problem s tlacou v domacej sieti

Sekcia: Hardware a Drivery 12.03.2021 | 10:02
Avatar radoKE   Používateľ

po peripetiach s ubuntu som viacmenej uspesne na starom desktope rozbehal mxlinux 18.03, neviem si ale rady s tlacou po domacej sieti ktora v ubuntu fachcila "out of box", teda skoro OOB. Teraz mi mx odmietne vytlacit subor poslany na desktop z ineho domaceho pocitaca, vyhodi hlasku ze doslo ku chybe a hodi ma do troublesutingu, prikladam .txt ktore z neho vylezie. Bohuzial je ot pre mna spanielska dedina tak poprosim niekoho ochotneho ne analyzu. to Samalama: analyza od slova analyzovat, nie od slova anal takze ponuky v tomto zmysle na analne hratky neprijimam. Prepac.

    • RE: problem s tlacou v domacej sieti 12.03.2021 | 10:23
      Avatar redhawk75   Používateľ
      HP Laser 10x je podla txt offline

      Otazky:

      1. preco je pouzity IPP namiesto odporucaneho AppSocket / HP jet direct (ano robi to problem nie len v mx) 

      2. je tlaciaren priamo na tom PC? (http://localhost/printers/HP-HP-Laser-103-107-108

      3. je na USB alebo na sieti? (device-uri': 'usb://HP/Laser%20103%20107%20108?serial=CNB3M854GN' alebo 'device-uri': 'ipp://localhost/printers/HP-HP-Laser-103-107-108')

      4. pouzity je aky HP ovladac (hplip z Hp.com alebo z mx?)

      5. presny typ tlaciarne?

      ako domyslam si zze je USB, hplip z mx  a ide o HP LJ 107 ale lepsie su priame odpovede. 

      pre siet je na HP / Samsung nutne pouzit jetdirect. (obrazok)  funguje mi tak aj skener aj tlac z akejkolvek distribucie (aj live)  pre USB je to tiez ale nie je IP ale port

      • RE: problem s tlacou v domacej sieti 12.03.2021 | 18:11
        Avatar radoKE   Používateľ

        myslim ze nemoze byt offline, je zapnuta, povolena, z desktopu tlaci normalne.

        1. netusim, stiahol som z webu hp drajver a instaloval z terminalu, potom siel do nastaveni, pridal tlaciaren v print settings a nakoniec ju lavym tlacidlom oznacil zdielana, ak dobre pamatam vyskocilo na mna okno samby. V ubunu po rovnakom postupe tlaciaren fungovala.

        2. myslim ze ano, v nastaveniach printer localhost pise naspodku ze pripojene na localhost

        3. potom vo vlastnostiach usb://HP/Laser%20103%20107%20108?serial=CNB3M854GN a je pichnuta v USB

        4. MX ju nenaslo takze asi ovladac neexistuje, pouzity je samostatne stiahnuty ovladac zo stranky HP, ked som ju skusal rozbehat na ubuntu tak hplip si neskrtol ani v zozname podporovanych v tom case nebola https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index tak som siel na web hp a stiahol si balicek s installprinter.sh a uninstallprinter.sh , drajver funguje bo z desktopu tlacim aj ked idem MX aj ubuntu, s tym ze ubuntu mi tlaci aj z dvoch inych laptopov v domacej sieti.

        5. HP Laser 107a, pozor nie je to Laser jet 107a ale iba laser 107a

        pripajam screenshot z nastaveni

        btw. v ubuntu mi funkcia printscreen ukladala snimky s nazvom vo formate snimkaobrazovky_z_datum, MX iba snimka_1, 2... da sa to niekde nastavit ?

        • RE: problem s tlacou v domacej sieti 13.03.2021 | 10:20
          Avatar redhawk75   Používateľ

          1. hm no tak to netusim, Canon 3650 na usb mam zdielany z linuxu (mx 19.3)  ide presne tak isto bez problemu. vidi to win10, Devuan aj iny mx 19.3 a antix 19

          3. jasne tym padom pre zdielanie dava ipp. z toho pc co vypise

          snmpwalk -Os -c public -v

          4. HP to podporovalo pre Debian 6 a 7 (MX 19 je debian 10, 18 je debian 9)

          snimky robi xfce4-screenshooter. ten je len zaklad, z cli je mozne nastavit miesto, share s imgur alebo kvalitu ale nie meno. na to treba rozsireni screenshooter (ubu pouziva myslim gnome) ako napr. z mxpi hotshots

        • RE: problem s tlacou v domacej sieti 13.03.2021 | 10:33
          Avatar redhawk75   Používateľ

          este jedna vec lsusb ako vidi tlaciaren?

          nastavenie smb?

          skusil by som:

          /usr/sbin/adduser −−system −−disabled−password smbprint 

          Skontrolovat /etc/samba/smb.conf

           

          [global]
           printcap name = cups 
           printing = cups
           security = share [
          printers] browseable = yes
           printable = yes 
           public = yes
           create mode = 0700 
           guest only = yes
           use client driver = yes 
           guest account = smbprint
           path = /home/smbprint 

          /etc/cups/cupsd.conf

           

          <Location /printers>
          AuthType None 
          Order Deny,Allow 
          Deny From None 
          Allow From All 
          </location>
          
          • RE: problem s tlacou v domacej sieti 13.03.2021 | 17:47
            Avatar radoKE   Používateľ

            1. aj tie moje win 10 aj win 8 tu tlaciaren vidia, aj poslu subor na tlac, aj prejde a zaradi sa do tlacovej fronty ale s chybou, vid screenshot.

