tlaciaren

Sekcia: Hardware a Drivery 01.04.2021 | 18:11
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Nazdar,

potrebujem nejaku prakticku sietovu tlaciaren na doma, co mi bude bezproblemov fungovat pod linuxom (vratane skenovania)

moja predstava je:

1. multifunkcna (scanner) farebna 2. v cene cca 150€ 3. wifi alebo aspon LAN 4. moznost tlacit z mobilu (androidoveho) 5. moznost skenovania na sietovy priecinok (samba/NFS)

potrebujem raz za tyzden vytlacit par stran a obcas farebne logo na lepiaci papier

nepotrebujem nic extra a uprednostnim kvalitu tlace pred rychlostou

ak by drahsi model bol nasobne lepsi nemam problem dat aj 300€ ale rozdiel musi byt znacny alebo musi pracu znacne ulahcit

odporucte prosim nieco scim mate dobre skusenosti lebo na trhu je 1000 modelov a nemam ani tusenia kde zacat

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlaciaren 01.04.2021 | 19:05
      Avatar redhawk75   Používateľ

       atrament: HP Deskjet Plus 6075 Ink Advantage All-in-One  70-75€ tlaci cez wifi, google print, duplex. funguje hplip + xsane + scan2pdf.

      laser s dph cez 180€ farebny. Xerox. ale asi pod tuxom nepojde

       

    • RE: tlaciaren 01.04.2021 | 21:40
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja osobne mám doma HP DeskJet 2630m funguje bez problémov, ako vieš Braňo, všade mám Linux :) HPečko má aj nejakú apku pre Android, cez čo som ju nastavoval, zobrazuje stav náplní atď. Po sieti má web rozhranie a dá sa po sieti aj skenovať. Zaklopem si na drevo, stále funguje :) Kupovala ju moja, takže určite bude levná :)

      Keby som sa sám dnes mal rozhodovať či ju kúpiť, tak určite áno.

      Nejaké špecifické veci ako Samba ... nepoužívam, tak teraz neviem, ale môžem odskúšať. K Sambe mám vrodený odpor, teda tak prevarený protokol na tisíce bugov, hádam aní nemá konkurenciu. Niektoré aj úplne banálne čo sme riešili tu na fóre, že sa niektoré súbory proste nezobrazia ani na Win atď. Tá tlačka má inak kopec nastavení a zrejme tam ide nastaviť aj to o čom netuším.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 13:37
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nasiel som na predaj len 2720 za 43e, oproti tej 6000 odporucenej vyssie nema duplex a to mi za to stoji

        dokonca aj partnerka mi ju odsuhlasila (kedze je biela) co sa nestava casto takze asi rozhodnute ak niekto pocas sviatkov neodporuci nieco zaujimavejsie

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlaciaren 01.04.2021 | 23:27
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Inak keď sme pri tlačiarňach a sú tu ľudia čo majú dobrý prehľad, nemáte niekto skúsenosti s Canon SELPHY CP1300? Zbavil som sa zrkadlovky a výpredajová cena za Fujifilm X-E3 je teraz tak priaznivá, že po ňom pokukujem a chcel by som k nemu aj nejakú tlačiareň na momentky.

      • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 13:41
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        skusenosti nemam ale fototlac vzdy nechavam na profikov (predsa asi len majú lepšie stroje)

        dnes sa to da naklikat na nete a doručia mi to zdá pár dní + 200m od domu mam fotolab keby som chcel okamžite

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 14:11
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ide mi o konkrétny model tlačiarne prípadne o obdobné riešenie, nie o služby fotolabu, to by sme boli mimo témy. Modelová situácia: Idem na víkend na dedinu, máme nejakú rodinnú sešlosť, grilovačku prípadne babka chce fotky deciek na prechádzke zo psami. Na pár momentiek na chladničku alebo do rámika podľa mňa ideálne riešenie, tam až tak nejaká extra kvalita nehrá rolu. Fotky na disku sú stále len na disku a aj zlá fotka je lepšia ako žiadna. Preto sa mi to zdá ako ideálne riešenie, mať po ruke malú tlačiareň na fotky. A asi som si práve odpovedal,,,

          • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 14:59
            Avatar redhawk75   Používateľ
            • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 15:26
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Práveže ten Canon tlačí fotky 10x15 a tento formát by mi vyhovoval viac ako tie menšie. A má aj zaujímavú tašku na prenos tlačiarne, čo sa mi celkom páči.

              • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 15:35
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Inak ten Fujifilm Instax bol v Prolaike v akcii za 1 Euro k vybraným Fujinám,,,

          • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 19:27
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            keď na to máš využitie, tak jasne

            ja si fotky vždy nahromadim a keď mám 30 na tlač tak si ich objednam cez nejakú online službu a za pár dní ich mám doma

            este sa mi nestalo že by som nutné potreboval fotku dnes

            podľa mňa ak na nej nebudeš tlačiť aspoň pár fotiek týždenne tak sa to neoplatí (osobný názor)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 19:40
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Tam ani nejde tak o pravidelnú tlač, skôr príležitostnú a aby som mal tlačiareň po ruke keď sa to hodí. Noo mne sa to stalo že som cvakal jednu rodinnú akciu a šli ma zožrať za niektoré momentky, ktoré si chceli hneď medzi sebou rozhodiť. Dobre zachytená a najmä vytlačená momentka vie urobiť väčšiu radosť ako dáky cvak v mobile, mne sa veľmi osvedčila CEWE fotokniha a kalendár ako darček, ale to už bolo o Fotolabe,,,

              • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 20:56
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                tak ja hlavne zvyknem stravit kopu casu upravou tych fotiek (okrem skraslovania a retusovania zvyknem spajat viacere fotky aby vsetci mali usmev alebo aby aj fotograf bol na fotke)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 21:12
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  To čo fotím nepotrebujem veľmi retušovať, len sa pohrať s farbičkami a kontrastom. Nie som veľmi zástancom retušovania a nejakých prehnaných úprav fotiek, ale na druhej strane keby som chcel použiť napr. hotové jpgčka z Nikonu D5600ky, asi by neoslovili nikoho. Naopak zo starého Soňáku A200/A300 šli vždy krajšie farby. A keďže sa chcem vyhnúť už aj týmto úpravám, pokukujem po Fujifilme, ktorý využíva svoje vlastné filmové simulácie v profiloch. Inak celkom dobré profily na úpravy fotiek má Skylum Luminar, aj tieto fotky som prehnal cez neho, a to som mal k dispozícii len jpgčka.

                  • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 22:53
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Úplne si ma vrátil v čase :) Hneď sa mi vyrojili tie staré reklamy na Pentaxy, kde ti vyliezla fotka hneď :)

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 23:16
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Bol som na jednej svadbe v Londýne a tam mali takú zábavku, že sa svadobčania fotili nejakým foťákom na štýl starého Polaroidu, čo hneď vyhodil fotku (možno Fujifilm Instax). Noo a každý dal mladomanželom svoju fotku aj s nejakým veršom a mali z toho spomienku. Inak bola celkom sranda to čakanie kým vznikne z bieleho papiera fotka, ja som radšej na druhej strane foťáku :-)

                      • RE: tlaciaren 03.04.2021 | 10:06
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        ja som na svadbe videl fotobox, stacilo poslat fotku z mobilu napr. cez messenger a box ju vytlacil a zverejnil na spoločnej stranke dostupnej iba svadobcanom

                        tiez celkom zaujímavý nápad

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 14:52
        Avatar redhawk75   Používateľ

        Mal som Canon SELPHY CP1000. Teraz na fotky (preview alebo len tak) pouzivam Canon Pixma MG 3650 (cervenu :-) )  ma priamo drivery pre linux, funguje wifi tlač a ma Corel AfterShot Pro pre nu priamo profil.

        tlaci celkom v pohode na fotopapier. akurat naplne sa dost minaju. ale tlacim minimalne, cca 2-3x mesacne inak mam laserovku Samsung na sieti

        • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 15:28
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Tá CP1000 ako tlačila, bol si spokojný? Ja radšej vsadím na drahší papier na termo tlač ako na atramentové náplne,,,

          • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 21:53
            Avatar redhawk75   Používateľ

            tak ja som tlacil len nahlady (kvoli pracovnym veciam) a na to to stacilo.

            darby prirodzenejsie ako far. laser

        • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 19:24
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja mam velku canon maxify miltifunkcnu v kancelarii, ta funguje super (aj ked pod linuxom ju používam malo) ale to je 300e a velka krava ktora mi je doma nanic

          a teraz ked robim z domu potrebujem raz za tyzden nieco vytlacit a len kvoli tomu ist do kamclu sa mi nechce

          ale kukám že pixima modely pod stovku tiež vyzerajú fajn, najmä majú samostatné farebne tonery (oproti tej HP čo má všetky 3 farby v jednom module)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 20:59
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nakoniec som si vybral toto

      https://www.hpobchod.sk/productOpt.asp?konfId=Z4B53A

      HP Ink Tank Wireless 415

      za stovku od znameho, asi overkill na moje potreby ale idea tankov sa mi paci a mozno skusim vytlacit aj fotku doma (aj ked neverim ze to bude dobre)

      dufam ze nebude priveľká

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: tlaciaren 02.04.2021 | 21:32
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tá tlačiareň vôbec nevyzerá zle, dakedy sme plnili cartridge do tlačiarne injekčnými striekačkami a to bol atrament všade,,,

        • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 15:59
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          krátka recenzia:

          tlačiareň po rozbalení funguje presne podľa očakávania, v nastaveniach som ju pekne naklikal next,next next (všetko system detekoval sám) funguje aj nastavenie kvality tlače (to mi na kancelárskom canone občas blbne)

          plnenie atramentom je fakt dobre vymyslené (ani pri hrubej čmochtlavosti nehrozí vyliatie atramentu) a v balené boli 2x čierny atrament (údajne dokopy na 12.000 strán) a farebný 3set (na 8.000 strán) = nejaký ten rok asi atrament nebudem kupovať

          funguje aj skenovanie, xsane hneď našiel sieťový skener a identifikoval ho

          všetko cez wifi (nastavené cez android apku)

          v podstate jediné čo nemá je skenovanie na sieťové úložisko priamo z tlačiarne (ale ide to cez mobilnú apku)

          ešte som si všimol, že systém mi nezobrazuje stav atramentu (ale ten nezobrazuje ani v HP smart apke) buď to je tým že ich tlačiareň sama nezistila alebo to ani nevie (kedže tanky) - ale zato úroveň vidno okom pri pohľade na nádržky

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:01
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      mimochodom čo používate na skenovanie v linuxe ?

      lebo štandartné rozhranie xsane je otrasné, funkčné ale otrasné

      viete odporučiť niečo jednoduché a funkčné čo pekne zapadne do KDE prostredia ?? lebo našiel som kopu aplikácii a neviem sa rozhodnúť ani ktorou začať

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:05
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ja používam webrozhranie z tlačiarne, to by malo fungovať aj tebe.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:12
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          funguje, ale skenlite asi bude preferovaná voľba

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:07
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Inak používal som Simple Scan, ale ako zapadne do KDE, to netuším.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:07
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        beriem späť,

        nestihol som to dopísať a našiel som, že mám nainštalovanú apku Skenlite

        jednoduchá a funkčná, dokonca rozpozná ak je na skeneri fotka a oskenuje len ju nie celú plochu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 16:17
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To je celkom fajn funkcia

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 21:08
        Avatar redhawk75   Používateľ

        xsane. 

        • RE: tlaciaren 07.04.2021 | 22:10
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ano xsane som pustil ako prve, ale ten vyzera ako z windows 3.11 (mozno 95) a otvori 5 samostatnych okien

          no katastrofa

          ale skenlite aj web rozhranie funguju ako si predstavujem a zvladne ich aj partnerka (čo je podstatné)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment