Kupujem Zonepi

Sekcia: Hardware a Drivery 03.06.2021 | 11:19
Avatar jkic   Používateľ

Ahoj, chcem si kúpiť dve Zonepi sady Jednu s 2 GB ram chcem používať osobitne len na platby cez internet. Stačí nechať Pi os alebo mám nainštalovať iný. Ako by som si ho mal ešte zabezpečiť? Druhý s 4 GB ram chcem požívať ako server na pokusy s open source programami. Ako dlho vydrží taký počítač?

    • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 11:38
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      neviem síce čo je zonepi (predpokladám že rpi4 + príslušenstvo) ale ja som rpi4 so 4GBram kupoval koncom roka 2019, síce sa hneď po 2 týždňoch pokazila ale vymenený nový kus beží odvtedy v podstate nonstop ako KODI centrum a VPN prístupový bod do siete u rodičov

      mám aj 2ks rpi2, ktoré tiež dodnes fungujú (jedna ako volumio prehrávač a druhá je v aktuálne šuflíku ale nedávno som ju používal)

      takže vydržať vydržia (samozrejme záliží aj od šťastia v kremíkovej lotérii), ale na všetkých mám pasívne chladiče na čipoch (na pi2 take malinké priamo na čipoch a na pi4 celú pasívnu chladiacu krabičku - https://www.elecom.sk/sk/raspberry-pi/chladiaca-sada-krabicka-pre-raspberry-pi-4b.html )

      čo sa OS týka, tam záleží na použití, vo všeobecnosti je Raspberry OS (pôvodne raspbian) asi najlepšia voľba (je vyladený a prispôsobený na pi4 a obsahuje praktické utlitky), je založený na ARM verzii debianu, takže aj návody a pomoc sa hľadajú ľahko

      samozrejme na konkrétne použitia často býva lepší špecifický OS (napríklad ten volumio, ktorý slúži ako sieťový prehrávač hudby)

      pre čisto multimediálne centrum by som volil libreelec, ak to chceš používať ako desktop celkom dobrá voľba je mxlinux (fluxbox edícia), za pokus stojí aj manjaro (ale to je trochu pomalšie - najme KDE verzia)

      kedže neviem čo sa myslí "na platby cez internet" tak tam neporadím

      na záver, nekupuj si 2GB verziu (skôr by som uvažoval o 8GB verzii, manjmä ak to chceš ako desktop), 2GB sa síce bude dať použiť ale je to zbytočný limitujúci faktor a 2GB chrome/chromium zožerie ako nič v pár taboch

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 11:42
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        zabudol som k tej bezpečnosti

        ak budeš používať Raspberry Pi OS, tak prvé čo sprav si zruš nastavenie že sudo nevyžaduje zadanie hesla

        prečo to Raspberry Pi OS má takto prednastavené nechápem, inak sa k bezpečnosti správaj ako na každom inom PC

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 13:11
      Avatar redhawk75   Používateľ

      takisto zonepi nepoznam.

      s rpi suhlas s branom, aj so sudo aj s kupou. 2GB na desktop nie.

      8GB alebo aspon 4GB.

       Druhý s 4 GB ram chcem požívať ako server na pokusy s open source programami

      netusim co to znamena ale ak testovanie nejakych projektov, tak 4GB bude malo.

      mne rpi 1B bezi nonstop od 2013 ako monitor siete, sd karta ako read-only, logy sa zapisuju na nas.

      cize nevidim problem s vydrzou. 

    • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 13:46
      Avatar jkic   Používateľ

      Na jednom chcem len používať internet banking a nič iné. Ak tam nič iné nebudem používať tak tam dúfam nebudú žiadne vírusy. Na druhom chcem skúsiť rozbehnúť yunohost a skúšať len pre seba searx, friendica, vlastný email, internetovú stránku, ...

      • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 16:13
        Avatar samalama   Návštevník

        a o virtualizacii si uz pocul...?

        • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 17:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Prípadne Jail, alias kontajner.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 19:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        mat samostatny stroj na internetbanking, trosku prehnana paranoja ? nie ?

        nehovoriac ze to je neprakticke tak to samo o sebe takmer vôbec nezvýši bezpecnost bankovania

        ta sa da zvysit napr. viacfaktorovou autentifikaciou, pouzivanim hw generatora kľúčov (ako ma napr. tatrabanka) atd.

        ziadny OS nie je odolny voci skodlivemu kodu a peniaze sa kradnu podvrhovanim fake stranok, falosnymi telefonatmi od technickej podpory atd nie "vírusom"

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Kupujem Zonepi 03.06.2021 | 19:16
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          a ak predsa len trvas na samostatnom OS pre banking, tak si nekupuj druhu rpi ale kup si len druhu kartu a podla potreby ich vymienaj

          virtualizacia alebo dualboot viacerych OS na plnohodnotnom PC/NTB budu tiez urcite sviznejsie ako cokolvek na RPi (predsa len to je limitovany pasivne chladena hracka)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Kupujem Zonepi 04.06.2021 | 10:51
            Avatar +debian+   Návštevník

            Na ten internetbanking mu nestaci RO live Linux?

            Treba mat zvlast system pri 2-stupnovej autentifikacie?