Snap vs. Flatpak

Sekcia: Ostatné 19.05.2021 | 13:22
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, mám takú jednu otázku, viete niekto rozdiel medzi Snap a Flatpak inštaláciou softu? A čo je "čistejšie" riešenie? Včera som si kus upravoval programové výbery a mám asi dva softy ktoré sú prístupné na inštaláciu len ako snap alebo flatpak, bez vlastného repozitára. AppImage nie vždy fungujú (napr. tie od Electronu sú vlastná kapitola) a často nie sú v najnovších verziách, preto som volil konkrétne flatpak. Nie je to životne dôležité, len tak ma to napadlo zo zvedavosti. Pre jednoduchšie vyhľadávanie softu podľa vzoru KDE neon som pridal do Discoveru podporu snap a flatpak aj v Q4OS.

    • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 13:34
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Myslím, že odpoveď nájdeš tu.

      • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 15:04
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vďaka za link, pekný prehľad.

    • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 14:12
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Z môjho pohľadu je to jedno, ale čo som postrehol, tak Snap sa viac zameriava na systém. Napr. Ubuntu Touch sa dalo veselo upgrejdovať, downgrejdovať bez toho aby sa niečo poondialo.

      Flatpak je zameraný na apky a stojí za ním RedHat.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 14:28
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Aj preto sa pýtam lebo napr. AppImage so softom v rovnakej verzii nefungoval a flatpak áno.

        • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 14:50
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Že vraj niekomu niektoré apky v Appimage nechodia, mne sa to ešte nestalo asi nejaká kuriózna verzia libc abo čo.

          Flatpak má niekoľko správcov na testovanie kompatibility a každý balíček musí prejsť review na kvalitu a povedzme "bezpečnosť" balíčku, takže by mal chodiť všade.

          Vo Flatpak nenájdeš Kernely a iné systémové veci a v Snape áno.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 15:03
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Nepoviem ti z hlavy ktoré ale tiež sa mi to už stalo, že sa mi nedali spustiť Appimage.

            • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 15:07
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Preto treba skontrolovať spustiteľný príznak. Kliknúť pravým tlačítkom myši a pozrieť, či je balíček spustiteľný. Občas sa stane, že ho zabudnú nastaviť.

              • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 15:13
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                To kontrolujem ako prvé,,,

                • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 15:52
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Ja by som si tipol, že u Appimage môžu byť problémy preto, že si každý balíček kutí sám autor softvéru a neprebieha žiadne review.

                  Hoci práve som našiel www.appimagehub.com/ (Started in 2001) a tu už nejaká, aká taká kontrola asi bude.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Snap vs. Flatpak 19.05.2021 | 20:13
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Tú stránku poznám, pár softov som stadiaľ už skúšal.

    • RE: Snap vs. Flatpak 20.05.2021 | 01:03
      Avatar gejza   Návštevník

      .APPIMAGE skoro nikdy nekuti autor softu,vzdy kuti druha strana,s poznamkou,ze nezodpoveda za funkcnost...vec druha,ked snap pouziva balik zo systemu,tak druhy program,ktory potrebuje ten balik,uz nespustis...preto je preferovana flatpak...asitaknijak...

      • RE: Snap vs. Flatpak 20.05.2021 | 10:51
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ja som vždy sťahoval Appimage priamo od autora softvéru, viď. Shotcut, LosslessCut asi tak nejak.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org