
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        To nie je Microsoft, keď to chce 1GB RAM, tak to fakt bude chodiť hrozne pod 1GB RAM, nie aby ti predali niečo drahšie.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Tablet z Windows poraďte ako rozchodit 11.03.2021 | 19:16
                        Avatar redhawk75   Používateľ

                        no netusim, ale ak to chce 1GB tak ako pise Bedna, pod 1GB by som tpel.