            3. nepochopil som, chces nejaky vypis z smnpwalk ? Bo prikaz nenajdeny, asi ho musim instalovat. MX instalator ho nema, tak asi ako v ubuntu ze sudo apt-get install smnpwalk ?

            lsusb:

            Bus 002 Device 003: ID 058f:6362 Alcor Micro Corp. Flash Card Reader/Writer
            Bus 002 Device 002: ID 03f0:e82a HP, Inc 
            Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
            Bus 005 Device 003: ID 041e:4034 Creative Technology, Ltd Webcam Instant
            Bus 005 Device 002: ID 046d:c518 Logitech, Inc. MX610 Laser Cordless Mouse
            Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
            

            nic z toho co pises v smb.conf ani cupsd.conf nemam, pozri prilohy. Mam to tam natvrdo do tych konfigurakov dopisat ?

            "/usr/sbin/adduser −−system −−disabled−password smbprint" toto mam spustit v terminaly ?

            som Ti neskonale vdacny za ochotu pomoct, dakujem.

            • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 08:30
              Avatar radoKE   Používateľ

              este doplnenie verzii, hplip v mx je 3.18.12dfsg02mx17+1 a v ubuntu 3.14.3ubunti386, cups v mx 2.2.1-8+deb9u6i386 vs. 1.7.2-0ubunti386.

              Zaujimave ze na starsich verziach v ub.14.04lts to ide bezproblemu, tlaciaren je skor novsia ako stara.

              je mozne nahradit mx verzie hplip a cups ubuntackymi alebo to bude mat za nasledok rozdrbanie systemu ?

            • RE: problem s tlacou v domacej sieti 15.03.2021 | 16:04
              Avatar redhawk75   Používateľ

              tak to by som hladal kde je problem s Windows.

              Pravdupovediac posledny win co som dobre ovladal bola Win7 s Win10 sa ucim (kvoli praci ale 90% casu som v lin takze s tym nepomozem

              3. snmpwalk treba doinstalovat alebo alternativne v devuane mam braa (oba su snmp walkery) kde mi na prikaz prezrie siet

              (prikaz:
              braa 192.168.1.1-192.168.1.254:.1.3.6.1.2.1.1.6.0
              192.168.1.100: Message decoded! mi naskenuje siet 1925.168.1 od 1 do 254 a najde tlaciaren an 100)

              Tie veci dopisat do smb

              /usr/sbin/adduser −−system −−disabled−password smbprint - ano v terminali pod sudo / root aby neziadal na tlac meno heslo

    • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 13:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Osobne spravujem tlačiarne cez webové rozhranie CUPS http://localhost:631/.

      Občas sa stane, že ostane nejaký súbor vo fronte a pomáha, keď ho zmažeš, ak by to blblo cez webové rozhranie, tak ho zmažeš v priečinku /var/spool/cups/, mal by tam ostať len priečinok tmp.

      To samozrejme platí pre ten počítač s MXkom.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 15:09
        Avatar radoKE   Používateľ

        Skusil som to cez rozhranie a dve veci buchli do oci, vid prvy screenshot. Tlaciaren svietila ako not shared a svietili tam dva joby, tie som v /var/spool/cups/ zmazal a tlaciaren odklikol ako shared. Dost divne ze v nastaveniach grafickych odkliknuta ako zdielana bola a cez webove rozhranie nie. No a nepomohlo. Tvrdohlavo zastavi kazdu tlac z ineho pocitaca, vid druhy screenshot. Nechapem ake "Can't detect file type", jedine co mi napada je ze pod ubuntu to netlacilo ked sa pouzili ponukane hp ovladace (vytlacilo to iba stranku s @JBLinfo. Potom po pouziti ovladacov Microsoft PS Class Driver to zacalo tlacit korektne. Zeby vyssia verzia cups a hplip mala tu vlastnost opravenu ? Idem testovat.

        • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 15:10
          Avatar radoKE   Používateľ

          zabudol som tie skreenshoty

        • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 16:48
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To zdieľanie zapni na tom počítači, kde máš fyzicky pripojenú tlačiareň, tiež tam mrkni cez webové rozhranie.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: problem s tlacou v domacej sieti 14.03.2021 | 22:09
            Avatar radoKE   Používateľ

            zdielanie je na pocitaci kde je tlaciaren pripojena zapnute, je mi luto ze doslo k nepochopeniu stavu: pocitac c.1 "desktop" na jednom z jeho diskov ubuntu 14.04 na druhom mx18.3 tlaciaren pripojena k tomuto pocitacu cez usb. Ulohu z desktopu vytlaci aj v mx aj v ubu. pocitac c.2 "notebook c.1" na tomto je instalnuty win 10. ked z neho poslem ulohu do desktopu tak v pripade ze je butnuty ubu je uloha vytlacena, ak mx tak vyhodi chybu ze nepozna typ suboru. pocitac c.3 "notebook c.2: instalnuty win 8 a stav po odoslani ulohy rovnaky ako v pripade pocitaca c.2 teda notebooku c.1. ubu tlaci, mx netlaci.

      • RE: problem s tlacou v domacej sieti 15.03.2021 | 16:04
        Avatar redhawk75   Používateľ

        no problem je ze tam nepovoli sambu na zdielanie, ak je zakazane

        inak ano.